علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

چرا آب وارد ماشین ظرفشویی نمیشه؟ شاید تعمیر ماشین ظرفشویی بوش که با چنین مشکلی روبرو شده، سخت و غیر ممکن به نظر برسه اما این مشکل آنقدرها هم سخت نبوده و با خوندن این مقاله به تمام دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی پی می‌برید. حتی اگر به مورد مبهمی برخوردید، تیم حرفه‌ای دکتر تعمیر در کنار شماست تنها با یک تماس ما رو در جریان مشکلات خود بذارید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

ماشین ظرفشویی همکار بسیاری از خانم‌های خانه‌دار هست که به آن‌ها در این امر کمک می‌کنه. در گذشته و در نبود این فناوری پس از مهمانی یا حین مهمانی های دورهمی، خانم‌های خانه دار برای شستن ظرف‌ها به هم کمک می‌کردن تا صاحب خانه هم بتونه در این دورهمی شرکت کنه اما با اومدن فناوری ماشین ظرفشویی، افراد خانواده بیشتر وقت را دور هم می‌گذرونن.

تجربه‌ی شما از آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

چرا آب وارد ماشین ظرفشویی نمی‌شود؟

در ابتدا بهتره که تعریف مناسبی از ماشین ظرفشویی و کاربرد اون خدمت شما ارائه بدیم. ماشین ظرفشویی دستگاهی هست که با استفاده از آب و مواد شوینده اقدام به تمیز کردن تمام ظروف کثیف شما می‌کنه. این کار در وقت و انرژی شما بسیار صرفه جویی میکنه. برای علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی ابتدا باید سیستم این عیب رو بررسی کنیم. 

این مشکل زمانی رخ میده که آبِ وارد شده به دستگاه امکان خروج به داخل فاضلاب رو نداشته باشه. برای جلوگیری از این اتفاق باید از دستگاه به صورت اصولی استفاده کنید و تمام نکات نوشته شده در راهنمای دستگاه رو رعایت کنید.

تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی، سامسونگ، ویرپول و … مهارتی هست که هرکسی اون رو بلد نیست. بیشتر مشکل ماشین ظرفشویی مربوط به آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی هست. شما با کمی اطلاعات فنی اولیه می‌تونید اقدام به تعویض قطعه معیوب کنید. اما دقت داشته باشید که در هر صورت استفاده از کمک متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی برای حل مشکلتون بسیار به صرفه‌تره. چرا که ممکنه آسیبی یا خطری شما یا ماشین ظرفشویی رو تهدید کنه. 

در این مقاله سعی شده است که برای تک تک مشکلاتی که برای ماشین ظرفشویی پیش میاد راه حلی جلوپای شما قرار بدیم. ما قصد داریم مشکلات اولیه و ساده رو برای شما بیان کنیم تا خودتون بتونید علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی رو پیدا کنید و اون رو حل کنید.

انسداد بازوهای آبپاش

گرفتگی و انسداد در پمپ و بازوهای آبپاش یکی از دلایل پر نشدن آب ظرفشویی هست که حتما قطعات گفته شده رو بررسی کنید و در صورت وجود مشکل، اون رو برطرف کنید.

چک کردن بازوی آبپاش اصلا کار سختی نیست. کافیه باورها رو جدا کنید و با یک خلال دندون سوراخ‌های داخل اون رو تمیز کنید. گاها ته مانده‌ی غذا داخل این سوراخ‌ها گیر میکنه و اجازه نمیده آب روی ظرف‌ها پاشیده بشه و همین میشه علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی شما که بدون هیچ هزینه‌ای و تعمیرکار، حل میشه.

خرابی سنسور نشت آب

مدل های جدید ماشین ظرفشویی دارای قابلیتی به نام محافظت در برابر نشت آب هستن. این قابلیت همانطور که از نامش پیداست، وظیفه داره که مانع از نشت آب در ماشین ظرفشویی بشه. این قابلیت هنگام وجود نشت فعال شده و اجازه‌ی باز شدن به شیر برقی رو نمیده. با این کار آب هم وارد دستگاه نمیشه. 

مشکل از شیر ورودی آب

در بیشتر مواقع علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی به شلنگ و شیر تامین آب ماشین ظرفشویی مرتبطه. اولین کاری که باید انجام بدید اینه که از سالم بودن سیستم تامین آب به دستگاه اطمینان حاصل کنید. در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی یک لوله یا شلنگ آبی وجود داره که با یک شیر کنترل میشه. این لوله یا شلنگ رو می تونید در زیر سینک یا اطراف اون پیدا کنید که به بخشی از ماشین ظرفشویی متصل شده. وظیفه‌ی این شلنگ تامین آب ماشین ظرفشویی از سیستم لوله کشی خانه‌ی شماست.

از سالم بودن این شلنگ اطمینان حاصل کنید. شلنگ رو بررسی کنید و تمام عوامل مسدود بودن، پیچ و خم، پارگی و شکاف رو برطرف کنید. شیر رو باز کنید و از سالم بودن اون مطمئن بشید.

نباید در این مرحله فشار آب کم باشه. پس فشار آب رو هم بررسی کنید. دلیل این بررسی اینه که ماشین ظرفشویی برای انجام کار خود به فشار آب مناسب نیاز داره. دقت داشته باشید که شلنگ یا لوله آب ممکنه در جای دیگری غیر از زیر سینک وجود داشته باشه. برای پیدا کردن اون باید از محل ورود شلنگ یا لوله آب به پایین دستگاه شروع کنید و اون رو تا مبدا ادامه بدید.

شیر برقی ماشین ظرفشویی

مرحله بعدی که باید بررسی بشه، شیر ورودی آب یا شیر برقی ماشین ظرفشویی هست. اگر تمام مراحل بالا رو انجام دادید ولی باز هم مشکل ماشین ظرفشویی حل نشد، به سراغ این مرحله میریم. باید بیان کنیم که قطعا مشکل اصلی از قطعه‌های ماشین ظرفشویی هست.

شیر ورودی آب یا همان شیر برقی ماشین ظرفشویی مهمترین قطعه‌ای هست که باید بررسی بشه. چرا که وظیفه اصلی این قطعه آبگیری ماشین ظرفشوییه. محل قرارگیری شیربرقی در پایین ماشین ظرفشویی و در پشت پنلی قرار داره که پایین درب دستگاه دیده میشه.

برای چک کردن این قطعه ابتدا باید پنل جلویی که روی درب هست رو باز و سپس پنل پایین را باز کنید. حالا شیر ورودی آب رو می‌بینید.

این قطعه تشکیل شده از دو سیم برق و دو شلنگ متصل شده به اون هست.

یکی از این شلنگ‌ها آب رو از شیر داخل محفظه شستشوی ظرفشویی می‌فرسته و دیگری آب رو از سیستم لوله کشی خانه تا شیر برقی منتقل می‌کنه.کنترل این شیر توسط شناور، تایمر یا برد الکترونیکی ظرفشویی انجام میشه. 

راه حل مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

قدم اول اینه که شلنگ آب متصل به شیر برقی که عملیات آبرسانی به شیر رو انجام میده رو از شیر باز کنید و فیلتر کوچک اون رو بررسی کنید.

این فیلتر در انتهای شلنگ قرار داره. ممکنه که فیلتر توسط املاح و دیگر مواد مسدود شده باشه.کثیف شدن فیلتر یکی از رایج‌ترین دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی هست. وظیفه‌ی فیلتر جذب آشغال‌های ریز و درشته تا از مسدود شدن مسیر ورود آب جلوگیری کنه. اگر فیلتر بیش از حد کثیف بشه، آب از اون عبور نمی‌کنه و همین امر موجب ایراد در عملیات آبگیری ماشین ظرفشویی میشه. شما به راحتی می‌تونید با تعویض فیلتر دستگاه، این مشکل رو حل کنید. در ادامه روش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی رو به شما آموزش میدیم.

قدم اول؛ روش تمیز کردن فیلتر ورودی:

  1. خالی کردن ظروف داخل دستگاه.
  2. طبقه پایینی دستگاه را از جای خود در بیارید.
  3. برای خارج کردن فیلتر لازمه که اون رو با یک دست به سمت خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخونید تا باز بشه. برای این کار دهانه فیلتر در کف ظرفشویی رو بگیرید.
  4. فیلتر و صافی رو با هرچه که در دسترس دارید تمیز کنید به طوری که آثاری از جرم درون اون باقی نمونه.
  5. فیلتر رو به جای خودش برگردونید. برای بستن فیلتر لازمه که اون رو در جهت عقربه‌های ساعت بچرخونید.

قدم دوم؛ آیا برق به شیر می‌رسد یا نه؟

این کار رو به کمک مولتی متر انجام بدید و جریان سلنویدهای روی شیر رو اندازه بگیرید. بعد از بررسی دو حالت پیش میاد:

  1. در هنگام مرحله آبگیری ماشین ظرفشویی جریان آب به شیر برقراره و سیم کشی اون هم مشکلی نداره. با این حال ماشین ظرفشویی آبگیری نمی‌کنه و پر از آبه. در این حالت نتیجه می‌گیریم که عیب سیستم ماشین ظرفشویی شما از شیر برقی هست و نیاز به تعویض داره.
  2. در مرحله آبگیری ماشین ظرفشویی جریان آب به شیر برقرار نیست و برق به اون نمیرسه. در این حالت عیب مرتبط با سه قطعه تایمر یا برد الکترونیکی و شناور و سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشوییه. با مولتی متر این سه قطعه رو بررسی کنید و ببینید کدوم از اون‌ها جریان برق ندارند و نیازمند تعویض هستن.

آبگیری نکردن ظرفشویی به علت خرابی پمپ تخلیه

خرابی پمپ تخلیه از علت‌های آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی به حساب میاد. پمپ تخلیه وظیفه داه که آب داخل مخزن رو به سمت فاضلاب پمپاژ کنه. قبل از اینکه هیت پمپ ظرفشویی شروع به خشک کردن ظروف بکنه، پمپ تخلیه روشن میشه.

علت خرابی پمپ تخلیه مسدود شدن با تکه‌های مواد غذاییه. با مسدود شدن پمپ تخلیه، آب امکان پمپاژ نداره و داخل دستگاه میمونه. توجه داشته باشید که در صورت تمیز نکردن پمپ از آشغال‌ها، احتمال سوختن پمپ تخلیه بسیار بالاست. برای رفع این مشکل حتما با یک تکنسین تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ، بکو، کنوود، ایندزیت و برند دستگاه خودتون تماس بگیرید.

به طور کلی هر مرحله از ماشین ظرفشویی بعد از اتمام مرحله قبلی انجام میگیره. اگر دستگاه شما با مشکلات آبگیری مواجه باشه، یکی از بررسی‌ها باید علت تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی باشه. برای اینکه مطمئن بشید این مرحله به درستی انجام میشه، مقاله‌ی مرتبط با اون رو مطالعه کنید.

مسدود بودن فاضلاب

مسدود بودن فاضلاب یکی دیگر از دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی هست. گاهی اوقات پیش میاد که ورود مو، مواد غذایی و اجسام بزرگ در مسیر فاضلاب مانع از عبور آب میشه. البته این مورد نیاز به بررسی داره. برای بررسی این علت باید شیر سینک ماشین ظرفشویی رو باز کنید. با این کار دو حالت پیش میاد: 

  1. آب به سرعت و بدون مشکل وارد فاضلاب میشه. یعنی فاضلاب خانه مسدود نیست.
  2. آب به آرامی از سینک خارج میشه یا اصلا آب خارج نمیشه.در این حالت فاضلاب خانه شما مسدود است.

خرابی شناور ماشین ظرفشویی

وظیفه تعیین سطح آب مناسب برای ظرفشویی بر عهده‌ی شناوره که یک قطعه‌ی پلاستیکی هست. این قطعه‌ی پلاستیکی در کف ماشین ظرفشویی قرار داره و شبیه به گنبده. همونطور که گفتیم جنس شناور از پلاستیکه و با میله‌ای پلاستیکی به کف ماشین ظرفشویی متصل شده. با بالا اومدن آب در ماشین ظرفشویی، شناور هم بالا میاد تا به نقطه خاصی برسه.

این نقطه همون جاییه که شناور با درگیر کردن سوئیچ خود که در زیرش قرار داره، به شیر ورودی آب دستور قطع شدن و توقف آبگیری صادر می‌کنه. با بررسی شناور ماشین ظرفشویی می‌تونید به مشکل اون پی ببرید. ممکنه که شناور توسط آشغال‌ها، باقیمانده غذایی و املاح، سخت شده و آب در وضعیت بالا گیر کرده باشه و نتونه پایین بیاد. سوئیچ شناور رو نیز بررسی کنید و از وضعیت سلامت اون مطمئن بشد. ممکنه سیم کشی اون به مشکل خورده باشه که حتما نیاز به کمک یک تعمیرکار با تجربه هست.

احتمالا هیدروستات خراب شده!

خراب شدن هیدروستات ماشین ظرفشویی از دیگر علت های آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی هست. این قطعه وظیفه کنترل جریان آب وارد شده به ماشین ظرفشویی رو داره و وقتی روشن میشه که آبگیری دستگاه شروع بشه.

از دلایل اصلی خراب شدن هیدروستات ماشین ظرفشویی می‌تونیم به خرابی پلاتین هیدروستات، فرسوده شدن یا قدیمی شدن شلنگ ورودی به هیدروستا‌ت و سفت یا شل بسته شدن پیچ‌های هیدروستات، اشاره کنیم. هیدروستات تحت هیچ شرایطی قابل تعمیر نیست و باید تعویض بشه.  

خرابی درب رو نادیده نگیرید!

ماشین ظرفشویی طوری برنامه نویسی شده که، تمام فعالیت‌ها و عملکردهای ماشین ظرفشویی در زمان باز بودن درب دستگاه متوقف میشه و تا زمانی که درب دستگاه بسته نشه، این عملیات شروع نمشه.

وظیفه تشخیص باز بودن درب دستگاه به عهده سوئیچ قفله. حالا فکر کنید که سوئیچ قفل درب دستگاه به مشکل خورده باشه. به طور عادی دستوری صادر می‌کنه مبنی بر اینکه درب دستگاه بازه و ماشین ظرفشویی حق انجام عملیات آبگیری رو نداره. برای حل این مشکل باید سوئیچ دستگاه شما تعویض بشه.

محل قرارگیری این قطعه در پشت پنل داخلی درب قرار داره. برای اطمینان از سالم بودن اون می‌تونید از یک مولتی متر استفاده کنید و جریان برق موجود در قطعه رو بررسی کنید. در صورتی که جریان برقی در قطعه وجود نداشت؛ یعنی وقت تعویض قطعه سوئیچ قفل درب ظرفشویی شما رسیده است.

بیماریِ فرمانده‌ی ماشین ظرفشویی

تایمر یا برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی هر دو دارای یک وظیفه هستن. هردوی آن‌ها وظیفه‌ی ارتباط بین بخش‌های مختلف دستگاه و ارسال دستور شروع به کار هر بخش رو بر عهده دارن.به معنای ساده‌تر مغز هوشمند ماشین ظرفشویی شما به حساب میاد. تنها تفاوت اون‌ها اینه که از برد الکترونیکی در مدل‌های جدیدتر ماشین ظرفشویی استفاده می‌شه و از تایمر در مدل‌های قدیمی تر.

مشخصه که اگر مرکز فرماندهی یک سیستم به مشکل بخوره، تمام سیستم عملکرد اشتباهی خواهد داشت. در ماشین ظرفشویی هم همین اتفاق میفته. یعنی با ایجاد مشکل در برد الکترونیکی یا تایمر، ممکنه بعضی قطعات مانند سوئیچ شناور، سوئیچ قفل، شیر برقی دچار مشکل بشن یا جریان برق به اون‌ها نرسه.

برای حل این مشکل، تعویض برد الکترونیکی یا تایمر رو پیشنهاد می‌کنیم. چون تعمیر برد یا تایمر معیوب احتمال بسیار کمی داره. درضمن این قطعه در بیشتر موارد سالم میمونه. یعنی احتمال خراب شدن این قطعه بسیار کمه. تمام قطعات گفته شده در بالا رو بررسی کنید و در نهایت به سراغ تایمر یا برد الکترونیکی برید.

برد مدار چاپی قطعه‌ای در ماشین ظرفشویی هست که وظیفه اون کنترل عملیاتیه که شما براش تعیین کردید. احتمال خراب شدن برد مدار چاپی بسیار کمه اما متخصصین ما در مواردی شاهد اون بودند. تشخیص معیوب بودن این قطعه بسیار سخته مگر به دست یک تعمیرکار متخصص یا اعلام دستگاه با ارور و کد خطا روی نمایشگر خود!

تعمیر مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

این مقاله در جهت آشنایی شما با علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی تهیه شد. در هر صورت اگر نتونستید مشکل ماشین ظرفشویی خودتون رو برطرف کنید، دکتر تعمیر می‌تونه تعمیرات فوری به همراه ضمانت نامه کتبی به شما ارائه بده. هزینه مقرون به صرفه تعمیرات نسبت به سایر همکاران، سابقه طولانی مدت در حیطه تعمیرات لوازم خانگی و تعمیر در محل شما، از ویژگی‌های منحصر به فرد دکتر تعمیر به حساب میاد. دکتر تعمیر توانایی ارائه خدمات سراسری به استان تهران، اسلامشهر، کرج و گیلان رو بلافاصله بعد از ثبت درخواست شما داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 13 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.