علت جمع شدن آب و کف در ماشین ظرفشویی چیست؟

علت جمع شدن کف رد ماشین ظرفشویی چیه؟ چرا زمانی که ماشین ظرفشویی خاموشه داخلش آب جمع میشه! تو این مقاله از دکتر تعمیر قراره به تمام سوالات شما درباره جمع شدن آب یا کف در ماشین ظرفشویی پاسخ بدیم.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

از اونجا که استفاده از ماشین ظرفشویی هر روز بیشتر رونق می‌گیره و افراد زیادی از این وسیله در فضای خانه یا آشپزخانه، سالن و رستوران ها استفاده می کنن، توجه به موارد فنی تعمیر و سرویس و نگهداری ماشین های ظرفشویی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده، اگه از کار بیفته مسلما امور شما حسابی مختل میشه و ظرف های کثیف روی هم تلنبار میشه و حسابی دردسر ایجاد می کنه.

یکی از موارد خرابی ماشین ظرفشویی که بسیار پیش میاد و به محض وقوع باید پیگیری بشه، جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش هست، چون این مشکل خودش باعث کثیف شسشتن ماشین ظرفشویی میشه و بعد از مدتی به دلیل رشد باکتری ها و فساد مواد غذایی بوی بسیار بدی در محیط ماشین ظرفشویی شما ایجاد می کنه، پس قبل از اینکه مشکل وخیم تر بشه بهتره که دست به کار بشین و عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی خودتون رو شروع کنین.‌

تجربه‌ی شما از مواجه با علت جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

علت مشاهده کف در ماشین ظرفشویی

یکی از ایرادات رایج ماشین های ظرفشویی تجمع کف در ماشین ظرفشویی هست، این مشکل فقط مربوط به برند خاصی نیست و ممکنه انواع برندهای خارجی این مشکل رو داشته باشن، پس مطالعه ادامه‌ی مقاله به شما کمک می‌کنه که هر نوع ماشین ظرفشویی که داشته باشین، علت مشکل رو پیدا کنین و مشکل رو در اسرع وقت حل کنین.

شاید بشه بعد از طی فرایند عیب یابی دقیق، تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ، آاگ … رو خودتون در منزل انجام بدید. اما بیشتر موارد که ایراد ما مربوط به قطعات هست نمی‌تونین بدون کمک به حضور تکنسین مشکل رو حل کنین. اما در اولین قدم شما باید به دنبال علت جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی باشید.

علت جمع شدن آب و کف در ماشین ظرفشویی

مواد شوینده زیاد؛ عامل ایجاد کف در ماشین ظرفشویی

اگه در محفظه‌ی جا پودری ماشین ظرفشویی خودتون بیش از حد مواد شوینده بریزید، برنامه‌ی شست و شو نمی تونه تمام کف آب ایجاد شده رو تمیز کنه و باعث ایجاد کف در ماشین ظرفشویی شما میشه، پس حد اعتدال رو تو این زمینه رعایت کنین، جهت پیشگیری مراحل زیر رو دنبال کنین:

 • توجه به نشانه های حد مجاز استفاده از مایع یا پودر در محفظه جا پودری
 • کنترل میزان استفاده از مایع
 • ترجیحا اگر اصرار به استفاده از مایع دارید می تونین، با استفاده از قیف میزان مصرف مایع شوینده رو مدیریت کنین.‌

وقتی برنامه شوینده با میزان مایع استفاده شما هماهنگ نیست!

وقتی میزان زیادی از پودر و مایع رو داخل ماشین ظرفشویی خودتون ریختین و برنامه شست و شوی کوتاه مدتی رو برای شست و شوی ظروف تعریف کردین مسلم هست که میزانی از کف در ماشین ظرفشویی شما باقی می‌مونه هر برنامه‌ی شست و شو میزان خاصی از مایع شوینده رو احتیاج داره.

اما راهکار چیه؟ چطور میشه میزان مصرف مایع ماشین ظرفشویی رو مدیریت کرد؟

 • اطلاعات لازم درباره هر برنامه ی تنظیم شده بدست بیارید و با توجه به مدت شست و شو و دمای آب برای شست و شوی ظروف اقدام کنین.
 • استفاده از برنامه های سریع شست و شو وقتی میزان زیادی از مایع رو داخل جا پودری ریختین اقدام مناسبی نیست و ماشین ظرفشویی تو این مدت زمان کوتاه نمی تونه تمام کف ماشین ظرفشویی رو از بین ببره.
 • اگه در ماشین ظرفشویی کف باقی مونده حتما باید از خشک کن برای تخلیه کف استفاده کنین.

استفاده از شوینده نامناسب و بی کیفیت

سعی کنید مواد شوینده رو از مراکز معتبر فروش تهیه کنید و برندی هم که ازش استفاده می‌کنین، کارش از کیفیت مناسبی برخوردار باشه، اگه از مواد شوینده مناسب استفاده بشه هیچوقت پدیده‌ی جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی رو مشاهده نمی‌کنین.

از مواد شوینده ای استفاده کنین که دستگاه شما با اون ها هماهنگ و سازگار هست، استفاده از مواد شوینده بی کیفیت و ناسازگار باعث مشاهده کف در ماشین ظرفشویی شما میشه.

چطور مواد شوینده مناسب ماشین ظرفشویی رو پیدا کنیم؟

مشخصا این سوال خیلی از کاربران هست که پودر و مواد شوینده معتبر رو چگونه از مورد تقلبی و بی کیفیت تشخیص بدیم؟! جواب ما اینه که اول بسته بندی و جعبه‌ی پودر رو به دقت بررسی کنین زیرا پودرهای تقلبی بسته بندی نامناسبی دارن و از روی مرغوب بودن بسته بندی میشه به اصل بودن کالا پی برد.

به دقت به رنگ مواد شوینده مخصوصا قرص ها نگاه کنید اگه تغییر رنگ داده بود پودر شوینده شما بی کیفیت و تقلبی هست، پس از خرید مواد شوینده، این مواد رو در محیط خشک و خنک قرار بدین، هنگام خرید مواد شوینده برندهای با کیفیت رو انتخاب کنین و قیمت برای شما ملاک اصلی نباید باشه، چون این پودرها اگه نامناسب باشین نه تنها ماشین ظرفشویی رو خراب می‌کنن، بلکه به ظرف‌های شما هم آسیب جدی وارد می‌کنن.

خراب شدن دریچه ورودی آب

دریچه ورودی آب، بخشی است که ورود آب به داخل ماشین ظرفشویی در حین شست و شو رو کنترل می کند، اگه این دریچه مشکلاتی داشته باشه، درست باز نشه یا به موقع باز نشه، ممکنه ظرف ها به خوبی شسته نشن و کف در ماشین ظرفشویی شما مشاهده بشه.

در صورت خراب شدن دریچه ورودی آب ماشین ظرفشویی چه اقداماتی میشه انجام داد؟

اگر در فرایند عیب یابی و تعمیر مشخص شد که مشکل از دریچه ورودی آب ماشین ظرفشویی هست باید این اقدامات رو انجام بدین:

 • بررسی دریچه ورودی و رفع انسداد احتمالی
 • بررسی عملکرد دریچه و پیدا کردن علت خرابی
 • معاینه و بررسی شیر ورودی و تعویض در صورت لزوم
 • بررسی شلنگ ورودی، در صورت خمیده شدن یا تا خوردن، وضعیت شلنگ را درست کنید

ایراد پمپ شناور ماشین ظرفشویی

خرید موتور پمپ ماشین ظرفشویی

 پمپ شناور وظیفه‌ی، پمپاژ میزان مناسب آب به داخل ماشین ظرفشویی رو بر عهده داره اگه آب کفی وارد مخزن ماشین ظرفشویی نشه، ظروف خوب شسته نمیشن و کف بر روی ظرف ها مشاهده میشه.

چه کنیم اگه ایراد از پمپ شناور ماشین ظرفشویی بود؟

اما از آنجا که پیدا کردن پمپ و جدا کردن اتصالاتش نیاز به مهارت فنی دقیقی دارد، به نظر میرسه در صورت رفع مشکل بهتر هست از تعمیرکار ماهر کمک بگیرین و اینکه در مواردی حتی ممکنه احتیاج به تعویض پمپ ماشین ظرفشویی باشه و از اونجا تشخیص قطعه اصل مشکله و ممکنه دستگاه ماشین ظرفشویی شما حسابی خراب بشه، پس چه بهتر که از متخصص در این زمینه کمک بگیرین و از خدمات ضمانت نامه قطعه و تعمیرات برخوردار بشین.

کف ماشین ظرفشویی را چطور از بین ببریم؟

 برای پاک کردن کف از ماشین ظرفشویی خودتان مراحل زیر را به دقت اجرا کنید:

 • یک برنامه شست و شو با آب سرد و بدون مواد شوینده را اجرا کنید.
 • برای از بین بردن کف، می تونین مقداری نمک بر روی سطوح ماشین ظرفشویی بریزید.
 • اگه کف از بین نرفت از یک حوله می تونین برای پاک کردن کف از سطوح ماشین ظرفشویی استفاده کنین.
 • اگه باز هم کف از بین نرفت با استفاده از اسفنج می تونین کف رو از بین ببرین، اسفنج به خوبی می تون کف اضافه رو جذب کنه.

علت جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی خاموش

اما در مواردی ماشین ظرفشویی کاملا خاموشه اما همچنان آب جمع میشه، این یه مشکل جدیه، در نتیجه بهتره که در ابتدا ماشین ظرفشویی رو خاموش کنین. پریز رو از برق بکشین و حدود دو ساعت به دستگاه فرصت بدین که قطعاتش کاملا خنک بشه. بعد به دقت آب جمع شده در کف ماشین ظرفشویی رو بررسی کنین، تجمع آب بسته به تمیز بودن یا کثیف بودنش دو علت عمده داره:

 • آب کثیف به این معنا هست که انسدادی در مسیر فاضلاب رخ داده و ماشین ظرفشویی به خوبی نمی تونه فاضلاب رو تخلیه کنه در نتیجه باید اقداماتی در جهت رفع انسداد مسیر انجام داد.
 • آب تمیز یعنی مشکل از قطعه‌ای به نام شیر برقی هست، این قطعه باید مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت خرابی جدی تعویض شود.

اگر آب دستگاه خارج نمیشه داستان متفاوتیه: علت تخلیه نشدن و ماندن آب در ماشین ظرفشویی

رفع انسداد مسیر تخلیه فاضلاب ماشین ظرفشویی

برای برطرف شدن مشکلات مسدود شدن فاضلاب باید در اولین مرحله شلنگ تخلیه بررسی بشه، بهتره که شلنگ تخلیه رو از دستگاه جدا کنین و تمام جرم و پسماندی که داخلش گیر کرده رو داخل تشت تخلیه کنین. سپس به یک شیر وصلش کنین و فشار آب رو زیاد کنین تا اطمینان پیدا کنین که محتویات داخلش کاملا پاک شده، در مواردی هم می‌تونین از مواد مخصوص شست و شو و جرم گیری اجزای ماشین ظرفشویی استفاده کنین.

شیر برقی ماشین ظرفشویی علت باقی ماندن کف در ماشین ظرفشویی

عیب یابی و تعمیر شیر برقی ماشین ظرفشویی

شیر برقی وظیفه‌ی مدیریت آب مصرفی ماشین ظرفشویی شما رو به عهده داره البته که می‌تونیم محل قرار گرفتن این شیر رو در ماشین ظرفشویی به شما نشون بدیم ولی دردی از شما دوا نمی‌کنه چون بررسی صحت عملکردش دیگه کار شما نیست و نیاز به ابزارهای خاصی داره در نتیجه برای تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ بهتره که تکنسین رو خبر کنین.

چرا کف ماشین لباسشویی آب جمع میشه؟

در این مقاله از دکتر تعمیر به دو موضوع؛ جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی و به صورت مجزا به جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش پرداختیم، همانطور که ملاحظه می‌کنید راهکارهای حل این مشکلات رو به صورت کامل شرح دادیم ولی در بیشتر موارد چون مربوط به خرابی قطعات داخلی ماشین ظرفشویی می‌شد و از آنجا که تعویض قطعات هم کار تخصصی هست و اگه درست انجام نشه، خسارت بیشتری ایجاد می‌کنه؛ پس چه بهتر که در موارد مشکلات تخصصی حتما با تکنسین خبره دکتر تعمیر مشورت کنین.

دکتر تعمیر متخصص برند دستگاه شما رو در سریع ترین زمان به آدرس شما اعزام میکنه و با مقرون به صرفه ترین هزینه و تخصص بالا؛ تعمیرات ماشین ظرفشویی شما در منزل انجام میشه. ضمانت نامه کتبی در پایان کار مهر تاییدی بر کیفیت خدمات ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − چهار =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.