تعمیر لباسشویی ال جی

چرا یخچال گرمه و فریزر سرد؟

درخواست‌تان را ثبت کنید. هر طور که راحتید. آنلاین یا با تماس تلفنی. زیر ۶۰ دقیقه با شما تماس گرفته میشه تا هر ساعتی که در نظر دارید، بهترین تعمیرکار یخچال فریزر و ساید بای ساید در منزل شما آماده به خدمت باشه.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

یخچال گرمه و فریزر سرد؟! یخچالی که سرد نکنه با کابینت هیچ تفاوتی نداره فقط ظاهرش خوشگلتره، توی این مقاله سعی کردیم به صورت کاملا جامع در مورد علت گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر توضیح بدیم، چرا که اگه یه فکر جدی برای تعمیر یخچالتون نکنید، ممکنه تمام مواد خوراکی داخل یخچال فاسد بشن و نه تنها، متحمل یه ضرر مالی بشین، بلکه بد تر از اون سلامتی شما به خطر میفته، پس برای حل این مشکلات تا آخر مقاله با دکتر تعمیر همراه باشید.

تجربه‌ی شما از علت گرم شدن یخچال چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

۱. دمای نرمال یخچال باید چند باشه؟

طبق اعلام مراجع معتبر بهداشت، سلامت و تندرستی، دمای نرمال یخچال بین ۴ تا ۶ درجه سانتی گراد هست و به صورت کاملا نرمال می تونه روی ۵ درجه سانتی گراد قرار بگیره، البته بسته به سرمای لازم برای موادی داره که توی یخچال نگه می دارین، دمای فریزر حداقل باید منفی ۱۸- درجه باشه تا موادی که داخل یخچال قرار دارن فاسد نشن.

برای همین اولین کاری که باید پیش از عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، بوش، جنرال الکتریک و … خودتون انجام بدین؛ چک کردن دماست، دما رو روی دمای نرمال تنظیم کنین و اینو هم به یاد داشته باشین که حدود ۲۴ ساعت زمان لازمه تا دمای یخچال شما به دمایی که تنظیم کردین برسه و روی اون ثابت بمونه، پس این رو به عنوان قدم اول به خاطر بسپارین.

چرا فریزر سرده و یخچال گرم؟

برای پاسخ به این سوال که چرا فریزر سرده و یخچال گرم! ابتدا به علت های رایج گرم شدن یخچال پرداختیم در بعضی موارد هم راهنمایی برای  تعمیرکار لوازم خانگی ارائه دادیم که با دقت اون رو بخونین و اجرا کنین، تا بتونین یخچال فریزر خودتون رو بدون صرف حتی یک ریال هزینه، تو خونه تعمیر کنین.

۲. بهم ریختن تنظیمات ترموستات یخچال

یخچال مثل همه‌ی سیستم ها مجموعه ای از اجزاء هست که برای رسیدن به یه هدف خاص (در اینجا سرد کردن)، فعالیت می کنن، هر کدوم از این اجزا که دچار مشکل بشه یه اشکال جدی توی این چرخه رخ میده و یخچال درست کار نمی کنه. یکی از دلایل خیلی رایج گرم بودن یخچال و سرد شدن فریزر اینه که ولوم تنظیمات ترموستات یخچال شما بهم خورده.

یعنی به دلایل عمدی یا سهوی، ولوم رو جابجا کردین و دما بسیار پایین اومده، یا یه چیزی توی یخچالتون به ولوم برخورد کرده و تنظیمات دماش رو بهم ریخته در نتیجه بهتره که ولوم رو چک کنین و روی دمای مناسب یخچال تنظیمش کنین، همونطور که گفتیم بعد از یه روز دوباره دمای یخچال رو بررسی کنین تا متوجه بشین به حد مطلوب موردنظر شما رسیده یا نه؟!

۳. مسدود بودن مسیر گردش هوای یخچال

اما یکی دیگه از دلایل سرد بودن فریزر و گرم شدن یخچال سامسونگ، ال جی، بوش، جنرال الکتریک، بکو و … مربوط به مسدود شدن مسیر گردش هوای یخچاله، درب یخچال رو باز کنین معمولا توی قسمت بالای یخچال می تونین یه دریچه ی هوا رو مشاهده کنین، که هوای سرد از اون قسمت وارد یخچال میشه، در مواردی وقتی شما جلوی اون دریچه ها یه پارچ، سبد یا هر چیز بزرگ دیگه ای میذارین، مسیر هوای ورودی به یخچال رو مسدود می کنین در نتیجه هوا توی یخچال به گردش در نمیاد و این یکی از علت های گرم بودن یخچاله در حالی که فریزر سرده.

۴. پر بودن بیش از حد یخچال

اگه یه یخچال بزرگ ساید بای ساید ال جی دارین گول ظاهرش رو نخورین، فکر نکنین که چون یخچال بزرگه می تونین کلی مواد غذایی داخلش قرار بودین و تا نهایت ظرفیتی که داره مواد غذایی قرار بدین، پر بودن بیش از حد یخچال باعث میشه روی کمپرسور یخچال شما فشار بیاد، وقتی روی کمپرسور فشار بیاد مجبوره بیش از حد کار کنه و این عملکردش رو دچار مشکل می کنه.

در نتیجه یخچال شما به خوبی خنک نمیشه و این یکی از علت های گرم بودن یخچال و سردی فریزره، البته پر بودن بیش از حد یخچال روی مسیر گردش هوا توی یخچال هم اثر میذاره و باعث میشه یخچال خوب سرد نکنه.

دقت کنید باید یخچال رو به اندازه‌ی ظرفیتش پر کنید تا مشکلی پیش نیاد نه از این ور بوم بیفتید نه از اون ور بوم! چون خالی گذاشتن یخچال هم میتونه مشکلاتی به وجود بیاره!

۵. مشکلات درب یخچال

یه علت دیگه برای گرم بودن یخچال  و سرد بودن فریزر مربوط به مشکلات درب میشه، برای حل این مشکل درب یخچال رو باز کنین و نوار لاستیکی دور درب رو کامل بررسی کنین، آسیب های عمده ی این نوار ها شامل شل شدن، پارگی یا ضربه دیدن میشه، در مورد شل شدن و ضربه دیدن ممکنه تعمیر بشه ولی اگه پاره شده بود، یقینا بهتره که درزگیر رو عوض کنین.

خرابی درزگیر باعث میشه که هوای گرم وارد یخچال شما بشه، داخل یخچال برفک تشکیل بشه و در نتیجه موتور یخچال مجبوره بیشتر کار کنه و باعث خنک نشدن یخچال بشه، توی بعضی موارد حتی موتور یکسره میشه و آسیب جدی در راهه پس بهتر هر چه سریعتر تعمیرش کنین.

شاید درب یخچال شما مشکلات دیگه ای به بار بیاره مثل: یکسره شدن موتور یخچال فریزر

۶. نشت گاز یخچال

یکی از علت هایی که یخچال گرمه و فریزر سرد! مربوط به کم شدن گاز یخچال هست، گاز یخچال داخل یه سیکل بسته در حال چرخشه و باعث میشه یخچال سرد بشه، اگه گاز از یه جایی نشت کنه، حجم و قدرت سرمادهی یخچال کم میشه، روش پیدا کردن نشتی گاز یخچال یه کار کاملا تخصصیه و تعمیر کار با بررسی قسمت پشتی یخچال می تونه، علت و میزان نشتی گاز یخچال رو پیدا کنه.

اما در برخی موارد که گاز به داخل یخچال نشت کرده، ممکنه بوی نامطبوعی رو داخل یخچال فریزر خودتون حس کنین، این بو مربوط به نشت گاز فریون یخچاله، با این حال اگه علت گرم بودن یخچال ساید ال جی شما این باشه تنها راه اینه که از تعمیرکار مجرب و متخصص کمک بگیرید.

۷. اشکال در لوله های کندانسور

اگه پشت یخچال های قدیمی رو به دقت نگاه کنین یه سری شبکه ی لوله‌ای رو می تونین مشاهده کنین، به این شبکه از لوله ها میگن کندانسور، حالا کار این شبکه فلزی کندانسور چیه؟ گازی که داخل یخچال هست، گرما رو از طریق چرخه تبرید از مواد غذایی جذب می کنه و پس از خنک کردن مواد غذایی گرما رو به لوله های کندانسور انتقال میده، دوباره سرد میشه و به چرخه ی خنک کردن یخچال بر می گرده،.

اگه روی این لوله ها گرد و غبار نشسته یا کثیف شده باشه، گاز کاملا سرد نمیشه و گاز گرم به چرخه ی خنک کردن مواد غذایی بر می گرده و یخچال خوب سرد نمیشه، در نتیجه تو این حالت بهتره که برای حل مشکل، لوله‌های کندانسور رو به خوبی تمیز کنین. معمولا با نظافت لوله های کندانسور مشکل حل میشه و علت گرم بودن یخچال بوش، ال جی، سامسونگ رو می تونین پیدا کنین.

۸. خرابی فن اواپراتور

وقتی درب یخچال رو باز می کنین، هوای سردی به صورت شما برخورد می کنه، این نشون دهنده ی اینه که فن اواپراتور سالمه و کاملا درست داره کار می کنه، تو این حالت علاوه بر شنیدن سر و صدای عجیب و نا معمول از یخچال، فریزر سرده و یخچال گرم میشه، در نتیجه برای عیب یابی و تعمیر یخچال فریزر به طور دقیق باید فن بررسی بشه یا اگه قابل تعمیر نبود، فن اواپراتور یخچالتون رو عوض کنین تا مشکل حل بشه.

۹. گرم بودن بیش از حد محیط

وقتی محیط اطراف یخچال بیش از حد گرمه و تهویه مناسبی برای موتور وجود نداره، موتور مجبور میشه بیش از حد کار کنه در نتیجه روی موتور یخچال فشار میاد، یخچال خوب خنک نمیشه اما کماکان فریزر سرده، بنابراین سعی کنین یخچال رو توی محیط خیلی گرم و علی الخصوص زیر نور مستقیم خورشید قرار ندین تا بهتر کار کنه و مشکلی بوجود نیاد.

۱۰. خرابی المنت اواپراتور

یخ زدایی جزء وظایف المنت یا هیتر اواپراتوره، اگه المنت مشکلی پیدا کنه، فرایند یخ زدایی متوقف میشه، اطراف پره های اواپراتور برفک ایجاد میشه، در نتیجه فن به خوبی نمی چرخه و هوای سرد نمی تونه از اواپراتور عبور کنه، در نتیجه فریزر همچنان یخ زده باقی می مونه اما دمای محیط یخچال بیشتر میشه، واضحه که تعمیر هیتر اواپراتور یه کار تخصصیه و بهتره که به یک تکنسین ماهر سپرده بشه.

۱۱. خرابی دمپر هوا

دریچه ی دمپر یه قطعه ی مکانیکی هست که در وسط فریزر و یخچال قرار می گیره. اگه این دریچه مشکلی پیدا کنه، مسیر گردش سرما از فریزر به یخچال مسدود میشه در نتیجه فریزر سرده اما یخچال گرمه، یا حتی ممکنه یخچال اصلا سرد نشه، دریچه ی دمپر باید بوسیله یه تعمیر کار ماهر بررسی بشه تا مسیر مسدود شده دوباره باز بشه و یخچال مثل سابق بتونه به فعالیت خودش ادامه بده در هر حال یکی از علت های گرم بودن یخچال فریزر سامسونگ شما همین می تونه باشه.

۱۲. ایراد حسگر دما

اساس کار حسگر دمای یخچال به این صورت هست که دمای محیط یخچال رو اندازه گیری می کنه و این اطلاعات رو به قسمت برد کنترلی اصلی مخابره می کنه، معمولا دما رو اندازه می گیره و پیغام رو به صورت یه پالس الکتریکی برای برد اصلی ارسال می‌کنه.

انواع مشکلاتی که ممکنه تو این مسیر پیش بیاد، مثل خراب شدن سنسور یا برد کنترلی اصلی، دمای یخچال به خوبی اندازه گیری نمیشه و برد پیامی دریافت نمی‌کنه در نتیجه ممکنه فریزر به شدت سرد باقی بمونه ولی یخچال به علت عدم دریافت پیام یا پیام اشتباه گرم باقی می مونه.

۱۳. خرابی برد اندازه گیری دما

توی یخچال های جدید یه برد ویژه وجود داره مخصوص اندازه گیری دما، پیام میزان دمای اندازه گیری شده، جهت کنترل دما به موتور فن و کمپرسور ارسال میشه. هر نوع اشکالی توی این برد بوجود بیاد، پیام دمای مناسب به موتور فن و کمپرسور ارسال نمیشه و در نتیجه یخچال هم خوب سرد نمی کنه. یعنی در واقع موتور فن و کمپرسور درست کار نمی‌کنن و این علت گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر ال جی شماست.

۱۴. ایراد برد اصلی الکترونیکی یخچال

کمپرسور قلب یخچال و برد اصلی الکترونیکی مغز یخچال به حساب میاد، هر گونه مشکلی که توی برد اصلی الکترونیکی یخچال بوجود بیاد، باعث اختلال در عملکرد یخچال میشه که شامل به هم ریختن تنظیمات دما و گرم شدن بیش از حد یخچال میشه، پس طبیعیه که در نتیجه‌ی خرابی برد اصلی با مشکل  گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر مواجه بشیم.

یخچال گرمه در حالی که فریزر سرده

اگر برای شما این پرسش مطرح است که چرا یخچال گرمه و فریزر سرد یا چرا فریزر سرده و یخچال گرمه! اینجا می تونین جوابش رو به صورت کامل پیدا کنین، همونطور که مشاهده کردید یه سری موارد مثل خرابی درزگیر یا تمیز کردن لوله های کندانسور رو میشه حتی خودتون هم انجام بدین.

اما موارد دیگه مثل خرابی برد کنترلی یا برد اندازه گیری دما و نشتی گاز یخچال خیلی تخصصی هیتن و اگه سر رشته ای نداشته باشین ممکنه دستگاه شما حتی خراب تر از اون چیزی که هست بشه، در نتیجه فقط کافیه تو این موارد تمام مشکلات تعمیر رو بسپرین  به دستای توانای تعمیرکارای خبره‌ی مجموعه دکتر تعمیر.

تمام خدمات تعمیرات یخچال شما با ضمانت نامه کتبی حل میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 11 =

02147639

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کنه.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.