علائم تمام شدن زغال جاروبرقی

جاروبرقی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر یک وظیفه‌ی خاصی رو در سیستم دستگاه جاروبرقی ایفا می‌کنن، زغال جاروبرقی هم از جمله بخش هایی هست که به صورت مستقیم بر روی کارکرد موتور اثر داره، این زغال گرافیتی که دارای خاصیت رسانایی هست در بهبود عملکرد موتور تاثیر خارق العاده‌ای داره و زمانی هم که تمام بشه ممکنه حتی موتور جاروبرقی شما از کار بیفته پس از آشنایی با علائم اصلی تمام شدن زغال جاروبرقی به شما کمک می‌کنه خودتون فرایند عیب یابی و تعمیر جاروبرقی رو بدون مراجعه تکنسین انجام بدین، پس جهت تعمیر کردن تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آیا از علائم تمام شدن زغال جاروبرقی اطلاعاتی دارید؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

زغال جاروبرقی کجاست؟

تعویض زغال موتور جاروبرقی

زغال جاروبرقی یک قطعه‌ی گرافیتی هست که در بخش بالایی جاروبرقی قرار داره و جهت پیدا کرن این قطعه باید پوشش بیرونی و کابل جاروبرقی رو جدا کنین، در این وضعیت برای رسیدن به زغال جاروبرقی باید پیچ‌ها رو باز کنین تا به محفظه موتور به راحتی از جاروبرقی جدا بشه و اونجا یه قطعه‌ی مکعب مستطیل سیاه رنگ رو می‌تونین پیدا کنین که همون زغال جاروبرقی شماست.

علائم اصلی تمام شدن زغال جاروبرقی

زغال جاروبرقی از جمله قطعاتی هست که در دستگاه شما به مصرف میرسه و تمام شدنش با علائم خاصی همراه هست، در حالت کلی علائم تمام زغال جاروبرقی در تمام برندهای سامسونگ، ال جی، پاناسونیک و …. به شرح زیر هست:

1-کاهش قدرت مکندگی جاروبرقی

پس از مدتی از کار کردن جاروبرقی شما ممکنه قدرت مکندگی جاروبرقی شما کاهش پیدا کنه، یکی از دلایل کاهش مکش و قدرت جاروبرقی می‌تونه تمام شدن زغال جاروبرقی باشه، هر چند که عوامل دیگه‌ای هم مثل مشکلات کلکتور و نیم سوز شدن موتور هم ممکنه باعث کاهش قدر مکندگی جاروبرقی شما بشه، شیوه کار تعمیرکار حرفه‌ای دکتر تعمیر بدین صورت هست که جاروبرقی رو باز می کنه تا متوجه بشه علت کاهش قدرت مکندگی دستگاه شما چی هست؟ در صورت لزوم زغال جاروبرقی شما تعویض خواهد شد.

 

2-جرقه زدن جاروبرقی

زغال جاروبرقی و کلکتور دو رسانایی هستن که اگه بینشون کوچکترین فاصله‌ای ایجاد بشه جرقه‌ای بینشون ایجاد میشه و به چشم می‌خوره، چون الکترون‌ها از مسیر خودشون منحرف میشن و به صورت جرقه در جاروبرقی شما درمیان، هر موقع زغال رو به اتمام باشه، فاصله‌ی بین کلکتور و زغال بیشتر و بیشتر میشه در نتیجه پدیده جرقه زدن جاروبرقی یکی دیگه از علائم تمام شدن زغال جاروبرقی به شمار میاد.

اگه دستگاه در حین کار جرقه می‌زنه می‌تونه یکی از علائم تمام شدن زغال جاروبرقی باشه ولی دلیل اصلی نیست، چون هر نوع اختلال در مدار الکتریکی و سیم کشی جاروبرقی هم ممکنه منجر به پدیده جرقه زدن جاروبرقی شما بشه، در نتیجه بهتر عیب یابی دقیق رو به فردی با تجربه بسپارید تا مشکلات برای دستگاه شما بوجود نیاد.

 

3-موتور جاروبرقی پیوسته کار نمی‌کند!

به مرور زمان هر چه عمر جاروبرقی بیشتر میشه، زغال گرافیتی جاروبرقی هم کوتاه تر میشه و در نتیجه در اتصالات دستگاه جاروبرقی شما اختلال ایجاد می‌کنه در نتیجه، این مشکل باعث میشه که جاروبرقی شما دیگه پیوسته نتونه کار کنه، به اصطلاح ریپ بزنه و قطع و وصل بشه، در نتیجه هر موقع با پدیده ریپ زدن مواجه شدین در اسرع وقت باید زغال جاروبرقی رو تعویض کنین.

4-موتور جاروبرقی از کار می افتد!

هر چند ممکنه موتور به علت‌های زیادی از کار بیفته و دیگه روشن نشه اما یکی از علت‌های روشن نشدن موتور جاروبرقی و از کار افتادنش تموم شدن زغال جاروبرقی شماست، پس جهت اطمینان اگه از تعمیرات جاروبرقی سر رشته‌ای دارین می‌تونین موتور جاروبرقی رو باز کنین و زغال رو تعویض کنین تا موتور دوباره احیا بشه و جاروبرقی شما دوباره کار کنه.

علت سوختن زغال جاروبرقی

در واقع ما با پدیده سوختن زغال جاروبرقی مواجه نیستیم چون زغال جاروبرقی تموم میشه نه اینکه بسوزه، اما گاهی جرقه زدن کلکتور به خاطر مشکلات جاروبرقی این باور رو ایجاد کرده که زغال جاروبرقی هم می‌سوزه در صورتی که این چنین نیست.

روش تعویض زغال جاروبرقی در چند گام

راهنمای تعویض ذغال جاروبرقی در 6 گام به شما ارائه شده و برای اینکه بتونین زغال رو تعویض کنین بهتره که به دقت و پشت سر هم مراحل رو طی کنین:

1-قطع کردن جریان برق

پیش از هر گونه اقدامی در جهت تعویض زغال جاروبرقی لازمه که جهت جلوگیری از حوادث ناگواری مثل برق گرفتگی، حتما پیش از تعویض برق دستگاه جاروبرقی رو قطع کنین و دستگاه رو از برق بکشین.

2-طریقه باز کردن دستگاه جاروبرقی

تعویض زغال جاروبرقی فرایندی هست که بایستی با دقت صورت بگیره، چون عجله و بی دقتی ممکنه که به دستگاه جاروبرقی شما خسارات جدی وارد کنه در نتیجه برای بازکردن دستگاه کافیه که دست به کار بشید و پیچ گوشتی رو به دست بگیرین و بدنه ی جاروبرقی رو باز کنین، قاب جاروبرقی رو خیلی یواش از روی جاروبرقی بردارین و حواستون باشه که سیم یا پیچی بهش متصل نباشه، همچنین حواستون به فنر جاروبرقی گاهی از جا که در بیاد به راحتی نمیشه اونو جا انداخت و درستش کرد.

3-موتور رو جدا کنین و از محفظه خارج کنین!

اما مرحله ی بعدی لازمه که موتور رو پیدا کنین و اونو از جاش دربیارین، موتور با تعداد زیادی پیچ داخل جاروبرقی سفت شده، بایستی پیش از از درآوردن موتور این پیچ ها رو به دقت باز کنین، ممکنه سیم به موتور متصل شده باشه پس پیش از جدا کردن موتور حتما اتصالات سیمی رو جدا کنین.

4-تعویض زغال قدیمی با جدید!

حالا احتمالا بتونید زغال های تموم شده جاروبرقی رو مشاهده کنین، در نتیجه خیلی یواش زغال قدیمی رو از جای خودش دربیارید و زغال جدید رو جایگزینش کنین، این کار رو بهتره با یه پارچه نمناک و تمیز انجام بدین، گرد و خاک داخل موتور، مشکلاتی زیادی بوجود میاره و عملکرد موتور جاروبرقی شما رو تضعیف می کنه.

5-نحوه قرار گرفتن زغال جدید

زغال جدید و سالم رو با دقت در جای خودش بذارید و حواستون حتما به فنرهای زغال جاروبرقی باشه، اگه فنرها رو فراموش کنین، مجبورین که یه بار دیگه جاروبرقی رو باز کنین و دوباره فرایند رو تکرار کنین.

 

6-مرحله ی پایانی بستن جاروبرقی و فرایند مونتاژ

آخرین مرحله باید همه چیز رو ببندید و دوباره جاروبرقی رو به وضعیت اولش برگردونین، باز هم هنگام بستن حتما به سیم و پیچ‌های جاروبرقی دقت کافی داشته باشین، مخصوصا سیم‌ها که اگه مشکلی براشون پیش بیاد ممکنه باعث اتصالی بشن و حتی جاروبرقی شما روشن نشه، همچنین فراموش نکنین که پیچ های جاروبرقی شما هم باید کاملا سفت بسته بشه.

این مراحل برای آن دسته از افرادی گفته شده که دستی در تعمیرات دارند. در صورتی که دانش فنی و تجربه‌ی این کار را ندارید حتما با نمایندگی تعمیر جاروبرقی بوش، ال جی، سامسونگ، فلر، پاناسونیک، بلک اند دکر و … تماس بگیرید تا دستگاه شما به طور تخصصی مورد بازدید و عیب یابی قرار بگیرد.

 

قیمت زغال جاروبرقی

یکی از خدمات ویژه‌ی دکتر تعمیر، تامین و تعویض قطعات جاروبرقی شما هست، در نتیجه اگه به دنبال مرجعی برای قیمت زغال جاروبرقی هستین، باید بگیم که دکتر تعمیر یکی از مراکزی هست که می‌تونه زغال جاروبرقی اصل و با کیفیت رو با قیمت مناسب تامین کنه بدون این که احتیاجی داشته باشه به بازار خرید قطعات جاروبرقی مراجعه کنین و بابت کیفیت کار قطعات هم به شما ضمانت نامه ارائه می کنه.

قیمت زغال جاروبرقی بستگی به این داره که زغال رو برای چه برندی می‌خواهید، قیمت زغال برندها متفاوت است اما یک چیز در مورد همه مشترک است، اگه زغال‌های شما کیفیت مناسبی نداشته باشند دستگاه جاروبرقی شما به هیچ عنوان عملکرد مطلوبی نخواهد داشت.

انجام خدمات تعویض زغال جاروبرقی توسط دکتر تعمیر!

همونطور که اشاره شد زغال جاروبرقی یک قطعه‌ی مهم هست و اگه تموم بشه، موتور نمی‌تونه به درستی کار کنه در نتیجه هر گونه مشکلی در مورد زغال جاروبرقی شما پیش بیاد بهتره که سریعا تعویض صورت بگیره، اگه از تعویض زغال جاروبرقی سر رشته ای ندارید می تونین این کار رو به تکنسین خبره دکتر تعمیر بسپرید، فقط کافیه که تماس بگیرید یا فرم درخواست رو از طریق سایت پر کنین تا با شما تماس گرفته بشه، تعمیرکار خبره دکتر تعمیر عملیات تامین قطعه و تعویضش رو به سرعت برای شما انجام میده و با صرف کمترین میزان هزینه خیالتون از عملکرد صحیح دستگاه راحت هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.