8 علت روشن نشدن جاروبرقی که نمی دانستید!

علت خاموش شدن و روشن جاروبرقی چیه؟ چرا جاروبرقی روشن نمیشه؟ دکتر تعمیر اینجاست تا شما بدون نیاز به نمایندگی تعمیر جاروبرقی بوش، مشکل رو عیب یابی و در صورت امکان رفع کنید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

از اونجا که جاروبرقی یه وسیله ی کاملا حیاتی توی لوازم خانگی شماست و برای نظافت محیط منزل و حتی اداره جات ممکن است از آن استفاده کنید، مسلما خراب شدن و روشن نشدن جارو برقی مشکلات زیادی برای شما بوجود میاره، ممکنه به علت مشغله های فراوان وقت کمی برای نظافت داشته باشین و حالا که جاروبرقی خراب شده حسابی کارهاتون عقب افتاده، در نتیجه پیدا کردن علت روشن نشدن جاروبرقی می تونه شما رو از این دردسر نجات بده، برای تعمیر و عیب یابی جاروبرقی خودتون با ما همراه باشید.

تجربه‌ی شما از مواجه با روشن نشدن جاروبرقی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

8 علت روشن نشدن جاروبرقی را بشناسید!

تمام موارد علت روشن نشدن جاروبرقی رو می تونید از اینجا پیدا کنید، برخی از موارد که مربوط به اتصالی و جریان برق باشد به راحتی حل می شود و برخی موارد هم احتیاج به بررسی توسط یه تعمیرکار ماهر داره، پس با دقت مطلب رو بخونید و مطابق راهکارهای ارائه شده عمل کنید.

قطع شدن برق

البته این احتمال شاید در اولین مرحله روشن نشدن جاروبرقی کمتر به ذهن کسی خطور کنه اما راستش خیلی از اوقات علت روشن نشدن جاروبرقی ال جی مربوط به قطع شدن برق باشه پس حتما از قطع نبودن برق کنتور و فیوزهای محل نظافت اطمینان حاصل کنین.

خراب شدن پریز برق

گاهی ممکنه که مشکلی در اتصالات الکتریکی پریز شما وجود داشته باشه و جاروبرقی شما روشن نشه، به همین علت برای پی بردن به مشکل پریز بهتره جارو برقی رو روی سایر پریزها نیز امتحان کنید، اگه پریز قطع باشه می تونین بوسیله ی یک فازمتر پریز رو چک کنین، پریز برق داشته باشه چراغ فازمتر هم روشن میشه، همچنین باید چک کنین که ولتاژ 250 بازم جریان برقی دارید یا نه!چون نوسان ولتاژ هم باعث میشه که جاروبرقی شما روشن نهش، بیشتر جاروبرقی ها حسگری دارن که نسبت به افت و نوسان ولتاژ حساسن و تو این حالت روشن نمیشن!در نتیجه مشکل پریز برق رو جدی بگیرین.

قطعی و اتصالی سیم رابط جارو برقی

در مواقع خاصی یکی از علت های روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ می تونه مربوط به قطعی و اتصالی سیم های رابط برق جاروبرقی شما باشه، این قطعی و اتصلی می تونه در سه ناحیه اتفاق افتاده باشه اول در ناحیه دو شاخه، سیم مختص دو شاخه و در نهایت اتصالی در ناحیه ی سیم جمع کن، برای اینکه از علت اطمینان پیدا کنیم بهتره که به دقت بررسی هایی انجام بدیم.

این تست ممکن است کمی خطرناک باشد چون باید جاروبرقی رو به برق متصل کنین، سپس جاروبرقی رو باز کرده و ولت متر رو به سه قسمتی که گفتیم یعنی دو شاخه، سیم مختص دو شاخه و محل اتصال سیم جمع کن باید متصل کنید و اگر جریان عبوری در هر کدام از قسمت ها وجود نداشت یعنی سیم ها دچار اتصالی هستن و باید تعویض یا تعمیر بشن.

خراب شدن سیم جمع کن

یکی از علت های روشن نشدن جاروبرقی فلر می تونه خرابی سیم جمع کن باشه، یعنی ممکنه جریان الکتریکی داخل سیم ها و سیم جمع کن وجود داشته باشه ولی شاخک ها یا پایانه های فاز و نول سیم جمع کن ایراد داشته باشه و جریان برق به خوبی توی جاروبرقی برقرار نشه و از روشن شدنش جلوگیری کنه. برای اینکه بتونین جاروبرقی رو روشن کنین باید سیم رو از دور سیم جمع کن باز کنید و سیم رو صاف کنید سپس دوباره سیم رو طوری دور قرقره بپیچین که مسیر ارتباط شاخک با موتور مسدود نشه، اونوقت دوباره می تونین جاروبرقی خودتون رو روشن کنین.

خراب شدن کلید روشن و خاموش شدن جاروبرقی

بعضی اوقات علت روشن نشدن جاروبرقی سطلی می تونه مربوط به خراب شدن کلید روشن و خاموش جاروبرقی شما باشه، برای چک کردن عملکرد کلید می تونین از یه مولتی متر استفاده کنین، اگه مقاومت اندازه گیری شده توسط شما در حالت روشن بی نهایت و در حالت خاموش صفر بود، کلید روشن و خاموش هم درسته در غیر این صورت باید کلید رو تعمیر و تعویض کنین.

خرابی رله جاروبرقی

رله استارت، با متصل کردن برق به موتور جاروبرقی وظیفه ی روشن کردن دستگاه رو بر عهده داره اگه رله درست عمل نکنه و به دلایل مختلفی از کار بیفته جاروبرقی شما روشن نمیشه، جهت اطمینان از خراب شدن رله باید مثل سایر قطعات با ابزار مخصوص رله رو بررسی کنین.

ابتدا سیم های متصل به بخش دسته جارو رو با مولتی متر چک کنین اگه سالم بود بیایید سراغ رله، این آزمایش باز هم کمی خطرناک هست چون باید دستگاه رو به برق متصل کنین و وضعیت عبور جریان رله رو در هنگام اتصال بررسی کنه، اگه در حالت متصل جریان عبوری داشتیم اونوقت مشکل از رله نیست، اگه جریان برقرار نشد نیاز به تعمیر یا تعویض رله هست.

ایراد برد الکترونیکی

مدار الکتریکی جاروبرقی سری است، یعنی چنانچه هر یک از بخش های برد الکترونیکی مشکل داشته باشه و اتصالی توی یک بخش باعث میشه برق به سایر بخش های مدار نرسه و جاروبرقی شما روشن نشه، از اونجا که عیب یابی و تعمیر برد الکترونیکی یک عملیات تخصصی هست بهتره که این وظیفه رو به یه متخصص متعهد و ماهر دکتر تعمیر بسپرین.

ایراد موتور جاروبرقی

اما اگه علت روشن نشدن جاروبرقی هیچ یک از علت هایی که نام بردیم نبود، به احتمال زیاد موتور جاروبرقی شما ایراد پیدا کرده، باید بررسی کنین که موتور جاروبرقی شما سالم هست یا سوخته؟ عموما موتور جارو برقی قبل از اینکه بسوزه، نیم سوز میشه و یکی از علائم نیم سوز شدن موتور جاروبرقی بوی سوختگی هست که در حین استفاده از دستگاه ممکنه به مشام شما برسه، بررسی موتور جاروبرقی هم یه عملیات تخصصی هست و نیاز به یک تکنیسین ماهر جهت بررسی داره.

رفع مشکل روشن نشدن جارو برقی

در این مقاله سعی داشتیم 8 علت احتمالی روشن نشدن انواع جاروبرقی هایی مثل فیلیپس، ال جی، سامسونگ، فلر، کنوود و ناسیونال رو بیان کنیم، بنابراین همونطور که مشاهده کردین برخی موارد مربوط به اتصالی و قطع شدن برق توسط خود شما هم حل میشه و نیاز به مراجعه به تکنیسین نیست ولی بخش هایی که مربوط به مدار الکتریکی دستگاه میشه مراجعه به یه تعمیرکار ماهر نه تنها بهتره و تعمیرات با سرعت بیشتری انجام می گیره بلکه از خطرات جانی کار تعمیر دستگاه الکتریکی مثل جاروبرقی هم جلوگیری می کنه، بنابراین دکتر تعمیر رو تو این مواقع فراموش نکنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.