۹ علت صدای زیاد انواع مختلف جاروبرقی

علت تغییر صدای جاروبرقی چیه؟ چرا جاروبرقی صدای زیاد و غیر عادی داره؟ برای کم شدن صدای جاروبرقی چه باید کرد؟ پاسخِ سوالات شما همین جاست. برای تعمیر جاروبرقی سامسونگ، بوش، ال جی و … هر برند دیگری و رفع صدای زیاد اون این مقاله را تا انتها بخونید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

جاروبرقی جزء لوازم خانگی پر سر و صداست و شاید صدای جاروبرقی دغدغه‌ی کاربر نباشه، اما مشکل صدای جاروبرقی وقتی جدی به نظر میرسه که دستگاه صدای ناهنجاری مثل سوت کشیدن و … داره اونوقته که باید دست به کار بشین و علت صدای ناهنجار یا صدای زیاد جاروبرقی رو پیدا کنین.

علت صدای بلند دستگاه معمولا یک مشکل فنی جدی هست که اگه به سرعت بهش رسیدگی نشه، ممکنه خسارت بیشتری رو به وسیله‎ی شما وارد کنه، پس عیب یابی و تعمیر جاروبرقی شما در اولویت قرار داره برای انجام فرایند عیب یابی و در نهایت تعمیر جاروبرقی با ما همراه باشید.

تجربه‌ی شما از تغییر صدای جاروبرقی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

۹ علت تغییر صدای جاروبرقی رو بشناسید!

هر کاربر و مصرف کننده‌ای بعد از خرید لوازم خانگی باید مثل یکی از اعضای خوانواه به آن توجه کند و مراقب نحوه استفاده باشد. یکی از عمده دلایل تغییر صدای جاروبرقی ال جی، بوش، سامسونگ، پاناسونیک و سایر برندها، توجه نداشتن به استفاده‌ی صحیح و سرویس نکردن دستگاه باعث تولید صدای زیاد جاروبرقی میشه.

گاهی اوقات زیاد شدن صدای جاروبرقی مربوط به خرابی قطعات داخلی میشه بنابراین برای عیب یابی دقیق به سراغ قطعات داخلی میریم و لوله‌های مکش جاروبرقی علت‌های صدای ناهنجار جاروبرقی شامل ۹ علت زیر هست:

۱. عدم نظافت فیلتر جاروبرقی

یکی از علت‌های صدای بلند جاروبرقی مربوط به کثیف شدن فیلترها و عدم نظافت اون‌ها میشه، هوای داخل محفظه‌ی جاروبرقی از فیلتر هم عبور می‌کند و نقش اساسی فیلترها در دستگاه جاروبرقی مربوط به گرفتن گرد و خاک هوای اطراف هست.

البته فیلترها از ورود گرد و غبار به داخل محفظه‌های موتور هم جلوگیری می‌کنن، هوایی که از این قسمت عبور می‌کنه از برخورد با گرد و غبار صدای زیادی ایجاد می‌کنه. کثیف بودن فیلترها هم خودش مزید بر علت صدای بلند جاروبرقی هست،  تو این مواقع باید فیلتر رو خارج کنید و اگه قابل شست و شو هست فیلتر رو بشورید، اگه فیلتر شما نیاز به تعویض داره و با شستشو هم تمیز نمیشه، این قطعه‌ی مصرفی و موثر رو از جاروبرقی خودتون دریغ نکنید.

۲. سر و صدای چرخش موتور

این مقاله درباره‌ی تغییر صدای جاروبرقی بوش، کنوود، دوو، ناسیونال و … نوشته شده. پس اگر شما از ابتدا با صدای زیاد جاروبرقی مشکل دارید، ممکن است جاروبرقی مناسبی را انتخاب نکرده باشید و این صدا مطابق با برند ومدل دستگاه شما طبیعی باشد.

عموما چرخش موتور خودش یکی از علت‌های صدای ناهنجار و بلند جاروبرقی هست، اما بعضی از موتورها نسبت به سایر موتورها صدای بیشتری ایجاد می‌کنن، موتورهای AC از موتورهای DC صدای کمتری دارند، پس اگه تمایل دارید جاروبرقی شما صدای کمتری داشته باشه مدلی رو انتخاب کنین که موتورش صدای کمتری داره.

۳. لرزش در بدنه‌ی جاروبرقی

بعضی از اوقات صدای بلند جاروبرقی ال جی، بوش، آاگ و … با لرزش بدنه‌ی جاروبرقی همراه هست، در این مواقع بخشی از بدنه‌ی جاروبرقی شما احتمالا شل شده و ممکنه باعث ایجاد سر و صدا شده باشه، در جاروبرقی‌های قدیمی این مشکل بیشتر پیش میاد.

همچنین ممکنه که یکی از قطعات جانبی داخل جاروبرقی شما شکسته باشه و لرزش نشون دهنده‌ی شکستن قطعه هست، یک قطعه پلاستیکی شکسته ممکنه داخل جاروبرقی به دام افتاده باشه و علاوه بر سر و صدای بلند لرزش هم در جاروبرقی ایجاد کنه.

۴. گرفتگی و انسداد در لوله های جاروبرقی

یکی دیگه از علت‌های صدای ناهنجار یا بلند جاروبرقی گیر کردن اشیاء یا زباله‌ها داخل لوله و خرطومی جاروبرقی هست که باعث ایجاد سر و صدای جاروبرقی میشه. بنابراین بهتره که برای حل مشکل به دقت طبق راهنمایی‌های ما عمل کنین، اول با گوش دادن دقیق به صدا تشخیص دهید که زباله در کدام قسمت لوله‌ی جاروبرقی گیر کرده، بررسی‌ها رو از سر جاروبرقی تا انتهای لوله خرطومی می‌تونید انجام دهید، در صورت مسدود شدن حتما با استفاده از سیخ، سیم مفتول و … سعی کنین مسدود شدن جاروبرقی رو رفع کنین.

البته انسداد و گرفتگی هر یک از این قطعات دلیل اصلی کم شدن مکش جاروبرقی شما هم هست. پس برای اطلاعات بیشتر در این باره حتما مقاله‌ی مربوط به آن را مطالعه کنید.

۵. خراب شدن فن موتور جاروبرقی

یکی از اجزای موتور جاروبرقی فن آن هست که بر اثر شکستگی پروانه یا خرابی صدای زیادی حین کار با جاروبرقی ایجاد کنه. عیب یابی فن موترو جاروبرقی یکی از مواردی هست که برای پیدا کردن علت صدای زیاد جاروبرقی دوو، بوش، زیمنس و … حتما باید انجام بگیره. فراموش نکنید که برای تعمیر فن نیاز هست که دستگاه باز بشه و اینکار حتما باید به دست تعمیرکار با تجربه انجام بگیره.

۶. پارگی یا سوراخ در اتصالات جاروبرقی

جاروبرقی دارای یک سری اتصالات هست که مکش از برس شروع شروع و از خرطومی و تلسکوپی عبور کرده تا به سمت پاکت آشغال که در داخل تعبیه شده برسه. زمانی که هر قسمتی از خرطومی با کوپل‌ها سوراخ، پوسیده یا پاره شده باشد، ممکن است حین کار جارو صدای سوت کشیدن جاروبرقی شما رو اذیت کنه. حتما اتصالات رو چک کنید. اگر از جایی خروج باد را احساس کردید حتما از یک تکنسین متخصص تعمیرات جاروبرقی بوش یا برند دستگاه خود کمک بگیرید تا اگر نیاز به تعمیر یا تعویض هست، سریعا مشکل را با کمترین هزینه برطرف کنید.

۷. اجسام فلزی به دام افتاده داخل جاروبرقی

ممکنه اجسام فلزی مثل سکه هنگام مکش وارد کیسه‌ی زباله شده باشن و برخوردشون با محیط اطراف علت ایجاد صدای زیاد در جاروبرقی شما باشه، در صورت مواجه با این مشکل جاروبرقی رو خاموش کنین و بعد اجسام فلزی رو از داخل کیسه زباله خارج کنین، چون وجود این اشیا داخل کیسه ممکنه به جاروبرقی شما صدمه وارد کنه.

۸. خرابی موتور جاروبرقی

اما در آخرین مرحله برای یافتن علت سر و صدای زیاد جاروبرقی باید انگشت اتهام را به سمت موتور گرفت. موتور نیم سوز شده یا سوخته، صدای وحشتناکی و خیلی زیادی از دستگاه خارج می‌کنه. می‌دونید که تعمیرات موتور جاروبرقی، کار فوق تخصصی بوده و حتما باید برای باز کردن و عیب یابی آن از تعمیرکار متخصص جاروبرقی ال جی و برند دستگاه خودتون کمک بگیرید.

زمانی که موتور دستگاه دچار مشکل باشه، شما فقط با صدای زیادی مواجه نیستید بلکه مواردی مثل داغ کردن موتور جاروبرقی یا خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی حین کار هم به صدای گوش خراش آن اضافه خواهد شد.

۹. سرویس نکردن منظم جاروبرقی

اگه چند ساله از جاروبرقی استفاده می‌کنین و از خدمات سرویس دوره‌ای استفاده نکردین، احتمالا علت سر و صدای زیاد و صدای نابهنجار جاروبرقی شما اینه که قطعات جاروبرقی شما به صورت مناسب روغن کاری نشدن، این قطعات در گذر زمان دچار فرسودگی جدی می‌شن و پس از مدتی ممکنه خشک بشن.

خشک شدن قطعات باعث میشه هنگام کار کردن روان نباشن و حین حرکت سر و صدای زیادی ایجاد کنن، از جمله خدمات سرویس‌های دوره‌ای اینه که بلبرینگ‌های جاروبرقی شما با روغن مخصوص روان خواهد شد، بالانس کردن پروانه‌ موتور، تعویض فیلتر و پاکت به طور منظم، چک کردن ذغال‌های موتور از دیگر موارد سرویس جاروبرقی شماست، فراموش نکنید برای انجام خدمات سرویس‌های دوره‌ای به یک نمایندگی معتبر تعمیر جاروبرقی کنوود، بوش، ال جی، فلر، پاناسونیک، ناسیونال، مدیا و … مراجعه کنید.

چطور صدای جاروبرقی را کم کنیم؟

آنچه تا الان ذکر شد تمام علت های صدای ناهنجار جاروبرقی بود، فرقی نمی‌کنه جاروبرقی شما ال جی ، فلر و … باشه، این دلایل برای تمام جاروبرقی‌ها در هر برند و مدلی ثابته، در نتیجه همونطور که مشاهده کردید عیب یابی و تعمیر جاروبرقی در مواردی مثل انسداد لوله‌ها بسیار ساده هست و خودتون هم از پس تعمیر برمیایین. اما در مواردی مثل خرابی فن که مربوط به قطعات داخلی میشه تعمیرش اصلا کار ساده‌ای نیست و پیشنهاد می‌کنیم که حتما در این مواقع به یک نمایندگی تعمیر جهت ارائه خدمات مطلوب تعمیر و سرویس دوره‌ای مراجعه کنین.

دکتر تعمیر متخصص برند دستگاه شما را دارد. تعمیرات سریع و با کیفیت و کمترین هزینه را می‌تونید با دکتر تعمیر تجربه کنید. تمام خدمات تعمیرات با ضمانت نامه کتبی ارائه خواهد شد. کافیست همین امروز ما را در جریان مشکلات دستگاه خود قرار بدید.

‫6 نظر

 • صابری گفت:

  سلام به تازگی جاروبرقی خریدیم لوله خیلی صدا میده علت چیه؟

  • سلام. ابتدا لوله و اتصالات رو چک کنید شاید چیزی داخل آن ها گیر کرده باشه. اگر شما صدای سوت کشیدن از جاروبرقی می‌شنوید، این صدا مربوط به نامرغوب بودن لوله خرطومی هست.

 • آقاجانی گفت:

  سلام جاروبرقی ما صداش خیلی خیلی بلند شده اصلا هر موقع میخوام جارو بکشم غم تحمل صداش رو میگیرم. میخوام ببینم تعمیر میشه؟ کجا باید بیارم؟

 • اب گفت:

  سلام جاروبرقی سامسونگ آوردند پروانه را شکسته بود پروانه را عوض کردم وبلبرینگ ها را روغنکاری کردم باز صدای زیادی دارد کیسه و فیلترها راهم روی جاروبرقی نگذاشته ام علت از چی می تونه باشه ممنون از شما استاد عزیز

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دو × 4 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.