علت سرد نکردن یخچال فریزر

این مقاله برای شما که به دنبال علت سرد نکردن یخچال است نوشته شده تا بتوانید مشکل خنک نکردن یخچال خود را پیدا کنید.

در برخی موارد شما می‌توانید بدون نیاز به تعمیرکار، با کمک مطالب این صفحه مشکل یخچال تان را رفع کنید.

به طور معمول یخچالی که سرد نمی‌کند می‌تواند به علت تنظیم نبودن درجه یخچال، خرابی ترموستات، قطعات دیفراست، کمپرسور، فن‌های یخچال، کمبود گاز یخچال، کثیف بودن کویل‌های کندانسور و در نهایت خرابی برد الکترونیک باشد.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

اگر چند روزی است که احساس می‌کنید یخچال فریزر خنک نمی‌کند، مواد غذایی که از داخل یخچال برمیدارید خنک نیستند! حتماً نگران شده اید که علت سرد نکردن یخچال چیست؟ گاهی حتی یخچال گرم است و فریزر سرد، یعنی فریزر کاملا مواد غذایی را منجمد می‌کند و به خوبی کار می‌کند ولی یخچال خنک نیست! آیا راهی وجود دارد که بتوانید خودتان مشکل را رفع کنید؟

علت خنک نشدن یخچال

تجربه‌ی شما از گرم بودن یخچال چه بوده؟
برای ما و کاربران دیگر بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

مشکل خنک نکردن یخچال

آیا می‌دانید اگر تعمیر یخچال فریزر فوراً انجام نگیرد چه اتفاقی می‌افتد؟

اولین مشکلی که به وجود می‌آید، فاسد شدن مواد غذایی است. از آنجا که مواد داخل یخچال سرد نیست، رشد باکتری و میکروب در آن‌ها افزایش یافته و فاسد می‌شوند.

اگر موتور یخچال کار می‌کند ولی سرد نمی‌کند، با هر ساعت به تعویق انداختن تعمیر یخچال فریزر، موتور بیشتر از قبل تحت فشار قرار می‌گیرد.

اما زمانی باید نگران باشید که موتور یخچال یکسره شود و اتومات نکند. تمامی این مشکلات با عیب یابی به موقع و تخصصی قابل تعمیر است.

فقط کافیست این مقاله را تا انتها بخوانید تا با تمام دلایل سرد نکردن یخچال آشنا شوید. در نهایت با آگاهی بالا برای رفع مشکلات تخصصی و سرما نداشتن یخچال سامسونگ، ال جی، بوش، جنرال الکتریک و … اقدام کنید.

اما لازم است توجه کنید که مشکل خنک نشدن یخچال تخصصی بوده و باید توسط متخصص تعمیر یخچال و ساید ال جی، سامسونگ و برند دستگاه‌تان رفع شود.

یخچال روشن است ولی سرد نمی‌کند

یخچال روشن است ولی سرد نمی‌کند

زمانی که یخچال سرد نمی‌کند، ممکن است یک مشکل ساده مانند تنظیم نبودن دما، منجر به سرما نداشتن یخچال شود. پس در ابتدای کار دمای یخچال را چک کنید.

دمای استانداردِ داخل یخچال، باید ۴۰ درجه فارنهایت (تقریباً ۴/۵ درجه سانتی گراد) باشد و دمای داخل فریزر ۰ درجه فارنهایت (حدود ۱۸- درجه سانتی گراد) چنانچه پس از اندازه‌گیری دما متوجه شده اید که دمای یخچال فریزر شما تفاوت زیادی با دمای استاندارد دارد؛ احتمالا علت خنک نشدن یخچال یا ساید شما تنظیم نبودن دما است.

چنانچه دما را تنظیم کردید و همچنان یخچال سرما ندارد، برای پیدا کردن علت خنک نکردن یخچال باید از تعمیرکار کمک بگیرید. ممکن است ترموستات یا سنسور دما خراب شده باشد و حتی با تنظیم کردن دما، نتوانید نتیجه‌ی مطلوبی بگیرید. جدول زیر راهنمای کاملی برای تنظیم دمای یخچال فریزر در فصل های مختلف سال است.

جدول تنظیم دمای یخچال در فصول مختلف سال
نوع فصل دما توضیحات
یخچال فریزر تابستان

یخچال 3+ و فریزر 20-، یخچال معمولی یا چرخان مثبت 4

دمای مطلوب یخچال های دیجیتال بین 3 تا 5 درجه است و فریزر هم نباید از 18درجه زیر صفر کمتر شود 24 ساعت طول می کشد تا دمای یخچال مناسب  تنظیم شود.
زمستان یخچال 2+ و فریزر منفی 18
ساید بای ساید تابستان یخچال 3+ و فریزر 20-، یخچال معمولی یا چرخان مثبت 4 در یخچال های ساید بای ساید حدود 4 ساعت زمان مورد نیاز است تا به دمایی که شما تنظیم می کنید برسد، دما را بر اساس محتویات تنظیم کنید.
زمستان یخچال 3+ و 4+ ، فریزر منفی 18

دلیل سرد نکردن یخچال بعد از نصب

اگر یخچال شما نو باشد، حدود ۲۴ ساعت زمان لازم است تا به دمای مورد نظر برسد. اگر یخچال نو نیست، احتمالاً بعد از ۵ یا ۶ ساعت به دمای مطلوب می‌رسد. البته در هر حال باز هم حدود یک روز برای رسیدن به دمای مطلوب و ثبات آن احتیاج است!

البته اگر بخواهید زمان خنک شدن یخچال و به تعادل رسیدن آن را کمتر کنید، بهتر است بعد از نصب یخچال مواد غذایی را داخل آن نچینید و اجازه دهید یخچال به طور خالی عملیات خنک سازی را انجام دهد.

چرا یخچال سرد نمیکند

گاهی علت کار نکردن یا خنک نبودن یخچال سامسونگ، ال جی، بوش، جنرال الکتریک مربوط به خرابی قطعات داخلی نبوده و با اقدامات خیلی ساده، خودتان می‌توانید آن را تعمیر کنید.

با راهنمایی‌های دکتر تعمیر در این مقاله خیلی راحت می‌توانید به جدی یا ساده بودن مشکل یخچال تان پی ببرید.

قطعی برق؛ ساده ترین دلیل سرد نکردن یخچال

خیلی ها برای دلیل سرد نکردن یخچال قدیمی به دنبال مشکلات و خرابی‌های پیچیده می‌گردند اما در واقعیت، گاهی ممکن است مشکل از قطع بودن برق باشد. یعنی یا یخچال به برق متصل نیست یا محافظ یخچال تان خراب شده و جریان برق به داخل یخچال نمی‌رسد.

در یخچال‌های قدیمی ممکن است کمتر متوجه این موضوع شوید. مخصوصاً اگر چراغ آن خراب باشد. بعد از چند ساعت یا حتی چند روز متوجه خواهید شد که یخچال خنک نمیکند و به فکر راه حل هستید.

برای رفع مشکل دوشاخه‌ی یخچال را چک کنید تا از نظر ظاهری پاره یا سوخته نشده باشد و پریز و محافظی که دوشاخه به آن متصل بوده را تست کنید تا از سلامت همه‌ی عواملی که جریان برق را به دستگاه میرسانند مطمئن شوید.

با استفاده از یک وسیله برقی دیگر یا حتی شارژر موبایل پریز و محافظ برق را چک کنید.

دلیل سرد نبودن یخچال تنظیم نبودن ترموستات است!

دلیل سرد نکردن یخچال خرابی ترموستات

ترموستات در یخچال نقش تنظیم دما را برعهده دارد ممکن است ترموستات شما خاموش یا خراب شده باشد. پس برای حل مشکل علت سرد نکردن یخچال فریزر سامسونگ، ال جی، بوش و هر برند دیگری، فقط کافیست که ترموستات را پیدا کنید و آن را روی دمای مناسب تنظیم کنید.

اگر می‌خواهید مشکل سرد نکردن یخچال ساید بای ساید را حل کنید باید توجه داشته باشید که ترموستات این مدل‌ها معمولاً پشت یخچال قرار دارند. ولی اکثرا ترموستات را می‌توانید در قسمت‌های پایین یخچال پیدا کنید.

بسته نشدن درب یخچالی که سرد نمیکند!

گاهی متوجه می‌شوید که علاوه بر یخچال، مشکلی در فریزر هم وجود دارد. علت یخ نزدن فریزر و گرم بودن یخچال می‌تواند، خرابی درب آن‌ها باشد، درب‌ها و واشرهای مربوط به در را چک کنید. حتماً در نظر بگیرید که با بسته شدن درب، آیا چراغ داخل یخچال روشن و خاموش می‌شود؟

در غیر اینصورت درب درست کار نمی‌کند. برای تعمیر درب یخچال باید واشر یا نوار لاستیکی دور درب را عوض کنید. اگر درب به درستی بسته نشود، هوای گرم وارد یخچال شده و هوای داخل دستگاه را گرم می‌کند.

اما همیشه مشکل درب یخچال، خرابی لاستیک نیست. ممکن است درب تراز نباشد یا درب بار به درستی بسته نشود. برای اطلاع از خرابی‌های درب یخچال و نحوه‌ی تعمیر آن مقاله‌ی تعویض یا تعمیر درب یخچال ال جی، سامسونگ و … مطالعه کنید.

مشکل خنک نکردن یخچال بیش از حد پر بودن است!

یک علت خنک نکردن یخچال ساید بای ساید ال جی، سامسونگ، بوش، جنرال الکتریک و … عدم گردش هوا در تمام فضای یخچال است. اصولاً هوای گرم به سمت بالا حرکت می‌کند و هوای سرد به سمت پایین.

باید مسیر گردش از بالا به پایین را چک کنید. اگر یخچال شما بیش از حد پر است، آن را خلوت کنید مخصوصاً جلوی دریچه هوای داخل یخچال و مسیر گردش هوا را باز کنید.

هیچ وقت ظرف‌های بزرگ را داخل یخچال قرار ندهید. این ظرف‌ها کاملا جلوی دریچه‌ی گردش هوا را می‌گیرند و اجازه نمیدهد هوا به طور یکنواخت داخل یخچال گردش پیدا کند.

اگر پس از اجرا کردن این موارد باز هم مشکل شما حل نشد. نیاز دارید توصیه کارشناسان حرفه‌ای دکتر تعمیر را در ادامه بخوانید تا از پس حل مشکل برآیید.

تعمیر مشکلات فنی و پیچیده یخچال فریزر

به عنوان مثال همیشه پیدا کردن علت سرد نکردن یخچال در یخچال فریزر ساده نیست، گاهی می‌تواند خیلی سخت باشد و خرابی قطعات باعث بوجود آمدن این مشکل شده باشد.

کارشناسان حرفه‌ای دکتر تعمیر لیستی از اشکلات رایج برای شما ایجاد کرده اند تا خودتان بتوانید تا جای ممکن این مشکل را حل کنید.

کمپرسور یخچال؛ علت سرما نداشتن یخچال

علت سرد نبودن یخچال خرابی کمپرسور

وظیفه‌ی کمپرسور یخچال این است که گاز سرد شده را فشرده می‌کند و به قسمت کویل‌های خارجی یخچال می‌فرستد، این گاز گرما را از داخل فریزر و یخچال جذب می‌کند و باعث سردتر شدن می‌شود.

اگر بخش خنک کننده‌ی یخچالِ شما هنوز کار می‌کند ولی یخچال خنک نمی‌شود، ممکن است یکی از علت‌های سرد نشدن یخچال جنرال الکتریک، بوش، سامسونگ، ال جی و … خرابی کمپرسور یا رله استارت کمپرسور باشد.

کمپرسور در کدام قسمت یخچال قرار گرفته است؟

کمپرسور در قسمت پشت یخچال و پایین آن قرار گرفته و به رنگ سیاه است. شکل یک محفظه فلزی شبیه تانک است.

رله به اتصالات سیم‌های کمپرسور گفته می‌شود، حتماً حتماً قبل از تعمیر کمپرسور یخچال دوشاخه را از برق بکشید. اگر تخصصی در زمینه تعمیرات یخچال سامسونگ و ال جی و برندهای دیگر ندارید به تعمیرکار ماهر و کاربلد تا مشکلات بیشتری ایجاد نشود.

در ادامه ما به توضیحات بیشتری راجع به تعمیر کمپرسور یخچال می‌پردازیم.

تعمیر کمپرسور یخچال

رله‌ی استارت به روشن شدن کمپرسور کمک می‌کند. اگر این قطعه نتواند موتور را روشن کند، ممکن است تنها لازم باشد رله تعویض شود. هزینه تعویض رله از تعمیر کمپرسور کمتر و مقرون به صرفه تر است، فقط قبل از آن، باید رله را از خط مکش و تخلیه کمپرسور جدا کنید و سپس باکس برقی را بردارید و اتصالات بالا و پایین کمپرسور را قبل از باز کردن پیچ‌ها برش دهید، سیم ارت یا زمین را هم باید از یخچال جدا کنید، کمپرسور جدید شما باید کاملاً درست نصب شده باشد تا بتواند کار کند.

البته چنانچه از روی این توضیحات باز هم موفق به تعویض رله نشدید، کارشناسان حرفه‌ای دکتر تعمیر برای کمک به شما آماده هستند، تا مشکل سرد نکردن یخچال را در سریع‌ترین زمان ممکن و در حضور شما حل کنند.‌

کویل های کندانسور دلیل سرد نکردن یخچال

یخچال خنک نمی کند چون کندانسور کثیف است.

یکی از علت‌های سرد نشدن یخچال گرفتگی کویل‌های کندانسور است که وظیفه‌ی انتقال گاز را برعهده دارد و اگر راهش مسدود شده باشد، گردش هوا دچار مشکل خواهد شد و یخچال به خوبی خنک نمی‌کند.‌

محل کویل‌های کندانسور یخچال کجاست؟

این کویل‌ها در بخش پشت یا پایین یخچال قرار می‌گیرند و اتصالات آن‌ها به فریزر و یخچال کاملاً مشخص است. در یخچال‌های قدیمی و جدید به شکل‌های مختلفی وجود دارند. به عنوان مثال میتواند به شکل یک شبکه‌ی مسطح توری ایستاده باشد و یا یک شبکه‌ی مکعبی یا استوانه‌ای.‌

نحوه تعمیر کویل های کندانسور

اگر کویل ها دچار گرفتگی شوند، ممکن است بتوانید با تمیز کردن کویل‌ها مشکل را حل کرد، پیش از جدا کردن کویل‌ها، حتماً یخچال را از برق بکشید. چون ممکن است نحوه جدا کردن کویل‌ها در انواع یخچال‌های سامسونگ یا ویرپول و … متفاوت باشد.

برای جدا کردن کویل‌ها حتماً دفترچه راهنمای یخچال را چک کنید، کویل‌های کندانسور احتمالاً به خاطر تجمع گرد و خاک دچار گرفتگی شده اند پس با تمیز کردن آن، این مشکل را به راحتی حل کنید.

اگر مشکل حل شد، علت سرد نشدن یخچال ساید بای ساید سامسونگ، بوش، ال جی یا سایر یخچال‌ها را به خوبی پیدا کردید و خودتان بدون نیاز به تعمیرکار آن را حل کرده اید.

فن کندانسور؛ علت سرد نبودن یخچال

از کار افتادن فن کندانسور علت خنک نکردن یخچال

فن بخشی است که کمپرسور و کویل‌های کندانسور یخچال رو خنک می‌کند، فن باید همزمان با کمپرسور کار کند، اگر فن درست کار نکند، دمای یخچال بالا رفته و یکی از علت‌های سرد نشدن یخچال ال جی، سامسونگ، بوش یا جنرال الکتریک و هر برند دیگری می‌تواند خرابی فن باشد.

محل قرارگیری فن کجاست؟

فن کندانسور در قسمت پایینی کمپرسور قرار گرفته است و در کنار کویل‌هاست، البته باید بدانید بعضی یخچال‌ها هم دارای فن قابل مشاهده و جداسازی نیست.

تعمیر یا تعویض فن

مطمئن شوید که فن به راحتی می‌تواند بچرخد و هیچ جسم خارجی مانع حرکتش نیست، اگر گرد و غباری مسیرش را مسدود کرده باید آن را تمیز کنید، اگر چیزی مانع چرخش تیغه‌های فن شده باید آن را جدا کنید.

گاهاً ممکن است فن سوخته باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. تعویض فن یک کار تخصصی بوده و برای این کار نیاز به تعمیرکار یخچال خواهید داشت. برای ثبت درخواست تعمیرات یخچال ال جی یا هر برند دیگری می‌توانید با ما تماس بگیرید.

فن اپراتور؛ دلیل سرد نکردن یخچال

Refrigerator evaporator fan 1

وقتی درب  یخچال را باز می‌کنید هوای خنکی را روی پوست تان احساس می‌کنید، دمیدن هوای خنک کار فن اوپراتور است، هوا را از طریق سیم پیچ‌های اپراتور می‌کشد، خنک می‌کند و به سمت فریزر و یخچال می‌فرستد.

اگر فن شما کار نکند یا وقت کار کمپرسور روشن نشود، یخچال نمی‌تواند هوای خنکی تولید کند در نتیجه این می‌تواند یکی از علت‌های سرد نشدن فریزر یخچال ساید بای ساید شما باشد.

فن اواپراتور در کدام قسمت یخچال است؟

فن اپراتور پشت دیواره‌ی فریزر شما قرار دارد. برای اینکه به آن دسترسی پیدا کنید باید محتوای یخچال و قفسه‌ها را خالی کرده و دیواره را باز کنید!

تعمیر فن اواپراتور

وقتی پانل یا دیواره فن را بردارید، می‌توانید فن را آنجا ببینید. احتمالاً موتور فن یخچال تان نیاز به تعویض دارد، باید موتور جدید را به آن قسمت متصل کنید و حین نصب حواس تان به تیغه‌های فن و گیره نصب باشد.

دیواره را دوباره در محل خود قرار دهید و دمای یخچال را اندازه بگیرید. اگر استاندارد بود؛ شما توانسته اید یکی از علت‌های سرد نکردن یخچال تان را حل کنید.

دمپر هوا؛ علت خنک نکردن یخچال

خرابی دریچه دمپر؛ علت سرد نکردن یخچال فریزر

دمپر هوا میزان ورود هوای سرد به یخچال را کنترل می‌کند، اگر دمپر در باز و بسته شدن مشکل داشته باشد دمای یخچال تحت تاثیر قرار می‌گیرد و یکی دیگر مشکلات که در اثر خرابی دمپر رخ می‌دهد، گرم بودن یخچال و سرد بودن فریزر است. پس بهتر است ابتدا به سراغ دریچه دمپر هوای یخچال بروید.

دریچه دمپر هوا در کدام قسمت یخچال است؟

دمپر بین محفظه مواد غذایی و بخش فریزر قرار دارد. اگر یخچال ساید بای ساید دارید دمپر هوا در گوشه سمت چپ یخچال قرار دارد.

تعویض دریچه دمپر یخچال

برای دسترسی به دمپر باید پیچ‌های صفحه را باز کنید و درپوش‌ها را جدا کنید تا به سنسور ترموستات برسید. فریزر را باید خلوت کنید و با باز کردن موتور و پیچ پانل پشتی، دمپر را پیدا کنید.

دمپر قدیمی را بردارید و دمپر جدید را جایگزین کنید و دوباره یخچال را مانند قبل ببندید. اگر مشکل حل شود شما موفق شده اید یکی از علت‌های سرد نکردن یخچال را برطرف کنید.

برد الکترونیک

اگر یخچال شما الکترونیکی باشد، برد الکترونیک که به برد فرمان معروف است؛ تمام دستورات و عملیات را پردازش می‌کند.

تمام قطعاتی که از خرابی آن‌ها گفته شد؛ از برد الکترونیک فرمان می‌گیرند. این موضوع به این معنی است که گاهی تمام قطعات مثل فن‌ها یا موتور سالم هستند ولی خرابی از برد فرمان است.

باز و بررسی کردن برد الکترونیک یکی از حساس ترین و تخصصی ترین کارها در تعمیرات یخچال ویرپول، جنرال الکتریک و … می‌باشد. دکتر تعمیر توصیه می‌کند اگر دانش فنی شما خارج از تعمیرات یخچال است، حتما اینکار را به متخصص بسپارید.

علت سرد نکردن یخچال ساید

عیب یابی یخچال فریزر و مشکلاتی مثل خنک نکردن یخچال ساید یا یخچال فریزر نیاز به تخصص و تجربه دارد. اگر شما دانش فنی درباره‌ی ساز و کار و قطعات یخچال کافی نباشد، توصیه می‌کنیم از این مقاله فقط به عنوان منبعی برای آشنایی با دلایل سرد نشدن مواد غذایی در یخچال استفاده کنید و سعی نکنید بدون تجربه و خودسر قطعات یخچال را باز و بررسی کنید.

حساسیت لوازم خانگی آنقدر بالا بوده که تنها با یک حرکتِ جزئی، مشکلات زیادی ایجاد شود. پس زمان آن رسیده که کار را به کاردان بسپارید.

کارشناسان متعهد و مجرب دکتر تعمیر در خدمت اند. چنانچه سر رشته‌ای از تعمیر یخچال ال‌ جی، سامسونگ، بوش و سایر برندهای خارجی ندارید توصیه می‌کنیم که خودتان برای تعمیر دست به کار نشوید، چون ممکن است آسیب بیشتری به دستگاه وارد کنید و هزینه زیادی را برای تعمیر دستگاه متحمل شوید.

یخچالی که سرد نمیکند

یخچالی که سرد نمیکند، به خصوص مشکل خنک نکردن یخچال‌ های قدیمی با تعمیر قطعات پاسخگو نیستند و گاهاً نیاز به تعویض یک قطعه‌ی معیوب است.

در حالت کلی طول عمر مفید یخچال‌ها متفاوت است ولی باید توجه کنید گاهی قطعات یخچال به دلیل نزدیک شدن به پایان عمر مفیدشان دچار فرسودگی می‌شوند و در آن زمان لازم است که یک قطعه‌ی جدید جایگزین کنید.

اگر به دنبالِ خرید قطعات با کیفیت و اصلی هستید و نگرانِ بازار تقلبی و افراد سود جویید، تهیه و تعویض قطعات یخچال را به دکتر تعمیر بسپارید. تمام قطعات جایگزین شده از سمت دکتر تعمیر با ۱۸۰ روز ضمانت ارائه می‌شود.

تعمیر مشکل سرد نکردن یخچال فریزر

خنک نکردن یخچال فریزر یا ساید بای ساید ال جی، سامسونگ، جنرال الکتریک، بوش، ویرپول و سایر برندها یکی از مشکلات شایع و خیلی مهم بوده که برای عیب یابی و رفع این مشکل، تجربه‌ی متخصص شرط اصلی و اولیه است.

دکتر تعمیر با توجه به برند یخچال شما، متخصص باتجربه و حرفه‌ای را به منزل شما اعزام می‌کند. تعمیرات یخچال فریزر در تهران همین امروز بعد از ثبت درخواست شما انجام می‌گیرد. در صورت تمایل می‌توانید فرم آنلاین را پر کنید یا به طور مستقیم با ما تماس بگیرید.

‫2 نظر

 • مریم گفت:

  یخچال فریزر دوقلو سرد و یخ نمیکند

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  20 − دوازده =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.