طرز کار با ماشین لباسشویی بوش

کاربرد دکمه‌ها و برنامه‌های ماشین لباسشویی بوش چیه؟ برای کاربرد تمام قابلیت‌های بهترین ماشین لباسشویی، لازم هست تا آموزش کاملی از راهنما و طرز کار با ماشین لباسشویی بوش رو مطالعه کنید.

خوندن این مقاله برای هر دارنده‌ی لباسشویی بوش از نون شب واجب تره. با استفاده‌ی اصولی، خرابی‌های کمتری هم رقم می‌خوره و از طرفی از تعمیر ماشین لباسشویی بوش هم بی نیاز می‌شید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

برند بوش به عنوان یکی از برندهای معتبر و مشهور که کیفیت فوق العاده‌ای داره، در سطح بازار شناخته شده. بوش یک برند آلمانی بوده و به همین جهت در بازار ایران قیمت بالاتری نسبت به محصولات ایرانی داره. جالبه بدونید که برند بوش به دلیل فروش زیاد محصولات و همچنین رتبه اول بودن در رقابت جهانی، هر ساله ماشین لباسشویی نهایی جدیدی رو وارد بازار میکنه.

تجربه‌ی شما از کار با ماشین لباسشویی بوش چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

برنامه‌های ماشین لباسشویی بوش

نکته جالب در مورد ماشین لباسشویی‌ها اینه که نمونه‌های قدیمی اون‌ها برنامه‌های محدودتری برای شستشو دارند تا ماشین لباسشویی‌های جدید!

هر کدام ازبرنامه‌های ماشین لباسشویی بوش کار خاصی رو انجام میده. به همین دلیل کار با ماشین‌ لباسشویی بوش نسخه جدید سخت‌تر شده و دارای پیچیدگیه. وقتی صفحه نمایش ماشین لباسشویی بوش رو درفروشگاه‌ها نگاه می‌کنید، قطعا حیرت زده میشید!

چرا که طراحان و سازندگان ماشین لباسشویی بوش بیشتر از 10 برنامه برای شستشو لباس‌ها در نظر گرفتن. این برنامه‌های ماشین لباسشویی بوش باعث گیج شدن مشتری میشه و اگر توضیحات مناسبی از کسی دریافت نکنید، قطعا از خرید لباسشویی بوش منصرف میشید.

در این بخش سعی کردیم به شما راهنمایی مناسبی ارائه بدیم تا طرز کار با برنامه‌های ماشین لباسشویی بوش برای شما واضح بشه. همچنین قصد داریم معنی کلمات روی ماشین لباسشویی بوش رو برای شما بیان کنیم. 

معنی کلمات روی ماشین لباسشویی بوش

اگر به صفحه یا پنل کنترلی هر ماشین لباسشویی نگاه کنید، کلمات و دکمه‌هایی وجود دارن. در ماشین لباسشویی بوش تعداد این کلمات و دکمه‌ها خیلی بیشتره که همین باعث شده مشتری در این مورد گیج بشه.  

معنی برنامه های ماشین لباسشویی بوش
 1. این دکمه برای خاموش و روشن کردن ماشین لباسشویی بوش هست.
 2. دکمه انتخاب ولوم برای برنامه مورد نظر شماست.
 3. دکمه مربوط به تنظیمات i-Dos هست.
 4. این دکمه برای اعمال تنظیمات اضافی به برنامه شستشو تعبیه شده. از برنامه‌های شستشو میشه به اعمال شستشوی سریع، بهینه اقتصادی و … پرداخت.
 5. برای اعمال تغییرات در تنظیمات پیش فرض ماشین لباسشویی بوش باید از این دکمه استفاده کنید.

منظور از تغییرات پیش فرض، تغییر در دما، سرعت چرخش و… است.  

 1. با زدن این دکمه قفل کودک ماشین لباسشویی فعال میشه. وقتی قفل کودک فعاله، هیچ کدوم از دکمه‌ها کار نمی‌کنن. اگر کودک شما برای بازی دست به صفحه کنترل ماشین لباسشویی بوش بزنه، اختلالی در برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی پیش نمیاد.
 2. با این دکمه شروع و توقف کاری که ماشین لباسشویی بوش در حال انجامِ اونه رو کنترل می‌کنید.
 3. صفحه نمایش ماشین لباسشویی بوش‌ که اطلاعاتی به شما نشون میده. مثل مدت زمان برنامه، فعال بودن قابلیت یا نمایش کد خطا.

آموزش کار با ماشین لباسشویی بوش

با مشاهده‌ی ماشین لباسشویی بوش متوجه یک صفحه نمایش در سمت راست اون قرار داره. این صفحه نمایش به منظور نمایش تنظیمات و یا ارورهای ماشین لباسشویی بوش تعبیه شده است. صفحه نمایش ماشین لباسشویی بوش به شما کدها و علام نهایی رو نمایش میده که هر یک نشان دهنده تنظیمات خاصی در ماشین لباسشویی هست.

bosch washer disply

معنی iDOS در ماشین لباسشویی بوش

1- تنظیمات i-Dos؛ به منظور نشان دادن مقدار مایع یا پودر شوینده تعبیه شده. هدف از تعبیه این گزینه، نمایش مقدار مایع شوینده در آب هست تا بتونید به صرفه‌تر از اون استفاده کنید. علامت a نشان دهنده میزان نرم کننده در ماشین لباسشویی بوش است. همچنین هر کدام از خط‌ها نشان دهنده مقدار نرم کننده برای لباس‌های مختلف است.

خط یک برای نمایش نرم کننده موجود در البسه نرم استفاده مشه. خط دو برای لباس‌های معمولیه. خط 3 برای لباس‌های بسیار نرم است.

علامت b برای نمایش میزان کثیف بودن لباس‌ها به مشتری تعبیه شده. این قسمت هم مثل علامت a درجه بندی داره. خط یک شستشوی لباس‌هایی با درصد کثیفی کم است. خط دو درصد کثیفی متوسط رو نمایش میده و خط سه بیانگر لباس‌هایی هست که خیلی کثیفن.

تنظیم دمای آب ماشین لباسشویی بوش

شماره 2 برای نشان دادن تنظیمات دمایی استفاده میشه. تنظیمات در این قسمت برای نشان دادن حداکثر دمای 90 درجه سانتی گراد تعبیه شده. در این قسمت می‌تونید یک علامت برف هم مشاهده کنید. این علامت نشان دهنده سرما یا دمای پایینه و وقتی دمای شستشو پایین باشه، روشن میشه.  

تنظیم دور چرخش یا Spin در لباسشویی بوش

شماره 3 بیانگر سرعت دور ماشین لباسشویی بر دقیقه هست. این بخش بسته به نوع ماشین لباسشویی شما متفاوته. ولی معمولا بین 0 تا 1600 دور بر دقیقه تنظیم شده. البته برنامه انتخاب شده برای شستشو هم روی اون تاثیر داره.

یعنی هر برنامه شستشویی دارای دور خاصی هست که با انتخاب اون برنامه، دور بر دقیقه به طور خودکار تعیین میشه.  جالبه بدونید که در زمان تخلیه این بخش روی عدد صفر قرار می‌گیره. وقتی عدد صفر رو در این قسمت مشاهده کنید؛ بیانگر این موضوع هست که لباسشویی در حال انجام عمل تخلیه هست. علامت دیگری که در این قسمت نمایش داده میشه حرف انگلیسی d هست. وقتی این علامت رو مشاهده کردین یعنی عملیات آبکشی متوقف شده.

اگر با مشکلاتی مثل آبکشی یا تخلیه نکردن ماشین لباسشویی مواجه شدین، قبل از تماس با مرکز تعمیرات  لباسشویی، مقاله‎‌ی تخصصی در این باره رو مطالعه کنید و در صورت نیاز با دکتر تعمیر تماس بگیرید.

معنی علامت‌های روی لباسشویی بوش

4- شماره 4 که در تصویر مشاهده می‌کنید نشان دهنده زمان آماده به کار بودن ماشین لباس شویی است . یعنی زمانی که تا پایان شستشو باقی مونده رو می تونید در این قسمت مشاهده کنید.  

5- این بخش بسیار مهمه چون که مقدار آب و انرژی مصرفی در زمان حال رو به شما نمایش میده.

در این قسمت دو حرف انگلیسی به شما نمایش داده میشه. حرف e نشان دهنده مقدار مصرف آب و حرف f نشان دهنده مقدار مصرف انرژی است. نکته جالب توجه اینه که با توجه به برنامه‌ای که انتخاب کردین، مقدار مصرف انرژی و آب تغییر میکنه.  

معنی برنامه شستشوی ماشین لباسشویی بوش

همون طوری که قبلا بیان شد، ماشین لباسشویی بوش دارای برنامه ‌های شستشو زیادی هست که همین تعداد برنامه‌ها باعث گیج شدن افراد میشه. قصد داریم توضیحات جامع و کاربردی برای برنامه‌های مختلف ماشین لباسشویی بوش خدمتتون ارائه بدیم.

با خریدن نسل جدید ماشین لباسشویی بوش در همان ابتدا دکمه‌ای برای تعیین برنامه شستشو شما رو حیرت زده می‌کنه. هر کدوم از این برنامه‌ها برای شستشوی خاصی استفاده میشه. اگر برنامه مناسبی برای لباس‌های خود انتخاب نکنید، به نتیجه‌ی مورد نظر نمی‌رسید و اینجاست که لباسشویی رو متهم می‌کنید و حتی با مرکز تعمیرات بوش هم تماس می‌گیرید!

در حالی که همه چیز به دلیل ناآگاهی از معنی کلمات و طرز کار با ماشین لباسشویی بوش هست.

برنامه شستشو برای لباس‌های پنبه‌ای (cotton)

با این برنامه می‌تونید لباس‌های پنبه‌ای و نخی رو بشویید. همچنین بیشتر لباس‌های تابستانی و لباس‌های زیر برای شستشو نیاز به تعیین این برنامه دارن. این برنامه دمای لازم برای شستشو این نوع لباس های سبک و تابستانی رو فراهم میکنه. با تعیین برنامه شستشوی لباسهای پنبه‌ای، دمای ماشین لباسشویی روی 60 درجهسانتی گراد تنظیم میشه تا به بافت لباس‌های سبک آسیبی وارد نکنه. 

برنامه شستشو برای لباس‌های ظریف (Delicate)

لباس‌های ظریف مثل لباس‌های ابریشمی نیاز به شرایط خاص برای شستشو دارن. باید دمای آب روی مقدار 30 درجه سانتی گراد تنظیم بشه تا به بافت لباس‌های ظریف آسیبی وارد نشه. اگر دمای آب بالاتر از 30 درجه سانتی گراد در نظر گرفته بشه، لباس، فرم خود رو از دست میده. از طرف دیگه لباس‌های ظریف بسیار آسیب پذیر هستن و سریع آسیب میبینن. در این صورت عدم اطلاع از طرز کار ماشین لباسشویی بوش میتونه لباس‌های مورد علاقه‌ی شما رو در عرض یک ساعت از بین ببره.

تا قبل از طراحی و ساخت ماشین لباسشویی‌های بوش با این برنامه، بیشتر فروشندگان لباس‌های ظریف مثل لباس ابریشمی، به مشتری‌های خود پیشنهاد می‌دادن که لباس رو با دست بشویند یا به خشکشویی‌های معتبر بسپارن! اما با وارد شدن این نوع ماشین لباسشویی به بازار ایران، و یادگیری طرز کار ماشین لباسشویی بوش، دیگه نیازی نیست لباس‌های ظریف رو با دست بشویید و کار شستشوی لباس‌های ضریف بسیار راحت تر شد.

برنامه شستشو برای لباس‌های پشمی (wool)

روش شستشوی لباس‌های پشمی هم بسیار خاص و منحصر به فرده. با استفاده از این دکمه می‌تونید به راحتی لباس‌های پشمی خود رو بشویید. لباس‌های پشمی باید به روش خاصی شسته بشن. اگر روش شستشو درست انتخاب نشه، لباس از ریخت و قیافه می‌افتد و فرم اولیه خود رو از دست میده. با انتخاب این برنامه شستشو، دمای شستشو به 40 درجه سانتی گراد تغییر پیدا می‌کنه.

برنامه شستشو برای لباس‌های تیره (dark wash)

از این برنامه برای شستن لبا‌س‌های تیره استفاده میشه. حتما قبل از این هم برای شستن لباس‌های تیره در منزل، برنامه خاصی داشتید، مثلا آن‌ها را به تنهایی با دست می‌شستید یا همه لباس‌های تیره‌ی کثیف رو جمع می‌کردید و باهم در ماشین لباسشویی خود می‌انداختید. دلیل استفاده از این روش این بود که لباس‌های تیره در هنگام شستشو در ماشین لباسشویی به همراه لباس‌های دیگر، باعث رنگ و رو رفتن لباس میشه.

چرخش درام با دور تند و تعداد بالا مراحل آبکشی از دلایل دیگری هستند که باعث از ریخت افتادن لباس‌های تیره میشن. با این برنامه دیگر نگرانی از این بابت نخواهید داشت. با انتخاب برنامه شستشو برای لباس‌های تیره، مراحل آبکشی و سرعت چرخش کم میشه. هم چنین دمای شستشو به 20 درجه سانتی گراد تغییر پیدا میکنه. 

برنامه شستشو برای لباس‌های ورزشی (outdoor)

حتما برایتان پیش اومده که به دلیل تحرک زیاد، رطوبت و عرق و بوی تن شما روی لباس باقی میمونه. این ویژگی‌ها با وجود شستشو درون ماشین لباسشویی، به مرور زمان روی لباس باقی می‌مونند و طول عمر لباس شما رو کم می‌کنه. این برنامه برای شستشو درست و اصولی همچین لباس‌هایی طراحی شده تا با خیال راحت از لباس‌های ورزشی خود مراقبت کنید.

جرمگیری ماشین لباسشویی بوش با drum clean

طرز کار با ماشین لباسشویی بوش اینجا رونمایی میشه. این برنامه برای شستشوی لباس نیست!

بلکه برای شستشوی دیگ لباسشویی شماست. برنامه شستشو دیگ، عاری نگه داشتنِ دیگ ماشین لباسشویی از هرگونه آلودگی و جرم و رسوب هست. در واقع برای از بین بردن آلودگی‌های دیگ ماشین لباسشویی بوش طراحی شده.

باید برای استفاده از این برنامه حجم آب و دمای آب رو اندکی بالا ببرید. دمای 40 درجه سانتی گراد برای شستشو دیگ توصیه میشه. بهتره که از این برنامه هر سه ماه یکبار با پودر مخصوص جرمگیر استفاده کنید.

در این برنامه دیگ خالی و بدون مواد شوینده هست. تنها به یک بسته پودر جرمگیر مخصوص احتیاج دارید. اطلاع از طرز کار برنامه ماشین لباسشویی بوش باعث میشه که دیگ لباسشویی کمتر در خطر خراب شدن و هزینه‌های سنگین باشه.

برنامه شستشو ضد چروک (easy care)

این برنامه برای شستن لباس‌هایی است که برای شما خیلی مهم اند! لباس‌های اداری و رسمی در هنگام شستن با ماشین لباسشویی دچار چروک‌های زیادی میشن. حتما باید بعد از ماشین لباسشویی اون‌ها رو اتو بکشید تا به زیبایی و جذابی روز اول خود برگردند.

اما مشکل فقط این نیست، اگر لباس های مهم خودتون رو زیاد در ماشین لباسشویی بندازید، به مرور زمان چروک‌ها روی اون باقی می‌مونه. برنامه شستشو ضد چروک برای همین لباس‌ها طراحی شده. با این برنامه لباس شما نیاز به اتو کردن نداره به ویژه زمانی که لباس‌های شما نخی باشه.

برنامه شستشو ترکیبی (mix)

خانم‌های خانه دار بیشتر از این برنامه برای شستن لباس های منزل استفاده می‌کنن. چون با این برنامه می‌تونید لباس‌هایی با جنس‌های مختلف رو بشویید. دلیل قرار دادن این برنامه اینه که خانم‌های خانه دار در بیشتر مواقع لباس‌های خانگی رو به صورت ترکیبی در ماشین لباس شویی می‌شویند. البته باید توجه داشت که لباس‌های حساس، ظریف و لباس‌هایی که رنگ میدن نباید در این برنامه شسته شوند. با قرار دادن برنامه ترکیبی برای ماشین لباسشویی، دمای آن به 40 درجه تغییر پیدا می‌کند.

برنامه شستشوی الیاف لطیف (duvet)

معنی برنامه duvet روی لباسشویی بوش برای لباس‌های لطیف و نرم شما طراحی شده. مثلا اگر تمایل دارید که پتو، لحاف، روکش مبل و بالش رو بشویید، می‌تونید از این برنامه استفاده کنید. دمای در نظر گرفته شده برای این برنامه 40 درجه است.

برنامه شستشوی لباس‌هایی با الیاف قوی (allergy plus)

این نوع شستشو در ماشین لباسشویی‌هایی با برند دیگر به عنوان شستشوی بهداشتی یا آنتی آلرژی شناخته میشه. این برنامه متناسب برای لباس‌های پنبه ای ، کتان و … است که از الیاف قوی تولید شدن. مسلما نیاز به زمان بیشتر برای شستشو دارند و باید از آب و انرژی بیشتری برای شستشوی آنها استفاده میشه. 

برنامه شستشو اتوماتیک 40 درجه (automatic 40)

برنامه‌ای مناسب برای لباس‌هایی با الیاف محکمه. همان طور که از اسمش پیداست به طور اتوماتیک نوع پارچه و کثیفی لباس شما رو تشخیص میده و متناسب با اون برنامه شستشو ایجاد می‌کنه. میزان شوینده و نرم کننده به صورت اتوماتیک انتخاب میشه و شستشو در دمای 40 درجه سانتی گراد صورت میگیره.

برنامه شستشوی شب هنگام (night wash)

فکر کنید دکمه‌ای برای ماشین لباسشویی وجود داشت که آن را بی صدا میکرد! این برنامه دقیقا همین کار رو انجام میده. برنامه شستشوی شب متناسب برای پارچه‌های کتان، نخی، مصنوعی و… است. با انتخاب این برنامه سرعت چرخش بسیار کم میشه.

همین امر موجب میشه که صدای ماشین لباسشویی هم خیلی کم بشه. برای جذاب تر کردن این برنامه طراحان تشخیص دادن که با انتخاب این برنامه صدای هشدار پایانی هم غیرفعال بشه. 

برنامه ضد حساسیت (sensetive)

کاربرد برنامه‌ی sensetive ماشین لباسشویی بوش برای لباس‌هایی هست که هر روز با پوست شما در تماس بوده و ممکن است برای شما ایجاد حساسیت کنن. لباس‌های زیر، حوله، دستمال، روبالشی و روتختی از جمله مواردیه که مناسب برای این روش شستشو هستند. دمای متناسب با این نوع شستشو 40 درجه هست.

آموزش کار کردن با ماشین لباسشویی بوش

این مقاله‌ی دکتر تعمیر صرفا در جهت آموزش و آشنایی شما با طرز کار ماشین لباسشویی بوش بوده. اینکه هر دکمه روی لباسشویی چه معنایی داره و برای چه کاربردی استفاده میشه. اگر مقاله رو با دقت تا انتها خونده باشید، قطعا از این به بعد انتخاب هوشمندانه‌ و صحیح‌تری با توجه به نوع لباس و میزان کثیفی اون‌ها خواهید داشت.

گاهی اوقات عدم اطلاع از برنامه‌های ماشین لباسشویی بوش مثل Clean Drum شما رو از جرمگیری دیگ لباسشویی غافل میکنه و همین موجب خرابی زود هنگام قطعات دیگ و علائمی مثل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی میشه. این خرابی‌ها از جمله مشکلات پر هزینه بوده که تنها با رعایت شما، قابل پیشگیری هست.

برای تعمیرات یا دریافت مشاوره، تهیه پودر جرمگیر لباسشویی، دکتر تعمیر در خدمت شماست.

‫2 نظر

 • راضیه گفت:

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  ولی مشکل من اینه که کلمات روی ماشین آلمانیه ولی اینا انگلیسی!!!

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دو × 4 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.