علت صدای زیاد یخچال فریزر ال جی

اگر با صدای تق تق یا جیر جیر و وزوز یخچال ال جی مواجه شدید، جای نگرانی نیست. برخی از این صداها طبیعی بوده و در این مقاله شما با انواع صداهای غیر عادی یخچال ال جی آشنا خواهید شد.

در صورت شنیدن صدای زیاد یخچال فریزر ال جی می‌توانید تا حدودی منشاء مشکل را شناسایی کرده و از نمایندگی تعمیرات ال جی برای رفع صدا کمک بگیرید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

یکی از رایج‌­ترین مشکلات عمومی، صدای زیاد یخچال ال جی است که می‌­تواند به سبب علل­‌های مختلفی رخ دهد.

با توجه به اینکه همه افراد حداقل یک یخچال در خانه خود دارند، بالطبع با صدای غیرطبیعی یخچال آشنا هستند؛ این صدا گاها به صورت جیر جیر، تق تق یا وزوز است و در موارد بسیاری هم صدای فن یخچال ساید ال جی است که می­تواند برای شما آزاردهنده باشد. از آن­جایی که یخچال به عنوان تنها وسیله برقی خانه به شمار می­آید که در تمام ساعات شبانه روز در حال فعالیت است و عملکرد آن در نگهداری صحیح مواد غذایی اهمیت دارد؛ اینکه علت سر و صدای یخچال ال جی را متوجه شوید و با انواع صداهای معمول و غیرمعمول یخچال آشنایی پیدا کنید، بسیار حائز اهمیت است.

از همین رو قصد داریم در ادامه این مطلب، به نقد و بررسی صدای زیاد یخچال ال جی بپردازیم که برخی از آن­‌ها طبیعی و برخی دیگر غیرطبیعی هستند.

علت سر و صدای یخچال ال جی

با توجه به اینکه دلایل متعددی منجر به تولید صداهای گوناگون از یخچال می‌­شوند، می‌­­توان انواع صداهای ناشی از هر علت فنی را به صورت زیر دسته بندی کرد:

علت صدای تق تق یخچال ال جی

همان­طور که گفتیم صدای زیاد یخچال ال جی می­‌تواند به سبب دلایل مختلفی رخ دهد. یکی از این صداها به صورت تق تق شنیده می‌­شود که به علت موارد زیر اتفاق می‌افتد:

  • سیستم نوفراست

سیستم نوفراست یا برفک زدایی، یک نوع سیستم هوشمند است که یخچال­‌های کنونی به واسطه آن بدون برفک هستند. المنت این سیستم هر از چند گاهی روشن شده و برفک از بدنه اپراتور یخچال فریزر پاک می­‌شود.

در واقع المنت در میان برفک­‌ها شروع به گرم­ شدن می­‌کند که ممکن است کمی سر و صدا ایجاد کند. اما این صدا تقریبا همیشگی است و عملا آزاردهنده یا غیر طبیعی نیست. به همین دلیل در صورتی که صدای یخچال بیش از اندازه و غیر طبیعی باشد، حتما علت دیگری وجود دارد که شاید یخچال نیاز به بررسی و تعمیر داشته باشد.  

  • لوله‌­های داخلی یخچال

لوله­‌های داخلی که درون بدنه یخچال قرار دارند، به وسیله تزریف یک فوم پوشانده می‌شوند. گاها این لوله­‌ها می‌توانند صدایی مانند قلنج شکستن ایجاد کنند که حالت تق تق دارد.

در واقع کیفیت بد لوله­‌ها یا حتی کیفیت بد فوم، منجر به فاصله گرفتن لوله­‌ها از فوم یا گرم و سرد شدن آن­‌ها می­‌شود که انقباض و انبساط را با خود به دنبال دارد. البته لازم به ذکر است که به سبب قرار گرفتن لوله‌­ها داخل بدنه یخچال، در بیشتر مواقع امکان برطرف کردن این مشکل وجود ندارد.

زیرا این مشکل از کیفیت ساخت کارخانه می‌باشد و به ندرت در یخچال‌های با کیفیت ال جی ایجاد می‌شود.

صدای فن یخچال ساید ال جی

 

مستهلک شدن فن یخچال منجر به ایجاد سر و صدا می‌شود؛ یعنی این مشکل به علت فرسودگی موتور فن به وجود می‌­آید. برای اینکه از این مورد جلوگیری شود، توصیه می‌شود که در مدت زمان­‌های مشخص، نسبت به بررسی و سرویس دوره‌­ای یخچال خود اقدام کنید. فراموش نکنید که در زمان سرویس یخچال حتما موتور فن را روغن کاری کنید. چرا که اگر موتور فن خشک و فرسوده باشد، عملکردی روان نخواهد داشت و در نتیجه مدام با بدنه خود درگیر خواهد بود که به همین ترتیب، صدایی اضافه و آزاردهنده ایجاد می­‌کند.

صدای پروانه فن یخچال

می­‌دانیم که وظیفه فن یخچال، انتقال یا پرتاب هوای خنک به کابین یخچال می­‌باشد. در این حالت اگر اواپراتور برفک زیادی تولید کند و توده برفک به پروانه فن نزدیک شود، این امکان وجود دارد که پروانه در حین چرخش به توده برفک برخورد کند که در اثر آن صدای عجیب و ناهنجاری ایجاد می‌­شود. برای جلوگیری از این صدای وزوز یخچال ال جی باید اواپراتور و فن یخچال را کاملا بررسی کنید.

علت صدای تق تق کمپرسور یخچال ال جی

یکی دیگر از انواع صدای غیر عادی یخچال ال جی به کمپرسور مربوط می‌­شود که صدای تق تق ایجاد می­‌کند. در صورتی که از کمپرسور یخچال صدای تق تق شنیده شود و یخچال روشن نشود، امکان خراب شدن رله استارت وجود دارد.

در این حالت رله استارت خراب شده و نمی­‌تواند به صورت همزمان 2 سیم پیچ کمپرسور را در مدار قرار دهد و در نتیجه صدای تق تق به عنوان یکی از انواع صدای زیاد یخچال ال جی، به گوش می­رسد.

صدای موتور فن کندانسور یخچال ال جی

یکی از علت‌های صدای وزوز یخچال ال جی، فن کندانسور است که در یخچال­‌های نسل جدید به کار گرفته می­‌شود. وظیفه فن کندانسور خنک کردن کندانسور است؛ با توجه به اینکه معمولا موتور فن در قسمت­ پشت و پایین یخچال تعبیه می‌شود، این احتمال وجود دارد که بر اثر ضربه یا هر عامل دیگری مانند گرد و غبار، دچار مشکل شود.

به طور کلی این فن دو وظیفه را بر عهده دارد. وظیفه اول آن ایجاد جریان هوا به منظور خنک کردن کندانسور است و دومین وظیفه آن نیز عبور دادن هوای داغ کندانسور از مسیر تخلیه آب دیفراست به شمار می­‌آید که به منظور بخار کردن این آب­‌ها می‌باشد و در حالت کلی زمانی رخ می­‌دهد که موتور فن کندانسور مشکل داشته باشد.

در چنین شرایطی است که صدای وزوز یخچال ال جی شنیده می­‌شود؛ البته نشانه‌ه­ای دیگری هم وجود دارند. از جمله این نشانه­‌ها می‌­توان به این مورد اشاره کرد که یخچال به طور مرتب خاموش و روشن می‌­شود و یا در قسمت زیر یخچال یا سینی آن، آب مشاهده می‌­شود؛ مهم­ترین نشانه نیز می­‌تواند این باشد که دمای یخچال پایین است.

همچنین از جمله اساسی‌­ترین علت خرابی یا عدم کارکرد درست موتور فن کندانسور، کثیف شدن آن است. لذا به منظور حل این مشکل باید همه مسیر موتور کندانسور و خود موتور را تمیز کرده و روغن کاری شود. ناگفته نماند که در صورت فرسوده بودن، تعویض راه حل بهتری خواهد بود.

شل شدن اتصالات موتور یخچال

از دیگر انواع صدای غیر عادی یخچال ال جی می‌­توان به صدای ناشی از شل شدن اتصالات یخچال اشاره کرد. همان­طور که در جریان هستید، موتور یخچال بر روی بدنه و پایه یخچال سوار می­‌شود و به طور معمول دارای یک محافظ است تا آن را از هرگونه ضربه و عوامل آسیب زا، دور نگه دارد.

در همین حین کمپرسور بر روی لرزه­ گیرهای لاستیکی قرار می‌­گیرد تا جلوی لرزش‌­های موتور را بگیرد و تولید صدا را کنترل کند. اما با این حال، باز هم موتور یخچال در هنگام کار کردن کمی لرزش خواهد داشت. البته اگر این اتصالات در جای خود محکم باشند، نباید صدای اضافی تولید شود.

همچنین اگر پیچ‌­ها شل شوند یا خرابی لرزه‌­گیرها اتفاق بی­فتد، موتور صدای اضافه تولید خواهد کرد. برای جلوگیری از این حالت، باید لرزه ­گیرها و اتصالات را بررسی کنید تا در صورت استهلاک، نسبت به تعویض آن­‌ها اقدام کنید.

نصب غیراصولی و تراز نبودن صحیح یخچال

در نهایت لازم است اشاره کنیم که تمام موارد عنوان شده، در خصوص عوامل اصلی ناشی از خود یخچال بودند و این امکان وجود دارد که علت سر و صدای یخچال ال جی از مواردی چون نصب غیراصولی و تراز نبودن صحیح یخچال باشد.

اگر مهارت و دانش لازم برای نصب یخچال ندارید، حتما در زمان‌های جابجایی و نصب مجدد از یک نصاب حرفه‌ای کمک بگیرید.

علت صدای غیر عادی یخچال ال جی

در پی تمام مواردی که علت فنی داشتند و می‌­توانست یک دلیل طبیعی و منطقی برای آن­‌ها مطرح کرد؛ دسته‌ای از انواع صدای زیاد یخچال ال جی هستند که غیر عادی تلقی می‌­شوند و یا دلیلی که منجر به آن صداها شده است، بسیار واضح و قابل رفع است.

صدای وزوز یخچال ال جی

صدای وزوز یخچال ال جی یکی از بیشترین صداهای غیر عادی یخچال ال جی بوده که تحت شرایطی شنیده می‌شود که یخچال به صورت صحیح بر روی زمین قرار نگرفته باشد. در واقع این همان صدای ناشی از نصب غیراصولی و تراز نبودن یخچال است.

قابل توجه است که تراز نبودن یخچال بر روی زمین، نه تنها منجر به تولید صداهای آزاردهنده‌­ای می‌شود، بلکه از طول عمر و کارایی یخچال نیز می­‌کاهد؛ به همین دلیل نباید از این صدا به سادگی گذشت.

از سوی دیگر صدای وزوز یخچال ال جی می‌­تواند ناشی از عدم اتصال لوله آب به یخچال­‌های دارای آب سردکن باشد. طبیعی است که وصل کردن لوله آب به دستگاه این صدا را کاهش خواهد داد. البته در صورتی که لوله آب متصل باشد و اما باز هم صدای وزوز شنیده شود، می­‌تواند به سبب فشار بیش از اندازه آب باشد که با کاهش فشار آن، صدای غیر عادی یخچال ال جی رفع خواهد شد.

صدای جیر جیر از پشت یخچال ال جی

در واقع شنیدن صدای جیر جیر از پشت یخچال ال جی، می‌­تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که در اکثر مواقع عادی تلقی نمی­‌شوند. به همین دلیل توصیه می­‌شود در چنین مواقعی شخصا دست به کار نشوید و از یک تکنسین یخچال یا متخصص این کار کمک بگیرید. از جمله شرایطی که می‌­توان برای صدای جیر جیر یخچال ال جی مطرح کرد، شامل موارد زیر می‌باشند:

عملکرد نادرست فن

مهم­ترین علت صدای جیر جیر از پشت یخچال، عملکرد نادرست فن می­‌باشد. بدیهی است که یخچال نیز مانند دیگر وسایل برقی نیازمند فن است و از آن­‌جایی که فن یخچال مسئولیت خنک نگهداشتن موتور را بر عهده دارد، در صورت خراب شدن یا به وجود آمدن هرگونه اختلال در عملکرد آن، مشکلات جدی برای یخچال ایجاد خواهد شد.

برای همین هم در سریع­‌ترین زمان ممکن باید با یک متخصص یخچال تماس بگیرید و این مشکل را برطرف کنید. از جمله نشانه­‌های فهمیدن وجود این مشکل، شنیدن صداهایی مانند: جیر جیر از پشت یخچال است. لطفا توجه داشته باشید که عملکرد نادرست فن موجب سوختن و از کار افتادن موتور یخچال می‌­شود که هزینه بسیار زیادی را با خود به دنبال خواهد داشت.

خراب شدن یا پارگی لاستیک درب یخچال

کولر باد خنک نمی‌زند زیرا گاز آن کم شده است

پاره شدن لاستیک لولای یخچال، سبب می‌­شود که در هنگام باز و بسته کردن یخچال، صدای جیر جیر شنیده شود. اگر به محض شنیدن صدای ناشی از این مورد، نسبت به تعمیر آن اقدام کنید، هزینه چندانی برای شما نخواهد داشت.

شکستن هر بخشی از یخچال

یکی از ساده‌­ترین دلایل شنیدن صدای جیر جیر، شکستن بخش‌های مختلفی از یخچال است که به سادگی قابل رفع می‌باشد اما بالطبع صدای ناشی از آن، یک صدای معمول و همیشگی نیست پس در رده صداهای غیر عادی یخچال قرار می‌گیرد.

صحیح قرار نگرفتن کشو یخچال

در برخی موارد، کشوهای یخچال به طور صحیح در آن قرار نگرفته­‌اند و همین مورد سبب لرزش کشوها شده و سر و صدا ایجاد می­‌کند. جابجایی صحیح کشوها، این امر را برطرف خواهد کرد؛ این صدا چندان جدی نیست اما صدای تولید شده عادی نیز برآورد نمی­‌شود. 

از دیگر مواردی که منجر به شنیدن صدای جیر جیر از پشت یخچال ال جی یا هر بخشی از آن می­‌شود، می­‌توان به خرابی کمپرسور، تراز نبودن یخچال و از کار افتادن اواپراتور اشاره کرده که پیش از این به طور کامل در مورد آن­ها صحبت کردیم.

صدای بوق ممتد یخچال ال جی

موارد متعددی چون باز بودن درب یخچال برای مدت طولانی، خرابی در یخساز، وجود مشکلی در برد و اتصالات آن، می‌­تواند یک نوع صدای زیاد یخچال ال جی از نوع بوق ممتد را تولید کند که بسیار آزاردهنده است و باید رفع شود.

صدای تیک تیک یخچال ال جی

صدای تیک تیک یخچال ال جی در بسیاری از مواقع، ناشی از دلایلی چون گرم بودن دمای کابین یخچال است و علت اصلی آن خراب شدن رله استارت است؛ لذا این قطعه باید بررسو تعمیر شود.

علت صدای زیاد یخچال ال جی

اگر بخواهیم به صورت کلی صدای زیادی یخچال ال جی را با فاکتورگیری از مدل و کیفیت انواع یخچال­‌های ال جی، مورد نقد و بررسی قرار دهیم، به موارد زیر دست پیدا می‌کنیم:

  • فرسودگی یخچال فریزر و شل شدن اتصالات میان آن­ها
  • به وجود آمدن ترک و شکستگی در پروانه­های فن یخچال
  • ایجاد خرابی در فن یخچال، اپراتور و کندانسور
  • صدای چک چک آب به سبب ذوب شدن آب درون کابین
  • وارد شدن روغن کمپرسور به لوله­‌های کندانسور، به سبب جابجایی یخچال

در آخر توصیه می­‌کنیم در صورت شنیده شدن هر نوع صدای عادی و غیر عادی از یخچال ال جی بی­‌تفاوت از آن نگذرید؛ شاید عمر و عملکرد یخچال شما وابسته به آن صدا باشد.

اگر تمام 14 علت خنک نکردن کولر گازی را مطالعه کرده باشید، حالا دیدگاه بهتری نسبت به باد خنک ندادن کولر دارید و باید بهترین تصمیم را در زمان خرابی آن بگیرید. کمک گرفتن از یک تعمیرکار می‌تواند بهترین تصمیم باشد.

سوالات متداول

خنک نکردن کولر گازی می‌تواند به 14 دلیل مهم و متفاوت رخ دهد. گرفتگی فیلتر یا لوله‌ها، کثیفی کندانسور، خرابی کمپرسور یا برد الکترونیک، خرابی رله اورلود، خرابی فن‌ها، تنظیمات اشتباه ترموستات، خرابی خازن یا سنسور دما، کمبود یا نشت گاز خنک کننده، انتخاب کولر نامناسب، نصب نادرست اسپلیت و حتی استهلاک ناشی از عمر بالای کولر .

خرابی کولر گازی در بیشتر مواقع از استفاده نادرست کاربر به وجود می‌آید. استفاده‌ی درست، سرویس به موقع و مدوام، استراحت دادن به دستگاه باعث افزایش طول عمر می‌شود.

از اصلی‌ترین دلیل خنک نکردن کولر گازی در روزها می‌تواند ساعات اوج مصرف برق باشد.

رفع صدای یخچال ال جی

احتمالا زمانی که در اینترنت شروع به جستجو کردید، به دنبال راهکاری بودید که چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟

ما در این مقاله سعی کردیم به تمامی صداهای یخچال ال جی اشاره کنیم و علت و راه حل رفع آن را بیاوریم. اما باید بدانید که کمک گرفتن از یک تعمیرکار کاربلد و متخصص بهتر از هر مطلب تئوریکی می‌تواند به شما کمک کند.

عیب یابی دقیق یکی از مهم‌ترین اقدامات اولیه برای رفع صدای یخچال ال جی شماس. زمانی که تشخیص نادرستی درباره نوع صدا و منشاء آن داده شود، به دنبال آن، زمان و هزینه‌های زیادی را متقبل خواهید شد.

برای رفع صدای یخچال و ساید ال جی خود می‌توانید از نمایندگی کمک بگیرید. یکی از معتبرترین نمایندگی‌های تعمیرات یخچال فریزر و ساید ال جی دکتر تعمیر می‌باشد که می‌تواند به صورت فوری و تضمینی در محل مشکل دستگاه شما را عیب یابی و تعمیر کند.

برای ثبت درخواست تعمیرات فوری با ضمانت نامه می‌توانید فرم آنلاین زیر را پر کرده یا مستقیما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 9 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.