تعمیر یخساز یخچال ساید

یخساز یخ میسازه ولی بیرون نمیده؟ یخساز اصلا یخ نمی‌سازه؟ یخساز روشن نمیشه؟ اگر با چنین مشکلاتی مواجه هستید، باید به فکر تعمیر یخساز یخچال ساید خود باشید.

این مقاله راهنمای کامل تعمیر یخساز ساید بای ساید است و با اطلاعاتی که از ساز و کار یخساز و علت خرابی آن به شما داده می‌شود، می‌توانید یخساز را تعمیر کنید. اگر برای تعمیر یخساز نیاز به کمک داشته باشید، دکتر تعمیر در تمام ایام در خدمت شماست.

با یک تماس تلفنی یا پر کردن فرم آنلاین، بهترین تکنسین تعمیر یخساز یخچال فریزر را به منزل شما اعزام می‌کنیم.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

یخچال های امروزی به خصوص ساید بای ساید ها دارای یخساز اتوماتیک می‌باشند. این قابلیت باعث شده است تا به راحتی و سریع از یخچال یخ تهیه کنید. به خصوص در روزهای گرم تابستان که نیاز به یک نوشیدنی خنک دارید.

یخساز ساید بای ساید هم مانند دیگر قطعات دستگاه ممکن است خراب یا دچار مشکلاتی شود که برای شما نگران کننده باشد.

اگر یخساز شما خراب شده است و به فکر تعمیر یخساز یخچال ساید خود هستید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید تا با آگاهی بیشتری با مشکل یخساز خود مواجه شوید.

بهتر است ابتدا از طرز کار یخساز و مکانیزم یخساز مطلع شوید. در این قسمت به تمام پرسش‌های زیر پاسخ خواهیم داد :

 • طرز کار و نحوه عملکرد یخساز یخچال ساید چگونه است؟
 • علل مختلف خراب شدن یخساز یخچال ساید چیست؟
 • نحوه راه اندازی یخساز یخچال ساید به چه صورت است؟
 • برای تعمیر یخساز یخچال ساید باید چه کار کنیم؟

تجربه‌ی شما از خرابی یخساز ساید چه بوده؟
برای ما و کاربران دیگر بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

یخساز یخچال ساید چگونه کار می کند؟

ice maker work

باید به این نکته توجه داشت که تمامی برندهای تولید کننده یخچال‌های ساید مثل ال جی، دوو، اسنوا، سامسونگ، ویرپول، جنرال الکتریک و… ، دارای یک نوع نحوه عملکرد برای یخساز هستند. البته مقدار بسیار کمی در طراحی آن دست برده اند تا شخصی سازی صورت گیرد اما عملکردها تغییر نکرده است!

با فشردن اهرم یخساز یخچال یا دیسپنسر که جلوی درب یخچال ساید بای ساید قرار دارد، چند مدل یخ به صورت قالبی، خرده شده و … در اختیار شما قرار می‌گیرد. تنها کاری که شما باید انجام دهید، این است که هنگام فشردن دیسپنسر، لیوانی را زیر خروجی یخ یخچال تان قرار دهید.

طرز کار یخساز به این شکل است که:

 • آب از طریق شلنگ کوچک یا لوله‌، به پشت یخچال ساید بای ساید منتقل می‌شود
 • به شیر ورودی آب یخچال وصل می‌شود
 • وقتی دمای مناسب برای تولید یخ در یخچال ساید به وجود آید
 • با فعال شدن شیر برقی، آب به داخل یخچال وارد می‌شود

این جریان در اینجا تمام نمی‌شود. بلکه توسط لوله‌های کوچک داخل یخچال به سینی یا قالب یخساز می‌رسد. در این سینی یخ‌ها تولید و به دورن مخزن یخ‌ها ریخته می‌شوند، تا دوباره عملیات یخ سازی صورت گیرد.

تنها در صورتی عملیات یخ سازی متوقف می‌شود که دستگاه تشخیص دهد مخزن یخ‌ها به طور کامل پر شده است.

یخ‌ها زمانی از یخساز یخچال ساید خارج میشوند که اهرم دیسپنسر را فشار دهید.

در بعضی از یخچال‌ها می توانید شکل یخ خروجی از یخساز را انتخاب کنید.

در این مدل ابتدا باید یخ مورد نظرتان را انتخاب کنید و بعد از آن، اهرم دیسپنسر را فشار دهید.

موتوری که وظیفه خارج کردن یخ‌ها از مخرن را دارد به یک تیغه پیچشی متصل است و با هر بار فشار دادن اهرم، باعث چرخیدن آن و خروج یخ می‌شود.

نحوه راه اندازی یخساز یخچال ساید

اما چطور یخساز ساید را روشن کنیم؟ برای راه اندازی یخساز یخچال طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. یخچال را به شیر آب خانه خود وصل کنید (این اتصال معمولا هنگام نصب و راه اندازی یخچال توسط نصاب یخچال صورت می‌گیرد)
 2. به دنبال دکمه روشن و خاموش یخساز باشید. این دکمه در برندهای مختلف متفاوت است. معمولا دکمه on / off یا I / O است. کلید روشن و خاموش در بعضی دیگر از یخچال‌ها به شکل یک اهرم است که بالا و پایین می‌شود. با استفاده از این اهرم می‌توانید یخساز را روشن و خاموش کنید. بعضی مدل‌ها دارای صفحه نمایش خاصی هستند که از طریق آن می‌توانید یخساز را خاموش و روشن کنید.
 3. معمولا برای تولید یخ در سینی یخساز، ابتدا باید شکل یخ مورد نظر را انتخاب کنید تا عملیات یخ سازی صورت گیرد. بعضی از یخچال‌های ساید دارای این آپشن نیستند و تنها یخ قالبی به شما میدهند.
 4. اهرم دیسپنسر را فشار دهید تا یخ به داخل لیوان شما ریخته شود.

راهنمای تعمیر یخساز ساید بای ساید

حالا که با نحوه عملکرد یخساز یخچال ساید و راه اندازی آن آشنا شده اید، می‌توانیم به این موضوع بپردازیم که چه دلایلی منجر به خرابی یخساز ساید می‌شود؟

اگر برای یخساز یخچال ساید شما مشکل پیش آمده و کار نمی‌کند، قبل از تماس با متخصصین تعمیر یخساز یخچال ساید، حتما توصیه‌های زیر را بخوانید. ممکن است بتوانید بدون حضور متخصص مشکل را حل کنید. در وهله اول بعد از بوجود آمدن مشکل باید سیستم را ریست کنید.

یکی از روش‌هایی که مشکل یخساز شما را حل می‌کند و باعث راه اندازی دوباره یخساز یخچال ساید می‌شود، ریست کردن یخچال است. اگر نمی‌دانید چطور یخچال را ریست کنید در ادامه به شما آموزش داده ایم.

آموزش ریست کردن یخساز یخچال

آموزش ریست یخساز یخچال ساید

می‌توانید طریقه ریست کردن یخساز یخچال ساید را از روی دفترچه‌ی راهنمای یخچال بخوانید و طبق آن عمل کنید. اما به طور کلی تمامی برند‌ها معمولا از طریق یک روش ریست می‌شوند:

 1. یخساز یخچال را هنگامی که یخچال روشن است، فعال کنید. اگر یخساز خاموش است، آن را روشن کنید.
 2. زیر دکمه پاور power یخ ساز دکمه‌ای به نام تست test وجود دارد که برای ریست کردن یخساز باید از این دکمه استفاده کنید. دکمه تست را به مدت حداقل 3 ثانیه نگه دارید.
 3. ممکنه دکمه کار نکند یا اصلا چنین دکمه‌ای وجود نداشته باشد، در این حالت حفره یا سوراخی ریز، زیر دکمه روشن و خاموش یا اهرم یخساز تعبیه شده که با یک مفتول نازک یا با سر خودکار می‌توانید آن را فشار دهید. با فشار دادن و نگه داشتن آن به مدت حداقل 3 ثانیه سیستم ریست خواهد شد.
برای آموزش ریست کردن تمام مدل یخچال ها به مقاله‌ی تخصصی و مرتبط به آن مراجعه کنید.

نشانه های خرابی یخساز یخچال ساید

خرابی یخساز یخچال ساید ال جی، سامسونگ، دوو، بوش، ویرپول، جنرال الکتریک، اسنوا و هر برندی که دارید، فرقی نمی‌کند. به طور این خرابی به دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

 1. یخساز یخچال به طور کامل از کار افتاده است.
 2. یخ به هر دلیلی از یخساز یخچال ساید خارج نمی‌شود.

در هر دو حالت باید با عیب یابی مشکل قطعه را حل کنیم. وقتی یخساز یخچال به طور کامل کار نمی‌کند قبل از تماس با متخصص تعمیر یخساز یخچال ساید‌، موارد زیر را بررسی کنید، شاید مشکل بدون نیاز به تعمیرکار حل شود.

از کار افتادن یخساز یخچال

 • مطمئن شوید که یخساز یخچال روشن است. در بسیاری از موارد متخصصین به محل مورد نظر اعزام شدند و فقط یخساز را روشن کردند!
 • مطمئن شوید که آب به داخل یخساز یخچال منتقل می‌شود. شلنگ یا لوله انتقال آب خانه به یخچال را بررسی کنید. ممکن است مانعی وجود داشته باشد که اجازه ندهد آب به یخساز برسد.
 • گاهی اوقات به دلیل سرمای زیاد، لوله انتقال آب به یخساز، یخ می‌زند. در این حالت با کم کردن دمای یخچال می‌توانید مسیر را برای عبور آب باز کنید.
 • بعضی اوقات با تعویض فیلتر آب، مشکل حل می‌شود. چرا که فیلتر‌های آب دارای عمر محدود هستند و اگر به موقع عوض نشوند موجب عدم کار کردن یخساز می‌شوند.

اگر اطلاعاتی درباره‌ی عدم تعویض فیلتر یخچال ساید ندارید، حتما مقاله‌ی دکتر تعمیر را بخوانید. در این مقاله از عواقب تعویض نکردن فیلتر روی سلامتی شما و اعضای خانواده و همینطور آسیب‌هایی که به یخچال میرسد، گفته شده است. همینطور می‌توانید پاسخ سوالاتی مثل زمان تعویض فیلتر چه موقع است و یا چه فیلتری مناسب یخچال شماست را پیدا کنید.

علت خارج نشدن یخ از یخساز ساید:

نرسیدن آب به یخساز یخچال ساید منجر به عدم تولید یخ می‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید. اگر با انجام توصیه‌های زیر، یخساز به درستی عمل نکرد، از یک متخصص تعمیر یخساز ساید بای ساید کمک بخواهید.

 • اگر خط انتقال آب مسدود شده است. در این حالت باید یخچال را از برق بکشید. یخچال ساید را از دیوار فاصله دهید چرا که باید لوله را بررسی کنید.

 • لوله انتقال آب را از شیر جدا کنید. به دنبال عواملی باشید که باعث میشوند آب درون لوله گیر کند؛ آن را برطرف کنید. برای مطمئن شدن می‌توانید لوله را داخل یک سطل آب قرار دهید و شیر آب را باز کنید.

 • اگر فشار آب کم بود، یعنی مشکل از گرفتگی لوله است. اگر فشار آب کم بود یا گرفتگی لوله مانع از جریان یافتن آب در لوله شده بود، باید کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید:

  • با تعویض شیر برقی یخچال ساید ممکن است یخساز شما شروع به فعالیت کند.
  • لوله کوچکی داخل یخچال وجود دارد که آب را به یخساز میرساند. این لوله از فریزر ساید می‌گذرد و همین امر موجب می‌شود که گاهی اوقات لوله یخ بزند. اگر این لوله یخ بزند، یخساز آبی ندارد که با آن یخ تولید کند! می‌توانید از سشوار استفاده کنید تا یخ زدگی را از بین ببرد.
  • گرفتگی فیلتر یکی از عواملی است که باعث می‌شود آب به یخساز نرسد. اگر می‌توانید از روی دستورالعمل یخچال ساید که به صورت یک دفترچه در اختیار شما قرار می‌گیرد، اقدام به تعویض فیلتر کنید. اگر مهارت لازم را ندارید حتما از یک متخصص تعمیر یخساز ساید ال جی، سامسونگ، دوو و برند مخصوص خود کمک بگیرید.

علت خرابی یخساز ساید

اگر مراحل بالا را انجام دادید و مشاهده کردید که آب به اندازه کافی فشار دارد، پس مشکل از خود یخساز یخچال ساید است. در این صورت باید کمی فنی‌تر به قضیه نگاه کنید و عیب یابی روی قطعات یخساز را ادامه دهید. با ما همراه باشید تا علت خرابی یخساز یخچال ساید را به صورت کاملا فنی بررسی کنیم.

اما این توصیه را جدی بگیرید. اگر تجربه‌ای در تعمیرات لوازم خانگی و یخچال ندارید، حتما با متخصصان و مشاوران نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ در تهران مشورت کنید. با دریافت مشاوره رایگان، شما بهترین تصمیم را برای تعمیر خرابی یخچال خود می‌گیرید.

خرابی قطعات یخساز

یخساز موتوری دارد که تیغه یخساز را می‌چرخاند و باعث افتادن یخ‌ها به داخل محفظه یخ‌ها یا سطل یخ می‌شود.

مانند یک نمکدان‌ که دارای یک صفحه چرخشی در سر آن است. با چرخاندن آن صفحه می‌توانید انتخاب کنید که نمک به چه صورتی ریخته شود.

سیستم ترموستات به این شکل عمل میکند که دمای یخساز باید به منفی 9 درجه برسد تا موتور بچرخد. بعد از این مرحله، مدول یخساز، سیگنالی به شیر ورودی ارسال می‌کند. 

این پیام حاوی عملیات یخسازی مجدد است. در صورت خرابی مدول یخساز ساید، یخساز یخ تولید نمی‌کند. برای حل این مشکل باید با متخصص تعمیرات یخساز ساید سامسونگ، ال جی یا برند خودتان تماس بگیرید.

ممکن است ترموستات یخساز نیز خراب شده باشد. ترموستات بر روی دمای فرآیند یخساز تاثیر دارد. وقتی دمای قالب به مقدار مشخص رسید‌، یخ به داخل سطل یا محفظه یخ‌ها ریخته می‌شود و دوباره قالب از آب پر می‌شود.

به وسیله یک مولتی متر می‌توانید از سالم بودن ترموستات یخساز یخچال ساید مطمئن شوید. در صورتی که ترموستات یخساز خراب شده باشد، باید تعویض شود. در این شرایط حتما با متخصص تعمیر یخساز یخچال ساید تماس و از تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید. 

خرابی سیستم درب یخچال!

آبسردکن یا یخساز یخچال ساید موقعی که درب یخچال باز باشد، متوقف می‌شود. این کار توسط سوئیچ یا قفل درب صورت می‌گیرد. در صورتی که ایرادی در این سیستم به وجود آید، به اشتباه به یخساز این پیام فرستاده می‌شود که درب یخچال باز است! حتی موقعی که درب یخچال بسته باشد!

در نتیجه، یخساز کار نمی‌کند. می‌توانید سوئیچ درب را به وسیله یک مولتی متر تست کنید. اگر خراب بود لازم است که تعویض شود. برای تعویض یا تعمیر حتما با یک متخصص تعمیر یخساز یخچال ساید بای ساید تماس بگیرید.

متخصصان نمایندگی تعمیرات یخچال ال جی در تهران، کرج، اسلامشهر و گیلان در خدمت شما هستند تا تمام خدمات مربوط به خرابی‌های یخچال شما را انجام دهند.

خرابی برد دیسپنسر

تعمیر برد دیسپنسر یخساز یخچال ساید

خرابی برد دیسپنسر یکی دیگر از خرابی‌های یخساز یخچال ساید است. برد دیسپنسر در پشت صفحه نمایشگر یخساز واقع شده است. وظیفه کنترل تمامی دکمه‌ها و عملیات‌های یخساز بر عهده برد دیسپنسر است.

درصورت خراب شدن آن تمام سیستم یخساز از کار می‌افتد. تعمیر برد یخساز یخچال ساید حتما باید توسط متخصص انجام بگیرد چرا که نیاز به تجربه و دانش فنی بالاست و با دستکاری‌‌های خودسرانه باعث خرابی بیشتر خواهد شد.

خرابی خروجی یخ

دربی که یخ از آن خارج می‌شود، توسط سلنوید دیسپنسر کنترل می‌شود. اگر این قطعه به هر دلیلی خراب شود، درب برای فشردن اهرم باز نخواهد شد و یخ‌ها به داخل لیوان ریخته نمی‌شوند. برای تست سلنوید دیسپنسر از مولتی متر استفاده کنید.

در صورت خرابی باید تعویض شود. برای تامین قطعات از دکتر تعمیر کمک بگیرید. اگر دانش فنی و تجربه‌ی تعمیرات یخساز یخچال را ندارید، حتما این کار را به یکی از متخصصان نمایندگی تعمیر یخچال جنرال الکتریک بسپارید تا موجب مشکلات بزرگ‌تر و پر هزینه‌تر نشوید.

مشکلات دیگری هم برای یخساز پیش می‌آید که به این قطعات مربوط نمی‌شود. در ادامه به توضیح و تعمیر این مشکلات می‌پردازیم.

برفک زدن خروجی یخ

جمع شدن برفک داخل مخزن یخساز یخچال ساید مشکلی است که برای خیلی از افراد پیش می‌آید. درب دمپر، وظیفه خارج کردن یخ از یخساز یخچال ساید را بر عهده دارد. این درب با مواد ویژه‌ای پوشش داده می‌شود تا در برابر یخ زدگی مقاوم باشد. بعد از گذشت زمان و نشستن گرد و غبار روی درب دمپر، این درب کارایی خود را از دست داده و چفت نمی‌شود.

همین امر باعث می‌شود که مقداری از هوای مرطوب را به داخل راه دهد. چون داخل خنک است، این هوا هم یخ زده و برفک تشکیل می‌شود. با تمیز کردن این بخش به صورت همیشگی مانع از ایجاد برفک شوید.

اگر یخچال نوفراست دارید و با مشکل برفک زدن داخل یخچال فریزر مواجه شده اید، حتما مقاله‌ی دکتر تعمیر درباره‌ی علت برفک زدن یخچال بدون برفک را بخوانید.

چسبیدن یخ‌ها به همدیگر

گاهی اوقات پیش می‌آید که یخ‌ها به هم می‌چسبند. این مشکل هم شایع است و جای نگرانی نیست. اگر مصرف یخ شما پایین باشد یا اصلا از یخ‌های یخساز استفاده نکنید ولی آن را روشن بگذارید، باعث می‌شود که مخزن یخساز از یخ پر شود.

بعد از پر شدن مخزن از یخ، یخ ها به هم می‌چسبند. پیشنهاد می‌کنیم موقعی که قصد استفاده از یخساز را ندارید آن را خاموش کنید. چرا که 20 درصد انرژی مصرفی یخچال به خاطر عملکرد یخساز است و از طرف دیگر باعث می‌شود یخ‌ها داخل یخساز به هم بچسبند.

Ice maker collapse

سر ریز شدن یخساز یخچال ساید

سرریز شدن یخساز یکی دیگر از مشکلات یخساز یخچال ساید بای ساید است. برای تعمیر آن باید شیر ورودی آب را چک کنید.

 • اگر فشار آب پایین یا شیر آب معیوب باشد، با همین مشکل روبرو می‌شوید. اگر فشار آب پایین باشد، موقعی که دستگاه خاموش است، شیر آب کاملا بسته نشده و همین امر موجب سرریز شدن یخساز می‌شود. دقت کنید که فشار آب حدود 20psi باشه تا باعث به وجود آمدن چنین مشکلی نشوید.
 • اگر شیر ورودی معیوب باشد، شیر بسته نمی‌شود و بر روی موقعیتِ باز، گیر می‌کند یا ممکن است شیر آب به طور کامل بسته نشود. با تعویض شیر ورودی آب می‌توانید این مشکل را حل کنید.

جلوگیری از خرابی یخساز یخچال

زمانی که کار از کار گذشته، شما باید به فکر درمان باشید اما شاید شما یک خواننده‌ی خوش شانس باشید که به طور اتفاقی با این مطلب رو به رو شده اید و یخساز شما هیچ مشکلی نداشته باشد. اما این اتفاق ممکن است برای هر کاربری پیش آید.

اکثر خرابی‌‌ها به طرز مصرف شما وابسته هستند. با رعایت نکته‌ی ساده، از خرابی یخساز یخچال ساید جلوگیری کنید:

 • دور نگه داشتن یخچال از منابع گرمازا و نور مستقیم خورشید. این مورد نه تنها برای یخساز ساید مضر است، بلکه روی عملکرد کلی یخچال هم تاثیر دارد.
 • رعایت فاصله‌ی استاندارد یخچال از طرفین، پشت و سقف. برای دور کردن جریان هوای گرمی که از لوله‌های کندانسور در محیط آزاد می‌شود، باید این فاصله رعایت شود تا گرما به یخچال برنگردد.

تعمیر یخساز ساید بای ساید در منزل

خدمات تعمیرات دکتر تعمیر برای هر مشکلی که یخچال شما داشته باشد، در حضورتان انجام می‌گیرد. این خدمات با یک ضمانت نامه‌ی کتبی در پایان کار ارائه می‌شود. عیب یابی و تعمیر یخساز یخچال ساید، سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا، بوش، جنرال الکتریک، ویرپول و … توسط متخصص برند یخچال شما در محل مورد نظرتان انجام می‌گیرد.

برای تعمیرات فوری یخساز یخچال ساید، فرم درخواست تعمیر را پر کنید یا به طور مستقیم با همکاران ما در دکتر تعمیر ارتباط بگیرید. تمام تعمیرات در منزل، فوری و تضمینی با نهایت تخصص و عیب یابی دقیق انجام می‌شود. در پایان کار بعد از جلب رضایت شما، با ارائه فاکتور رسمی و مقرون به صرفه‌ترین هزینه تعمیرات، دستگاه سالم در اختیار شما قرار می‌گیرد.

‫2 نظر

 • درود صبح آدینه شما گل باران مطالب بسیار خوب وآمکزنده ای را برای مخاطبین تحریر نمودید ای کاش قبل از مراجعه به نعپیرکار مطالب آموزنده شما را میخواندم.بخچال من ساید سامسونگ است وتعمیرکار پس از مشاهده یخساز را درآورد وبرای تعمیر وهیب یابی به همراه خودبرد وبعداز۲۴ساعت تماس گرفته واعلام داشتژگرفت واعلام نمود چرخ دنده ها ساییده شده وباید کل یحساز را عوض کنید با سماجت من جهت تعمیر واینکه صرفا برای چرخ دنده کل موتور عوض شود منطقی نیست آدرسی درپیروزی درداخل پاساژی را داد وتاکید کرد که ایشان قطعه دارد وعوض میکند
  ممکن است راهنمایی بفرماییدصرفا زمان روشن شدن یخسازصدای چ خ دنده میاد وانگار تلاش میکنه که یخ ساخته شده روی منبع یخ قراربگیرد ولی نیمه کار با این صدا متوقف میشود علت زمان ساخت یخ صدا میشنوید وابتدا پیشنهاد دادند که کل یخساز را به جهت اینکه

  • سلام و ارادت. مشکل یخساز شما باید توسط تعمیرکار بررسی شود تا مشکل دقیق را اعلام کنیم. ادر مواردی، احتمال این موضوع وجود دارد که در صورت ساییدگی چرخ دنده‌ها کل یخساز تعویض شود. البته در صورت درخواست، دکتر تعمیر، تعمیر یخساز ساید سامسونگ شما را با ضمانت انجام می‌دهد.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  6 + 13 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.