معنی ارور SE یا 5E ماشین ظرفشویی سامسونگ

ماشین ظرفشویی‌های جدی به سیستم هوشمندی مجهز هستن که با تعقیب تمام دستورات انجام شده و اجرای سیکل شستشو، کل دستگاه را زیر نظر دارد و اگر قطعه‌ای یا جزئی از عملیات به درستی پیش نرود؛ یک هشدار با ترکیب اعداد و حروف روی نمایشگر ظاهر می‌کند.

برای اینکه بتونید خطاها را عیب یابی کنید باید معنی اون‌ها رو بدونید. چطور؟ به کمک این مقاله که مختص شما نوشته شده است.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

ارور SE یا 5E ماشین ظرفشویی سامسونگ عموما مربوط به مشکلات تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی  سامسونگ یا زمان تخلیه هست، بنابراین لازمه که جهت ادامه‌ی کار ماشین ظرفشویی و جلوگیری از خراب شدن هر چه سریع‌تر معنای این ارور رو پیدا کنین و راهکارهای رفع ارورهای ماشین ظرفشویی سامسونگ رو عملی کنین.

تجربه‌ی شما از مواجه با کد خطای 5E ماشین ظرفشویی سامسونگ چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

علت کد خطای SE یا 5E ماشین لباسشویی سامسونگ

هر ارور یا کدخطایی که روی ماشین ظرفشویی شما ظاهر بشه، به وجود یک مشکل اشاره داره. اگر شما این مشکل رو به چشم خودتون نبینید، دو حالت داره: اول اینکه دستگاه مشکلی نداره و این خطا از روی یک اشتباه توسط برد ظاهر شده و دوم؛ مشکلات مربوط به برد یا سیم کشی داخلی هست.

از اونجا که ارور 5E به علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی سامسونگ ظاهر شده، اگر واقعا دستگاه نتونه آب رو تخلیه کنه، در پایان کار شما متوجه خواهید شد که این خطا بی‌دلیل نیست! معمولا هم این ارور حین عمل تخلیه رخ میده و ناتوانی دستگاه در تخلیه کردن مشخص میشه.

اگر دستگاه کار خودش رو تموم کرد و در پایان همه چیز مثل همیشه و اوکی بود، دو حالت بالا که اشاره کردیم باید چک بشه. یکبار دستگاه رو ریست کنید یعنی به مدت یک ربع از برق بکشید و مجددا وصل کنید. اگر خطا پاک نشد، باید از یک تعمیرکار با تجربه علت را بپرسید.

اما دکتر تعمیر این مقاله رو همینجا پایان نمیده چون که قراره تک تک دلایلی که باعث بروز این ارور شدن رو نام ببره و توضیح بده که راهکار رفع کد خطای 5E ماشین ظرفشویی سامسونگ چیه!

رفع ارور SE یا 5E در ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

در 99% مواقع این ارور به یک مشکل فنی اشاره داره پس باید تک تک قطعاتی که در تخلیه آب نقش دارن، بررسی بشه. همونطور که می‌دونید تمام قطعات ماشین ظرفشویی هماهنگ با همدیگه عمل تخلیه رو انجام میدن. به اینصورت که پمپ تخلیه به دستور برد فرمان وارد مدار میشه و آب کثیف رو وارد مسیر تخلیه، یعنی شلنگ تخلیه و فاضلاب میکنه. 

البته گاهی تنها یک مشکل خیلی ساده وجود داره و اون هم:

علت ارور 5e ماشین ظرفشویی سامسونگ از جهت پیچ خوردگی شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه آب مسدود شده یا پیچ خورده

بررسی کنید که شلنگ تخلیه آب شما ایرادی نداشته باشه، اگر شلنگ مسدود شده باشه، حتما باید تمیز بشه چون یه سدی مانع عبور آب میشه. اگه لوله تا خورده باشه که کافیه لوله رو صاف کنین، همچنین در صورت آسیب دیدن مثل: پارگی، ترک خوردگی یا سوراخ شدن، لازمه که شلنگ رو تعویض کنید. برای دسترسی به شلنگ تخلیه که کاملا در دسترس شماست، فقط کافیه که دستگاه رو به سمت خودتون بکشین تا بتونین خیلی راحت قسمت پشتی دستگاه ماشین ظرفشویی رو مشاهده کنین و لوله تخلیه رو ببینین.

خیلی اوقات تعمیرکاران ما برای عیب یابی مشکل ماشین ظرفشویی به منزل مشتریان رفتن و دلیل را با صاف کردن شلنگ پیچ و تاب خورده حل کردن.

برای رفع انسداد یا بررسی شلنگ تخلیه، آن را از دو نقطه‌ی اتصال؛ ماشین ظرفشویی و فاضلاب. جدا کنید. اما حین جدا کردن مراقب باشید و یک ظرف زیر آن قرار بدید تا اگر آبی داخل شلنگ محبوس شده، روی زمین نریزه. حالا به کمک شلنگ آب، از یک طرف آب بگیرید تا متوجه بشید آیا عبور آب به راحتی از شلنگ تخلیه انجام میشه یا خیر.

در صورتی که نشتی داشته باشه، یعنی شلنگ تخلیه پاره شده و نیاز به تعویض داره. اما فراموش نکنید که طول شلنگ تخلیه شما استاندارد هست و اگر از قسمت پارگی اون رو ببرید و مجدد استفاده کنید، به زودی مجددا با مشکلات تخلیه و حتی بوی بد ماشین ظرفشویی مواجه می‌شید.

اگر آب از انتهای شلنگ تخلیه خارج نشد، یعنی چیزی در آن گیر است و به کمک یک سیخ یا ابزاری مشابه با احتیاط آن را خارج کنید. مراقب باشید که باعث پاره شدن شلنگ تخلیه نشوید.

خراب پمپ تخلیه علت کد خطای se ماشین ظرفشویی سامسونگ

خرابی پمپ تخلیه یا انسداد آن

شایع‌ترین دلیل کد خطای SE ماشین ظرفشویی سامسونگ پمپ تخلیه هست که حتما باید در اسرع وقت مورد بررسی قرار بگیره. ممکنه پمپ تخلیه بر اثر گیر کردن اجسام سختی مثل ظروف شکسته یا باقی مانده‌‌های غذا مسدود بشه و نتونه عمل تخلیه رو درست انجام بده.

در نتیجه برای حل مشکل باید عملیات رفع انسداد رو انجام بدین، گاهی پروانه‌ی پمپ شکسته و همین باعث اختلال کار پمپ میشه و یا حتی مشکلات الکتریکی داشته و هیچ جریانی از اون عبور نمی‌کنه. این مورد با یک مولتی متر قابل بررسی هست. راه حل تعمیر پمپ تخلیه تنها به کمک یک تعمیرکار با تجربه و مسلط به دانش فنی ظرفشویی قابل حل هست. پس بهتره که به متخصص نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ بسپارید.

انسداد فیلتر سبب کد خطای 5e ظرفشویی سامسونگ

مسدود شدن فیلتر

گرفتگی فیلتر یکی از رایج ترین دلایل تخلیه نشدن آب از دستگاه ماشین ظرفشویی و بروز کد ارور 5E یا SE ماشین ظرفشویی سامسونگ شماست، در صورت مسدود شدن فیلتر امکان تخلیه آب هم از بین میره و حتی آب نمی‌تونه وارد پمپ تخلیه و از آن‌جا به سمت شلنگ تخلیه بره!

اما مشکل شما خیلی پیچیده نیست و تنها با تمیز کردن و نهایتا با تعویض فیلتر کف قابل رفع هست. اما یک راه برای پیشگیر از این حالت هست که با انجام مرتب آن نه تنها باعث پیشگیری از این ارور می‌شوید بلکه دستگاه شما همیشه سالم و خوش بو خواهد ماند.

شما به عنوان مصرف کننده‌ی ماشین ظرفشویی باید روش نگهداری صحیح از آن را هم بدانید. همانطور که بعد از شستن ظروف در سینک، سینک را آب می‌گیرید و تمیز می‌کنید، در پایان هر استفاده از ماشین ظرفشویی، لازم هست که فیلتر کف رو خارج کنید و به خوبی با آب گرم و مایع بشویید تا ذره‌ای از کثیفی یا ته مانده‌ی غذا روی آن باقی نمونه.

معیوب بودن برد کنترلی دستگاه ماشین ظرفشویی

 برد کنترلی مسئولیت کنترل فرایند شستشو از ابتدا تا انتها رو بر عهده داره و تا مرحله‌ی خشک شدن ظروف دستوراتی رو برای انجام فرایند شستشو صادر می‌کنه، اگه برد کنترلی معیوب باشه، ممکنه در هر یک از مرحله اختلالی بوجود بیاد، مثلا پمپ تخلیه درست کار نمی‌کنه و آب دستگاه تخلیه نمیشه، اگه مشکوک هستین که ممکنه برد دستگاه شما خراب شده باشه، بررسی‌های لازم رو انجام بدین سپس از یه تکنسین ماهر بخواهید که برد الکترونیکی رو باز کنه و تعمیراتش رو انجام بده، در صورت امکان برد الکترونیکی رو تعمیر کنه یا نهایتا برد رو خیلی سریع تعویض کنه.

نحوه رفع ارور SE ماشین ظرفشویی سامسونگ

برای رفع ارور SE یا 5E در ماشین ظرفشویی سامسونگ فقط لازمه که طبق موارد اشاره شده در این مقاله عمل کنین، مثلا در اولین قدم شلنگ تخلیه یا فیلتر کف ماشین ظرفشویی رو بررسی کنین، این مراحل نیاز به بررسی توسط تعمیرکار خبره نداره، اما موارد دیگه‌ای مثل پمپ تخلیه و برد الکترونیکی حتما باید توسط یک تعمیرکار با تجربه مورد بررسی قرار بگیره.

در نتیجه نیاز به تخصص بالا و ابزار پیشرفته برای بررسی داره و باید جهت تعمیر این قطعات به نمایندگی رسمی تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ مراجعه کنین تا مشکل ارور شما در کوتاه‌ترین مدت حل بشه.

عیب یابی ماشین ظرفشویی سامسونگ با دکتر تعمیر!

در این مقاله به تمام دلایل وقوع ارور SE یا 5E ماشین ظرفشویی سامسونگ پرداختیم، همونطور که نوشتیم بعضی قسمت‌ها بدون احتیاح به تکنسین توسط خود شما هم قابل تعمیره ولی بخش‌های زیادی هست که احتیاج به مداخله‌ی فنی تعمیرکار داره، بخش‌های برد و پمپ تخلیه نیازمند تعمیر تخصصی هستن و باید خیلی سریع جهت انجام خدمات تعمیرشون اقدام کنین.

رفع خطای 5E ماشین ظرفشویی سامسونگ نیاز به یک تشخیص حرفه‌ای داره. دکتر تعمیر متخصص‌ترین تعمیرکار رو به منزل شما اعزام می‌کنه تا تعمیرات دستگاه شما به بهترین شکل ممکن و تضمینی انجام بگیره. خدمات سریع همراه با ضمانت نامه کتبی را با دکتر تعمیر تجربه کنید. کافیه برای ثبت درخواست یا مشاوره رایگان پیش از تعمیرات با ما ارتباط بگیرید.

‫2 نظر

 • حمیدرضا حق بجانب گفت:

  سلام وقا بخیر ماشین ظرفشویی سامسونگ دارم بعد از حدود نیم ساعت از شروع کار ارور 5E میده ، فیلتر تمیزه مسیر خروجی و فاضلاب گرفتگی نداره پمپ تخلیه تعویض شده ولی همچنان این ارور وجود داره

  • سلام ارادت. امکان داره مشکل از جای دیگری مانند برد باشد. برای عیب یابی دقیق نیاز به بازدید تکنسین هست. اگر مایل به ثبت درخواست هستید با ما تماس بگیرید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  3 × پنج =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.