علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش

علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش می‌تواند موارد ساده‌ای باشد که با جلوگیری و تعمیر زودهنگام آن را رفع کنید یا مشکلات جدی مانند: سوختن موتور و خرابی برد الکترونیک که باید توسط متخصص بررسی شود.

توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید و در صورتی که بوی سوختگی از جاروبرقی احساس کردید، فوراً با مرکز تعمیرات جاروبرقی بوش تماس بگیرید.

برای ثبت درخواست می‌توانید فرم آنلاین را پر کنید یا مستقیماً با شماره ۰۲۱۴۷۶۳۹ تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

جاروبرقی از آن دسته لوازم برقی خانگی است که معمولا دچار خربی شدید نمی‌­شود و یا اگر این اتفاق رخ دهد هم تعمیر یا برطرف کردن آن مشکل، چندان سخت و غیرممکن تلقی نمی­‌شود.

یکی از عمده مواردی که در خصوص جاروبرقی مشاهده می­‌شود، بوی سوختگی جاروبرقی بوش است که باید بررسی و رفع شود. به همین ترتیب افراد به دنبال علت بلند شدن دود از جاروبرقی بوش یا علائم سوختن موتور جاوربرقی بوش هستند که شامل موارد متعددی می­‌شود.

در ادامه به تمام دلایل بوی سوختگی جاروبرقی بوش به همراه راه حل‌های رفع ان می‌پردازیم.

بوی سوختگی جاروبرقی بوش را جدی بگیرید!

در واقع بیشترین علت خرابی جاروبرقی، ناشی از موتور آن است. البته مشکلات عملکردی جاروبرقی که به شیوه کار کردن جاروبرقی بازمی­‌گردد از لوله خرطومی، دسته و سایر قطعات آن نشأت می­‌گیرد و عیب و نقص اصلی جاروبرقی که منجر به بلند شدن دود از آن می‌­شود، از وجود عیب در موتور جاروبرقی می­‌باشد.

ناگفته نماند که استفاده نادرست از جاروبرقی بوش هم می­‌تواند منجر به مشکلات زیادی شود که در حالت عادی رخ نمی­‌دهند. با این حال، بوی سوختگی جاروبرقی بوش، دقیقا مهم­ترین و اساسی‌­ترین موردی است که باید به آن توجه داشت. از همین رو قصد داریم در ادامه این مطلب، به نقد و بررسی علائم سوختن موتور جاروبرقی بوش، بلند شدن دود از آن و موارد مربوط به آن، بپردازیم.

چرا جاروبرقی بوش بوی سوختگی می‌دهد؟

علت بوی سوختگی جاروبرقی تنها به یک مورد منتهی نمی­‌شود؛ چرا که هرگونه خرابی یا اختلال در جاروبرقی عمدتا به صورت تولید بوی بد و سوختگی بروز پیدا می­‌کند.

همانطور که گفته شد؛ بوی سوختگی جاروبرقی بوش همیشه به معنی سوختن موتور نیست و شما باید با تمامی مواردی که منجر به تولید چنین بویی می‌شود آشنا شوید تا از آسیب‌های جدی مانند: سوختن موتور جلوگیری کنید.

اصلی ترین علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش

 

اصلی‌­ترین علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش، سوختن یا نیم سوز شدن موتور جاروربرقی بوش است که به عنوان مهم­ترین قطعه در عملکرد جاروبرقی معرفی می­‌شود.

معمولا نگهداری نادرست یا استفاده طولانی مدت از جاروبرقی منجر به نیم سوز موتور جاروبرقی بوش می­‌شود. البته علائم نیم سوز شدن موتور جاروبرقی بوش یا سوختن کاملا آن در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.  

 

خرابی موتور جاروبرقی

ایجاد بوی سوختگی یا بلند شدن دود از جاروبرقی می­‌تواند به علت خرابی موتور رخ دهد که معمولا از مسدود شدن فیلترهای جاروبرقی حاصل می‌­شود. البته پر بودن کیسه نیز مزید بر علت است و خالی کردن آن می­‌تواند از این فرآیند جلوگیری به عمل آورد.

بهتر است بعد از پر شدن دو سوم از پاکت جاروبرقی، آن را تعویض کنید. توصیه می‌شود از پاکت‌هایی استفاده شود که گرد و خاک را از خود عبور ندهند.

بهترین نوع پاکت، پاکت‌های یکبار مصرف میکروفیلتر چند لایه است که هم بهداشتی بوده و هم مانع عبور گرد و خاک و رسیدن آن به محفظه موتور می‌شود.

برای تهیه این نوع پاکت‌ها می‌توانید با ما تماس بگیرید و با اطلاع از مدل دستگاه، پاکت مخصوص جاروبرقی شما را ارسال می‌کنیم.

خرابی تسمه جاروبرقی

خراب شدن تسمه جاروبرقی از مهم‌­ترین علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش شناخته می‌­شود که بویی مانند بوی لاستیک سوخته ایجاد می­‌کند. در واقع این تسمه‌­ها با لاستیک درست شده­‌اند و کار مدوام با جاروبرقی سبب پاره شدن، کشش یا ایجاد هرگونه عیب و نقصی در آن­‌ها می­‌شود.

تسمه به چرخش برس غلتکی کمک می‌کند. در نتیجه خرابی تسمه می‌تواند روی کاربرد برس هم تاثیرگذار باشد. چک کردن تسمه کار مشکلی نبوده و تنها با کمک یک پیچ گوشتی نیاز داردو بهتر است وضعیت تسمه را هر چند وقت یک­بار بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. البته اگر تخصص لازم برای تعویض تسمه ندارید، آن را به متخصص بسپارید.

خرابی ترموستات جاروبرقی

ترموستات نقش بسیار مهم و پررنگی در جلوگیری از آسیب رسیدن به جاروبرقی دارد؛ چرا که ترموستات در تعیین میزان حرارت درون دستگاه دخالت پررنگی دارد. به همین دلیل واضح است که خرابی یا ایجاد هرگونه نقص در ترموستات می­‌تواند دمای جاروبرقی را به طرز چشمگیری افزایش دهد؛ به همین ترتیب عدم تشخیص درست دما، سبب می­‌شود که موتور برای مدت زمان زیادی کار کرده و روشن بماند که پیامد اصلی آن ایجاد بوی سوختگی خواهد بود.

در چنین زمانی بدنه دستگاه را لمس کنید. اگر خیلی داغ باشد، باید ترموستات را چک کنید ممکن است بوی سوختگی جاروبرقی بوش با تعویض ترموستات رفع شود.

پر بودن پاکت جاروبرقی

در واقع پر بودن کیسه جاروبرقی سبب می­‌شود که موتور بار زیاد و سنگینی را متحمل شود که در نتیجه تحت فشار زیادی خواهد بود. با توجه به اینکه گنجایش کیسه­‌های پارچه­‌ای یا کاغذی تا حدی توان دریافت زباله را دارد، باید دقت داشته باشید که این کیسه‌­ها را بعد از پر شدن دو سوم آن‌ها، تعویض یا خالی کنید تا از فشار زیادی که به موتور وارد می‌­شود، جلوگیری کنید.

البته پر بودن جاروبرقی نه تنها یکی از دلایل بوی سوختگی جاروبرقی بوش است، بلکه یک علت کم شدن مکش جاروبرقی هم تعویض نکردن به موقع پاکت است. استفاده از پاکت‌های نامرغوب به خصوص پاکت‌های کاغذی، گرد و خاک را از خودشان عبور داده و به محفظه موتور وارد می‌کنند.

همین امر موجب نیم سوز شدن موتور و در طولانی مدت سوختن کامل موتور جاروبرقی می‌شود.

 

گرفتگی فیلتر جاروبرقی

فیلترها برای اجتناب از ورود گرد و غبار به موتور و مسیر جریان هوا کاربرد دارند. به همین دلیل در بخش­های مختلف جاروبرقی فیلترهایی قرار دارند. بنابراین تمیز نبودن فیلترها و عملکرد نامطلوب با گرفتگی آن­ها، منجر به تولید بوی بدی مانند بوی سوختگی از جاروبرقی خواهد شد.

سوختن فیوز جاروبرقی

در ‌قسمت الکتریکی جاروبرقی فیوز اختصاصی و مشخصی وجود دارد که سوختن آن منجر به بلند شدن بوی سوختگی از جاروبرقی بوش می­‌شود. در چنین حالتی باید نسبت به تعویض فیوز اقدام کنید.

تعویض فیوز کاری تخصصی بوده که باید به دست متخصص تعمیر جاروبرقی انجام شود.

خرابی فن جاروبرقی

با توجه به اینکه انواع مدل­‌های جاروبرقی­ بوش، فن­‌های متفاوتی درون خود دارند، نمی­‌توان عملکرد فن را برای همه جاروبرقی­‌ها به صورت یکسان در نظر گرفت؛ اما در حالت کلی در صورت عدم کارکرد صحیح و مطلوب فن­‌ها، دستگاه قادر نخواهد بود که گرد و غبار را به فضای خارج از خود منتقل کند و به همین علت دمای هوای درون دستگاه افزایش زیادی پیدا خواهد کرد و فشار زیادی به موتور وارد می­‌شود که در نتیجه بوی سوختگی حاصل خواهد شد.

برای عیب یابی فن لازم است سیم پیچی آن بررسی شود و در صورت تشخیص تکنسین، تعمیر یا تعویض شود.

گرفتگی سری پارویی

سر پارویی یا فرچه به بخش مکنده جاروبرقی گفته می‌­شود که به لوله خرطومی و تلسکوپی متصل است. وظیفه این بخش هدایت زباله و گرد و غبار به سوی مخزن می‌­باشد.

به همین علت گرفتگی سر پارویی یا فرچه می­‌تواند یکی از دلایل اصلی ایجاد بوی سوختگی از جاروبرقی بوش به شمار آید.

خرابی برد الکترونیک

برد در جاروبرقی مانند سایر وسایل الکتریکی، قطعه مهمی به شمار می­‌آید که خازن­‌ها و مدارهای زیادی در آن قرار گرفته‌­اند. خرابی یا نقص در برد الکتریکی می­‌تواند منجر به بلند شدن دود و انتشار بوی سوختگی از جاروبرقی بوش شود.

دقت کنید که بررسی برد الکترونیک جاروبرقی باید توسط متخصص تعمیرکار برد الکترونیک انجام شود.

علائم سوختن موتور جاروبرقی بوش

با در نظر گرفتن اینکه موتور جاروبرقی نقش مهمی در عملکرد آن دارد و به عنوان یکی از شایع­ترین دلایل ایجاد بوی سوختگی جاروبرقی بوش محسوب می‌­شود، باید از علائمی که منجر به سوختن موتور جاروبرقی می­‌شوند اطلاع داشته باشید؛ چرا که در واقع بوی سوختگی جاروبرقی بوش در بیشتر موارد به همین موتور مربوط می‌­شود.

نداشتن مکش کافی

پایین بودن قدرت مکش جاروبرقی و به دنبال آن شنیده شدن بوی سوختگی، بسیار رایج است. یعنی در صورتی که درجه جاروبرقی بالا باشد و قدرت مکش پایین، باید این احتمال را بدهید که موتور جاروبرقی در حال سوختن است. البته خوب است که فیلتر و خرطومی را از بابت مسدود بودن بررسی کنید، چرا که مسدود شدن لوله خرطومی نیز می‌­تواند منجر به افت مکش جاروبرقی شود.

از کار افتادن ناگهانی جاروبرقی

گاها جاروبرقی به صورت ناگهانی از کار می‌­افتد و خاموش می­‌شود؛ در این شرایط موتور کاملا نسوخته است و فقط به علت گرم شدن بیش از حد، به خنک شدن نیاز پیدا می­‌کند. به بیانی دیگر استفاده بیش از حد از جاروبرقی منجر به فرسوده شدن آن می‌­شود، بنابراین باید تعمیر شود. همین فرآیند در هنگام سوختن موتور جاروبرقی رخ می­دهد و و سبب می­‌شود که بویی مانند سوازندن سیم یا پلاستیک ایجاد شود.

گرم شدن کابل یا دو شاخه دیواری

از دیگر علت بوی سوختگی جاروبرقی بوش، داغ شدن کابل یا دو شاخه دیواری، در اثر کار کشیدن بیش از حد از جاروبرقی اتفاق می­‌افتد که اگر بسیار شدید باشد باید اتصالات را بررسی کنید. چون سوختن هر قسمتی به واسطه گرم شدن، بوی بدی ایجاد می‌­کند. باید پس از تمیز کردن فیلترها و خالی کردن کیسه، جاروبرقی را دوباره راه اندازی کنید و اگر دیدید کابل یا دو شاخه همچنان گرم است، بررسی کنید که آیا دو شاخه به درستی پریز متصل است؟ یا خیر. اگر این مشکل نیز مشاهده نشد، باید پریز را عوض کنید.

درگیری یاتاقان

موها بدترین نوع زباله‌­هایی هستند که جاروبرقی باید آن­‌ها را جمع کند. چرا که امکان دارد موها به دور برس پیچیده شوند و به سمت یاتاقان حرکت کند. در این حالت اصطکاک در مقابل موها منجر به تولید گرما و ایجاد بویی مانند سوختگی می­‌شود.

گرد و غبار

از دیگر علائم سوختن موتور جاروبرقی بوش می­‌توان به گرد و غبار اشاره کرد که باعث مسدود شدن فیلتر جاروبرقی می­‌شود و در نتیجه خاموش شدن جاروبرقی اتفاق می­‌افتد. وظیفه جاروبرقی این است که گرد و غبار را از محیط جمع کند، در صورتی که این گرد و غبارها در موتور جاروبرقی بیش از حد ذخیره شوند، اشباع شدن فیلتر اتفاق می­‌افتد و در نهایت موتور خاموش می­‌شود که بوی بدی در این حین تولید خواهد شد.

نفوذ آب به موتور جاروبرقی

از جمله رایج­‌ترین دلایل سوختن موتور جاروبرقی، نفوذ یا مکش آب و رطوبت است که بالطبع برای جاروبرقی مضر تلقی می­‌شود. بهتر است اینطور بگوییم که همه جاروبرقی­‌ها قابلیت مکش مایعات را ندارند و نفوذ آب می­‌تواند منجر به سوختن موتور و قطعات داخلی آن شود. اگر چنین اتفاقی برای جاروبرقی شما رخ داد، سریعا آن را خاموش کرده و با مرکز تعمیرات بوش در رشت تماس بگیرید.

علت بلند شدن دود از جاروبرقی بوش

معمولا افراد در پی اطلاع از بوی سوختگی به دنبال فهمیدن علت بلند شدن دود از جاروبرقی بوش هستند که باید بگوییم، بلند شدن دود نیز از مشکل سوختگی موتور جاروبرقی نشأت می­‌گیرد که به مراتب جدی­‌تر و خطرناک­‌تر از سایر علائم سوختن موتور جاروبرقی بوش هستند.

به همین سبب در صورت مشاهده چنین موردی فورا جاروبرقی را خاموش کرده و آن را به متخصص تعمیر جاروبرقی بوش بسپارید.

رفع بوی بد جاروبرقی بوش

شایع­ترین علت بروز بوی بد از جاروبرقی، آسیب دیدن تسمه است که در حین کار کردن با جاروبرقی منجر به چرخیدن مناسب برس می‌­شود. همان­طور که توضیح دادیم برخی مواقع تسمه به علت ساییدگی و پارگی، ممکن است روی برس گیر کند و یا از مسیر منحرف شود، لذا عملکرد جاروبرقی تحت شعاع قرار می­‌گیرد و بوی بدی از آن احساس می­‌شود. به همین علت شناخت راه­‌های رفع بوی بد جاروبرقی نیز حائز اهمیت است:

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین از خواص پاک کنندگی بالایی برخوردار است، به همین دلیل می­توان از سوراخ کیسه جاروبرقی چند قاشق چایخوری را داخل آن پاشید.

استفاده از روغن­‌های خوشبوکننده

روغن­ه‌ایی مانند روغن لیمو یا روغن آویشن، افزون بر جلوگیری از بوی بد، مانع رشد کپک می‌­شوند. می­‌توانید این روغن­‌ها را به داخل کیسه اسپری کنید.

استفاده از دارچین

دارچین دارای ویژگی ضد باکتری است و از بوی بد جلوگیری می‌­کند به همین دلیل می­‌توان نصف قاشق غذاخوری پودر دارچین را داخل کیسه ریخت تا رایحه مطبوعی ایجاد شود.

خوشبوکننده جاروبرقی

دئودورانت­‌ها یا خوشبوکننده‌­های تجاری که قیمت بالایی دارند نیز راه حل مناسبی برای رفع بوی بد جاروبرقی بوش هستند.

تمیز کردن جاروبرقی در دوره­‌های زمانی معین

تمیز کردن و بررسی منظم جاروبرقی در طی زمان­‌های مشخص، از موثرترین راه­ حل‌­ها جهت پیشگیری از به وجود آمدن بوی بد است. بنابراین توصیه می­‌شود در بازه­‌های زمانی حدودا سه الی شش ماهه، جاروبرقی خود را بررسی و پاکسازی کنید. البته اگر حیوان خانگی دارید، این بازه زمانی را به یک ماه کاهش دهید.

در نهایت خوب است یادآوری کنیم که موتور جاروبرقی نقش مهمی در عملکرد این دستگاه دارد که منجر به بروز بوی سوختگی می‌­شود و باید در صورت سوختگی یا نیم سوز شدن، تعمیر یا تعویض شود.

سوالات متداول

همیشه اینطور نیست سعی کنید ابتدا از موارد ساده و در دسترس عیب یابی را شروع کنید. مانند خالی کردن پاکت جارو، تمیز کردن فیلترها و …

برای تعویض فیوز جاروبرقی بوش باید مهارت و دانش فنی لازم را داشته باشید. ابتدا با یک مولتی متر آن را چک کنید و در صورت نیاز تعویض نمایید.

ابتدا سعی کنید پاکت را بعد از پر شدن دو سوم از آن تعویض کنید. برخی از  پاکت‌ها به دلیل کیفیت بد و نامرغوب بودنشان، گرد و خاک را از خودشان عبور می‌دهند. بهتر است از پاکت های میکروفیلتر سه لایه استفاده کنید.

رفع بوی سوختگی جاروبرقی بوش

برای رفع بوی سوختگی جاروبرقی بوش ابتدا باید علت بوی سوختگی را پیدا کنید. در این مقاله به تمامی دلایل بوی سوختگی جاروبرقی بوش اشاره شده است.

برخی از موارد ساده بوده و شما می‌توانید با حل آن موضوع بوی سوختگی را رفع کنید. اما زمانی که بوی سوختگی به دلیل نیم سوز شدن موتور یا سوختن یکی از قطعات داخلی باشد، برای رفع بوی سوختگی جاروبرقی بوش باید از یک تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید.

دکتر تعمیر به عنوان یکی از مراکز معتبر تعمیرات لوازم خانگی بوش، می‌تواند دستگاه شما را فوری و تضمینی تعمیر کند.

تعمیرات و خدمات انجام شده توسط این مجموعه با مقرون به صرفه‌ترین هزینه و به همراه ضمانت نامه انجام می‌گیرد.

کافیست برای رفع بوی بد جاروبرقی بوش خود، با ما تماس بگیرید یا فرم آنلاین زیر را پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 8 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.