علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیه؟چند راهکار موثر رفع بوی بد

شاید شما هم با این مشکل مواجه شدین، در ماشین ظرفشویی رو که باز می کنین بوی آزاردهنده ای رو حس می کنین! این بو روی تمام ظروف شما هست و نمی‌دونین چطور میشه از شرش خلاص شد؟ مسلما برای اینکه بتونین بوی بد ماشین ظروفشویی رو از بین ببرین باید اول از همه بیایین سراغ علت های بوی بد ماشین ظرفشویی، بعد از پیدا کردن منشا بوی بد، دکتر تعمیر وارد عمل میشه تا به شما برای بوزدایی ماشین ظرفشویی کمک کنه، اگه تمایل دارین از شر این مشکل آزاردهنده خلاص بشین تا انتهای این مقاله با کارشناسان خبره دکتر تعمیر همراه باشین.

تجربه‌ی شما از مواجه با بوی بد ماشین ظرفشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

۵ منشا بوی بد ماشین ظرفشویی

بوی بد ماشین ظرفشویی عموما به دلیل باقی مانده ی مواد غذایی فاسد شده در ماشین ظرفشویی هست این ذرات که ممکنه در نقاط مختلف ماشین ظرفشویی شما تجمع کنن، پس از مدتی دچار فساد جدی میشن و بوی بد آزاردهنده‌ای رو بوجود میارن، برای حل این مشکل باید بریم سراغ منشا بوی بد، که در ماشین ظرفشویی ممکنه بوی بد از این بخش ها به خاطر کارکرد نادرست آن ها باشه، این قسمت ها شامل:

۱. فیلتر تخلیه

البته توصیه جدی ما به شما این است که پیش از گذاشتن ظروف داخل ماشین ظرفشویی باقی مانده ی غذاها رو از روی ظروف پاک کنین، اما در صورت وجود مقداری غذای باقی مانده، این مواد در فیلتری به اسم فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی جمع میشه، با گذشت زمان و ماندگار شدن این مواد در فیلتر ماشین ظرفشویی این ذرات فاسد میشن و بوی متعفن و ناخوشایندی رو بوجود میارن، مشکل بزرگ ما اینجاست که ماشین ظرفشویی همین بو را در حین انجام فرایند خشک کردن به ظروف شما منتقل می کنه و اوضاع حسابی خراب میشه!

مراحل بو زدایی ماشین ظرفشویی

توصیه تکنسین متخصص عیب یابی و تعمیرات ماشین ظرفشویی ال جی دکتر تعمیر به شما این هست که به صورت منظم حداقل هر هفته یک بار فیلتر ماشین ظرفشویی و بخش صافی رو تمیز کنین، برای تمیز کردنش این مراحل رو اجرا کنین:

 1. فیلتر تخلیه رو از دستگاه جدا کنین
 2. مواد داخل فیلتر رو تخلیه کنین و با آب گرم و شوینده ی مناسب فیلتر رو بشورین.
 3. برای جلوگیری از تجمع دوباره مواد غذایی در فیلتر، فضای داخلی ماشین ظرفشویی رو تمیز کنین.
 4. با استفاده از ترکیب آب گرم+خمیر دندان یا آب گرم +جوش شیرین یا آب گرم + مواد شوینده قفسه ها، دیواره و بخش های داخلی ماشین ظرفشویی رو به دقت تمیز کنین.
 5. برای اطمینان از بین رفتن بوی بد ماشین ظرفشویی در مرحله پایانی می تونین یک فنجان پر از پوست لیمو رو داخل ماشین ظرفشویی قرار بدین و یه برنامه شست و شوی ظروف با آب گرم بدون ظروف تنظیم کنین.

اگه منشا بو رو درست پیدا کرده باشین و مشکل مربوط به بخش فیلتر تخلیه باشه بعد از مدتی بوی بد خودبخود رفع میشه. بوزدایی ماشین ظرفشویی با دکتر تعمیر رو جدی بگیرین و مرحله به مرحله اجرا کنین، اگه جایی ابهامی وجود داشت حتما با ما تماس بگیرین، کارشناسان دکتر تعمیر آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان به شما هستن، یا در قالب سرویس دوره ای می تونن مشکل ماشین ظرفشویی شما رو حل کنن.

۲. خراب شدن شلنگ تخلیه

اما منشاء دیگه برای بوی بد ماشین ظرفشویی ال جی، شلنگ تخلیه هست. شلنگ تخلیه‌ای که خم شده یا پیچ خورده باعث میشه مواد غذایی همراه با فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی برگرده، اگه مشکل از فیلتر تخلیه نباشه سراغ شلنگ برین و وضعیتش رو بررسی کنین، اگه دچار مشکلاتی که گفتیم بود، باید شلنگ رو صاف کنین تا دوباره جریان آب برقرار بشه و تخلیه ماشین ظرفشویی به خوبی انجام بشه.

۳. درب ماشین ظرفشویی همیشه بسته است!

تعجب نکنین یکی از علت های بوی بد ماشین ظرفشویی بوش اینه که شما از ماشین ظرفشویی تون خیلی کم استفاده می کنین و در همان دفعات بلافاصله بعد از اتمام کار درب ماشین ظرفشویی رو میبنیدن، در نتیجه برای حل این مشکل بهتره که اگه استفادتون کمه بعد از شست و شو درب ماشین ظرفشویی رو باز بذارین و هر وقت مطمئن شدین تمام رطوبت از ماشین ظرفشویی شما خارج شده و کاملا خشک شده درب اون رو ببندین.

چون وجود رطوبت ناخودآگاه به فساد مواد غذایی و رشد باکتری کمک می کنه و جدای این داستان ها برای سلامتی شما هم بسیار خطرناک خواهد بود.

۴. نوار لاستیکی درب ماشین ظرفشویی

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی کاربردش اینه که هنگام فرایند شست و شو از نشت آب به خارج از ماشین ظرفشویی شما جلوگیری می کنه، گاهی ممکنه ذرات مواد غذایی شما حین شست و شو، در بین شیارهای درزگیر لاستکی گیر کنه و بعد از مدتی باعث ایجاد بوی بد بشه، اگه مشکل مربوط به این بخش باشه می تونین طی مراحل بو زدایی ماشین ظرفشویی لاستیک رو در بیارین و با آب گرم و مواد شوینده تمیزش کنین.

۵. مسدود شدن بازوهای اسپری کننده

این مشکل عموما کمتر بوجود میاد اما ممکنه گاهی بازوهای اسپری کننده توسط ذرات غذا بسته بشن، در نتیجه آب به درستی روی ظروف پاشیده نمیشه و ظروفی که کاملا تمیز نشده باشن یکی دیگه از علت های بوی بد ماشین ظرفشویی دوو محسوب میشن، اگه منشا بوی بد عملکرد نادرست بازوهای اسپری کننده باشه، بهتره که بازوهای اسپری بخش بالا و پایین ماشین ظرفشویی رو جدا کرده و سوراخ هاش رو با دقت تمیز کنین و در پایان جهت اطمینان از باز شدن سوراخ کمی آب گرم داخل بازوها بریزین، اگه آب خارج شد مشخص میشه که سوراخ های بازوی اسپری کننده باز شده.

البته یکی از علت های کثیف ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی خرابی یا مسدود بودن بازوهای آبپاش هست که باعث شده آب به درستی روی ظروف پاشیده نشه و کاملا تمیز نشن.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از موادری هست که برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی بوش، سامسونگ، ال جی، بکو و … استفاده میشه. ولی استفاده از سرکه را توصیه می‌کنیم، چون ماده‌ای طبیعی هست، با این حال می تونید از ترکیب سرکه و جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد و باکتری زدایی ماشین ظرفشویی خود استفاده کنین، بوزدایی ماشین ظرفشویی با ترکیب سرکه و جوش شیرین به شرح زیر هست:

 1. ظروف رو از دستگاه خارج کنین.
 2. یک کاسه پر از سرکه سفید رو در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار بدین.
 3. یک مرحله شست و شوی آب گرم رو اجرا کنین.
 4. ترکیب اسیدهای داخل سرکه به عنوان خوش بو کننده عمل می کنن و بوی بد ماشین ظرفشویی شما از بین میره!
 5. سپس کاسه ی سرکه رو خارج کنین.
 6. کمی پودر جوش شیرین کف ماشین ظرفشویی بپاشید.
 7. به صورت کوتاه مدت باز هم برنامه شست و شوی آب گرم رو تنظیم کنید تا پودر کاملا در دستگاه شما حل بشه.
 8. پس از پایان فرایند ماشین ظرفشویی شما فقط رایحه ی طراوت و تازگی خواهد داشت.

بوگیر ماشین ظرفشویی

اما یه روش دیگه برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی استفاده از بوگیرهای مخصوص ماشین ظرفشویی هست، این بوگیرها در انواع مختلفی وجود داره که میتونید از دکتر تعمیر تهیه کنید. با قرار دادن یک بوگیر ماشین ظرفشویی در دستگاه از شر بوی بد خلاص بشید. با استفاده از این بوگیرها دیگه خبری از بوی بد ماشین ظرفشویی نیست و همیشه ماشین ظرفشویی شما خوشبو می مونه بدون اینکه عطر بوگیر به ظرف های شما منتقل بشه و روی ظرف ها بوی قوی و ناخوشایندی ایجاد کنه.

البته توجه کنید استفاده از بوگیر برای زمانی نیست که شما بخواید صورت مسئله رو پاک کنید. یعنی اگه تمام منابع بوی بد رو چک کردید و فیلتر تخلیه، لاستیک دور درب، شلنگ تخلیه، بازوی آبپاش کاملا تمیز هستن، حالا برای رهایی از بوی بد میتونین ظرفشویی رو به یک بوگیر با رایحه فوق العاده مهمون کنید.

نحوه استفاده از خوشبو کننده ماشین ظرفشویی

جای بوگیر ماشین ظرفشویی شما کجاست؟ پس از تهیه بوگیر فقط کافیه که با استفاده از دسته پشت محصول اون رو به قسمت سبد بالای ماشین ظرفشویی وصل کنین، تا پایان فرایند شست و شو بو گیر باید داخل ماشین ظرفشویی شما قرار داشته باشه.

تاریخ انقضای بوگیرها به تعداد دفعات شستشوی ماشین ظرفشویی بستگی داره. بعضی از آنها ۵۰ بار شستشو هستن و بعضی از آن ها ۷۰ بار. یعنی بعد از پنجاه بار تنظیم برنامه شستشو، باید یک بوگیر جدید جایگزین کنید.

 

توصیه هایی برای جلوگیری از بوی نامبطوع ماشین ظرفشویی

پیشگیری بهتر از درمان است!

اما با اجرای این توصیه ها، مشکل بوی بد ماشین ظرفشویی کمتر بوجود میاد پس چه خوبه که این موارد رو کاملا رعایت کنین:

 1. پیش از قرار دادن ظروف داخل کابین ماشین ظرفشویی ظروف خودتون رو تمیز کنین که هیچ باقی مانده غذایی روی ظروف نباشه، این کار باعث میشه انسداد فیلتر تخلیه بوجود نیاد.
 2. نظافت بخش فیلتر صافی و داخل دستگاه رو به صورت منظم و حداقل هفته ای یک بار انجام دهید.
 3. از پودر و نمک مخصوص جهت شستشو استفاده کنین، نبودن نمک باعث رشد باکتری و فساد مواد غذایی میشه و بوی بدی داخل ماشین ظرفشویی شما ایجاد می کنه.
 4. ظروف رو مدت زمان طولانی داخل ماشین ظرفشویی قرار ندین، چون هر چی زمان بگذره بیشتر خشک میشن و ماشین ظرفشویی باید زمان بیشتری برای شست و شو صرف کنه، بعضا ظرف ها خوب شسته نمیشن و بوی بدی ایجاد می کنن.
 5. ظروف رو پیش از موعد اتمام شست و شو از ماشین ظرفشویی خارج نکنین زیرا رطوبت روی سطوحشون باقی می مونه و باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی شما میشه.
 6. برای نظافت برنامه‌ی منظمی داشته باشید، اگر زمان کافی برای نظافت هفتگی ندارید هر دو هفته یک بار یا ماهی یک بار، اجزای داخلی ماشین ظرفشویی رو نظافت کنین، برنامه‌ی شست و شو با سرکه و جوش شیرین رو اجرا کنین و با اسفنج یا فرچه داخل ماشین ظرفشویی رو نظافت کنین.
 7. به چیدمان درست ظروف دقت داشته باشین، لیوان رو به سمت پایین بچینین تا خوب شسته بشه، خوب شسته نشدن ظروف یکی از علت های بوی بد ماشین ظرفشویی دوو هست.

چرا ماشین ظرفشویی بوی بد میده؟

مقاله پیش رو در دو بخش عمده به حل معضل بوی بد ماشین ظرفشویی می پردازه، گفتیم که بوی بد ماشین ظرفشویی ۹۰% اوقات از فساد باقی مانده مواد غذایی ماشین ظرفشویی شما بوجود میاد در نتیجه برای از بین بردن اون باید قسمت هایی رو که تجمع مواد غذایی وجود داره پیدا کنین و شست و شو نظافت این قسمت ها رو به دقت انجام بدین، در ادامه مقاله به انواع روش های بو زدایی ماشین ظرفشویی پرداختیم و به نکاتی که با رعایت اون ها هیچ وقت دچار این مشکل نمیشین.

اگه باز هم در مورد نظافت ماشین ظرفشویی و انجام سرویس‌های دوره‌ای مشکلی وجود داشت و نمی دونستید که چطور این کار رو انجام بدین خیلی خوبه که با دکتر تعمیر تماس بگیرین تا شما رو راهنمایی کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نوزده =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.