چرا یخچال گرمه و فریزر سرد؟

درخواست‌تان را ثبت کنید. هر طور که راحتید. آنلاین یا با تماس تلفنی. زیر ۶۰ دقیقه با شما تماس گرفته میشه تا هر ساعتی که در نظر دارید، بهترین تعمیرکار یخچال فریزر و ساید بای ساید در منزل شما آماده به خدمت باشه.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

یخچال گرمه و فریزر سرد؟! یخچالی که سرد نکند با کابینت هیچ تفاوتی ندارد فقط ظاهری زیباتر دارد. در این مقاله سعی کردیم به صورت کاملا جامع در مورد علت گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر توضیح دهیم.

چرا که اگر فکری جدی برای تعمیر یخچال خود نکنید، ممکن است تمام مواد خوراکی داخل یخچال فاسد شوند و نه تنها، متحمل یک ضرر مالی می‌شوید، بلکه بدتر از آن سلامتی شما به خطر میفتد، پس برای حل این مشکلات تا آخر مقاله با دکتر تعمیر همراه باشید.

تجربه‌ی شما از علت گرم شدن یخچال چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

۱. دمای نرمال یخچال باید چند است؟

یخچال گرمه فریزر گرمه چون تنظیمات دمایی برهم خورده است

طبق اعلام مراجع معتبر بهداشت، سلامت و تندرستی، دمای نرمال یخچال بین ۴ تا ۶ درجه سانتی گراد است و به صورت کاملا نرمال می‌تواند روی ۵ درجه سانتی گراد قرار گیرد.

البته بسته به سرمای لازم برای موادی دارد که در یخچال نگهداری می‌شوند، دمای فریزر حداقل باید منفی ۱۸- درجه باشد تا موادی که داخل یخچال قرار دارند فاسد نشوند.

به همین دلیل اولین کاری که باید پیش از عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، بوش، جنرال الکتریک و … انجام دهید؛ چک کردن دماست.

دما را روی بازه ی نرمال تنظیم کنید و این را به یاد داشته باشید که حدود ۲۴ ساعت زمان لازم است تا دمای یخچال شما به دمایی که تنظیم کردید برسد و روی آن درجه ثابت شود، پس این را به عنوان قدم اول به خاطر بسپارید.

چرا فریزر سرده و یخچال گرم؟

برای پاسخ به این سوال که چرا فریزر سرده و یخچال گرم! ابتدا به علت های رایج گرم شدن یخچال پرداختیم.

در بعضی موارد هم راهنمایی برای تعمیرکار لوازم خانگی ارائه داده ایم که با دقت تمام دلایل سرد بودن فریزر و گرم بودن یخچال را بخوانید و اجرا کنید، تا بتوانید یخچال فریزر خود را بدون صرف حتی یک ریال هزینه، در منزل تعمیر کنید.

۲. بهم ریختن تنظیمات ترموستات یخچال

خرابی ترموستان علتی بر گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر

یخچال مثل همه‌ی سیستم‌ها مجموعه‌ای از اجزائی است که برای رسیدن به یک هدف خاص (در اینجا سرد کردن)، فعالیت می‌کنند، هر کدوم از این اجزا که دچار مشکل شود یک اختلال جدی در این چرخه رخ میدهد و یخچال به درستی کار نمی‌کند.

یکی از دلایل خیلی رایجِ گرم بودن یخچال و سرد شدن فریزر این است که ولوم تنظیمات ترموستات یخچال شما بهم خورده است.  

یعنی به دلایل عمدی یا سهوی، ولوم را جابجا کردید و دما بسیار پایین آمده، یا یک چیزی در یخچال شما به ولوم برخورد کرده و تنظیمات دمای آن بهم ریخته در نتیجه بهتر است که ولوم را چک کنید و روی دمای مناسب یخچال تنظیم نمایید.

همانطور که گفتیم بعد از یک روز دوباره دمای یخچال را بررسی کنید تا متوجه شوید به حد مطلوب موردنظر شما رسیده یا خیر؟!

لازم به ذکر است که ترموستات در یخچال‌های تایمری وجود دارد و ممکن است یخچال شما دما را توسط یک سنسور تنظیم کند. در واقع شما تنظیم دمای یخچال را از طریق نمایشگر دیجیتال انجام می‌دهید.

۳. مسدود بودن مسیر گردش هوای یخچال

خرابی دمپر علت خنک نبودن یخچال و خوب بودن فریزر

یکی دیگر از دلایل سرد بودن فریزر و گرم شدن یخچال سامسونگ، ال جی، بوش، جنرال الکتریک، بکو و … مربوط به مسدود شدن مسیر گردش هوای یخچال است.

درب یخچال را باز کنید، معمولا در قسمت بالای یخچال می‌توانید یک دریچه‌ی هوا را ببینید، که هوای سرد از آن قسمت وارد یخچال می‌شود.

در مواردی وقتی شما جلوی آن دریچه‌ها پارچ، سبد یا هر چیز بزرگ دیگری می‌گذارید، مسیر هوای ورودی به یخچال را مسدود می‌کنید.

در نتیجه هوا در یخچال به گردش در نمی‌آید و این یکی از علت‌های گرم بودن یخچال است در حالی که فریزر سرد می‌باشد.

۴. پر بودن بیش از حد یخچال

Refrigerator is too full

اگر یک یخچال بزرگ ساید بای ساید ال جی دارید، گول ظاهرش را نخورید، فکر نکنید که چون یخچال بزرگ است می‌توانید کلی مواد غذایی داخلش قرار دهید و تا نهایت ظرفیتی که دارد از مواد غذایی پر کنید.

پر بودن بیش از حد یخچال باعث می‌شود روی کمپرسور یخچال شما فشار آید، وقتی کمپرسور تحت فشار باشد مجبور است بیش از حد کار کند و این موضوع باعث اختلال در عملکرد یخچال می‌شود.

در نتیجه یخچال شما به خوبی خنک نمی‌شود و این یکی از علت‌های گرم بودن یخچال و سردی فریزر است، البته پر بودن بیش از حد یخچال روی مسیر گردش هوا در یخچال هم اثرگذار است و باعث می‌شود یخچال خوب سرد نکند.

دقت کنید باید یخچال را به اندازه‌ی ظرفیت آن پر کنید تا مشکلی پیش نیاد نه از این ور بوم بیفتید نه از آن ور بوم! چون خالی گذاشتن یخچال هم میتواند مشکلاتی به وجود آورد!

۵. مشکلات درب یخچال

خرابی لاستیک دور درب یخچال مانع خنک شدن یخچال می شود

علت دیگر گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر مربوط به مشکلات درب دستگاه شما می‌شود، برای حل این مشکل درب یخچال را باز کنید و نوار لاستیکی دور درب را کامل بررسی کنید.

آسیب‌های عمده‌ی این نوار شامل شل شدن، پارگی یا ضربه دیدن می‌شود، در مورد شل شدن و ضربه دیدن ممکن است تعمیر شود ولی اگر پاره شده باشد، یقینا بهتر است که درزگیر را عوض کنید.

خرابی درزگیر باعث ورود هوای گرم به یخچال شما می‌شود، داخل یخچال برفک تشکیل مید‌هد و در نتیجه موتور یخچال مجبور است بیشتر کار کند و این حالت منجر به خنک نکردن یخچال شما می‌شود.

در بعضی موارد حتی موتور یکسره شده و آسیب جدی در راه خواهد داشت پس بهتر است که هر چه سریع تر با دکتر تعمیر تماس بگیرید.

شاید درب یخچال شما مشکلات دیگه ای به بار بیاره مثل: یکسره شدن موتور یخچال فریزر

۶. نشت گاز یخچال

یکی از علت هایی که یخچال گرمه و فریزر سرد! مربوط به کم شدن گاز یخچال است، گاز یخچال داخل یک سیکل بسته در حال چرخش بوده و باعث خنک شدن یخچال می‌شود.

اگر گاز از جایی نشت کند، حجم و قدرت سرمادهی یخچال کم می‌شود، روش پیدا کردن نشتی گاز یخچال یک کار کاملا تخصصی بوده و تعمیرکار با بررسی قسمت پشتی یخچال می‌تواند، علت و میزان نشتی گاز یخچال را پیدا کند.

اما در برخی موارد که گاز به داخل یخچال نشت کرده، ممکن است بوی نامطبوعی را داخل یخچال فریزر خودتان حس کنید.

این بو مربوط به نشت گاز فریون یخچال است، با این حال اگر علت گرم بودن یخچال ساید ال جی شما این باشد تنها راه این است که از تعمیرکار مجرب و متخصص کمک بگیرید.

۷. اشکال در لوله های کندانسور

کثیفی لوله های کندانسور علتی بر سرد بودن فریزر و گرم بودن یخچال می شود

اگر پشت یخچال های قدیمی را به دقت نگاه کنید یک سری شبکه‌ی لوله‌ای می‌بینید، به این شبکه از لوله ها کندانسور هستند.

کار شبکه فلزی کندانسور چیست؟ گازی که داخل یخچال است، گرما را از طریق چرخه تبرید از مواد غذایی جذب میکند و پس از خنک کردن مواد غذایی گرما را به لوله های کندانسور انتقال میدهد، دوباره سرد شده و به چرخه‌ی خنک کردن یخچال بر می‌گردد.

اگر روی این لوله ها گرد و غبار نشسته یا کثیف شده باشد، گاز کاملا سرد نشده و گاز گرم به چرخه‌ی خنک کردن مواد غذایی بر می گردد و یخچال خوب سرد نمی‌شود.

در نتیجه در این حالت بهتر است که برای حل مشکل، لوله‌های کندانسور را به خوبی تمیز کنید. معمولا با نظافت لوله های کندانسور مشکل حل می‌شود و به همین سادگی می‌توانید علت گرم بودن یخچال بوش، ال جی، سامسونگ را پیدا کنید.

۸. خرابی فن اواپراتور

وقتی درب یخچال را باز می‌کنید، هوای سردی به صورت شما برخورد می‌کند، این نشان دهنده‌ی سالم بودن و درست کار کردن فن اواپراتور است.

در این حالت علاوه بر شنیدن سر و صدای عجیب و نامعمول از یخچال، فریزر سرده و یخچال گرم می‌شود، در نتیجه برای عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر به طور دقیق باید فن بررسی یا اگر قابل تعمیر نبود، فن اواپراتور یخچال را تعوض کنید تا مشکل حل شود.

۹. گرم بودن بیش از حد محیط

وقتی محیط اطراف یخچال بیش از حد گرم است و تهویه مناسبی برای موتور وجود ندارد، موتور مجبور می‌شود بیش از حد کار کند، در نتیجه موتور یخچال تحت فشار قرار می‌گیرد.

یخچال به خوبی خوب خنک نمی‌شود اما کماکان فریزر سرد است، بنابراین سعی کنید یخچال را در محیط خیلی گرم و علی الخصوص زیر نور مستقیم خورشید یا کنار لوازم گرمازا قرار ندهید تا بهتر کار کند و مشکلی بوجود نیاید.

۱۰. خرابی المنت اواپراتور

خرابی المنت اواپراتور دلیلی بر گرم بودن یخچال و خنک بودن فریزر

یخ زدایی جزء وظایف المنت یا هیتر اواپراتور است، اگر المنت مشکلی پیدا کند، فرایند یخ زدایی متوقف می‌شود.

اطراف پره های اواپراتور برفک ایجاد شده، در نتیجه فن به خوبی نمی چرخد و هوای سرد نمی‌تواند از اواپراتور عبور کند.

در نتیجه فریزر همچنان یخ زده باقی مانده، اما دمای محیط یخچال بیشتر می‌شود، واضح است که تعمیر هیتر اواپراتور یک کار تخصصی بوده و بهتر است که به یک تکنسین ماهر بسپارید.

۱۱. خرابی دمپر هوا

دریچه‌ی دمپر یک قطعه‌ی مکانیکی است که در وسط فریزر و یخچال قرار می‌گیرد. اگه این دریچه مشکلی پیدا کند، مسیر گردش سرما از فریزر به یخچال مسدود خواهد شد.

در نتیجه فریزر سرده اما یخچال گرمه، یا حتی ممکن است یخچال اصلا سرد نشود، دریچه‌ی دمپر باید بوسیله یک تعمیر کار ماهر بررسی تا مسیر مسدود شده دوباره باز شود و یخچال مثل سابق به فعالیت خود ادامه دهد.

در هر حال یکی از علت های گرم بودن یخچال فریزر سامسونگ شما می‌تواند همین خرابی دمپر باشد.

۱۲. ایراد حسگر دما

اساس کار حسگر دمای یخچال به این صورت است که دمای محیط یخچال را اندازه گیری و این اطلاعات را به قسمت برد کنترل اصلی مخابره می‌کند، معمولا دما را اندازه گرفته و پیغام را به صورت یک پالس الکتریکی برای برد اصلی ارسال می‌کند.

انواع مشکلاتی که ممکن است در این مسیر پیش آید، مثل خراب شدن سنسور یا برد کنترل اصلی، دمای یخچال به خوبی اندازه گیری نمی‌شود و برد پیامی دریافت نمی‌کند.

در نتیجه ممکن است فریزر به شدت سرد باقی بماند ولی یخچال به علت عدم دریافت پیام یا پیام اشتباه، گرم باقی می‌ماند.

۱۳. خرابی برد اندازه گیری دما

در یخچال های جدید یک برد ویژه وجود دارد، مخصوص اندازه گیری دما، پیام میزان دمای اندازه گیری شده، جهت کنترل دما به موتور فن و کمپرسور ارسال می‌شود.

هر نوع اشکالی در این برد بوجود آید، پیام دمای مناسب به موتور فن و کمپرسور ارسال نمی‌شود و در نتیجه یخچال هم خوب سرد نمی‌کند.

یعنی در واقع موتور فن و کمپرسور درست کار نمی‌کنند و همین علت گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر ال جی شماست.

۱۴. ایراد برد اصلی الکترونیکی یخچال

کمپرسور قلب یخچال و برد اصلی الکترونیک مغز یخچال شماست. هر گونه مشکلی که روی برد اصلی الکترونیکی یخچال بوجود آید، باعث اختلال در عملکرد یخچال می‌شود.

که شامل به هم ریختن تنظیمات دما و گرم شدن بیش از حد یخچال می‌شود، پس طبیعی است که در نتیجه‌ی خرابی برد اصلی با مشکل گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر مواجه شویم.

یخچال گرمه در حالی که فریزر سرده

اگر برای شما این پرسش مطرح است که چرا یخچال گرمه و فریزر سرد یا چرا فریزر سرده و یخچال گرمه! در این مقاله پاسخ تان را به طور کامل دریافت می‌کنید.

همانطور که مشاهده کردید یک سری موارد مثل خرابی درزگیر یا تمیز کردن لوله های کندانسور را خودتان هم قادر به انجام آن هستید.

اما موارد دیگری، مثل خرابی برد کنترلی یا برد اندازه گیری دما و نشتی گاز یخچال موارد تخصصی هستن و اگر سر رشته‌ای نداشته باشید ممکن است دستگاه شما حتی خراب تر از آن چیزی که هست شود.

در نتیجه فقط کافیست در این موارد تمام مشکلات تعمیر یخچال فریزر خود را  به دستان توانای تعمیرکاران خبره‌ی مجموعه دکتر تعمیر بسپارید.  تمام خدمات تعمیرات یخچال شما با ضمانت نامه انجام می‌گیرد

برای ثبت درخواست خود می‌توانید تماس بگیرید یا فرم آنلاین زیر را پر کنید.

‫7 نظر

 • حمیدی گفت:

  سلام یخچال ساید بای ساید سامسونگ ما مشکل پیدا کرده فریزر همه چی خوبه اما یخچال خنک نمیکنه میشه راهنمایی کنید

  • سلام. تمام مطالب در رابطه با سرما نداشتن یخچال وقتی که فریزر به درستی کار میکنه گفته شده. امکان داره تمام دلایل بالا امکان بعد از مطالعه‌ی دقیق اگر سوالی داشتید کامنت بذارید.

  • یوسف ویسی گفت:

   کمبود گاز

 • مصطفی گفت:

  سلام میگم فریزر پایین یخ میکنه ولی بالا یخچالش اصلاً سرد نمیکنه علتش چیه موتورش هم داغه

  • سلام دوست عزیز تمام دلایل گرم بودن یخچال در حالی که فریزر سرده رو تو این مقاله گفتیم دلایل مختلفی داره که باید توسط تکنسین بازدید بشه. مثل سیستم دیفراست، سنسورها، برد الکترونیک، دریچه دمپر و … برای ثبت درخواست تعمیر یخچال در تهران، کرج و گیلان میتونید تماس بگیرید.

 • Milad گفت:

  سلام وقتتون بخیر. یخچال ال جی داریم ساید ب ساید نیست ، بالاش فریزر پایین یخچال. یخچال خنک نیست اما فریزرش در درجه کم فوق العاده خنکه برفک هم نمیزنه. وقتی درب فریزر رو باز میکنم. از دریچه یخچال. سرماش بخوبی وارد یخچال میشه. اما وقتی درب فریزر رو میبندم از دریچه سرما وارد یخچال نمیشه?
  میشه لطفا بگید چیکار کنم

  • سلام وقت شما هم بخیر انتقال سرما از فریزر به یخچال صورت میگیرد احتمال وجود مشکل در اجزای اواپراتور، دریچه دمپر، نشت گاز، خرابی لاستیک درب و … وجود دارد. بهتر است برای عیب یابی یخچال ال جی از متخصص کمک بگیرید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پانزده + 11 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.