علت یکسره کار کردن یخچال فریزر

چرا یخچال یکسره کار می‌کند؟ یا علت خاموش نشدن یخچال چیست؟

علت یکسره شدن یخچال فریزر می‌تواند به دو دسته‌ی کلی خلاصه شود. یک دسته کمبود سرمای یخچال است که می‌تواند به هر دلیلی اتفاق بیفتد و دوم: خرابی برد، سنسور یا ترموستات می‌باشد. در ادامه هر کدام از دلایل اتومات نکردن یخچال را مفصل توضیح داده‌ایم.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

علت خاموش نشدن یخچال فریزر چیست؟

چند مدت است که احساس می‌کنید یخچال شما اتومات نمی‌کند و خاموش نمی‌شود؟ احتمالا نگران یکسره شدن یخچال‌تان شده‌اید. حتما از جدی بودن این مشکل باخبر هستید.

زمانی که یخچال اتومات نمی‌کند؛ نه تنها یخچال به خصوص کمپرسور آن در خطر است بلکه مواد غذایی داخل آن هم در امان نیستند. چرا که دیر یا زود دستگاه کم می‌آورد و به طور کلی خاموش شده و روشن نمی‌شود.

بهتر است زمانی که متوجه اتومات نکردن یخچال یا ساید بای ساید تان شدید، با نمایندگی تعمیر یخچال ال جی یا برند دستگاه خودتان تماس بگیرید. تا کار به جای باریک‌تر و پر هزینه تر کشیده نشود.

تجربه‌ی شما از یکسره شدن یخچال فریزر چه بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال چقدره؟

علت یکسره کار کردن یخچال فریزر چیست؟

یا به عبارت دیگر؛ زمان نرمال اتومات کردن یخچال چقدر است؟

برای تشخیص دقیق مشکل بهتر است اول زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال را بدانیم. هر چند که این زمان به مدل یخچال شما وابسته است،کاملاً می‌تواند متفاوت باشد.

موتور یخچال‌های قدیمی هم نسبت به یخچال‌های جدید تفاوت‌هایی دارد و زمان اتومات کردن آن‌ها با هم متفاوت است.

برای پیدا کردن زمان نرمال، بهترین کار مراجعه به دفتر راهنمای یخچال فریزرتان یا مشورت با یک تکنسین متخصص یخچال است.

اما به طور کلی؛ کارشناسان دکتر تعمیر زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال فریزر یا به عبارتی اتومات کردن یخچال را به این صورت می‌گویند که یخچال ۴۵ دقیقه کار می‌کند و ۱۵ دقیقه خاموش می‌شود.

اگر یخچال یکسره کار کند و خاموش نشود، در حالت عادیِ کارکرد خود قرار نگرفته و باید هر چه سریع‌تر برای عیب یابی یخچال با یک تعمیرکار مشورت کنید.

زمان نگران شدن است!

البته ممکنه یخچال شما یکسره تا ۸ ساعت هم کار کند و یکبار هم اتومات نکند! اینجاست که باید نگران شوید. یخچال بعد از ۸ ساعت کارکرد مداوم و خاموش شدن، اورلود کرده است. یعنی؛ بر اثر داغ شدن بیش از حد موتور، خاموش شده و این نوع خاموش شدن طبیعی نیست.

یخچال‌های ترموستاتی یا تایمری در زمان بیشتری نسبت به یخچال‌های الکترونیکی اتومات می‌کنند و به طور کلی اتومات نکردن و یکسره کار کردن یخچال فریزر به دو دلیل اتفاق میفتد:

1-کمبود سرما

2- خرابی سنسور دما، برد یا ترموستات

برای اینکه بدانید خاموش نشدن یخچال شما به کدام یکی از دو دلایل گفته شده مربوط می‌شود؛ می‌توانید یک تست را اجرا کنید.

یک بستنی را داخل فریزر قرار دهید و بعد از چند ساعت وضعیت انجماد آن را بررسی کنید.

اگر بستنی آب شده باشد یا آنطور که باید یخ نزده، مشکل کمبود سرماست و موتور سعی دارد با یکسره کار کردن دما را به عدد تنظیم شده برساند و کمبود سرما را جبران کند.

اما اگر بستنی منجمد شده ولی یخچال یکسره کار میکند؛ پس مشکل خرابی یکی از قطعات سنسور، برد الکترونیک یا ترموستات است که به مدل یخچال شما بستگی دارد.

دلایل یکسره شدن یخچال فریزر و ساید بای ساید

به طور نرمال؛ هر یخچال حدود %۳۵ تا %۸۵ از بیست و چهار ساعت از شبانه روز را مشغول به کار است. اما معمولاً این زمان در روزهای گرم سال بیشتر می‌شود تا بتواند مواد غذایی را خنک کند.

پس بالا بودن دمای محیط می‌تواند یکی از علت‌های خاموش نشدن یخچال ساید بای ساید سامسونگ شما باشد. زمانی که یخچال خاموش نشود اصطلاحاً می‌گویند: موتور یخچال فریزر یکسره شده است.

اما اگر مشکل فراتر از دمای بالای محیط باشد و یخچال یکسره کار کند، احتمالا یکی از مشکلات زیر رخ داده است:

گرم بودن محیط یخچال

گرمای محیط یکی از دلایل یکسره کار کردن یخچال فریزر است

یکی از علت‌های یکسره شدن یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، بوش و … می‌تواند دما محیط باشد. محیطی که یخچال در آن قرار گرفته است. ممکن است در معرض نور خورشید باشد یا در کنار یک وسیله‌ی گرمازا مانند اجاق گاز.

در این حالت یخچال مجبور است چند برابر نسبت به حالت عادی کار کند تا به تعادل دمایی لازم برسد. در این صورت باید مکان یخچال را تغییر دهید یا دمای محیط را کم کنید.

خراب بودن درب یخچال

خرابی درب یخچال دلیلی بر اتومات نکردن یخچال و ساید بای ساید است

اگر درب یخچال زیاد باز و بسته شود، نوار لاستیکی درب یخچال خراب شده باشد یا درب به خوبی بسته نشود؛ می‌تواند دلیلی باشد برای اتومات نکردن یخچال ال جی، سامسونگ، ویرپول و … معمولاً عوض کردن نوار دور درب یخچال می‌تواند مشکل را حل کند.

تست خرابی نوار دور درب یخچال:

اطراف لبه‌های درب یا مجاری خروجی هوای یخچال را بررسی کنید. اگر رطوبت وجود داشته باشد به احتمال زیاد نوار خراب شده است.

نوار را دقیق بررسی کنید ممکن است با علائم ساییده شدن یا پارگی مواجه شوید!

یک تکه کاغذ بین درب قرار بدهید. اگر بعد از بسته شدن بتوانید کاغذ را از میان درب بکشید بیرون، نوار خراب شده و باید تعویض شود.

اگر مشکل حل شود، شما علت یکسره شدن یخچال فریزر بوش خودتان را درست پیدا کردید. برای تعویض لاستیک دور درب از دکتر تعمیر کمک بگیرید.

قرار دادن غذای گرم در یخچال

Hot food in the fridge

اگر شما عضو آن دستته از افراد هستید که غذای داغ را در یخچال قرار می‌دهید، ممکن است روزی با بکسره کار کردن یخچال‌تان مواجه شوید!

زمانی که یک ظرف از غذای داغ وارد یخچال می‌کنید، یخچال برای به تعادل رساندن دمای داخل و خنک کردن ظرف غذای شما، با قدرت بیشتری کار می‌کند.

این موضوع باعث می‌شود تا زمانی که یخچال به دمای لازم نرسد، بدون اتومات کردن کار کند. برای اینکه به یخچال فرصت استراحت و اتومات دهید، از قرار دادن غذای گرم و داغ داخل آن خودداری کنید؛ تا علت اتومات نکردن یخچال ساید بای ساید ال جی خودتان نباشید!

کویل های کندانسور را بررسی کنید!

Dirty refrigerator condenser coils

از دیگر دلایل یکسره کار کردن و خاموش نشدن یخچال فریزر کثیف بودن کویل‌های کندانسور یخچال است. وقتی که کثیف می‌شوند، یخچال مجبور است بیشتر کار کند. بخشی از عملیات خنک سازی بر عهده‌ی کویل‌های کندانسور است.

به مرور زمان گرد و غبار محیط روی این لوله‌ها نشسته و از کارایی آن را پایین ‌می‌آوردند به همین دلیل لازم است هر سال حداقل یکبار سرویس یخچال را انجام دهید.

بررسی گام به گام کویل های یخچال:

 1. ابتدا یخچال را از برق بکشید.
 2. سیم پیچ‌ها را که در قسمت پایین یخچال است، پیدا کنید.
 3. کویل‌هایی آنجا قرار دارند که اگر کثیف شده یا یخ زده باشند، لازم است تمیز شوند. اما اگر مشکلی نداشت باید برویم سراغ بخش دیگری، علت اتومات نکردن یخچال فریزر سامسونگ شما می‌تواند خرابی تایمر باشد.

خرابی تایمر یخ زدایی یا دیفراست

خرابی تایمر دیفراست علت یکسره شدن یخچال فریزر

یکی از علت‌های رایج یکسره شدن یخچال فریزر ال جی، جنرال الکتریک، سامسونگ و … می‌تواند خرابی تایمر یخ زدا باشد.

پس از حدود ۸ تا ۱۰ ساعت کار یخچال فرایند یخ زدایی شروع می‌شود. وقتی تایمر خراب باشد. کمپرسور یخچال شما دچار مشکل شده و یخچال خاموش نمی‌شود.

بررسی تایمر یخ زدا:

 1. یخچال را از برق بکشید.
 2. تایمر یخ زدایی را پیدا کنید. بسته به نوع و مدل یخچال بستگی دارد. برای پیدا کردن آن دفترچه راهنمای یخچال‌تان را بررسی کنید. البته عموماً تایمر یخ زدا پشت یخچال قرار دارد.

 تایمر یخچال شما الکتریکی است یا مکانیکی؟

اگر تایمر الکتریکی باشد باید بوسیله یک مولتی متر بررسی شود. اگر به صورت مداوم کار نکند، خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

اگه تایمر مکانیکی است، باید از پیچ گوشتی استفاده کنید تا به صورت دستی تایمر را بچرخانید. اگر صدای کلیک به گوش رسید سوئیچ هیتر فعال شده و اگر این اتفاق نیفتد؛ آنوقت باید تایمر شما عوض شود.

معمولاً با این تعویض مشکل حل شده و علت اتومات نکردن ساید دوو خودتان را درست پیدا کردید.

اگر برای عیب یابی و تعمیر یخچال به کمک تکنسین احتیاج دارید، با نمایندگی تعمیر یخچال ال جی تماس بگیرید.

مشکل هیتر دیفراست یخچال

اگر تایمر دیفراست علت خاموش نشدن یخچال فریزر سامسونگ شما نباشد. نوبت به بررسی هیتر دیفراست یخچال می‌رسد.

هیتر دیفراست به یخ زدایی کمک می‌کند و اگر خراب شده باشد، باعث یکسره شدن یخچال ساید بای ساید جنرال الکتریک، بوش، ال جی و هر برندی که استفاده می‌کنید؛ می‌شود.

بررسی قدم به قدم هیتر دیفراست یخچال:

 1. مطمئن شوید که یخچال را از برق کشیده اید.
 2. درپوش اواپراتور را از پشت فریزر بردارید.
 3. لوله‌های گرمکن را پیدا کنید و با مولتی متر چک کنید.
 4. اگر به صورت مداوم کار نکند، باید هیتر دیفراست یخچال تعویض شود.
اگر برای عیب یابی این مرحله به کمک تکنسین نیاز دارید، حتما در اولین فرصت با نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکتریک یا برند دستگاه خودتان تماس بگیرید.

ترموستات یخچال

اگر هنوز علت یکسره کار کردن یخچال خودتان را پیدا نکردید، زمان بررسی ترموستات رسیده است. ترموستات وظیفه دارد با فرستادن پیامی به هیتر دیفراست، عملیات یخ زدایی خودکار را متوقف کند.

اگر این مرحله به درستی انجام نگیرد، احتمال خرابی ترموستات وجود دارد.

بررسی ترموستات یخچال:

 1. حتماً در ابتدا یخچال را از برق بکشید.
 2. ترموستات یخچال را پیدا کنید، ترموستات معمولاً روی لوله اپراتور قرار دارد.
 3. از مولتی متر برای بررسی آن استفاده کنین، اگر مشکلی وجود داشته باشد؛ باید تعویض شود.
احتمالا برای عیب یابی در این مرحله هم به کمک تعمیرکار احتیاج داشته باشید، کافیست دکمه‌ی زیر را فشار دهید تا با نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ یا برند خاص یخچال خودتان تماس بگیرید، با دریافت مشاوره تعمیر مشکل دستگاه خود را پیدا کنید.

مشکل فن کندانسور

کویل های یخچال بوسیله فن کندانسور خنک می‌شوند. اگر فن از کار بیفتد یخچال خنک نشده و برای جبران این دمای زیاد، باید بیشتر کار کند و این یکی از علت‌های احتمالی خاموش نشدن یخچال فریزر ال جی است.

برای بررسی موتور فن کندانسور:

 1. ابتدا باید یخچال را از برق بکشید.
 2. پانل پشتی یخچال را بردارید، فن کندانسور معمولاً اطراف کمپرسور تعبیه شده است.
 3. سعی کنید به صورت دستی فنر را حرکت دهید،گرد و غبار روی آن را تمیز کنید.
 4. اگر علائم ساییدگی یا خرابی روی موتور، تیغه‌های فن و پایه نصب شده وجود دارد؛ نشان دهنده‌ی این است که فن خراب شده و باید تعویض شود.
 5. با مولتی متر آن را بسنجید. اگر جریان به خوبی برقرار نشد؛ یعنی قطعه خراب شده است و باید تعویض شود.

برای دریافت خدمات سرویس و تعمیرات با نمایندگی تعمیر یخچال ویرپول تماس بگیرید.

موتور فن اواپراتور

دلیل دیگر برای یکسره شدن یخچال فریزر، خرابی موتور فن اواپراتور است. این موتور به کارکرد بهتر فن کمک می‌کند و اکثر اوقات می‌توانید صدای آن را از فریزر یخچال بشنوید.

اگر مشکلی وجود داشته باشد، یخچال بیشتر از حد معمول کار می‌کند و علت خاموش نشدن یخچال ساید بای ساید ویرپول شما می‌تواند از خرابی موتور فن اواپراتور باشد.

مراحل بررسی و عیب یابی

 1. مطمئن شوید که یخچال را از برق کشیده اید.
 2. فن اواپراتور را پشت محفظه فریزر می‌توانید پیدا کنید.
 3. بررسی کنید که مسیر حرکت فن مسدود شده یا خیر، اگر با یخ مسدود شده، یخ‌ها را جدا کنید.
 4. فن را بررسی کنیا اگر نشانه‌ی آسیب روی آن بود باید قطعاتش تعویض شود.
 5. تیغه‌های فن را بررسی کنید که فن درست می‌چرخد یا خیر؟
 6. موتور فن را با مولتی متر بررسی کنید.

علائم خرابی اتومات و اتومات نکردن یخچال چیست؟

اما گاهی مشکل دیگری در این وضعیت برای شما بوجود می‌آید و آن هم؛ خرابی ترموستات یخچال است. در این حالت اتومات کردن یخچال فریزر ال جی شما دچار مشکل می‌شود که با یک سری علائم متوجه‌ی آن خواهید شد.

 • مشکل روشن نشدن یا خاموش شدن یخچال
 • ایجاد سر و صدای یخچال حین کار
 • زیاد شدن یا کم شدن دمای یخچال
 • خاموش شدن ناگهانی یخچال
 • سرد شدن قسمت موتور یخچال
 • برفک گرفتگی ترموستات یخچال
 • نشت آب از یخچال

تعمیر ترموستات کاری تخصصی بوده و بدون دانش فنی قادر به رفع آن نخواهید بود. کافیست حل مشکلات خاموش نشدن یخچال سامسونگ، ال جی، بوش، جنرال الکتریک و برندهای دیگر را به متخصص آن بسپارید.

تعمیر مشکل خاموش نشدن یخچال فریزر

تا به اینجا درباره علت خاموش نشدن و یکسره کار کردن یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، بوش و سایر یخچال‌ها صحبت کردیم. تمام مواردی که گفته شد، مربوط به علت اتومات نکردن یخچال فریزر و علت یکسره شدن یخچال ساید بای ساید می‌باشد.

بعضی موارد را خودتان می‌توانید حل کنید که در بالا توضیحات لازم آمده است. اما اگر تجربه‌ای در امر تعمیرات ندارید، حتما عیب یابی، تعمیر یا تعویض قطعات را به متخصص بسپارید.

یقیناً اگر یخچال یکسره کار کند به موتور آن فشار آمده و هر چه که بیشتر تعمیر یخچال را به تعویق بیندازید؛ هزینه‌ی تعمیر بالاتر می‌رود.

دکتر تعمیر مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی می‌باشد که با داشتن تیم بزرگ و متخصص، تکنسین متخصص دستگاه شما را به منزل شما اعزام می‌کند تا روند تعمیرات در حضور شما انجام گیرد. تمام خدمات قابل ارائه در دکتر تعمیر تضمینی و فوری می‌باشد.

برای ثبت درخواست می‌توانید فرم تعمیر آنلاین را پر کنید یا به طور مستقیم با ما تماس بگیرید.

‫2 نظر

 • کیان زاده گفت:

  سلام یخچال سامسونگ ما یکسره کار میکنه. علت از چیه؟

  • سلام تمام دلایل یکسره کار کردن یخچال فریزر دراین مقاله گفته شده، این مطالب در مورد یخچال سامسونگ شما هم صدق میکنه. بعد از مطالعه اگر نیاز به تعمیرکار داشتید، با 02147639 تماس بگیرید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هفده − 7 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.