تفاوت کمپرسور اینورتر با معمولی در یخچال

آیا تفاوت کمپرسور معمولی با اینورتر را می‌دانید؟ در جریان هستید که موتور یخچال شما از نوع اینورتر است یا معمولی؟ هر سوالی که درباره‌ی موتور یخچال دارید از دکتر تعمیر بپرسید. این مقاله برای شما نوشته شده است تا از نوع موتور یخچال و کارکرد آن باخبر باشید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

کمپرسور یکی از قطعات حساس و حیاتی هر یخچال است، به گونه ای که کمپرسور را به عنوان قلب تپنده ی یخچال می شناسند، هر گونه مشکلی در کمپرسور بوجود بیاد، یخچال نمی تونه به خوبی کار کنه و برای تعمیرات نیازمند عیب یابی و تعمیر کمپرسور توسط تعمیر کار خبره هست، یخچال ها دارای کمپرسورهای معمولی و اینورتر هستند، در این مقاله قصد داریم تفاوت این دو دسته رو به شما نشون بدیم و جهت عیب یابی و تعمیر یخچال شما رو راهنمایی کنیم.

کمپرسور یخچال شما از چه نوعی هست؟ آیا از این مدل راضی هستید؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

طرز کار یخچال به زبان ساده!

درست مثل زمانی که گرمای هوا بسیار ما رو آزار میده و با دوش گرفتن خنک میشیم، تبخیر آب از سطح پوست با خنک شدن محیط همراه هست و اساس کار یخچال هم به همین صورته، گاز در محیط یخچال تبخیر میشه و گرمای محیط رو می گیره این گاز که موسوم به HFC هست در لوله‌ها و سیم پیچ‌های یخچال به صورت مایع جریان داره و گرما رو از محتویات داخل یخچال ما می‌گیره و به شکل گاز خارج می کنه، به این صورت داخل یخچال خنک میشه. اما نقش کمپرسور چیه و چطور در این چرخه ایفای نقش می‌کنه؟

کمپرسور چیست و چگونه کار می‌کند؟

کمپرسور وظیفه داره گاز رو در محیط یخچال تبدیل به مایع کنه تا چرخه‌ی سرد کردن یخچال ادامه پیدا کنه و برای این کار از میزان بالایی جریان برق استفاده می‌کنه، ترموکوبل یخچال وظیفه‌ی سنجش دمای یخچال رو به عهده داره و عملکرد کمپرسور رو تنظیم می‌کنه، یعنی به کمپرسور دستور میده با توجه به میزان دما کی روشن و کی خاموش بشه، در ادامه تصمیم داریم به انواع مختلف کمپرسور، مزایا و کاربردهاش بپردازیم.

اگر احساس می‌کنید یخچال شما از چرخه‌ی طبیعی خودش خارج شده و نیاز به تعمیر داره، حتما با نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ در تهران تماس بگیرید.

conventional compressor Refrigerator

طرز کار کمپرسور معمولی

وقتی درب یخچال باز و بسته میشه یا با توجه به فصل هوا خیلی سرد یا گرم میشه، کمپرسور باید بتونه خودش رو با تغییرات دمای داخل و بیرون یخچال هماهنگ کنه تا یخچال شما همچنان بتونه سرد بمونه و از کار نیفته، کمپرسورهای معمولی به ترموکوبل وابسته هستند، یعنی همان طور که پیش از این گفتیم ترموکوبل با اندازه گیری دما، مشخص می‌کنه که چه زمان‌هایی موتور باید کار کنه و چه زمانی احتیاج به استراحت داره، پس اساس کار کمپرسور‌های معمولی کاملا ساده است.

طرز کار کمپرسور اینورتر

اما نسل جدید کمپرسورهای یخچال کمپرسور اینورتر یا خطی هستن، دقت کردین ماشین وقتی با سرعت ثابت کار نمی‌کنه دارای شتاب هست، کمپرسورهای پیشرفته‌ی اینورتر هم دارای چنین مفهومی هستن، یعنی می‌تونن خودشون رو با تغییرات فصل و دما تطبیق بدن، در فصل تابستان که محیط بسیار گرم هست با ظرفیت بالا کار می‌کنن و در فصل زمستان که محیط سردتر هست انرژی کمتری برای سرد کردن یخچال مصرف می‌کنند، این کمپرسورها حتی در شب های خنک تابستان هم نسبت به روز انرژی کمتری مصرف می‌کنند، بنابراین این دسته از کمپرسور ها از لحاظ مصرف کاملا بهینه هستند و خرید یخچال‌های دارای کمپرسور اینورتر کاملا از لحاظ مصرف انررژی به صرفه و اقتصادی هست.

مزایای کمپرسور اینورتر خطی یخچال و ساید بای ساید

مشخصات کمپرسور اینورتر

چطور می ‌توان یک کمپرسور اینورتر را تشخیص داد؟ کمپرسور خطی یا اینورتر سرعت موتور رو جهت تثبیت دما در مواقع مورد نیاز افزایش یا کاهش میده، در نتیجه حداقل بین 20 تا 40 درصد در مصرف انرژی شما صرفه جویی می‌کنه، مشخصات یک کمپرسور خطی به شرح زیر هست:

  • هنگام حالت روشن شدن و کار یخچال با حالت خاموشی در یخچال‌های معمولی، در محیط یخچال اختلاف دما وجود دارد. ولی دمای یخچال دارای کمپرسور اینورتر ثابت است.
  • سر وصدای کمپرسور اینورتر بسیار کم است، در نتیجه یخچال های کم صدا کمپرسور اینورتر دارند.
  • یخچالی که با توجه به رده‌اش مصرف انرژی کمی دارد از کمپرسور اینورتر استفاده می‌کند.‌

البته سر و صدای یخچال میتونه به دلایل دیگری مثل فن، سیستم دیفراست و .. باشه که باید توسط متخصص تعمیر ساید بای ساید دوو حتما مورد بررسی قرار بگیره.

تفاوت کمپرسور اینورتر و معمولی

تفاوت کمپرسور اینورتر با معمولی روی نمودار

موتور معمولی برای شروع کار به زمان زیادی در حدود 3 تا 4 دقیقه احتیاج داره اما به نظر میاد موتور اینورتر زمان بیشتری برای شروع به کار احتیاج داره با این حال سیستم موتور اینورتر از تهویه مطبوع و سرعت متغیر سرد کردن استفاده می‌کنه. از اونجایی که شروع کار به صورت تدریجی انجام میگیره، زمان بیشتری لازم داره و از طرفی مصرف برق کمتری نسبت به کمپرسور معمولی داره.

 

موتورهای معمولی توان بسیار کمی دارن، در امور تجاری و صنعتی برای ضریب قدرت پایین جریمه در نظر گرفته میشه یعنی قیمت بالاتر میره. اما موتورهای اینورتر از ضریب قدرت بالاتری برخوردارند و قیمت پایین‌تر میاد، در نتیجه موتورهای اینورتر خیلی به صرفه و اقتصادی هستند.

سر و صدای موتور معمولی نسبت به موتورهای نسل جدید یعنی اینورتر بسیار بیشتر هستن. شما می‌توانید لذت وجود یک یخچال با صدای فوق العاده کم را در یخچال‌های با موتور اینورتر تجربه کنید.

هزینه‌ی یخچال‌های با موتور اینورتر نسبت به کمپرسورهای معمولی بسیار بالاتر است. البته که آن هم با توجه به مزایای کمپرسورهای اینورتر کاملا منطقی میاید.

پایداری دما در یخچال‌های با کمپرسور اینورتر بسیار بالاتر از یخچال‌های معمولی است. به طوری که در یخچال فریزرهای با موتور معمولی، با هر بار خاموش و روشن شدن موتور و باز و بسته کردن درب یخچال، دما تغییر پیدا می‌کند. حتی تغییر دما در زمان تغییر فصل ها هم کاملا مشهود است. اما موتور اینورتر با خنک سازی تدریجی و ساز و کار پیشرفته‌ی خود، دمای ثابت و پایداری را درون یخچال ایجاد می‌کند.

با یک یخچال اینورتر نیازی به نگرنی از بابت باز و بسته کردن درب یخچال یا قرار دادن غذای داغ در آن نباشید. چرا که موتور اینورتر در این شرایط واکنش مناسب و آنی را نشان داده و مشکلاتی که شما از این موارد در یک یخچال با کمپرسور معمولی دریافت می‌کنید را اینجا نخواهید دید.

معایب کمپرسور اینورتر

موتورهای اینوترر مزایای فراوانی دارند، ولی این مزایای فراوان معنای نبود معایب نیست، این موتورها هم معایب قابل توجهی دارند، معایب کمپرسورهای اینورتر به شرح زیر هست:

یخچال های دارای کمپرسور اینورتر نسبت به یخچال های داری کمپرسور معمولی قیمت بالایی دارند، هر چند دوام این یخچال ها بالاتر هست و انرژی کمتری مصرف می کنند پس به عنوان یک عیب بزرگ چندان مطرح نیست.

شبکه الکتریکی کمپرسورهای اینوترر نسبت به نوسانات برق بسیار حساس هست، اگه سیم کشی شما در خانه مشکل داره بهتره که جهت استفاده از یخچال های اینورتر حتما یک محافظ یخچال خریداری کنید تا از مشکلات نوسان برق آسیب جدی در یخچال شما بوجود نیاد.

هر چند ایرادهای نامبرده زیاد جدی نیستند ولی به هر حال قیمت یخچال یقینا در خرید شما تاثیر گذار هست با این حال پیش از خرید یخچال با افرادی که سر رشته دارند حتما مشورت کنید تا بتونید انتخابی درست متناسب با اقلیمی که در آن زندگی می‌کنید یا هزینه‌ای که می‌خواهید بپردازید داشته باشید.

تعمیر موتور یخچال با دکتر تعمیر!

همانطور که گفتیم کمپرسور یک بخش اساسی و حیاتی در ساختار هر یخچال هست و چنانچه هر گونه خرابی در این بخش بوجود بیاد عملکرد یخچال مختل خواهد شد، کمپرسور های اینورتر ساختار پیچیده تری دارند و نیاز هست که توسط یک تکنسین ماهر به دقت مورد بررسی قرار بگیرند، همچنین یکی دیگه از مواردی که بر روی عملکرد یخچال اثر گذار هست سرویس یخچال و نظافت کمپرسور هست، یک گزینه‌ی آسان برای تعمیر و سرویس کمپرسور مراجعه به دکتر تعمیر برای بهره‌مندی از خدمات ماست می‌تونین جهت تعمیرات و سرویس همین الان با ما تماس بگیرید.

تعمیر موتور یخچال فریزر خودر را به دکتر تعمیر بسپارید. تعمیرات با نازل ترین هزینه تنها با دکتر تعمیر امکان پذیر است. همانطور که گفتیم هزینه‌ی کمپرسورهای اینورتر بسیار بالا بوده و چنانچه این قطعه نیاز به تعمیر داشته باشد، هزینه‌ی آن هم به مراتب بالاتر بوده اما تا دکتر تعمیر هست نیازی به نگرانی نیست با ما تماس بگیرید و از مشاوره‌ی رایگان قبل از تعمیر موتور یخچال بهره‌‌مند بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.