علت یخ نزدن فریزر یخچال

چرا قسمت فریزر یخچال یخ نمیزند؟ علت آب شدن مواد غذایی سمت فریزر چیست؟ می‌خواهید بدانید که علت شل شدن وسایل داخل فریزر چیست؟ این مقاله دقیقا برای پاسخ به سوالات شما نوشته شده است.

در هر مرحله احساس کردید به یک متخصص تعمیر یخچال فریزر نیاز دارید با ما ارتباط بگیرید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

یخ نزدن وسایل فریزر یخچال و ساید بای ساید مساوی با ضرر مالی و به خطر افتادن سلامتی شماست. خراب شدن یخچال فریزر یک طرف، فاسد شدن مواد غذایی داخل آن یک طرف دیگر.

برای اینکه از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کنید؛ باید بدانید دلایل منجمد نکردن فریزر ساید بای ساید شما چیست و با آگاهی کاملی تعمیر یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، بوش، دوو، جنرال الکتریک، دوو و هر برند دیگری که دارید را به مرکز تعمیرات بسپارید.

دکتر تعمیر این مقاله را برای شما آماده کرده است تا با مطالعه‌ی دقیق آن بتوانید به تمام دلایل منجمد نشدن وسایل داخل فریزر یخچال و ساید خودتان واقف شوید.

تجربه‌ی شما از آب شدن وسایل داخل فریزر یخچال چیست؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

باز ماندن درب علت کاهش سرمای فریزر

نحوه کار فریزر چطور است؟

برای درک بهتر مطلب باید از عملکرد فریزر مطلع باشید تا برای عیب یابی و تعمیر علت منجمد نکردن فریزر یخچال ال جی، سامسونگ، دوو، ویرپول، جنرال الکتریک، بوش و … کمک کند.

یک فریزر معمولی با متراکم کردن و تبخیر گاز مبرد عمل می‌کند، وقتی گاز تبخیر می‌شود، گرما را از مواد غذایی جذب کرده و مجدداً گاز تبخیر شده به بخش فریزر بر میگردد.

قسمت‌های زیادی در فرایند فریز کردن نقش دارند، که ممکن است علت یخ نزدن فریزر یخچال شما خرابی هر یک از این قطعات باشد.

بخش های مختلف فریزر

اگر بخواهیم عیب یابی صحیح برای علت سرد نکردن فریزر ساید ال جی شما را شرح دهیم، بهتر است که در مورد قطعات فریزرتان اطلاعات کافی داشته باشید.

چون زمانی فریزر منجمد نمی‌کند، ممکن است مشکل مربوط به یکی از این قطعات باشد و شما برای تعمیر کردن آن باید آشنایی و تسلط کافی روی قطعه داشته باشید تا بتوانید آن را تشخیص دهید. اجزای اصلی فریزر شامل بخش‌های زیر است:

کمپرسور: کمپرسور در حکم قلب یک فریزر است، این قسمت وظیفه پمپاژ گاز مبرد را به سایر بخش‌های فریزر شما را دارد و به عبارتی چرخه‌ی خنک کردن را شروع می‌کند.

کندانسور: کندانسور گرمای اواپراتور را با گاز مبرد فشرده ترکیب کرده و آن را در محیط فریزر پخش می‌کند، با این کار گاز مبرد به مایع تبدیل می‌شود.

فیلتر: قسمت مهمی است. چون ذرات کثیف و رسوب را از مایع مبرد پاک می‌کند.

اواپراتور: وظیفه اواپراتور جذب گرمای محفظه فریزر و انتقال گرما به بخش کندانسور یخچال است.

آکومولاتور: این بخش ماده مبرد را ذخیره می‌کند تا اواپراتور بتواند به کارش ادامه دهد.

دمای فریزر بالا باشد مواد داخل فریزر منجمد نمیشود

دمای نرمال فریزر چند درجه است؟

طبق نظر منابع معتبر بهداشت و سلامت، لازم است بدانید که دمای معمولی بخش یخچال بین ۳ تا ۶ درجه سانتی گراد عنوان شده و در بخش فریزر دمای نرمال منفی ۱۸ درجه سانتی گراد و حتی پایین‌تر از این دما است.

طبق نظر مراجع بهداشتی اگر دمای یخچال فریزر شما در این حدود نباشد، امکان رشد و تجمع باکتری‌ها در یخچال شما بوجود آمده و مواد غذایی فاسد می‌شود.

برای تنظیمات دمای یخچال قدیمی که دارای ترموستات است؛ درب یخچال را باز کنید و سمت راست یا بالای یخچال یک ولوم یا شاسی وجود داره که دارای شماره‌هایی از ۰ تا ۵ می‌باشد.

در حالت صفر دستگاه خاموش می‌شود و حالت پنج بیشترین درجه برای خنک کنندگی را خواهید داشت. حالت نرمال ۳ یا ۴ است.

تنظیم دمای فریزر یخچال‌های دارای صفحه نمایشگر با کلید Freezer انجام می‌شود. که دمای معمول را در بالا اشاره کردیم.

علت سرد نکردن فریزر یخچال چی می تونه باشه؟

اما همانطور که در مقدمه گفتیم علت منجمد نشدن فریزر سامسونگ ممکن است به دلیل خرابی قطعات دستگاه شما باشد.

بعضی از ایرادات را احتمالاً خودتان می‌توانید تعمیر کنید ولی بعضی دیگر نه، در هر حال کارشناسان متخصص دکتر تعمیر آماده خدمت رسانی در سریع‌ترین زمان و بالاترین کیفیت در منزل شما هستند. اما این دلایل شامل چه مواردی هستند؟

۱. خرابی کویل یا لوله‌های کندانسور

کویل کندانسور عامل یخ نزدن فریزر

به طور معمول اکثرا یخچال فریزر را در آشپزخانه نصب می‌کنند و مسلماً در آشپزخانه پخت و پز دارید و گاهی ممکن است گرد و غبار هم به آن نفوذ کند.

اگر لوله‌های کندانسور فریزر شما به گرد و غبار و چربی آلوده شود، میزان ایجاد سرمای کندانسور کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه کثیفی کندانسور علت یخ نزدن فریزر یخچال ساید شما می‌شود. بهتر است برای تعمیر ساید دوو خود از متخصص آن کمک بگیرید.

همچنین اگر یخچال روی موکت یا فرش باشد به مرور پرز و موی زیادی روی کویل‌ها و موتور می‌نشیند. پس اگر زیر یخچال شما فرش یا موکت است، توصیه می‌کنیم زیر آن را خالی کنید.

۲. رله استارت کمپرسور مشکل جدی دارد!

رله استارت کمپرسور یخچال وظیفه کنترل روشن و خاموش کردن موتور را برعهده دارد، زمانی که رله استارت خراب شود موتور درست روشن نشده و فریزر به خوبی یخ نمی‌زند. بنابراین یکی از علت‌های منجمد نشدن فریزر یخچال ویرپول شما می‌تواند خرابی رله باشد.

۳. فریزر درست کار نمیکند چون سیم پیچ خازن یخچال شما آلوده است!

سیم پیچ خازن وظیفه‌ی پمپ کردن هوای سرد به درون محیط یخچال و فریزر را برعهده دارد، این سیم پیچ در بخش پایینی یخچال واقع شده است.

اگر آلوده شود، عملکرد آن ضعیف شده و نمی‌تواند فریزر را به درستی خنک کند. در نتیجه باعث منجمد نشدن ساید بکو شما می‌شود. عیب یابی و تعمیرات ساید بکو را به مرکز تخصصی آن بسپارید تا مشکل به صورت دقیق توسط تعمیرکار حرفه‌ای مشخص شود.

۴. خرابی برد کنترل دما

در وهله اول ممکن است دمای فریزر شما به هم ریخته باشد، چون نوار لاستیکی دور درب فریزر شما خراب شده پس بهتر است قبل از هر کاری درست بسته شدن درب فریزر را چک کنید.

اما اگر مشکل مربوط به آن نباشد؛ به احتمال زیاد مربوط به بخشی به نام برد کنترل دما است، این بخش ولتاژ مورد نیاز کمپرسور و موتور فن فریزر را تامین می‌کند.

اگر خراب شود دمای فریزر هم دچار مشکل جدی می‌شود، پس با این حساب خرابی نوار لاستیکی و برد کنترلی جزء علت‌های یخ نزدن فریزر یخچال بوش شما هستند.

۵. موتور فن خراب شده است و فریزر درست کار نمی‌کند!

خرابی فن موتور علت یخ نزدن فریزر

موتور فن فریزر، نگه دارنده قطعه کندانسور است، اگر موتور فن خراب شود یا بسوزد، آن وقت عبور جریان هوا از سیم پیچ‌های کندانسور دچار مشکل می‌شود.

در نتیجه عمل سرد شدن به خوبی انجام نشده و فریزر از کار میفتد، پس یکی از علت‌های سرد نشدن فریزر یخچال ساید سامسونگ شما هم خرابی موتور فن است … اما علت خرابی فن چیست؟

دو علت رایج خرابی فن، شکسته شدن پره‌های فن یا عدم چرخش آزادانه‌ی آن است، این ایرادات مکانیکی بوده و ایرادات الکتریکی موتور فن بیشتر مربوط به این است که انرژی لازم برای چرخش پره‌ها دریافت نشده و پره قادر به چرخش نمی‌باشد.

در نتیجه خرابی فن هم با منجمد نشدن مواد غذایی در فریزر یخچال ویرپول شما ارتباط دارد. توصیه می‌کنیم برای تعمیر یخچال ویرپول خود از تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید.

۶. فن اواپراتور کار نمی کند، فریزر یخ نمی زند!

نقش فن کندانسور ایجاد سرمای لازم برای منجمد شدن وسایل فریزر است و فن اواپراتور این سرما را در مدار یخچال فریزر به جریان می‌اندازد.

اگر فن اواپراتور خراب شود، فرایند منجمد شدن متوقف شده و علاوه بر یخ نزدن فریزر، ممکن است با سر و صدای آزاردهنده‌ی یخچال مواجه شوید.

یک تست ساده برای سلامت این فن وجود دارد. درب یخچال را باز کنید و میکروسوئیچ را فشار دهید. اگر صدای کارکرد فن را شنیدید، نیازی به نگرانی از بابت این قطعه وجود ندارد.

در غیر اینصورت باید فن باز و بررسی شود. ممکن است موتور فن خراب شده باشد و نتواند به درستی عمل کند. برای عیب یابی یخچال ال جی، سامسونگ، بوش، ویرپول و  … از متخصص با تجربه و کاربلد کمک بگیرید.

۷. اواپراتور یخ زده است!

در واقع؛ کویل‌های اواپراتور یخ زده است! یعنی یک سطح تبادل حرارت از برفک و یخ پوشیده شده و این موضوع باعث می‌شود که تبادل دما به درستی و ظرفیت قابل قبولی انجام نشود.

این قسمت ممکن است تحت تاثیر عوامل زیادی خراب شود، مثلاً خرابی دیفراست، هیتر، ترموستات و دستگاه یخ زدا، ممکن است باعث شود قسمت مارپیچ اواپراتور (کویل‌ها) دچار یخ زدگی شود. این قسمت نیاز به بررسی فنی دارد.

اما مارپیچ‌های روی اواپراتور وظیفه جمع کردن گاز مایع را در جریان منجمد کردن بر عهده دارد، معمولاً یخچال‌های جدید که دارای سیستم یخ زدای اتوماتیک (نوفراست) هستند، کمتر دچار این مشکل می‌شوند.

در این زمان هم شما به متخصص تعمیر یخچال جنرال الکتریک، ویرپول و یا برند دستگاه‌تان دارید.

علت شل شدن مواد غذایی در فریزر

علت یخ نزدن قسمت بالای فریزر

عموماً وقتی هوا آزادانه در فریزر گردش نداشته باشد؛ این مشکل اتفاق می‌افتد. ممکن است این ایراد مربوط به خرابی فن هوای یخچال یا فن اپراتور باشد.

گاها درست نچیدن مواد غذایی موجب یخ نزدن قسمت بالای فریزر می‌شود و  چرا که تجمع حجم زیادی از مواد غذایی باعث مختل شدن جریان هوا شده و هوای خنک نمی‌تواند گردش پیدا کند.  همچنین ممکن است سیستم یخ زدایی دچار مشکل شده باشد.

برای عیب یابی یخچال فریزری که قسمت بالای آن یخ نمیزند، ابتدا خودتان بررسی کنید که آیا با بسته‌های بزرگ آن را پر کردید و راهی برای جریان هوا گذاشته اید؟ یا خیر. دقت کنید که ظرفیت فریزر هم مثل لباسشویی مشخص و محدود است. یخچال را طبق ظرفیت آن پر کنید.

اگر از چیدمان مناسب مطمئن هستید، دستتان را جلوی فن داخل فریزر ببرید باید سرمای کافی حس کنید. در نهایت شما برای پیدا کردن علت یخ نزدن قسمت بالای فریزر باید از یک تکنسین کمک بگیرید.

علت یخ نزدن طبقات پایین فریزر چیست؟

معمولاً علت یخ نزدن طبقات پایین فریزر هم علت‌هایی عمومی یخ نزدن فریزر یخچال ساید ال جی است.

اما ممکن است در این مورد خاص، در بخش گردش هوا یا سایر جزئیات فنی یخچال دچار مشکل شده باشید. پس برای عیب یابی یخ نزدن کشوی پایین فریزر حتما نیاز به بازدید حضوری تکنسین است. 

تعمیر مشکل آب شدن وسایل فریزر

خوب یخ نزدن مواد غذایی فریزر یخچال یا ساید بای ساید سامسونگ، ال جی، بوش، دوو، اسنوا، جنرال الکتریک، ویرپول، بکو و … یکی از حساس‌ترین و در عین حال شایع ترین مشکلاتی است که می‌تواند برای شما هم پیش آید.

با توجه به مقاله‌ی “علت یخ نزدن فریزر یخچال از دکتر تعمیر” متوجه شدید که اکثر موارد به بخش فنی یخچال شما مربوط می‌شود.

برای عیب یابی و تعمیر یخچال ال جی، جنرال الکتریک، ویرپول، بوش، سامسونگ، مابه و … در منزل؛ کافی است که با دکتر تعمیر تماس بگیرید یا فرم درخواست ما را پر کنید تا در اولین فرصت متخصص یخچال شما را با تجهیزات لازم به منزل اعزام کنیم.

تمام خدمات تعمیرات دکتر تعمیر با ضمانت نامه کتبی به شما ارائه می‌شود تا از مطمئن و با کیفیت ترین خدمات بهره مند شده باشید.

‫16 نظر

 • صغری جنت آبادی گفت:

  سلام وقت بخیر، بیشتر مواد غذایی تو فریزر ما تقریبا یخ میزنن، ولی علت یخ نزدن بستنی در فریزر چیه؟

  • سلام ممنون. یخ نزدن بستنی نشون میده که یخچال شما سرمای کافی و موردنیاز رو تولید نمیکنه. باید عوامل خنک سازی مثل گاز، وضعیت کمپرسور و … بررسی بشن.

 • فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیرر ، قسمت فریزر یخچال مون یخ نمیزنه ، یعنی حتی قالب های اب هم یخ نمیبندن ، ولی یخچال خنکه . بنظرتون مشکل کجاست ؟

  • سلام. تو این مقاله تمام علت‌های یخ نزدن فریزر یخچال گفته شده. اما دلایل متفاوت هستن و تا زمانی که به طور حضوری بازدید نشه، قابل تشخیص نیست که دلیل اصلی چیه! برای ثبت درخواست تکنسین و عیب یابی در محل، می‌تونید با ما تماس بگیرید یا فرم درخواست رو پر کنید.

 • وحید گفت:

  سلام وقت بخیر موتور یخچال ساید ولوله مویی را تعویض کردند ولی با چند بار باز و بسته کردن درب یخچال ،یخچال برای چند ساعت از کار میفته و وسایل کاملا گرم میشه تا دوباره کار بیفته ،علت چیست

 • بهنام گفت:

  سلام علت سرما نداشتن فریزر چیه؟ یخچال به خوبی کار میکنه و سرما داره. یخچال فریزر ساید بای ساید سامسونگ هست.

  • سلام. همانطور که در این مقاله توضیح دادیم، دلایل مختلفی وجود داره که باعث سرما نداشتن فریزر سامسونگ شما شده. باید تک تک توسط تعمیرکار بررسی بشه مثل سیستم دیفراست، سنسورها و …

 • محمد گفت:

  سلام وقت بخیر
  یخچال ما قسمت بالا نصف دیوارش یخ میزند و نصف دیگرش یخ نمیزند
  دلیلش چی میتونه باشه؟

 • الناز گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یخچال ساید سامسونگ دارم
  تازگیا متوجه شدم کشو پایین از کف مواد یخ نمیزنن چه دلیلی میتونه داشته باشه؟

  • سلام و اردات. یخ نزدن کشو پایین فریزر ساید سامسونگ شما احتمالا به علت عدم دیفراست (یخزدایی) یا ضعیف شدن فن است. البته برای عیب یابی دقیق و رفع مشکل، نیاز به بازدید حضوری تکنسین می‌باشد.

 • سودابه گفت:

  سلام. یخچال درست کار می کنه اما فریزر وسایل جدید که می گذاریم یخ نمی زنه و بعضی مواقع وسایل یخ زده هم آب میشه .دلیل این مورد چی می تونه باشه

  • سلام دوست عزیز. اول دمای فریزر را چک کنید اگر درست باشد، در این مقاله به تمام دلایل یخ نزدن فریزر اشاره شده و باید تمامی این موارد توسط تکنسین متخصص روی دستگاه شما بررسی شود. برا یثبت درخواست با ما تماس بگیرید.

 • ستاره یاوری گفت:

  سلام علت سرد نکردن فریزر ال جی چیه؟ ما یخچال فریزر ال جی داریم ولی الان متوجه شدم که بستنی داخلش آب شده و مواد دیگه هم کم کم دارن آب میشن لطفا راهنمایی می کنید الان باید چیکار کنم؟

  • سلام تمام دلایل سرد نبودن فریزر که در این مقاله گفته شده در مورد یخچال فریزر ال جی شما هم صدق میکنه. برای بررسی و عیب یابی دقیق باید تعمیرکار بازدید کنه. میتونید از طریق تماس با ۰۲۱۴۷۶۳۹ درخواست اعزام تعمیرکار رو ثبت کنید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پنج + 20 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.