علت کار نکردن فن یخچال

اگر به دنبال علت کار نکردن فن یخچال خود هستید یا هنوز نمی‎‌دانید فن چه موقعی کار می‌کنه! یا حتی نمی‌دانید یکسره کار کردن فن طبیعی هست یا نه! حتما زمان کوتاهی را به خواندن این مقاله‌ی تخصصی دکتر تعمیر اختصاص بدید تا جواب تمام سوالات خود را پیدا کنید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

به طور کلی نقش اصلی فن‌ها جابجایی هوا (سرد یا گرم) است.در تمام صنایع از وجود فن‌ها با کاربردهای مختلف، استفاده‌های گوناگونی می‌شه.

فن‌ها در یخچال فریزرها نقش‌های کلیدی دارند که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

١- خنک کردن کمپرسور

٢- خنک کردن فضای داخلی یخچال با استفاده از جریان و گردش هوا

٣- خنک کردن کندانسور

اما تمام این‌ها از یک فن برنمی‌آید. هر یخچال بسته به مدل آن، می‌تونه یک یا چندین فن داشته باشه. البته در یخچال‌های خیلی قدیمی هیچ فنی تعبیه نمی‌شد در حالیکه در یخچال‌های جدید گاها چهار فن وجود دارد. این فن‌ها در قسمت‌های مختلف یخچال قرار دارد. داخل و خارج و هر کدام از آن‌ها وظیفه‌ی مشخصی دارد.

آیا از عملکرد صحیح فن یخچال خود باخبر هستید؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

فن داخل یخچال چه موقع کار میکند؟

قبل از اینکه دلایل کار نکردن فن یخچال را بدانید، باید از این موضوع مطلع باشید که فن داخل یخچال چه موقع کار میکند!

ساز و کار یخچال و خنک سازی آن، طی یک چرخه با گار مبرد انجام می‌گیره. این گاز در لوله‌های کندانسور حرکت میکنه تا تولید سرما کنه و هوای خنک و سرد را به اواپراتور برساند. هوای خنک توسط فن در تمام بخش‌های یخچال پخش میشه. آیا فن یخچال یکسره کار میکند تا یخچال خنک بماند؟ خیر!

بسته به مدل یخچال شما که ترمودیسک داشته باشه یا نه، بعد از استارت موتور فن هم شروع به کار می‌کنه. در یخچال‌هایی که یک ترمودیسک به فن متصل هست، فن با کمی تاخیر بعد از استارت موتور، وارد مدار میشه.

اگر فن یکسره کار کنه، یعنی موتور اتومات نکرده! پس سریعا با متخصص تعمیر یخچال فریزر سامسونگ یا برند دستگاه تماس بگیرید تا راهکاری ارائه بدهند.

انواع فن در یخچال

بعد از اینکه متوجه شدید فن چه زمانی در حال کار کردن است و چه زمانی استراحت می‌کند، باید با انواع فن آشنا بشید. تعداد فن‌ها در یخچال‌ها از یک تا چهار عدد متغیر است همانطور که گفتیم، به مدل یخچال شما بستگی دارد. اما اگر ما حداکثر تعداد فن را در نظر بگیریم، در ادامه به معرفی فن‌های یخچال می‌پردازیم.

١- فن کندانسور: این فن کنار کمپرسور و زیر یخچال قرار گرفته و همزمان با موتور اواپراتور و کمپرسور کار می‌کند. کار نکردن فن کندانسور یخچال یا خرابی آن همراه با سر و صدا‌ی یخچال خواهد بود که حتما باید برای رفع مشکل از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

٢- فن اواپراتور: این فن که از آن به فن تبخیر کننده هم یاد میشه، در قسمت فریزر یخچال شما قرار گرفته تا سرما را در محیط فریزر و یخچال به خوبی توزیع کنه. خرابی و کار نکردن فن اواپراتور یخچال، علت یخ نزدن یخچال فریزر و شل شدن مواد غذایی داخل آن است. گاهاً همراه با سر و صدا هم خواهد بود.

با خرابی این فن و سرد نکردن یخچال فریزر، مشکلاتی در یخساز هم به وجود می‌آید. مثل: یخ نساختن یخساز یا طولانی شدن زمان یخسازی که دلیل آن می‌تونه فن اواپراتور باشه.

٣- فن کمپرسور: این فن به شدت روی کارایی موتور یا همان کمپرسور یخچال شما موثر است. گرمای ایجاد شده از کارکرد موتور و لوله‌های کندانسور، توسط فن خنثی شده و از داغ شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنه. فن کمپرسور ارتباط مستقیمی با کارکرد فن داخلی یخچال شما داره. فراموش نکنید این نوع فن در تمام یخچال‌ها وجود داره و به شدت حساس و آسیب پذیره. تمیز کردن این فن از گرد و خاکی که روی آن نشسته از واجبات سرویس دوره‌ای هست که یکی از راهکارهای افزایش طول عمر یخچال فریزر شماست.

خرابی این فن باعث از کار افتادن فن داخلی یخچال هم میشه. حتی در زمان جابجایی یخچال مراقب باشید تا ضربه‌ای به آن وارد نشه.

اجزای تشکیل دهنده‌ی فن

١- موتور فن

٢- شافت فن

٣- پروانه فن

موتور فن انرژی الکتریکی را به مکانیکی تبدیل می‌کنه. شافت فن از یک طرف به کوپلینگ موتور متصل می‌شه و از طرف دیگر به کوبلینگ فن. در واقع شافت فن حلقه اتصال فن به موتور است. فن هم توسط شافت به موتور وصل می‌شه. پس از استارت موتور فن انرژی الکتریکی از طریق روتور موتور به انرژی مکانیکی تبدیل شده و از طریق شافت فن، پروانه فن را به حرکت در می‌آورد.

دلایل اصلی خرابی فن یخچال فریزر

کار نکردن و خرابی فن یخچال فریزر می‌تونه سیستم خنک سازی دستگاه را مختل کند. اگر متوجه‌ی سر و صدای عجیبی شدید یا حس کردید فن کار نمی‌کند، یکی از دلایل زیر اتفاق افتاده و سریعا با دکتر تعمیر تماس بگیرید.

قطع شدن برق فن یا مشکل برقی برد الکترونیک

در صورت قطع برق به دلایل مختلف (قطع برق شبکه، پارگی کابل فن، سوخته شدن برد الکترونیک، نوسان ولتاژ شبکه و سوخته شدن موتور) فن یخچال روشن نخواهد شد. با توجه به اثر بخشی مهم فن یخچال بر عملکرد یخچال، در صورت روشن نشدن فن یخچال بلافاصله برق یخچال را قطع کرده و با متخصص تعمیر یخچال ال جی یا برند دستگاه خود تماس بگیرین. عدم اطلاع رسانی به موقع باعث سوخته شدن موتور یخچال و بالا رفتن خسارت می گردد.

افزایش دمای موتور فن

جهت کنترل دمای موتور فن و سیم پیچ‌های داخل موتور، در زمان‌های گذشته بسته به تک فاز یا سه فاز بودن موتور فن یک یا سه عدد ترموکوبل دمای سیم پیچ‌های فن را اندازه گیری می‌کردند. امروزه با پیشرفت مدارهای الکترونیک این ترموکوبل‌ها وجود خارجی ندارند و توسط بردهای الکترونیکی دمای موتور کنترل می‌شود.

دلایل افزایش دمای موتور فن:

الف: عدم تهویه مناسب و گردش جریان هوا در اطراف موتور فن

ب: وجود گرد و غبار و آلودگی محیطی بر روی پوسته موتور

ج: مشکل مکانیکی بلبرینگ‌های داخل موتور

د: لرزش و ارتعاش فن یا شافت فن و انتقال این ویبره به داخل موتور

و: هم راستا نبودن فن و شافت فن در یک محور طولی که باعث آمبولانسی حرکت فن می‌باشد.

با توجه به تخصصی بودن فرایندهای یاد شده در صورت خرابی فن از دستکاری و تعمیر آن خودداری کنید و با کارشناسان ما تماس بگیرین.

وجود ویبره و لرزش در فن

جهت کنترل لرزش و ویبره فن و شافت فن در فن‌های صنعتی دو عدد سنسور ویبره بر روی ابتدا و انتهای شافت و دو عدد سنسور ویبره بر روی کیسینگ فن نصب می‌شد.

امروزه در فن‌های کوچک مثل فن یخچال این سنسورها حذف شده و پارامتر لرزش و ویبره توسط بردهای الکترونیک کنترل می‌شود.

وجود ویبره و لرزش باعث خرابی فن و یا موتور فن می‌شود.

دلایل ایجاد ویبره یا لرزش در فن:

۱- خرابی بلبرینگ‌های دو سر شافت

۲- انحراف مکانیکی شافت فن به علت استهلاک مکانیکی

۳- شکستگی کلی و یا جزیی بخشی از پروانه فن

۴- ورود گرد و غبار و سایر آلودگی‌های محیطی بر روی پروانه فن

مشکل مکانیکی

در صورتی که بلبرینگ موتور یا بلبرینگ کوبلینگ یا بلبرینگ پروانه فن گیر پاژ کرده و یا ساچمه‌های داخل بلبرینگ گیر (جامپ) کرده و یا پروانه فن به یک شئ خارجی (یخ، برفک) گیر کرده باشه، برای جلوگیری از آسیب دیدن موتور فن یخچال استارت نخواهد شد.

در صورت مشاهده سر و صدای غیر عادی حتی به مقدار کم، بلافاصله برق یخچال را قطع نموده و با کارشناسان ما تماس بگیرین.

مهمترین نکته بعد از تعویض بلبرینگ و یا قطعات خراب و یا پروانه فن، بالانس فن می‌باشد. بالانس فن یک فرایند تخصصی است و نیازمند دستگاه ویژه می‌باشد.

با توجه به دور بالای اکثر فن‌ها، در صورت وجود ویبره و لرزش در فن‌ها، آسیب جدی به فن و یا موتور آن وارد می‌شود.

در صورت مشاهده سر وصدای غیر عادی و مشاهده لرزش حتی خیلی کم حتما با کارشناسان ما تماس بگیرین.

بارها مشاهده شده است که کاربران به صورت شخصی اقدام به باز کردن فن جهت رفع صدای ویبره و لرزش یخچال کرده‌اند در صورتی که مشکل اصلی مربوط به بلبرینگ‌های موتور بوده است. جهت جلوگیری از آسیب دیدن موتور از تجارب کارشناسان مجرب ما حتما استفاده کنین.

اکثر فن‌های یخچال فریزرهای تک درب می‌باشند. در بعضی از یخچال‌های صنعتی موتور فن دارای دور متغیر می‌باشد. از متغیر بودن دور فن استفاده‌های زیادی می‌شه. مثلا در فصل سرما و زمستان با توجه به دمای محیط دور فن را کم می‌کنند تا هم انرژی الکتریکی کمتری مصرف شود و هم تلفات مکانیکی به حداقل برسد. در صورتی که ولتاژ شبکه نوسان زیادی داشته باشد ممکن است کنترلر دور فن دچار مشکل شود و عملکرد فن با اختلال مواجه شود. تشخیص این مهم به راحتی توسط کارشناسان مجرب ما امکان پذیر می‌باشد.

در صورت وجود نشتی در یخچال و یا باز ماندن درب آن فن داخل یخچال جهت کاهش دمای داخل یخچال به صورت متوالی کار خواهد کرد. با توجه به زمان طولانی این کارکرد ممکن است سیم پیچ‌های داخل موتور آسیب دیده باشد.

چگونه از خرابی فن یخچال فریزر جلوگیری کنیم؟

همیشه راهی برای پیشگیری از بدتر شدن اوضاع وجود دارد. آگاه بودن شما از این راه و روش‌ها برگ برنده‌ای در دست شماست. اما برای جلوگیری از کار نکردن فن یخچال چه روشی وجود دارد؟

یک روش ساده و بدیهی، تمیز کردن فن به صورت دوره‌ای و روغن کاری آن هست. به مروز زمان گرد و خاک زیادی در اثر چرخش پروانه و گردش هوا روی تیغه‌های فن می‌نشیند که نیاز به تمیز شدن دارد. روغن کاری هم باعث روان شدن چرخش پروانه و عملکرد بهتر فن خواهد شد.

مورد دیگر که نه تنها برای فن، بلکه برای کل یخچال‌تان نیاز است، ترانس استابلایزر یا محافظ جریان برق است تا دستگاه از شوک‌های الکتریکی هر چند کم در امان باشد و آسیبی به آن وارد نشود.

در زمان جابجایی و اثاث کشی، مراقب باشید تا ضربه‌ای به پشت و پایین دستگاه که محل فن و کمپرسور است وارد نشود.

تعمیر فن یخچال ساید

فن یخچال ساید بای ساید یا یخچال های بالا پایین، از قطعات مصرفی بوده که معمولا با تعمیر قابل حل نیست و نیاز به تعویض دارد. اگر از خرابی زیاد یخچال جدید خودد گله دارید، باید بگوییم که بخچال‌های جدید به دلیل قابلیت‌های زیادی که دارند، از قطعات مصرفی بیشتری تشکیل شدن و طبیعی هست که برای برخورداری از این قابلیت‌ها باید بهای بیشتری بپردازید.

خراب شدن فن یخچال هم بعد از چندین سال مصرف طبیعی بوده و می‌تونید به کمک یک فرد متخصص و مجرب آن را تعویض کنید. فراموش نکنید که تهیه کردن یک فن اورجینال و اصلی کاری نیست که شما به تنهایی از عهده آن برآیید.

دکتر تعمیر کنار شماست تا تمام مراحل تعمیر و تعویض فن یخچال خود را با ضمانت نامه کتبی به سرانجام برسانید. تنها کافیست با یکی از روش‌های زیر ما را در جریان مشکل ایجاده شده قرار دهید.

‫2 نظر

 • آرمین گفت:

  سلام وقت بخیر ، یخچال فن کنار موتورش صدا میداد عوض کردیم الان فن کار میکنه ولی یخچال سر نمی کنه ۳ ساعته روشنه ولی سردیش رو از دست داده علتش رو بفرمایید لطفا؟

  • سلام و ارادت. متاسفانه مشکل ایجاد شده بدون بازدید حضوری قابل عیب یابی نمی‌باشد. امکان دارد فن تعویض شده کیفیت قابل قبولی نداشته یا حتی مشکل دیگری وجود داشته که به درستی تشخیص داده نشده است.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1 × 4 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.