علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

تخلیه آب ماشین ظرفشویی بوش، سامسونگ، ال جی یا هر برندی که دارید، به درستی انجام نمی‌گیره؟ علت و راهکار فنی یا خانگی چیه؟ دکتر تعمیر دراین مقاله به تمام سوالات شما حول عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی پاسخ خواهد داد و در صورت نیاز برای تعمیرات ماشین ظرفشویی بکو، بوش، کنوود، سامسونگ، ال جی، آاگ، دوو و … ما را در جریان مشکل دستگاه خود قرار دهید تا همین امروز از خدمات فوق تخصصی و تضمینی دکتر تعمیر بهره‌مند شوید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

ممکنه بعد از تموم شدن مراحل شست و شو با یه چیز عجیب رو به رو بشین، اونم اینه که کف ماشین ظرفشویی شما میزان زیادی آب جمع شده، اما نترسین. بیشتر مواردش رو خودتون می تونین به راحتی تعمیر کنین ولی گاهی اوقات لازمه که تعمیرکار رو خبر کنین. برای پیدا کردن علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی تون با دکتر تعمیر همراه باشین. در ادامه ۵ روش موثر تعمیر ماشین ظرفشویی در خانه رو برای شما تشریح می‌کنیم.

تجربه‌ی شما از جمع شدن آب در کف ماشین ظرفشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی چیه؟

معمولا علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی بوش مربوط به گرفتگی فیلتر، خارج نشدن ریز زباله‌ها، خرابی شلنگ تخلیه و پمپ تخلیه، انسداد بوسیله رسوبات و مواد غذایی هست، برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش کافی هست که رسوبات رو از مسیر پاک کنین، حتما قبل اینکه با متخصصان دکتر تعمیر تماس بگیرین این مطلب رو بخونین چون ممکنه خودتون بتونین ماشین ظرفشویی رو بدون صرف هیچ هزینه‌ای تعمیر کنین.

چند علت احتمالی خارج نشدن آب ماشین ظرفشویی

یکی از وسیله‌های اعتیاد آور در آشپزخانه ماشین ظرفشویی هست که با یکبار استفاده و چشیدن لذت کار با آن، خرابی و نبودِ ظرفشویی میتونه اذیت کننده باشه. اما ممکنه در طول استفاده از ماشین ظرفشویی زمانی برای شما پیش بیاد که بعد از تمام شدن چرخه متوجه بشید آب به طور کامل تخلیه نشده و در کف ماشین ظرفشویی آب جمع شده یا ماشین ظرفشویی حین کار متوقف شده چون دستگاه نتونسته آب ماشین ظرفشویی رو تخلیه کن تا وارد مرحله بعدی بشه.

البته این حالت میتونه با یک کد به کاربر نمایش داده بشه. که در ادامه بیشتر در مورد این کد خطا صحبت می‌کنیم. خارج نشدن آب از ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ، ویرپول میتونه مختلف باشه که ما این موارد رو به همراه راه حل رفع برای شما آوردیم.

کف در دستگاه می‌بینید؟! حتما بخونید: علت جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی

عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی

۱. انسداد مسیر تخلیه

انسداد مسیر تخلیه‌ی آب یکی از شایع‌ترین علت‌های خارج نشدن آب ماشین ظرفشویی دوو، بوش، ال جی ، سامسونگ، بکو و … هست.

مسیر تخلیه شامل موارد زیر هست که هر کدوم به طور مجزا میتونه در خارج نشدن آب از ماشین ظرفشویی نقش داشته باشه:

 1. فیلتر کف ماشین ظرفشویی
 2. شلنگ تخلیه
 3. گرفتگی خروجی فاضلاب
 4. پمپ تخلیه

فیلتر کف ماشین ظرفشویی آب رو عبور نمیده

قبل از قرار دادن ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی آن ها را با یک دستمال پاک کنید، باقیمانده‌های غذا باعث انسداد مسیر تخلیه میشن و به مرور حتی اگر فیلتر کف ظرفشویی رو تمیز نکنید باعث جمع شدن مقدار زیادی از ته مانده‌های غذا میشه که هم باعث انتشار بوی بد در ماشین ظرفشویی میشه هم فیلتر کف پوسیده میشه.

گاهی این ته مانده‌ها آنقدر یز بوده که از فیلتر هم عبور کرده و وارد مسیر تخلیه شده و با زیاد شدن حجم آن، گرفتگی مسیر رو در پی خواهد داشت.

شلنگ تخلیه؛ تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

اگر شلنگ تخلیه مسدود یا پیچ خورده باشه، معلومه که آب به درستی خارج نمیشه. پیچ خوردگی شلنگ تخلیه که راحت بررسی میشه. کافیه یه نگاهی بندازین بهش تا دو خوردش پیچ و تاب نخورده یا جایی گیر نکرده باشه. اما برای اینکه بدونید گرفتگی داره یا نه، باید شلنگ رو از دو سر اتصالش که پمپ تخلیه و خروجی فاضلاب هست، باز کنید.

حواستون باشه که یه ظرف زیرش بذارید تا آب داخل شلنگ سر ریز نشه و کل خونه رو برداره! البته کل خونه که اغراق بود اما به هر حال مراقب باشید تا آب کف خونه نریزه.

میتونید با فشار آب یا سیم مفتول یا حتی سیخ (با احتیاط تا شلنگ پاره نشه)، انسداد شلنگ رو بررسی کنید. بعد از همه‌ی این بررسی‌ها متوجه میشید مشکل از شلنگ تخلیه هست یا باید برید سراغ مرحله بعدی.

خروجی فاضلاب مسدود شده

همین موضوع ساده یعنی بسته بودن خروجی فاضلاب، باعث میشه که ظرفشویی دچار اختلال بشه و نتونه به درستی آب رو تخلیه کنه. برای اینکه بدونید علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی سامسونگ مربوط به بسته بودن خروجی فاضلابه؟ یا نه، یه روش ساده‌ای هست که دکتر تعمیر به شما یاد میده.

خروجی ماشین ظرفشویی میتونه مستقیم از دیوار باشه یا اینکه به سیفونِ زیر سینک ظرفشویی متصل شده باشه.

احتمال مسدود شدنِ خروجی فاضلابی که مستقیم به دیواره، خیلی کمه. چرا؟ چون قطر لوله‌ی خروجی که داخل دیواره خیلی زیاده و احتمال مسدود شدنش پایینه. اما اگر شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی شما به زیر سینک متصل شده، بازش کنید و با یک مفتول یا سیخ با احتیاط لوله‌ی زیرِ سیفون سینک رو تمیز کنید.

پمپ تخلیه دلیل اصلی تخلیه نشدن آب ظرفشویی

اگر پمپ تخلیه خراب باشه دیگه کار تمومه!

پمپ تخلیه یکی از مهم ترین قطعات داخل ماشین ظرفشویی هست که وظیفه‌ی خروج آب از ماشین ظرفشویی رو برعهده داره. پمپ تخلیه از دو قسمت داره: مکانیکی و الکتریکی. البته که در صورت خرابی باید تعویض بشه. تعمیر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی غیرمعقول و در مواردی غیرممکنه.

برای عیب یابی پمپ تخلیه حتما باید دانش فنی داشته باشید. تشخیص اشتباه باعث میشه هزینه‌ی زیادی روی دوش شما بیفته. قیمت پمپ تخلیه با توجه به مدل ماشین ظرفشویی؛ بوش، ال جی، سامسونگ، دوو، بکو، اسنوا، ویرپول، مجیک و … از ۴۰۰ هزار تومن تا ۲ میلیون تومن هست. پس خیلی مهمه که تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی شما به دست تعمیرکار با تجربه و کار بلد انجام بگیره.

شما می‌تونید بعد از دریافت مشاوره از دکتر تعمیر؛ تصمیم معقول و درستی برای تعمیر دستگاه خودتون بگیرید.

۲. تعمیر و نگهداری نامناسب

سومین دلیل که میتونه شما رو زودتر از موعد با این مشکل یعنی؛ خارج نشدن آب ماشین ظرفشویی مواجه کنه، نگهداری و تعمیر غیر اصولیه.

اکثر افراد نمیدونن که ماشین ظرفشویی نیاز به سرویس مداوم داره، این سرویس می‌تونه شامل: تمیز کردن مرتب فیلتر کف، بررسی شلنگ‌های ورودی و خروجی و تمیز کردن فیلترهای ورودی، جرمگیری دستگاه باشه.

سعی کنین هر شش ماه یکبار طبق راهنمای دفترچه‌ی راهنمای ماشین ظرفشویی، بازوی اسپری آب رو تمیز و بررسی کنین و حتما با استفاده از پودر یا مایع‌های مخصوص، جرمگیری ماشین ظرفشویی رو فراموش نکنید.

۳. استفاده از محصولات تقلبی

بعضی اوقات علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ، ویرپول، بکو، دوو و… می‌تونه استفاده از نمک‌های نامناسب باشه که گاهی حل نمیشن یا در مسیر تخلیه آب رسوب می‌کنن. حتی نمک میتونه رسوبات آهکی رو کم کنه و با وجود این رسوبات و باریک شدن مسیر تخلیه، راه عبور آب سخت و حتی بسته میشه.

۴. شکستگی و خراب شدن قطعات

یکی از علت‌های جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی دوو، سامسونگ، بوش، ال جی و … می‎‌تونه وجود قطعات شکسته باشه، تعویض این قطعات کار سخت و تخصصی هست، در نتیجه بهتره که یک تکنسین ماهر رو برای تعمیرش خبر کنین.

فراموش نکنید که یکی از مهم‌ترین موارد در زمان استفاده از ماشین ظرفشویی، روش صحیح چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی هست. زمانی که شما طبق سلیقه خودتون و بدون توجه به راهنمای ماشین ظرفشویی ظرف‌ها را روی سبد بچینید، در زمان چرخش آبفشان‌ها امکان برخورد ظروف با آن‌ها و شکستگی بسیار بالا بوده. قطعات شکسته به مسیر تخلیه رفته و برای سایر قطعات داخلی دستگاه آسیب زا خواهد بود. همچنین ممکن است چنین مشکلی همراه با سر و صدای ماشین ظرفشویی همراه باشه.

۶ راهکار موثر تعمیر مشکل تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

این قسمت به طور اختصاصی به شما راهکارهای موثر تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ، دوو، آاگ و… هست. پس از دستش ندین و کامل بخونید در آخر اگر مشکل جدی بود و نیاز به تعمیرکار داشتید؛ حتما از مشاوره رایگان دکتر تعمیر استفاده کنید.

۱. تمیز کردن خروجی فاضلاب

بعضی از ماشین‌های ظرفشویی دارای لوله کشی مستقیم برای تخلیه آب نیستن، بعضی‌ها دارای مسیر مجزا از سینک هستن، اگه به طور مرتب فیلتر ماشین ظرفشویی رو تمیز نکنید، مواد غذایی و زباله‌ها اونجا جمع میشن و مسیر تخلیه آب رو مسدود می‌کنن.

برای تمیز کردن این ناحیه چراغ قوه رو بردارین و دقیق بررسی کنین، اگه بوی تندی به مشام میرسه، نشان دهنده‌ی اینه که پمپ تخلیه مسدود شده اگه بازم گرفتگی رو از بین بردین و مجددا آب تخلیه نشد، باید به دنبال دلایل دیگه‌ای از خارج نشدن آب ظرفشویی باشید.

dishwasher not draining filter

۲. تمیز کردن فیلتر و سبد تخلیه

فیلتر ماشین ظرفشویی و سبد تخلیه با هم کار می کنن تا مواد غذایی رو پس از چرخه شست و شو پاک کنن. بعد از مدتی ضایعات مواد غذایی و کف نمک مخصوص شست و شو ممکنه این فیلتر و سبد رو مسدود کنن، معمولا فیلتر و سبد پایین دستگاه شما قرار دارن ولی اگه اونا رو پیدا نکردین حتما از دفترچه راهنما کمک بگیرین، وقتی پیداش کردین حتما بررسی کنین که مواد غذایی یا زباله‌ای داخلش هست یا نه؟ البته در حالت کلی حتی اگه مسدود هم نباشن تمیز کردن سبد تخلیه و فیلتر ها عمر ماشین ظرفشویی شما را انجام میده و احتیاج کمتری به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش خودتون دارین.

۳. باز کردن شلنگ تخلیه و تمیز کردن رسوبات

شلنگ تخلیه؛ آب کثیف رو از ماشین ظرفشویی شما خارج می‌کنه. گاهی اوقات شلنگ تخلیه ممکنه با بقایای مواد غذایی مسدود بشه، یا اگه دچار چین خوردگی بشه و پیچ بخوره، احتمال داره جریان آب رو مسدود کنه، تمیز کردن رسوبات شلنگ تخلیه یکی از روش‌های تخلیه آب ماشین ظرفشویی هست.

Dishwasher air gap

۴. رفع انسداد شکاف هوا

معمولا تمام ماشین‌های ظرفشویی دارای شکاف هوا نیستن، اما برخی از مدل‌ها دارای بخش شکاف هوا هستند که اگه با زباله پر شده باشه، باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ویرپول میشه، شکاف هوا یک سطح استوانه‌ای کوچک هست که در نزدیکی سینک قرار داره و اغلب پلاستیکی هست و دارای یک پوشش فلزیه.

چرا آب ماشین ظرفشویی تخلیه نمیشه

5. مسدود شدن سوراخ‌های روی بازوی اسپری

البته خیلی نادره که چنین اتفاقی بیفته و علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی دوو، بوش، ال جی، سامسونگ و … به خاطر مسدود شدن بازوی اسپری باشه. اما به هر حال مسدود شدن سوراخ‌های بازوی اسپری ممکنه جریان آب رو مختل کنه و باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی بشه، به هر حال تمیز کردن بازوی اسپری قدرت شویندگی دستگاه ماشین ظرفشویی شما رو بالا می‌بره و باعث افزایش عمر دستگاه میشه، اگه بازوی اسپری مسدود شده باشه، آب نمی‌تونه به خوبی در سطح ماشین ظرفشویی حرکت کنه و ظرف‌ها هم خوب شسته نمیشن.

۶. دکمه تخلیه آب ماشین ظرفشویی

بعضی دستگاه ها دارای دکمه تخلیه آب ماشین ظرفشویی هستن، بنابراین یکی از روش های تخلیه آب ماشین ظرفشویی جدا از راهکارهای تعمیر ماشین ظرفشویی کنوود که بالاتر گفتیم، استفاده از این دکمه برای تخلیه آب موجود پس از فرایند شست و شو هست.

تعمیر مشکل تخلیه نشدن آب ظرفشویی

بعد از خوندن این مقاله حتما به این آگاهی رسیدید که مشکلات تخلیه نشدن آب از ماشین ظرفشویی مربوط به چه مواردی میشه. بعضی از آن‌ها به مرور زمان در اثر نادیده گرفتن شما و رسیدگی نکردن به ظرفشویی ایجاد میشه و بعضی دیگر به دلیل خرابی یک قطعه‌ی خیلی مهم مثل پمپ تخلیه هست که حتما باید توسط تکنسین با تجربه و کاربلد عیب یابی بشه.

اگر برای تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی، بوش، سامسونگ، ویرپول، آاگ، دوو، بکو و هر برند دیگه‌ای نیاز به مشاوره دارید؛ می‌تونید با دکتر تعمیر تماس بگیرید تا ما با ارائه‌ی راهنمایی‌های لازم راه حل این مشکل رو در اختیارتون قرار بدیم.

البته همیشه مشکل خارج نشدن آب یا جمع شدن آب کف ماشین ظرفشویی ساده نبوده و در بیشتر مواقع مربوط به پمپ تخلیه هست که نیاز به تعمیرکار داره. برای ثبت درخواست تعمیرات در مرکز معتبر دکتر تعمیر رو فراموش نکنید. چرا که تمام خدمات دکتر تعمیر مشمول ضمانت نامه کتبی میشه و به تخصصی ترین شکل انجام میگیره. 

‫4 نظر

 • ائمه علیپور گفت:

  سلام. مطلب خیلی کاربردی و مفید بود من تونستم خودم مشکل تخلیه نکردن آب ماشین ظرفشویی ال جی ام را حل کنم. خدا خیرتون بده که انقدر واضح و خوب توضیح میدهید. داخل شهرستان تعمیرکار خوب پیدا نمیشود و من همیشه سعی میکنم اول از سایت مشکل خودم را حل کنم.

  • سلام. ممنون از حسن نظر شما. انجام وظیفه‌س. البته تعمیرات ما در سطح کشور و چندین شهرستان انجام میشه. ما به صورت حضوری هم در خدمت شما هستیم.

 • فاطمه چراغیان گفت:

  سلام اگه بعد از هر بار شستشو مقدار بسیار کمی آب زلال کف ماشین ظرفشویی بمانه و فیلتر فلزی و پلاستیکی اونم تمیز باشن مشکل از کجاست

  • اگر مقدار خیلی کم و همیشگی بوده طبیعی است جای نگرانی نیست اما اگر مقدار آب تمیز قابل توجهی کف ظرفشویی جمع میشود، باید بررسی شود احتمال خرابی شیربرقی، اکواستاپ و … وجود دارد.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پانزده − 7 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.