علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

علت تخلیه نکردن ماشین لباسشویی چی میتونه باشه؟ چرا آب کثیف و سیاه داخل لباسشویی پر شده؟ علت تخلیه نشدن و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی چیه؟ پاسخ تمام این سوالات همینجاست. این مقاله برای شما نوشته شده تا به تمام سوالت متداول شما در مورد علت تخلیه نشدن آب لباسشویی پاسخ داده بشه.

البته میدونید که ماندن آب در دیگ لباسشویی و تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی تنها به یک دلیل نبوده، شاید شایع‌ترین علت، خرابی پمپ تخلیه باشه ولی ما نمی‌تونیم به طور قطعی دست بذاریم روی خرابیِ یک قطعه. در واقع تمام قطعاتی که در عمل تخلیه آب لباسشویی دخیل هستن، میتونن باعث ایجاد این مشکل بشن.

تجربه‌ی شما از تخلیه نشدن آب لباسشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی سامسونگ، بوش، ال جی، ویرپول، دوو و … ممکنه در هر مدلی از لباسشویی‌ها پیش بیاد. شاید برای شما پیش اومده باشه که برنامه‌ی مورد نظر رو به لباسشویی دادین و توقع دارین که لباس‌ها رو تمیز، آبکشی شده و خشک از ماشین لباسشویی تحویل بگیرید. اما روند کار لباسشویی به درستی پیش نرفته و در مرحله‌ی تخلیه متوقف شده. وقتی دیگ پر از آب باشه، مسلماً عمل خشک کن هم انجام نمیشه. یعنی موتور با سرعت بالا نمیچرخه و پمپ تخلیه کار نمیکنه تا آبِ اضافی لباس‌ها رو خارج و خشک کنه. حالا فکر می‌کنید چرا؟ چون هیدروستات هوای داخل خودش رو با تخلیه کردنِ آب آزاد می‌کنه. راهکار چیه؟

شاید مشکل بزرگی به نظر برسه. در بعضی شرایط بله! همینطوره و برای حل مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی حتما باید متخصص تعمیر ماشین لباسشویی ال جی باشید. اما پیشنهاد دکتر تعمیر برای خوندن این مقاله رو اولویت کار قرار بدید. شاید راه حلِ مشکل دستگاه شما داخل همین مطلب باشه. چرا که تمام دلایل خالی نشدن آب لباسشویی رو به طور جزئی، با راهنمایی و راه حل، در همین صفحه نوشتیم. کافیه وقت بذارید و با دقت مطالعه کنید.

شلنگ تخلیه؛ دلیل تخلیه نکردن آب لباسشویی

شلنگ تخلیه از داخل دستگاه روی پوسته‌ی پمپ تخلیه و از سر دیگه، زیر سینک ظرفشویی به سمت خروجی فاضلاب متصل شده. ممکنه این شلنگ در یک نقطه دچار سوراخ شدگی، پارگی یا انسداد شده باشه. باز کردن شلنگ تخلیه خیلی کار ساده‌ای نیست و برای اینکار شما باید (بسته به مدل لباسشویی)، دستگاه رو باز کنید. توصیه می‌کنیم بررسی کردن انسداد یا پارگی شلنگ تخلیه رو به متخصص بسپارید.

استاندارد بودن طول شلنگ تخلیه و ارتفاع اون از سطح زمین هم میتونه در روند تخلیه آب لباسشویی دخیل باشه. معمولا طول شلنگ از داخل لباسشویی تا بیرون ۳-۲ متره. البته ممکنه به دلیل دور بودن لباسشویی فاصله زیاده شده باشه. ولی طول شلنگ تخلیه نباید بیشتر ۸-۷ متر باشه. فاصله از سطح زمین بیشتر از ۱ متر نشه.

اگر آب ماشین لباسشویی تخلیه نمیشه، قبل از هر کاری شلنگ تخلیه رو نگاه کنید. شاید پیچ و تاب خورده باشه و همین مانع خالی شدن آب لباسشویی میشه.

مسیر خروجی فاضلاب

معمولاً اکثر کاربران ماشین لباسشویی شلنگ تخلیه رو به لوله خروجی فاضلاب هدایت می‌کنن. پس مسیر و خروجی فاضلاب ساختمان هم باید مورد بررسی قرار بگیره. امکان مسدود شدن مسیر خروج آب وجود داره که با حل این موضوع دیگه مشکل تخلیه آب هم نخواهید داشت.

فیلتر پمپ تخلیه دلیل خالی نشدن آب لباسشویی

اگر آب لباسشویی تخلیه نمیشه، سَری به فیلتر پمپ تخلیه بزنید. مخصوصا زمانی که وقتِ تخلیه آب رسیده، صدای پمپ هم به گوش میرسه ولی آب به کندی تخلیه میشه یا اصلا تخلیه نمیشه!

این فیلتر زیر درب لباسشویی، معمولا سمت راست قرار گرفته. به مرور زمان کرک و موی زیادی داخل فیلتر پمپ تخلیه گیر میکنه. نه تنها کرک و مو بلکه اگر جیب لباس‌ها سکه، اسکناس، کلید یا هر چیزی بوده باشه، از لاستیک درب و درام به طرف پایین و فیلتر هدایت میشه و اونجا گیر میکنه.

فیلتر پمپ، قبل از پمپ تخلیه قرار گرفته تا اجازه نده این اشیاء و خرده آشغال‌ها به سمت پمپ برن. تمیز کردن فیلتر پمپ رو جزء سرویس لباسشویی قرار بدید و حداقل هر ۶ ماه یکبار، فیلتر رو باز و تمیز کنید.

باز و تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه

باز کردن این فیلتر خیلی ساده هست. برای تخلیه دریچه‌ی مستطیلی یا دایره‌ای شکل پایین درب لباسشویی رو باز کنید، شلنگ کوچیکی کنار فیلتر قرار داره. یک سطل یا ظرف قرار بدید و آب داخل شلنگ رو تخلیه کنید. یا فیلتر تخلیه رو خلاف چرخش عقربه‌های ساعت بچرخونید و آب رو تخلیه کنید. فیلتر رو خارج کرده و کاملا تمیز کنید و مثل حالت اول سر جاش قرار بدید.

حل مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه؛ علت تخلیه نشدن آب لباسشویی

پمپ تخلیه اصلی‌ترین قطعه برای تخلیه‌‍‌ی کامل آب از لباسشویی هست. اگر پمپ تخلیه آسیب دیده باشه، یعنی؛ نیم سوز، سوخته یا پروانه‌ی اون شکسته شده باشه، ماشین لباسشویی عمل تخلیه رو به درستی انجام نمیده و نیاز به جایگزین کردن یک پمپ تخلیه جدید هست. چون به طور معمول تعمیر پمپ تخلیه به صرفه نیست و باید به طور کلی تعویض بشه.

عواملی که باعث خرابی پمپ میشن؛ رسیدن اشیائی که از فیلتر گذشتن و به پمپ رسیدن، باعث آسیب دیدن اون میشن و یا بر اثر استفاده‌ی طولانی مدت دچار فرسودگی شده که قطعا با تعویض، مشکل برطرف میشه. اما قبل از تعویض پمپ تخلیه، باید مطمئن بشید که خراب شده و نیاز به تعویض داره. پس اول تستش کنید.

تست پمپ تخلیه

تست پمپ تخلیه میتونه با سیم تست (سیمِ دو جزء که یک سر دو شاخه و یک سر سرسیم سوکتی یا کلمپی هست) انجام بشه. 

اول پمپ تخلیه رو از لباسشویی باز کنید. این پمپ در پشت فیلتر قرار گرفته. بعد از باز کردن لباسشویی و دسترسی به پمپ، سر سوکت‌‌‌ها رو جدا کنید. توجه داشته باشید پروانه پمپ تخلیه نباید به سمت چپ و راست لغزنده باشه و همینطور اگر پروانه سالم باشه، در زمان چرخش نمی‌تونید با انگشت چرخش اون رو متوقف کنید. کار کردن پمپ با لرزش و صدای زیاد طبیعی نیست. همین یعنی خرابیِ پمپ و نشونه‌ای برای تعویض اون. اگر پمپ تخلیه ۲۲۰ ولت باشه، سر سوکت یا کلمپیِ سیم تست رو به اون وصل کنید و به برق ۲۲۰ متصل کنید. ساده‌ترین راه اینه که سعی کنید چرخش پروانه رو با انگشت متوقف کنید. اگر نتونستید پروانه رو متوقف کنید، نشون میده که پمپ شما سالمه و نیازی به تعویض نداره.

توصیه می‌کنیم اگر تخصصی در این کار ندارید، حتما از کارشناس تعمیر ماشین لباسشویی بوش کمک بگیرید تا عیب یابی تخلیه نشدن آب لباسشویی به طور دقیق و اصولی انجام بگیره.

مرحله‌ی بعد از تست پمپ تخلیه، برد الکترونیک یا تایمر لباسشویی هست.

خرابی برد الکترونیک و عدم تخلیه آب لباسشویی

لباسشویی شما تایمریه یا الکترونیکی؟ این دو قطعه مغز دستگاه شما هستن. لباسشویی‌های جدید الکترونیکی هستن و تمام دستورات رو از برد الکترونیک دریافت می‌کنن. یعنی اگر مشکلی در تخلیه آب لباسشویی باشه، امکان داره ر برد الکترونیک معیوب باشه. یعنی برق لازم برای پمپ تخلیه رو تأمین نکنه و عملیات تخلیه آب به درستی انجام نگیره. تمام این دستورات در لباسشویی‌های قدیمی برعهده‌ی تایمر دستگاه هست. چون لباسشویی‌های قدیمی با تایمر طراحی و تولید شدن.

اما فراموش نکنید که حساس‌ترین قطعه‌ی لباسشویی شما برد یا تایمر هست و بررسی اون هم به همین مقدار حساس و تخصصیه. بهترین تعمیرکار ماشین لباسشویی سامسونگ، ال جی، بوش، آاگ و هر برند دیگه‌ای رو از دکتر تعمیر بخواید. ما متخصص برند لباسشویی شما رو به خونه‌ی شما میفرستیم.

تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی بوش

لباسشویی بوش زمانی که با مشکلی مثل تخلیه نشدن آن مواجه بشه، برای اطلاع به کاربر کد خطای E31 رو روی نمایشگر به نمایش درمیاره. زمانی که شما با چنین اروری مواجه شدید، لازم هست تمام موارد بالا رو برای تعمیر ماشین و رفع مشکل خالی نشدن آب لباسشویی بوش انجام بدین. همونطور که در بالا توضیح دادیم، برخی از مراحل نیاز به دانش فنی و تجربه داره که ممکنه به تنهایی از پسش برنیاید. چه خوبه که از مشاوره رایگان دکتر تعمیر استفاده کنید و در صورت نیاز برای اعزام تعمیرکار لباسشویی بوش با ما تماس بگیرید.

البته برای شناسایی این مشکل تنها به یک ارور اکتفا نکنید. حتی ممکنه دستگاه شما صفحه نمایش نداشته باشه و برای عیب یابی حتما با یک متخصص مشورت کنید.

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی سامسونگ

شاید بعد از آبکشی لباسشویی یک کد خطایی مثل 5E یا SE روی دستگاه مشاهده کنید و با خودتون فکر کنید چرا ماشین لباسشویی تخلیه میکنه؟

این کد داره به شما هشدار میده که لباسشویی در عمل تخلیه دچار مشکل شده. ارورهای ماشین لباسشویی سامسونگ هر کدام معنای مجزایی دارن و این کد به طور اختصاصی به مشکلات تخلیه آب اشاره داره.

اما اگر لباسشویی شما دیجیتالی نباشه، لباسشویی سامسونگ حین کار متوقف میشه، بدون اینکه خاموش بشه. اگر چراغ چشمک زن روی لباسشویی باشه، چراغ شروع به چشمک زدن میکنه و اخطار میده. در هر صورت برای تعمیر لباسشویی سامسونگ که دچار مشکل تخلیه آب هست، حتما از مشاوران ما در دکتر تعمیر کمک بگیرید تا مشکلاتی بیشتر و به دنبال آن هزینه بیشتری برای خود رقم نزنید.

علت تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی ال جی

خالی نکردن آب لباسشویی ال جی میتونه با یک ارور مشخصی همراه باشه. البته اگر شما از لباسشویی ال جی با نمایشگر دیجیتال استفاده کنید؛ میتونید این کد خطای روی لباسشویی رو ببینید.

ارور OE ماشین لباسشویی ال جی به معنای تخلیه نشدن آب لباسشویی هست که این امر راه شما رو برای عیب یابی دستگاه ساده تر و سریع تر میکنه.

البته رفع مشکل خالی نشدن آب لباسشویی ال جی کار تخصصی بوده و حتما از یک تعمیرکار برای حل مشکل کمک بگیرید مگر اینکه خودتون تخصصی در زمینه تعمیرات لوازم خونگی داشته باشید و با یک راهنمایی تلفی از دکتر تعمیر، ایراد کار رو پیدا کنید. فرقی نمیکنه که دستگاه شما ال جی باشه یا سامسونگ و بوش. در هر صورت تمام دلایلی که مانع تخلیه آب لباسشویی بشه، میتونه در مورد مدل دستگاه شما هم صدق کنه. تنها روش تعمیر کمی متفاوت خواهد بود.

رفع مشکل تخلیه ماشین لباسشویی

دکتر تعمیر سعی کرده تو این مقاله تمام دلایل خالی نشدن آب ماشین لباسشویی ال جی، بوش، سامسونگ، دوو، ایندزیت، بکو، کنوود و … رو به طور کامل با راه حل شرح بده. اگر تنها کمی تخصص داشته باشید، با همین منبع میتونید مشکل رو پیدا و حل کنید. اما اگر تخصص و دانشی برای تعمیرات لوازم خونگی مخصوصا لباسشویی ندارید، حتما با تعمیرکار مختص لباسشویی مشورت کنید تا بهترین راه برای حل مشکل رو به شما ارائه بده.

تعمیرات لباسشویی شما توسط دکتر تعمیر در تمام نقاط تهران و اطراف آن، حتی در رشت و کرج و اسلامشهر و سایر شهرستان ها در منزل شما انجام میگیره. خدمات ارائه شده از سمت ما با ضمانت نامه کتبی و فاکتور رسمی شرکت می باشد. برای ثبت درخواست از طریق یکی از روش های زیر با ما ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.