تعمیر لباسشویی ال جی

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش! شاید عجیب به نظر برسه چطور ممکنه لباسشویی خاموشه ولی آب داخلش جمع میشه. اما هر فعل و انفعالی که تو لباسشویی اتفاق بیفته یه علتی داره. مسلماً این مورد طبیعی نیست و نیاز به بررسی و عیب یابی ماشین لباسشویی داره.

تجربه‌ی شما از جمع شدن آب داخل لباسشویی خاموش چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

هر کسی که حتی یکبار از ماشین لباسشویی استفاده کرده باشه، لذت کار و شستشوی تمیز و سریع لباس‌ها با لباسشویی رو فراموش نمیکنه. اگر به هر دلیلی درحین کار با این دستگاه محبوب اذیت بشید، اولین نگرانی و دغدغه‌ی شما رفع مشکل لباسشویی خواهد بود.

به خصوص اگه دچار مشکل جمع شدن آب داخل لباسشویی شده باشید. چرا که آب راکد در لباسشویی بعد از مدتی گندیده میشه و بوی یدی ایجاد میکنه. پس بیاید تا هر چه سریع‌تر این مشکل رو عیب یابی کنیم تا مجبور نباشیم بوی بد لباسشویی رو تحمل کنیم.

برگشت آب فاضلاب به ماشین لباسشویی

اگر در لباسشویی خاموش آب جمع بشه، یکی از دلایل محتمل سد راه آب هست. یعنی چی؟

خُب آبِ داخل دیگ باید تخیه بشه. این تخلیه هم از یک مسیر خروجی یا تخلیه انجام میگیره. اگر سدی سر راه مسیر تخلیه باشه، آب به سمت خروجی و فاضلاب هدایت نمیشه یا در مسیر باقی میمونه. دلایلی که باعث برگشت آبِ فاضلاب به لباسشویی میشه:

 • مسدود بودن شلنگ تخلیه
 • بلند بودن شلنگ تخلیه
 • مسدود بودن فاضلاب

اگر شلنگ تخلیه گرفتگی داشت یا پیچ خورده بود، همین باعث میشه آب نتونه به طور کامل و با سرعت مناسب تخلیه بشه. اگر زمان نصب و راه اندازی لباسشویی؛ طول شلنگ تخلیه بیشتر از اندازه‌ی استاندارد بسته شده باشه، باعث میشه آب فاضلاب به داخل آبکش لباسشویی برگرده و قطعا بوی بد فاضلاب هم به همراه این آب منتقل میشه!

گاهی برگشت و جمع شدن آب داخل ماشین لباسشویی به دلیل بسته بودن نسبی فاضلاب هست. این گرفتگی‌ها میتونه به خاطر رسوبات زیاد یا گیر کردن یک تکه از لباس‌های کوچیک شما مثل جوراب باشه. البته باقی مانده‌های جیب شما یا حتی دکمه‌ی جدا شده از لباستون از سمت مسیر تخلیه در فیلتر پمپ گیر میکنه و شما میتونین اونجا سراغشون رو بگیرید.

اما دلیل اصلی جمع شدن آب در لباسشویی خاموش چیز دیگری هست. متخصصان تعمیر ماشین لباسشویی در دکتر تعمیر با توجه به تجربه‌ی بالایی که در مواجه با این مشکل داشتن، دلیل اصلی جمع شدن آب ماشین لباسشوی لباسشویی رو شیر الکتریکی میدونن. اگر ادامه‌ی مطلب رو بخونید توضیح بیشتری از عملکرد، نحوه‌ی تست و تعویض شیربرقی میدیم.

علت بالا آمدن آب ماشین لباسشویی

به طور کلی آب از دو راه میتونه وارد درام بشه. یا از شیر ورودی یا از شلنگ خروجی. آب وارد شده میتونه کثیف یا تمیز باشه! درباره‌ی شلنگ تخلیه یا خروجی صحبت شد و گفتیم چه زمانی آب کثیف وارد لباسشویی خاموش میشه. آب کثیف در لباسشویی نشون میده که عیب یابی باید به طور متمرکز روی مسیر تخلیه و به خصوص فاضلاب خروجی انجام بگیره. اما زمانی که آب تمیز وارد لباسشویی خاموش بشه؛ اول برید سراغ شیر برقی ماشین لباسشویی.

شیر برقی؛ مدیر آب لباسشویی

شیربرقی با توجه به مدل لباسشویی شما تک قلو، دو قلو و … میتونه محل اتصال آب سرد و گرم باشه و ورود آب به داخل لباسشویی رو کنترل کنه. اینکار با جریان الکتریکی و باز و بسته کردن دریچه ورودی آب انجام میشه. بخاطر همین اسمش رو گذاشتن شیر برقی یا شیر الکتریکی. همونطور که گفتیم؛ شیر برقی یا شیر الکتریکی ماشین لباسشویی میزان آب ورودی به درام رو کنترل میکنه. اگر آبگیری مدام و بیش از حد انجام میشه یا وقتی لباسشویی خاموش هست پآب داخلش جمع میشه، به احتمال خیلی بالایی علت از خرابی شیر برقی هست. این قطعه به مرور زمان آسیب میبینه و لازم میشه برای که یک شیربرقی جدید جایگزین کنید.

اگر می‌خواید مطمئن بشید که علت جمع شدن آب در لباسشویی خاموش شیر برقی هست یا نه، کافیه که:

 • لباسشویی رو خاموش کنید.
 • جاپودری رو به کمک فشردن پدال وسط اون یا بالا بودن و خارج کردن خار، بیرون بکشید.
 • حالا از داخل جا پودری به انتهای لباسشویی دید دارید.
 • اگر دیدید که آب به صورت خیلی کم و قطره‌ای در حال ریختنه، این نشونه به شما کمک میکنه که شیربرقی خراب شده و وقتِ تعویض رسیده.

تست و تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

برای تست شیر برقی ماشین لباسشویی با مولتی متر، لازمه لباسشویی رو خاموش کنید. معمولا دریچه ورودیِ آب پشت دستگاه و در قسمت اتصالات شلنگ‌ها هست. برای تست و تعویض شیر برقی حتما طبق گفته‌های دکتر تعمیر پیش برید. البته اگه تخصصی تو کار فنی ندارید، پیشنهاد می‌کنم اینکارو به کاردون بسپارید تا مشکلات دیگه‌ای پیش نیاد.

 1. اول حتما حتما اتصال دستگاه رو از برق قطع کنید.
 2. شیر آب منزل رو که با شلنگ به دستگاه متصل شده رو ببندید.
 3. یک سطل زیر شلنگ‌ها قرار بدید و از سمت دیگه که به ورودی شیر لباسشویی اتصال داره، باز کنید.
 4. قاب لباسشویی رو باز کنید تا به ورودی آب روی لباسشویی دسترسی داشته باشید.
 5. سیم‌های متصل شده به شیر برقی رو جدا کنید. اگر فکر می‌کنید ممکنه فراموش کنید؛ علامت گذاری کنید.
 6. مولتی متر رو روی RX1 تنظیم کنید و گیره‌های مولتی متر رو روی کنتاکت‌های شیر برقی قرار بدید. اگر مولتی متر عدد صفر یا بی نهایت رو نشون داد، پس بریم ادامه‌ی کار که دیگه واجب شده تعویض بشه.
 7. شلنگ خروجی رو با شل کردن گیره روی اون (با کمکِ انبردست) از شیر جدا کنید. مراقب باشید ممکنه مقداری آب داخل شیر مونده باشه و بریزه زمین.
 8. پیچ‌های محفظه سوپاپ رو باز کنید و شیر برقی رو جدا کنید.
 9. شیربرقی جدید رو مثل قبلی جایگزین کنید و پیچ‌ها رو ببندید.
 10. شلنگ خروجی رو به شیر متصل کنید. با محکم کردن گیره اینکارو انجام بدید.
 11. در آخر سیم‌های که در ابتدا جدا کرده بودید رو دوباره به شیر برقی متصل کنید.
 12. شلنگ‌های ورودی رو به شیر برقی جدید متصل کنید. برای اینکه از درست وصل شدن آب گرم و سرد مطمئن بشید؛ علامت C روی شیربرقی به معنای Cold یا همین سرد هست که باید به شیر آب سرد وصل بشه و H به معنای Hot که به ورودی آب گرم متصل میشه.

رفع مشکل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

دکتر تعمیر سعی کرده تا با تکیه بر تجربه و تخصص تکنسین‌های ماشین لباسشویی، مقاله‌ی “علت بالا آمدن آب لباسشویی” رو در اختیار شما قرار بده تا با مطالعه‌ی این مطلب به آگاهی کاملی برای چگونگی واجه با این مشکل و راه حل‌های رفع مشکل جمع شدن آب در لباسشویی دست پیدا کنید.

به طور کلی این مشکل در ۹۰% شرایط برای عیب یابی و رفع عیب به متخصص نیاز داره. یادتون نره که جمع شدن آب در لباسشویی ارتباط نزدیکی با خشک نشدن لباس‌ها در لباسشویی یا بوی بد و کپک زدن لباس‌ها داره. برای دسترسی به بهترین تعمیرکار ماشین لباسشویی کافیه با دکتر تعمیر ارتباط بگیرید. با توجه به برند دستگاه، ما متخصص تعمیر لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش و … رو به منزل شما اعزام می‌کنیم و تخصصی‌ترین تعمیرات روی دستگاه شما انجام میگیره.

 

به این مقاله چند امتیاز میدین؟
[کل: 2 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 3 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کنه.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.