معنی ارور E09 ماشین ظرفشویی بوش

اگر شما یک کاربر هستید، ممکن است روزی با ارور e09 ماشین ظرفشویی بوش مواجه شوید. یا شاید همین حالا، دلیل مطالعه‌ی این مقاله، بروز کد خطای E9 ظرفشویی‌تان باشد.

معنی ارور E09 ظرفشویی بوش گرم نشدن آب داخل دستگاه است. ممکن است این ارور را در برناهایی مانند زیمنس، نف و … هم مشاهده کنید که تفاوتی با بوش ندارند.

در ادامه مطلب به طور دقیق‌تر، معنی و علت کد خطای E09 ظرفشویی بوش را بررسی می‌کنیم. حتی راه حل‌هایی برای برای رفع خطا ارائه می‌دهیم.

اگر تخصص و مهارت کافی در این زمینه ندارید حتما بعد از مواجه با این کد خطا، با ما تماس بگیرید با فرم آنلاین زیر را پر کنید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

اگر بعد از مواجه با ارور E09 نگران و سردرگم شده‌اید کافیست از یک متخصص با تجربه کمک بگیرید.

تجربه‌ی شما از مواجه با پیغام E09 ماشین ظرفشویی بوش چه بوده؟
برای ما و دیگر کاربران بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

معنی ارور E09 ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

Heating Circuit Interrupted یا E09 هر دو به یک معنی هستند و منظور از نمایش آن‌ها روی صفحه‌ی نمایشگر ماشین ظرفشویی بوش این است که آب در سیستم ماشین ظرفشویی بوش گرم نمی‌شود. این حالت، از یک مشکل جدی خبر می‌دهد.

اگر آب گرم نشود، یک مشکل دیگر هم بوجود می‌آید و آن هم متوقف شدن ماشین ظرفشویی حین کار و خیس و کثیف ماندن ظروف می‌باشد.

بنابراین ارور e09 هنگام پایان فرایند شستشو به جای علامت پایان به شما نشان داده می‌شود تا خاطر نشان کند که مشکلی جدی در ماشین ظرفشویی شما بوجود آمده است.

مشکلات گرم کن و هیتر ماشین ظرفشویی یکی از عوامل جدی نمایش ارور ماشین ظرفشویی بوش بر روی نمایشگر سیستم شماست.

در نتیجه هنگام بروز ایراد، در این قطعات، برد ماشین ظرفشویی پیامی مبنی بر گرم کردن آب به سیستم ارسال می‌کند، اما حسگرهای دما قادر نیستند دمای آب را تغییر دهند.

در این زمان، برنامه‌ی شستشوی انتخاب شده توسط شما، به سرعت متوقف می‌شود و به جای علامت پایان فرایند شستشو، ارور E09 روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی شما ظاهر خواهد شد.

هر چند اولین اقدام توصیه شده هنگام مشاهده‌ی ارور E09، این است که عملیات ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش را انجام دهید. اما اگر باز هم مشکل حل نشد، حتما با یکی از متخصصان مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی بوش تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

علت ارور E09 ماشین ظرفشویی بوش چیست؟

اما به پرسش اصلی شما بپردازیم، دلایل نمایش ارور E09 روی صفحه نمایشگر ماشین ظرفشویی چیست؟ چه چیزی باعثِ کار نکردن ماشین ظرفشویی و نمایش ارور شده است؟ با دکتر تعمیر باشید تا تک تک دلایلی که شما را با این ارور روبرو می‌کند را بگوییم.

ارور E9 ظرفشویی بوش به علت خرابی المنت گرمایشی

علاوه بر اینکه خطای E9 در ماشین ظرفشویی بوش می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد، اما یکی از اصلی و شایع‌ترین دلایل آن، وجود مشکل در المنت گرمایشی است.

شاید برای شما سوالی پیش آید که چه چیزی باعث خرابی این قطعه شده است؟ دو دلیل اصلی که شاید ساده به نظر برسد را عنوان می‌کنیم.

1. اگر آب ورودی به ماشین ظرفشویی دارای املاح زیادی باشد، با جذب آن رسوبات روی المنت، مقاومتی ایجاد شده که جذب المنت گرمایشی می‌شود و در نهایت منجر به سوختن آن خواهد شد.

2. اگر به صورت منظم فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی را تمیز نکنید، با گرفتگی آن، سرعت جریان آب تحت تاثیر قرار می‌گیرد و مجدد با گرم شدن بیش از حد المنت گرمایشی، احتمال خرابی و سوختن آن وجود دارد.

پس اگر از ابتدای کار دستگاه به صورت صحیح از آن نگهداری کنید احتمال مواجه با ارور E09 ماشین ظرفشویی بسیار پایین است.

بهتر است حداقل هر ماه، فیلتر ماشین ظرفشویی را خارج کرده و بعد از تمیز کردن به صورت اولیه در جای خود قرار دهید.

همچنین اگر آب منزل شما املاح بالایی دارد، بهتر است در مسیر ورودی آب از یک فیلتر پلی فسفات و یونیزه استفاده کنید که تا حدی آب به صورت فیلتر شده وارد دستگاه شود.

نحوه تعویض المنت گرمایشی

تعویض المنت حرارتی به علت بروز ارور e9 ظرفشویی بوش

تعویض المنت گرمایشی یک کار تخصصی بوده و شما برای تعویض این قطعه باید از قبل تجربه و مهارت کافی کسب کرده باشید.

حداقل نیاز است مونتاژ و دمونتاژ صحیح ماشین ظرفشویی را بدانید. همانطور که گفته شد، یکی از دلایل بروز ارور E9 در ماشین ظرفشویی بوش، خرابی المنت گرمایشی است که در صورت خرابی باید تعویض شود.

مراحل تعویض این قطعه را در ادامه توضیح خواهیم داد:

1. تمام اتصالات ماشین ظرفشویی را قطع کنید. از جمله: برق، شلنگ‎‌های ورودی و خروجی آب.

2. گیره های پلاستیکی که در جلوی بدنه قرار دارد را باز کنید.

3. سپس پانل باریک فلزی که در زیر درب ماشین ظرفشویی قرار دارد را باز نمایید.

4. پوشش عایق حرارت را بردارید.

5. پیچ‌های بسته شده روی پالت را باز کنید.

6. اکنون درب را باز کرده و سبدهای ماشین ظرفشویی را بیرون آورید.

7. آبپاش پایینی را باز کرده و فیلتر و توری زیر آن را بردارید.

8. پیچ‌های روی واحد گردش را باز کنید.

9. یک پارچه‌ی آبگیر در پشت ماشین ظرفشویی قرار دهید.

10. بعد از جدا کردن پالت، نازل پر کننده را از واحد سیرکولاسیون جدا و خارج کنید.

11. با چرخاندن پمپ تخلیه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت، آن را خارج کنید و کنار بگذارید.

12. بعد از جدا کردن واحد سیرکولاسیون، شلنگ تخلیه را بیرون کشیده و تراشه ها را با سیم باز کنید.

13. اکنون شما قادر به خارج کردن المنت گرمایشی هستید. می‌توانید یک المنت جدید جایگزین نمایید و دستگاه را مانند قبل ببندید.

بهتر است قبل از تعویض المنت گرمایشی، با مولتی متر تداوم جریان آن را بسنجید. امکان دارد تشخیص اشتباه بوده و علت کد خطای E09 ماشین ظرفشویی بوش شما از جای دیگری باشد.

اگر تجربه‌ی زیادی در امر تعمیرات ماشین ظرفشویی ندارید، حتما قبل از دمونتاژ کردن دستگاه از موقعیت دقیق قطعات عکس بگیرید تا هنگام بستن دستگاه به مشکل برنخورید.

۱. آسیب دیدن برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی وظیفه‌ی کنترل تمام عملکردهای دستگاه ماشین ظرفشویی بوش شما را بر عهده دارد.

نوسان‌های شبکه‌ی برق یکی از عوامل مهم نیم سوز شدن برد دستگاه است، همچنین اگر اتصالی در سیستم ماشین ظرفشویی شما رخ دهد، برد دچار آسیب جدی شده و این آسیب‌ها می‌توانند برد الکترونیک را دچار خطا کنند و باعث نمایش ارور E09 ماشین ظرفشویی بوش شود.‌

خرابی هیت پمپ علتی بر ارور E09 ماشیم ظرفشویی بوش

۲. سوختن و از کار افتادن هیت پمپ ماشین ظرفشویی بوش

یکی از قطعاتی که وظیفه‌ی گرم کردن سریع آب را بر عهده دارد و نقش موثری نیز در کاهش مصرف انرژی دارد قطعه هیت پمپ ماشین ظرفشویی بوش شماست.

قطعه‌ی هیتر، حسگر دما و موتور پمپ به صورت یک سیستم به هم پیوسته عمل می‌کنند و خرابی یکی از این قطعات می‌تواند باعث خرابی سایر قطعات هم شود و در نتیجه در شرایط وخیم، نیاز به تعویض کلی قطعات بوجود می‌آید.

معمولا مشکلات کوچکی مثل: کثیف بودن مجرای موتور پمپ یا مشکلات پروانه باعث گرم نشدن آب و سوختن هیت پمپ ماشین ظرفشویی بوش شما می‌شود.

جهت دریافت خدمات عیب یابی و تعمیر دستگاه و هیت پمپ ماشین ظرفشویی بوش می‌توانید به مرکز تعمیر ماشین ظرفشویی بوش در تهران  مراجعه کنید یا تماس بگیرید.

۳. آسیب جدی حسگرهای داخلی ماشین ظرفشویی

ممکن است اتصالات حسگر دما یا حسگر NTC ایرادی جد داشته باشد، حتی یک جسم خارجی سخت مثل تکه‌ای پلاستیک روی سیستم‌های حسگر قرار گرفته باشد.

در این صورت حسگرهای دستگاه توانایی تشخیص میزان حرارت آب را نخواهند داشت و در نهایت منجر به سوختگی هیت پمپ خواهد شد.

چیکار کنیم تا ارور e9 ماشین ظرفشویی بوش رخ نده؟

چطور از ارور E09 ماشین ظرفشویی بوش پیشگیری کنیم؟

با رعایت چند نکته‌ی مهم می‌توانید از آسیب به ماشین ظرفشویی بوش خودتان جلوگیری کنید:

۱. استفاده‌ی بهینه از دستگاه؛ استفاده‌ی پشت سر هم مشکلات زیادی ایجاد می‌کند، بهتر است اگر می‌خواهید در یک روز چندبار از دستگاه استفاده کنید، به مدت 3 ساعت میان هر بار کارکرد به دستگاه استراحت دهید.

۲. عدم جرمگیری و استفاده از خدمات سرویس دوره‌ای باعث بروز ایرادهای جدی در قطعات ماشین ظرفشویی شما می‌شود.

پس سعی کنید به صورت ماهانه فرایند جرمگیری را انجام دهید تا از مسدودی قطعات دستگاه بوسیله‌ی رسوبات و باقی مانده غذا جلوگیری کنید، چرا که اکثرا در چنین مواردی است که دستگاه خراب می‌شود و کد خطا را روی صفحه‌ی نمایشگر مشاهده می‌کنید.

رفع تمام ارورهای ماشین ظرفشویی بوش با دکتر تعمیر!

همانطور که مشاهده کردید، بیشتر موارد رفع ارور ماشین ظرفشویی بوش کاملا تخصصی بوده، اگر پس از فرایند ریست ماشین ظرفشویی باز هم مشکل ادامه داشته باشد، لازم است که در اسرع وقت از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید تا مشکلات ماشین ظرفشویی بوش شما را در اسرع وقت حل کند.

دکتر تعمیر همین حالا بعد از ثبت درخواست شما، با هماهنگی، متخصص‌ترین تعمیرکار خود را به منزل شما اعزام می‌کند و تمام مراحل تعمیرات را در حضورتان با ضمانت نامه کتبی در پایان کار انجام می‌دهد.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش فردا دیر است پس همین امروز تماس بگیرید و توسط حرفه‌ای ترین تعمیرکار ظرفشویی بوش مشکل را حل کنید.

‫4 نظر

 • شاکریان گفت:

  سلام ماشین ظرفشویی بوش خطای E9 میده خودم فنی هستم البته در زمینه ی دیگری اگر ارور به دلیل هیت پمپ باشه قابل تعمیر هست یا باید تعویض شود؟

  • سلام. بسته به میزان آسیب دیدگی هیت پمپ احتمال تعمیر هم وجود داره که حتما باید توسط تعمیرکار و متخصص ماشین ظرفشویی بررسی بشه.

 • sobhan گفت:

  ممنون از مطالب خوب و کاملی که گذاشتید من تونستم علت ارور e9 ظرفشویی ام را به کمک مطلب شما پیدا کنم.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  4 + 17 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.