۷ علت حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی که نمی دانستید!

نحوه باز شدن قرص ماشین ظرفشویی چطوره؟ چرا قرص در ماشین ظرفشویی باز نمیشه؟ علت باقی موندن پودر درماشین ظرفشوی چیه؟

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

می دونیم با مشکل جدی کثیف شستن ماشین ظرفشویی رو به رو شدین و هنوز مقداری از باقی مانده قرص ماشین ظرفشویی داخل دستگاه شما باقی مونده و کاملا کنجکاو هستین که بدونین علت حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی شما چیه؟

به هر حال تا وقتی که راه حل این معضل رو پیدا نکنین ظرف ها همچنان کثیف شسته میشه و این امر مطلوبی نیست و حسابی کلافه کنندست، ماشین ظرفشویی هم مثل سایر لوازم خانگی یکی از وسایل ضروری خونه هست و مسلما بد کار کردنش تجربه کاربری آزاردهنده ای رو برای شما بوجود میاره، اما نگران نباشید، اگه تا انتهای مقاله دکتر تعمیر رو بخونین خودتون می تونین مشکل ماشین ظرفشویی رو حل کنین تا دیگه مجبور نباشین این وضع آشفته و نابسامان رو تحمل کنید.

تجربه‌ی شما از باقی موندن پودر در ماشین ظرفشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

نحوه باز شدن قرص در ماشین ظرفشویی

قبل از پرداختن به علت حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی بهتره به نحوه باز شدن قرص در ماشین ظرفشویی بپردازیم، در واقع وقتی آب گرم به داخل مدار شست و شوی ماشین ظرفشویی شما پمپاژ میشه؛ قرص ماشین ظرفشویی از محفظه اش جدا میشه و کف ماشین ظرفشویی میفته و توسط آب داغ کاملا حل میشه و از خاصیت تمیز کنندگی اش برای شست و شوی ظروف شما استفاده میشه.

اگر به هر دلیلی دیپنسر قرث ماشین ظرفشویی باز نشه، قرص همان شکل باقی میمونه و ظروف هم مسلما تمیز شسته نمیشن. آیا استفاده از قرص ماشین ظرفشویی اصول خاصی داره؟ استباه قرار دادن اون ممکنه باعث باز نشدن قرص در ظرفشویی بشه؟

طرز استفاده از قرص ماشین ظرفشویی

طرز استفاده از قرص ماشین ظرفشویی

اما برای انجام هر کاری بهتره که از اصول صحیح انجام اون کار پیروی کنیم، شست و شو با ماشین ظرفشویی هم از اصول خاص خودش برخورداره، بنابراین آموزش طرز استفاده از قرص ماشین ظرفشویی می تونه خیلی بر روی بهبود تجربه کاربری ماشین ظرفشویی اثر گذار باشه، این چهار مورد رو هنگام استفاده از قرص ماشین ظرفشویی رعایت کنین تا دچار مشکل جدی نشین:

 1. محفظه ماشین ظرفشویی رو باز کرده و خشک بودن محل قرص را بررسی کنین، همچنین هیچوقت با دست خیس و مرطوب قرص رو داخل محفظه قرار ندین چون قرص هم باید کاملا خشک باشه.
 2. باز هم تاکید ما بر اینه که دست ها خشک باشه از این بابت که لایه های کناری قرص به سرعت در آب حل میشه و اصلا نباید با رطوبت تماس پیدا کنه.
 3. قبل از شست و شوی ظروف مخصوصا در مورد ظروف پلاستیکی، حتما به این مورد توجه داشته باشین که ظروف شما قابلیت شست و شو در ماشین ظرفشویی رو داشته باشه.
 4. هنگام اجرای برنامه ماشین ظرفشویی توجه داشته باشید که دمای مناسب برای حل شدن قرص مابین ۱۲۵ تا ۱۴۰ درجه سانتی گراد است.

۷ علت باز نشدن قرص ماشین ظرفشویی رو بشناسید!

اما به دلایل خاصی ماشین ظرفشویی شما گاهی خوب کار نمی کنه، قرص به خوبی حل نمیشه و حتی مقداری از باقی مانده ی قرص رو کف ماشین ظرفشویی می تونین مشاهده کنین، تو این حالت ممکنه با مشکلاتی مثل کثیف شستن ظروف در دستگاه یا بوی بد ماشین ظرفشویی مواجه بشین. پس برای حل مشکل علت باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی الجی، بوش، سامسونگ، دوو و … رو پیدا کنین و راهکارهای رفع مشکل رو به صورت کاملا جدی و مو به مو اجرا کنین:

علت حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی بی کیفیت

۱. استفاده از قرص و شوینده بی کیفیت و برند های نامعتبر

قرص های بی کیفیت و نامعتبر از مواد بی کیفیت ساخته شدن. به مرور این مواد در مسیر عبور رسوب کرده و باعث انسداد مسیر شده. قرص و شوینده های بی کیفیت آسیب زیادی به قطعات ماشین ظرفشویی شما وارد میکنن. از طرفی، در قرص ها یک پوشش محتوی قرص رو دربرگرفته که با آب خیس باعث باز شدن قرص در ماشین ظرفشویی میشه.

زمانی که این پوشش از جنس مرغوبی نباشه، یا قرص در محلی گرم و مرطوب نگهداری شده باشه، میتونه علتی بر حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی بوش شما باشه.

۲. استفاده از قرص تاریخ مصرف گذشته

یکی از علت های باز نشدن قرص ماشین ظرفشویی، مربوط به اینه که تاریخ مصرف قرص ماشین ظرفشویی شما گذشته پس پیش از مصرف قرص ماشین ظرفشویی حتما تاریخ انقضای قرص رو چک کنین، اگه به جعبه قرص ها دسترسی ندارید که تاریخ رو چک کنین، می تونین از یه روش دیگه برای تعیین سالم یا فاسد بودن قرص های ماشین ظرفشویی استفاده کنین.

یک لیوان آب بسیار داغ تهیه کنین و قرص ماشین ظرفشویی رو بندازین داخل لیوان، بعد از ده دقیقه لیوان رو چک کنین، اگه قرص حل نشده بود و به صورت تکه تکه در سطح لیوان پخش شده بود اونوقت تاریخ مصرف قرص شما گذشته و باید از یه قرص جدید برای ماشین ظرفشویی خودتون استفاده کنین، قرصی که از یه شرکت معتبر باشه و تاریخ مصرفش نگذشته باشه.

۳. مسیر عبور قرص به سمت مخزن ماشین ظرفشویی مسدوده!

اما همونطور که تو بخش نحوه باز شدن قرص ماشین ظرفشویی گفتیم، قرص پس از گرم شدن آب از بخش جاپودری وارد مخزن میشه و توی آب حل میشه، اگه این مسیر ورود قرص به داخل مخزن مسدود شده باشه، دیگه قرص نمی تونه وارد مخزن بشه و در نتیجه حل نمیشه یا ممکنه ذرات حل شده کف ماشین ظرفشویی بمونن.

این که علت بسته شدن این مسیر چیه؟ در واقع باید بگیم که علتش این هست که قرص های تقلبی ماشین ظرفشویی رسوباتی رو از خودشون باقی میذارن و باعث میشن که مسیر ماشین ظرفشویی شما مسدود بشه، پس همچنان توصیه می کنیم، توصیه اکید ماست که برای حل مشکل حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی خرید قرص با کیفیت و معتبر رو کاملا جدی بگیری.

۳. چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

putting dishes

اگه ظروف خود را به صورت اشتباه در ماشین ظرفشویی بچینید، ممکنه درب مانع باز شدن در جا قرصی بشه و در نتیجه قرص شوینده در ماشین ظرفشویی شما حل نمیشه، برای یادگیری نحوه چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی مقاله ی ما رو مطالعه کنین.

باز ندن دیسپنسر و حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

۵. خراب شدن دیسپنسر ماشین ظرفشویی

در مدل های جدید ماشین ظرفشویی دیسپنسر اسم قطعه‌ای هست که وظیفه حل کردن قرص در ماشین ظرفشویی رو بر عهده داره، وقتی برنامه شست و شوی ماشین ظرفشویی تنظیم میشه، دیسپنسر در لحظه مناسب وارد عمل میشه و قرص رو در ماشین ظرفشویی شما حل می کنه، اگه شست و شو قبل از به کار افتادن دیسپنسر به دلایلی متوقف بشه، قرص ماشین ظرفشویی هم باز نمیشه و ظرف ها هم به تبع شسته نمیشن.

در این حالت میشه دو اقدام رو انجام داد:

 1. ماشین ظرفشویی رو خاموش کنین و سپس درب ماشین ظرفشویی رو باز کنین و ببندین، سپس بعد از این مرحله دوباره دکمه روشن شدن رو فشار بدین تا برنامه شست و شو مجددا اجرا بشه و دیسپنسر به کار بیفته و پس از حل شدن قرص فرایند به صورت کاملا منظم و صحیح پیش بره.
 2. اما چنانچه باز هم قرص حل نشد، این بار دیسپنسر مشکل جدی وجود داره و وقتشه برای تعمیر ماشین ظرفشویی خودتون به نمایندگی ماشین ظرفشویی بوش مراجعه کنین و از خدمات تعمیر بهره مند بشین.

۶. دمای آب مناسب حل شدن قرص در ماشین ظرفشویی نیست!

یک علت دیگه برای باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی بوش شما اینه که دمای آب پایینه و آب حرارت کافی برای حل کردن قرص ماشین ظرفشویی رو نداره، دقت داشته باشید که حداقل دمای لازم برای حل شدن قرص در ماشین ظرفشویی باید ۱۱۵ درجه فارنهایت باشه در غیر اینصورت با مشکل حل نشدن قرص مواجه میشین.

عموما ماشین های ظرفشویی جدید دارای ترموستات هستند یا حسگری که دما رو اندازه گیری می کنه و این دما به فارنهایت روی صفحه نمایش شما ظاهر میشه، اگه هم هیچ کدوم از این ابزار در دسترس نبود اونوقت خودتون باید بوسیله‌ی دماسنج از دمای آب اطلاع پیدا کنین، اگه آب به میزان مناسب گرم نمیشه مسلما المنت هیتر یا سایر قطعات مشکل پیدا کرده و حتی ممکنه اروری هم روی صفحه نمایشگر شما نمایان بشه، تو این مورد باید به یه متخصص ماهر برای حل مشکل خودتون مراجعه کنین چون تعمیر این قطعات کاملا تخصصی ایه.

۷. ایرادی در حسگر یا کلید سوییچ درب

سوییچ در نقش موثری در فرایند شست و شو ایفا می کنه، یکی دیگه از علت های حل نشدن قرص در ماشین ظرفشویی خراب شدن سوییچ درب هست، یکی از روش های حل مشکل سوییچ درب نمدار کردن سوییچ بوسیله یک پارچه خیس هست، بعدش می تونین دستگاه رو ریست کنین و دوباره برنامه شست و شو رو تنظیم کنین. اما اگه باز هم مشکل حل نشد چه انتخاب هایی پیش رو داریم؟

از آنجا که تعمیر حسگر و سوییچ درب کاملا تخصصی هست توصیه میشه که برای انجام تعمیرات ماشین ظرفشویی ال جی حتما حتما به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنین چون تعمیراتش خیلی مشکله و اگه بلد نباشین ممکنه آسیب بیشتری به ماشین ظرفشویی وارد کنین.

نکات مهم درباره حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

با رعایت این چند توصیه مکمل، به بهبود کار ماشین ظرفشویی خودتون کمک کنین:

 

 • قرص را همیشه در محلی کاملا خشک نگه دارید زیرا رطوبت باعث فاسد شدن آن می شود.
 • اگه تصمیم گرفتین از قرص شوینده استفاده کنین حتما دستگاه رو در حالت مولتی تب قرار بدین تا ماشین ظرفشویی متوجه بشه که شما از قرص استفاده کردین و اون رو حل کنه.
 • قرص ماشین ظرفشویی رو از مارکت های معتبر خریداری کنین چون همونطور که مشاهده کردین قرص فاسد یا تاریخ گذشته مشکلات زیادی بوجود میاره.
 • با انجام خدمات سرویس دوره ای ماشین ظرفشویی از مشکلاتی مثل خرابی دیسپنسر یا گرم نکردن آب که به دلیل خرابی قطعاتی مثل هیتر و ترموستات هست جلوگیری کنین.

رفع مشکل باقی ماندن پودر و قرص در ماشین ظرفشویی

مقاله ی ما به چهار بخش عمده تقسیم می شود، در بخش اول پیش از اشاره کردن به علت باز نشدن قرص ماشین ظرفشویی درباره نحوه باز شدن قرص ماشین ظرفشویی صحبت کردیم، گفتیم که دمای آب موثرترین عامل حل شدن قرص در ماشین ظرفشویی هست سپس به طرز استفاده قرص های ماشین ظرفشویی پرداختیم و به شما نکاتی رو یاد دادیم که باید پیش از استفاده از قرص و جای گذاری اون در ماشین ظرفشویی جدی بگیرین، سپس در ادامه به ۷ علت عمده حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی پرداختیم.

فرقی نداره ماشین ظرفشویی شما چه مدلی باشه، بوش، سامسونگ، ال جی، بکو و …علت ها برای تمام ماشین ظرفشویی ها کاملا یکسانه، در پایان به ذکر چند توصیه جدی بسنده کردیم و به شما توصیه می‌کنیم اگه ماشین لباسشویی تون دچار مشکل جدی شده حتما با کارشناسان دکتر تعمیر برای عیب یابی و بررسی ماشین ظرفشویی در تماس باشین.

‫2 نظر

 • شکیبا گفت:

  سلام من از وقتی قرص ماشین ظرفشوییم را عوض کردم حل نمیشه. قبلا این مشکل را نداشت راهنمایی می کنید لطفا.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دو × چهار =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.