جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش! شاید عجیب به نظر برسد چطور ممکن است لباسشویی خاموش باشد، اما داخل آن آب جمع شود.

معمولا شایع ترین دلیل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش، خرابی شیر برقی می‌باشد. اما دلایل دیگری مانند: خرابی پمپ تخلیه (گیر کردن جسمی در پروانه پمپ) یا انسداد فیلتر پمپ و شلنگ تخلیه، خرابی هیدرواستات، گرفتگی چاه فاضلاب و خرابی برد الکترونیک هم وجود دارد.

دکتر تعمیر در این محتوا سعی دارد تا به ساده‌ترین شکل به شما کمک کند، علت باقی ماندن آب در لباسشویی را پیدا کنید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

می‌خوایم درباره موارد زیر صحبت کنیم:

تجربه‌ی شما از جمع شدن آب در لباسشویی خاموش چه بوده؟
برای ما و کاربران دیگر بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

نوع آب علت جمع شدن آب در لباسشویی
آب کثیف و کدر انسداد مسیر تخلیه و فاضلاب
آب تمیز و شفاف خرابی شیر برقی

هر کسی که حتی یکبار از ماشین لباسشویی استفاده کرده باشد، لذت کار و شستشوی تمیز و سریع لباس‌ها با لباسشویی را فراموش نمیکند.

اگر به هر دلیلی درحین کار با این دستگاه محبوب اذیت شده اید، اولین نگرانی و دغدغه‌ی شما رفع مشکل و تعمیر لباسشویی ال جی یا هر برندی که دارید، خواهد بود.

به خصوص اگر دچار مشکل جمع شدن آب داخل لباسشویی شده باشید. چرا که آب راکد در لباسشویی بعد از مدتی گندیده می‌شود و بوی بدی ایجاد می‌کند.

پس بیایید هر چه سریع‌تر این مشکل را عیب یابی کنیم تا مجبور نباشیم بوی بد لباسشویی را تحمل کنیم.

جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

علت برگشت آب به داخل ماشین لباسشویی

اگر در لباسشویی خاموش آب جمع شود، یکی از دلایل محتمل؛ سد راه آب است. یعنی چه؟

مسلماً آبِ داخل دیگ باید تخلیه شود. تخلیه آب هم از یک مسیر خروجی یا تخلیه انجام می‌گیرد.

اگر سدی در مسیر تخلیه باشد، آب به سمت خروجی و فاضلاب هدایت نمی‌شود یا در مسیر باقی میماند. دلایلی که باعث برگشت آبِ فاضلاب در لباسشویی می‌شود:

 • مسدود بودن شلنگ تخلیه
 • بلند بودن شلنگ تخلیه
 • مسدود بودن فاضلاب

اگر شلنگ تخلیه گرفتگی داشته یا پیچ خورده باشد، همین موضوع باعث می‌شود تا آب نتواند به طور کامل و با سرعت مناسب تخلیه شود. در این زمان بهتر است اطلاعات بیشتری راجع به علت تخلیه نشدن آب لباسشویی پیدا کنید.

اگر زمان نصب و راه اندازی لباسشویی؛ طول شلنگ تخلیه بیشتر از اندازه‌ی استاندارد بسته شده باشد، باعث می‌شود آب فاضلاب به داخل آبکش لباسشویی برگردد و قطعا بوی بد فاضلاب هم، به همراه این آب منتقل خواهد شد!

گاهی برگشت و جمع شدن آب داخل ماشین لباسشویی به دلیل بسته بودن نسبی فاضلاب است. این گرفتگی‌ها میتواند به دلیل رسوبات زیاد یا گیر کردن یک تکه از لباس‌های کوچیک شما مثل جوراب باشد.

البته باقی مانده‌های جیب شما یا حتی دکمه‌ی جدا شده از لباس تان، از سمت مسیر تخلیه، در فیلتر پمپ گیر میکند و شما میتوانید در فیلتر پمپ آن ها را پیدا کنید.

اما دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی خاموش چیز دیگری است. متخصصان تعمیر ماشین لباسشویی ویرپول، سامسونگ، دوو، بوش در دکتر تعمیر با توجه به تجربه‌ی بالایی که در مواجه با این مشکل داشته اند، دلیل اصلی جمع شدن آب ماشین لباسشویی را شیر الکتریکی می‌دانند.

اگر ادامه‌ی مطلب را بخوانید توضیح بیشتری از عملکرد، نحوه‌ی تست و تعویض شیربرقی داده ایم.

علت جمع شدن آب کثیف در لباسشویی

علت پر شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

به طور کلی آب از دو مسیر می‌تواند وارد درام شود: یا از شیر ورودی یا از شلنگ خروجی.

آب وارد شده می‌تواند کثیف یا تمیز باشد! درباره‌ی شلنگ تخلیه یا خروجی صحبت شد و گفتیم علت برگشت آب در لباسشویی خاموش چیست و چه زمانی این اتفاق می‌افتد.

آب کثیف در لباسشویی نشان دهنده‌ی این است که عیب یابی باید به طور متمرکز روی مسیر تخلیه و به خصوص فاضلاب خروجی انجام گیرد.

اما زمانی که آب تمیز وارد لباسشویی خاموش شود؛ ابتدا باید به سراغ شیر برقی ماشین لباسشویی بروید. چرا که اصلی ترین علت پر شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش خرابی شیر برقی است.

شیر برقی؛ مدیر آب لباسشویی

Washing machine solenoid valve

شیربرقی با توجه به مدل لباسشویی شما انواع مختلفی دارد. (تک قلو، دو قلو و … و از نظر ولتاژ:  VAC 220 VAC ، 110 و 12VDC است).

شیر برقی می‌تواند محل اتصال آب سرد و گرم باشد و ورود آب به داخل لباسشویی را کنترل کند.

اینکار با جریان الکتریکی و باز و بسته کردن دریچه ورودی آب انجام می‌شود. به همین دلیل نام آن شیر برقی یا شیر الکتریکی است.

همانطور که گفته شد؛ شیر برقی یا شیر الکتریکی ماشین لباسشویی، میزان آب ورودی به درام را کنترل می‌کند. اگر آبگیری مدام و بیش از حد انجام شود یا وقتی لباسشویی خاموش است، آب داخل آن جمع شود، به احتمال زیاد علت از خرابی شیر برقی است.

این قطعه به مرور زمان آسیب می‌بیند و لازم است یک شیربرقی جدید جایگزین کنید.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که علت جمع شدن آب در لباسشویی خاموش شیر برقی است یا خیر، کافیست که:

 • لباسشویی را خاموش کنید.
 • جاپودری را به کمک فشردن پدال وسط آن یا بالا بردن و خارج کردن خار، بیرون بکشید.
 • حالا از داخل جا پودری به انتهای لباسشویی دید دارید.
 • اگر دیدید که آب به صورت خیلی کم و قطره‌ای در حال ریختن است، این نشانه به شما کمک می‌کند که شیربرقی خراب شده و وقتِ تعویض آن رسیده است.

تست و تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

برای تست شیر برقی ماشین لباسشویی با مولتی متر، لازمه لباسشویی را خاموش کنید.

معمولا دریچه ورودیِ آب پشت دستگاه و در قسمت اتصالات شلنگ‌ها است. برای تست و تعویض شیر برقی حتما طبق گفته‌های دکتر تعمیر پیش بروید.

البته اگر تخصصی در کار فنی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم اینکار را به کاردان بسپارید تا مشکلات دیگری رقم نخورد.

 1. اول حتما حتما اتصال دستگاه را از برق قطع کنید.
 2. شیر آب منزل که با شلنگ به دستگاه متصل شده را ببندید.
 3. یک سطل زیر شلنگ‌ها قرار دهید و از سمت دیگر که به ورودی شیر لباسشویی اتصال دارد، باز کنید.
 4. قاب لباسشویی را باز کنید تا به ورودی آب روی لباسشویی دسترسی داشته باشید.
 5. سیم‌های متصل شده به شیر برقی را جدا کنید. اگر فکر می‌کنید ممکن است فراموش کنید؛ علامت گذاری کنید.
 6. مولتی متر را روی RX1 تنظیم کنید و گیره‌های مولتی متر را روی کنتاکت‌های شیر برقی قرار دهید. اگر مولتی متر عدد صفر یا بی نهایت را نشان دهد، عیب یابی را ادامه دهید که دیگر تعویض آن واجب شده است..
 7. شلنگ خروجی را با شل کردن گیره روی آن (با کمکِ انبردست) از شیر جدا کنید. مراقب باشید ممکن است مقداری آب داخل شیر مانده باشد و روی زمین بریزد.
 8. پیچ‌های محفظه سوپاپ را باز کنید و شیر برقی را جدا کنید.
 9. شیربرقی جدید را مثل قبلی جایگزین کنید و پیچ‌ها را ببندید.
 10. شلنگ خروجی را به شیر متصل کنید. با محکم کردن گیره اینکارا انجام دهید.
 11. در آخر سیم‌هایی که در ابتدا جدا کرده بودید را دوباره به شیر برقی متصل کنید.
 12. شلنگ‌های ورودی را به شیر برقی جدید متصل کنید. برای اینکه از درست وصل شدن آب گرم و سرد مطمئن شوید؛ علامت C روی شیربرقی به معنای Cold یا سرد است که باید به شیر آب سرد وصل شود و H به معنای Hot که به ورودی آب گرم متصل می‌شود.

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی؛ خرابی هیدرواستات

هیدرواستات در لباسشویی سطح آب داخل لباسشویی را تشخیص داده و به برد الکترونیک پیامی صادر می‌کند تا بیش از حد آب وارد دستگاه نشود.

زمانی که هیدرواستات خراب باشد و میزان آب داخل لباسشویی را اشتباه تشخیص دهد، آبگیری ماشین لباسشویی در زمان درستی انجام نمی‌گیرد و خرابی هیدرواستات می‌تواند علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی باشد.

برای رفع این مشکل می‌توانید از متخصص تعمیر لباسشویی بوش کمک بگیرید.

دلیل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی؛ برد الکترونیک

ممکن است علت پر آب شدن ماشین لباسشویی خاموش می‌تواند برد الکترونیک دستگاه شما باشد!

همانطور که بارها اشاره کرده ایم، تمام عملیاتی که در لباسشویی انجام می‌گیرد، توسط برد اکترونیک ارسال می‌شوند.

ممکن است در زمان مناسب دستور درستی از سمت برد ارسال نشود و شیر برقی در زمان اشتباهی باز شود و همین روند باعث جمع شدن آب در ماشین لباسشویی شود.

برای عیب یابی برد الکترونیک لباسشویی حتما آن را به یک تعمیرکار برد بسپارید. در اکثر مواقع با بررسی و تست‌های لازم، برد قابل تعمیر بوده و می‌توانید با هزینه‌ی مقرون به صرفه ای آن را بازگردانید و در برخی موارد ناچار به تعویض برد خواهید شد.

شما می‌توانید برای دریافت خدمات تضمینی و فوری برد، با مرکز تعمیرات لوازم خانگی بوش تماس بگیرید.

علت ماندن آب در ماشین لباسشویی؛ پمپ تخلیه

به ندرت پیش می‌آید که علت ماندن آب در لباسشویی خرابی پمپ تخلیه باشد. قبل از هر کاری با نمایندگی تعمیرات ال جی، سامسونگ، بوش تماس بگیرید و برا یعیب یابی دستگاه خود از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

بعد از عیب یابی و بازدید لباسشویی مشخص خواهد شد پمپ تخلیه نیازمند تعمیر است یا تعویض؟ به هیچ عنوان اگر مهارت و دانش فنی ندارید، خودتان دست به کار نشوید.

علت جمع شدن آب در لاستیک لباسشویی

علت جمع شدن آب در لاستیک لباسشویی

جمع شدن آب در لاستیک لباسشویی برای شما عجیب است؟

این مشکل کاملا طبیعی بوده و نیازی به نگرانی از بابت آن وجود ندارد. تنها از یک لحاظ می‌تواند نگران کننده باشد. رطوبت داخل لباسشویی به خصوص داخل لاستیک، محل مناسب تکثیر و تولید میکروب، قارچ و باکتری است که به مرور بوی نامطبوعی هم منتشر می‌کند.

به طور کلی جمع شدن آب در لاستیک ماشین لباسشویی مشکل نیست و در تمام مدل‌های لباسشویی‌ها بعد از اتمام شستشو این اتفاق می‌افتد.

به عنوان یک روتین؛ همیشه یک دستمال خشک را در پایان کار دستگاه، داخل لاستیک قرار دهید تا آب، جذب دستمال شود و هیچ گونه آب و رطوبتی دور لاستیک باقی نماند.

رفع مشکل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

دکتر تعمیر سعی کرده است تا با تکیه بر تجربه و تخصص تکنسین‌های ماشین لباسشویی، مقاله‌ی “علت پر آب شدن ماشین لباسشویی خاموش” را در اختیار شما قرار دهد.

تا با مطالعه‌ی این مطلب به آگاهی کاملی برای چگونگی مواجه با این مشکل و راه حل‌های رفع مشکل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش دست پیدا کنید.

به طور کلی این مشکل در ۹۰% شرایط برای عیب یابی و رفع عیب به متخصص نیاز دارد. یادتان باشد که آب جمع شدن در لباسشویی ارتباط نزدیکی با خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی یا بوی بد و کپک زدن لباس‌ها دارد.

برای دسترسی به بهترین تعمیرکار ماشین لباسشویی کافیست با دکتر تعمیر ارتباط بگیرید. با توجه به برند دستگاه، ما متخصص تعمیر لباسشویی سامسونگ، ال جی، بوش و … را به منزل شما اعزام می‌کنیم و تخصصی‌ترین تعمیرات روی دستگاه شما انجام می‌گیرد.

خدمات تضمینی به همراه کارت گارانتی کتبی و تعمیر فوری لباسشویی در منزل از مزایای دکتر تعمیر نسبت به سایر مراکز تعمیرات می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.