تاثیر قطع برق روی لوازم خانگی

حتما شنیدین که میگن قطعی مداوم برق بر خرابی لوازم خانگی تاثیر داره حتی بعضی دیگه ادعا میکنن که قطعی برق باعث کاهش عمر مفید وسایل الکتریکی میشه.
دکتر تعمیر در این مقاله قصد داره به سوالات شما درباره تاثیر قطعی برق روی لوازم خانگی الکتریکی مثل یخچال و فریزر و سولاردم و… پاسخ قاطع ارائه بده.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

معمولا گاهی ولتاژ بالا یا نوسان برق باعث میشه که سلامت لوازم منزل که به طور الکترونیکی هستن، به خطر بیفتد. این خطر می‌تونه یک نقص ساده و جزئی  گذرا باشه یا خرابی پرهزینه و جبران ناپذیر.

برای جلوگیری از تاثیر نوسان برق روی لوازم خانگی، باید راه‌های جلوگیری از آن را بدانید که در ادامه به آن‌ها پرداختیم.

تجربه‌ی شما از قطع و وصلی برق بر لوازم خانگی چه بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

تاثیر قطع و وصل شدن برق خانه روی لوازم خانگی

در ابتدا لازمه که بدونید قطعی برق روی برد الکترونیکی که مغز لوازم خانگی شما به حساب میاد تاثیر منفی داره و دیگر قطعات دستگاه آسیبی نمی‌بینن. البته اگر کوچکترین آسیبی به برد الکترونیکی وارد بشه برای تعمیر یا تعویض مجبور به پرداخت هزینه گزاف میشین.

قطعه دیگری که با قطعی برق دچار آسیب میشه موتور هست. موتور در هر کدام از وسایل الکترونیکی خانه شما وجود داره و برای تعمیر و تعویض این قطعه هم مجبور به پرداخت هزینه گرانی خواهید بود.

دکتر تعمیر با فرستادن متخصصان تعمیر لوازم خانگی به محل شما، سعی داره که در ابتدا قطعه شما رو تعمیر کنه و اگر هیچ راهی برای تعمیر قطعه وجود نداشته باشه، اون قطعه رو تعویض می‌کنه.

فصل گرما زمانی است که قطعی برق در کشور ما بیشتر میشه. این قطعی به دلیل افزایش مصرف برق به صورت کلی در کشور است. با افزایش مصرف برق ممکنه که دولت نتونه برق کافی برای مصارف مردم رو تامین کنه و مجبور به سهمیه بندی و قطع کردن برق در زمان‌های مشخصی از روز میشه.

وسایل برقی واکنش‌ها و حساسیت‌های مختلفی نسبت به قطعی برق دارند. بعضی لوازم خانگی نسبت به بقیه حساسیت بیشتری دارند و زودتر آسیب میبینن. البته در بعضی کشورهای صنعتی و پیشرفته دستگاه‌ها به گونه‌ای طراحی میشن که در برابر قطعی برق مقاومت نشون میدن و توان مدیریت ولتاژهای مختلف رو دارند.

قطعی برق چطور منجر به خرابی لوازم خانگی میشه؟

برق استاندارد لوازم خانگی در کشور ما 220 ولت هست. تا 50 هرتز نوسان برای دستگاه مشکلی به وجود نمیاد و دستگاه آسیبی نمی‌بینه. مسئله‌ای که منجر به خرابی لوازم خانگی منزل میشه قطعی مکرر برق و اختلال در نوسانات دستگاه شماست. هربار که برق قطع و وصل میشه یک ولتاژ 220 ولتی به دستگاه شما وارد میشه که این ولتاژ برای همه دستگاه های برقی مثل شوک میمونه و همین شوک باعث خرابی دستگاه میشه.

افزایش ولتاژ برق نسبت به ولتاژ طبیعی دستگاه باعث میشه که قوس جریان الکتریکی در وسایل برقی شما ایجاد بشه. این قوس باعث ایجاد گرما در صفحات مدار الکترونیکی میشه و در لحظه باعث آتش گرفتن میشه!

کاهش ولتاژ برق نسبت به ولتاژ طبیعی دستگاه باعث میشه که صدمات جزئی به دستگاه وارد بشه. برد الکترونیکی طوری طراحی شده که نیاز به حداقل ولتاژ برق داره و اگر این ولتاژ کمتر از حداقل باشه، به مرور زمان دستگاه خراب میشه.

برای محافظت از لوازم برقی موقع قطعی برق چه کاری انجام بدیم؟

۱- محافظ برق: پیشنهاد ما اینه که حتما برای لوازم برقی گرون قیمت خانه مثل تلویزیون و یخچال و فریزر و… محافظ تهیه کنید. محافظ‌ها دارای فیوزی هستن که از نوسانات برق و وارد کردن ولتاژ بیش از حد به دستگاه جلوگیری می‌کنه.

محافظ برق‌های زیادی در بازار موجود هست که می‌تونین تهیه کنین اما یک محافظ عالی باید ویژگی‌هایی داشته باشه که اون رو نسبت به بقیه متمایز کنه. محافظ‌ها دارای مدار اتوماتیکی هستن که جریان برق رو کاهش و افزایش میده. نمایشگر ال سی دی روی محافظ‌ها تعبیه شده که ولتاژ و عملکرد دستگاه رو نمایش میده. معمولا سه چراغ قرمز و نارنجی و سبز روی محافظ وجود داره که وضعیت محافظ رو نشون میده. فیوز مینیاتوری، حذف نویز و مدار تاخیر برق از دیگر ویژگی‌های محافظ برق است.

۲- ترانس استابلایزر: این دستگاه اسم‌های دیگه‌ای هم داره ترانس افزاینده یا ترانس اتوماتیک و دستگاه تثبیت کننده ولتاژ از اسم‌هایی است که این دستگاه رو با اون‌ها میشناسن.

کار استابلایزر یکسان کردن جریان برق در هنگام قطع و وصل شدن هست. در صورتی که تغییر ناگهانی و شدیدی در ولتاژ جریان برق به وجود بیاد، استابلایزر جریان برق رو قطع نمی‌کنه و دستگاه رو خاموش نمیکنه بلکه به صورت اتوماتیک جریان برق رو تثبیت میکنه. با این کار از وارد شدن شوک به دستگاه جلوگیری میشه.

البته لازم به ذکر است که اگر ولتاژ از محدوده‌ای بیشتر بشه، این دستگاه به صورت اتوماتیک جریان برق رو قطع می‌کنه تا آسیبی به لوازم خانگی شما وارد نشه. جعبه فیوز رو میتونید برای همه وسایل برقی خونه‌اتون استفاده کنید. البته استابلایزر نوع جدید همین موضوع هست.

۳- UPS یو پی اس یا برق اضطراری: وظیفه یو پی اس این است که موقع قطع شدن برق از ذخیره برق
موجود در خودش استفاده میکنه و از عدم خاموشی ناگهانی لوازم برقی جلوگیری میکنه. این کار رو به وسیله باتری یو پی اس انجام میده. باتری موجود در یو پی اس فرصت محدودی به شما میده تا برق لوازم خانگی را قطع کنید. خانه‌های قدیمی‌تر و ادارات از یو پی اس استفاده می‌کنند.

۴- جدا کردن لوازم برقی خانه از پریز برق: فرض کنین که میخواید به هر دلیلی چند روز در خانه نباشید. پیشنهاد می‌کنیم در این چند روز، لوازم خانگی مثل تلویزیون که نیاز اتصال به برق ندارند را از پریز بکشید. این کار باعث میشه در صورت قطعی برق آسیبی به دستگاه‌های شما وارد نشه. البته لازمه که این نکته رو بهتون اعلام کنیم، لوازم برقی مثل یخچال و فریزر که مدام در حال کار کردن هستند را نباید از برق بکشیم.

راهکاری برای وسایل آسیب دیده حین قطعی برق

قانونی در کشور ما وجود داره که در صورتی آسیب رسیدن به وسایل برقی ناشی از قطعی برق شرکت توانیرو میتونین به سامانه https://bime.tavanir.org.ir/ مراجعه کنین و اطلاعات رو ثبت کنید. دولت، علت را بررسی می‌کند و در صورت اثبات این موضوع که قطعی برق منجر به خراب شدن لوازم خانگی شما شده، هزینه آن را پرداخت می‌کند.

سوالات متداول

هرگونه نوسان برق و اختلال در ولتاژ لوازم برقی باعث خرابی سیستم الکترونیکی دستگاه شما میشه حتی زمانی که این دستگاه به برق وصل باشه ولی خاموش باشه.

شما برای تعمیر ماشین لباسشویی، یخچال، ماشین ظرفشویی، مایکروفر و جاروبرقی می‌تونید درخواست خودتونرو به صورت آنلاین یا تماس مستقیم ثبت کنید.

فاکتور کتبی دکتر تعمیر به شما این امکان رو میده تا بتونید خسارت ناشی از تاثیر قطعی برق روی لوازم منزل خودتون رو دریافت کنید.

امروزه قطعی برق یک مورد شایع بوده که آن هم به دلیل فعالیت ماینرها، گرمای بیش از حد و مصرف برق بالا و سهمیه بندی شدن برق این اتفاق شایع شده است. در این مقاله توضیح دادیم تا برای جلوگیری از خرابی لوازم منزل در اثر قطعی برق لوازم جانبی مانند ترانس استابلایزر و … را نصب کنید تا از رسیددن شوک الکتریکی به دستگاه جلوگیری کند.

آسیب های قطعی برق روی لوازم خانه

همونطور که گفتیم قطع و وصل شدن برق می‌تونه کارکرد لوازم منزل شما را مختل کند. امروزه قطع و وصل شدن برق یکی از عوامل شایع هست که جز محافظت از لوازم خانگی در برابر آن، کاری از دست ما برنمیاد. چه در شهر بزرگی مانند تهران باشید یا در یک روستای دور افتاده، شاهد قطعی برق خواهید بود.

استفاده از لوازم جانبی برای کاهش تاثیر نوسان و قطعی برق روی دستگاه، یکی از ساده‌ترین راهکاری هست که شما می‌تونید برای دستگاه گران قیمت خود انجام دهید. دقت کنید که هر دستگاهی، با توجه به ساختارش، نوع خاصی از محافظ برق را دارد. به عنوان مثال: محافظ برق کامپیوتر با یخچال فریزر متفاوت است که باید حین خرید به این نکته توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 15 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.