تعمیر لباسشویی ال جی

علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

آبگیری نکردن لباسشویی اولین عملی هست که شما متوجه‌ی اون میشید. اگر لباسشویی رو روشن و برنامه رو اجرا کردید، به طور طبیعی باید لباسشویی شروع به کار کنه. شروعِ کار با وارد کردن آب به داخل دیگ هست.

ممکنه اضافه بر اینکه آب وارد ماشین لباسشویی نشه، متوجه‌ی صدای وز وز مانندی هم بشی. اما چاره چیه؟

تجربه‌ی شما از آبگیری نکردن لباسشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

دکتر تعمیر متخصص تعمیر ماشین لباسشویی این مقاله رو برای پاسخ به سوالات شما نوشته. اگر مشکل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی شما به یک دلیل سطحی مربوط باشه، خوندنِ این محتوا که به طور رایگان در اختیار شما قرار گرفته، چاره‌ی کار شما رو به شما میگه. و بدون هیچ هزینه‌ای، خیلی سریع راه حل وارد نشدن آب به لباسشویی رو پیدا می‌کنید.

با گذاشتن کمی وقت و حوصله، این مقاله رو تا انتها بخونید تا تمام دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی رو بشناسید.

چرا آب وارد ماشین لباسشویی نمیشه؟

علت آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

برای پیدا کردن دلیل وارد نشدن آب به ماشین لباسشویی، باید چندین مورد رو چک کنید. بعضی از دلایل فنی بوده که برای عیب یابی حتما نیاز به تجربه و تخصص دارید. بعضی دیگر اونقدر ساده هستن که کافیه یک نگاهی به توضیحات دکتر تعمیر بیندازید.

این مقاله که توسط یکی از متخصصین با تجربه‌ی دکتر تعمیر نوشته شده، به شما یاد میده چطور علت آبگیری نکردن لباسشویی خودتون رو پیدا و رفع کنید.

البته گاهی آبگیری لباسشویی به کندی انجام می‌گیره. یعنی آب با فشار کم وارد ماشین لباسشویی میشه. همه‌ی این نشونه‌ها ما رو در عیب یابی دقیق، بیشتر راهنمایی میکنه.

وقتی آبگیری لباسشویی با فشار کم انجام می‌گیره، این نشون میده که احتمالاً یک جایی از مسیرِ عبور آب مسدود شده یا فشار آب منزل نوسان داره یا به طور کلی کم شده.

چون فشار آب استاندارد باید در حد ۲۰psi باشه تا آبگیری به درستی و مطلوب انجام بگیره. اما اول به سوال زیر پاسخ بدیم و بعد بریم سراغ دلایل وارد نشدن آب به لباسشویی و تک تک بررسی کنیم.

آیا لباسشویی بدون آب کار میکنه؟

این سوال کمی ایهام داره.

 1. آیا لباسشویی داریم که بدون آب کار کنه؟
 2. آیا لباسشویی‌های موجود بدون آب کار می‌کنن؟

سوال دوم ممکنه برای کاربرانی پیش بیاد که متوجه‌ی کار نکردن ماشین لباسشویی شدن و وقتی لباسشویی رو روشن کنید، طبیعتاً باید با وارد کردن حجم مشخص از آب شروع به کار کنه.

اما متوجه نمیشید که شروع به کار نکردن لباسشویی به دلیل آبگیری نکردن هست؛ یا مشکل از جای دیگه‌ست!

باید به عرضتون برسونم که لباسشویی ال جی آبگیری نمیکنه ولی میچرخه. بدون قطره‌ای آب ولی لباسشویی آاگ آبگیری نمیکنه و نمی‌چرخه. تا زمانی که آب وارد نشه کار نمیکنه. حالا وقتش رسیده که تمام دلایل وارد نشدن آب ماشین لباسشویی رو برای شما بگیم.

فشار آب منزل کمه!

اگر در طبقه‌ی دهم از یک آپارتمان زندگی می‌کنید، احتمالا یکی از مشکلات اساسی شما کمبود فشار آب هست. این مشکل نه تنها معضلی برای شماست بلکه باعث اختلال در کار لباسشویی هم شده.

شیر الکتریکی ماشین لباسشویی به فشار آب مناسب در حد ۲۰psi نیاز داره تا بتونه آبگیری رو به درستی انجام بده. پس قبل از هر کاری، فشار آب منزل رو چک کنید و بعد به لباسشویی ایراد بگیرید.

 

شیر ورودی آب

شما می‌تونید شیر آب ورودی به ماشین لباسشویی رو باز یا بسته کنید. ممکنه شلنگ آب لباسشویی شما به دو ورودی آب گرم و سرد یا تنها یک ورودی (فقط آب سرد) متصل باشه.

اول از هر کاری ببینید شیر بازه یا بسته. اگر باز هست، برای اینکه مطمئن بشید آب از شیر با فشار مناسبی خارج میشه، شلنگ ورودی رو باز کنید و یک ظرف زیر اون قرار بدید تا اگر آبی داخل شلنگ مونده، روی زمین نریزه.

معمولا داخل شیر یه صفحه‌ی توری کوچیک برای فیلتر آب وجود داره. خارجش کنید و بعد از تمیز کردن مثل حالت اول در جای خود قرار بدید. البته به ندرت پیش میاد که دلیل نیامدن آب یا آبگیری نکردن ماشین لباسشویی از شیر ورودی آب باشه.

فیلتر‌های ماشین لباسشویی برای جلوگیری از رسوب گرفتن و انسداد مسیر آب

یک توصیه از دکتر تعمیر برای شمایی که آب منزلتون سختی بالایی داره، استفاده از فیلتر تصفیه آب در مسیر ورود آب به ماشین لباسشویی هست که به راحتی قابل تهیه و نصبه. 

شلنگ‌های ورودی آب

مرحله‌ی بعد؛ چک کردن شلنگ ورودی هست. در چه شرایطی شلنگ ورودی باعث وارد نشدن آب به داخل ماشین لباسشویی میشه؟

 • شلنگ پیچ و تاب خورده و جلوی سرعت آب رو گرفته.
 • داخل شلنگ چیزی گیر کرده. شما با باز کردن و بررسی شلنگ می‌تونید متوجه‌ی انسداد اون بشید.
 • شلنگ پاره شده یا نشتی داره و حجم کافی از آب عبور نمیده.

فیلتر ورودی آب

نیامدن آب داخل ماشنی لباسشویی به علت گرفتگی فیلتر شیر ورودی

یک فیلتر توری قبل از شیر برقی (شیر الکتریکی) ماشین لباسشویی قرار گرفته تا مانعِ ورود املاح و آشغال‌های آب به لباسشویی بشه.

البته با وجود این فیلتر بعد از مدتی، دیگ دستگاه شما پر از جرم میشه و نیاز به سرویس و جرمگیری داره. شما تصور کنید وقتی جرم و رسوبات به دیگ راه پیدا میکنه، فیلتر ورودی چه جرمی گرفته!

برای دسترسی به این فیلتر؛ محل اتصال شلنگ ورودی به لباسشویی رو باز کنید و با احتیاط فیلتر توری شکل کوچیک رو بردارید و کاملا تمیز کنید، با احتیاط فیلتر توری شکل کوچیک رو بردارید و کاملا تمیز کنید و مثل شکل اول در جای خودش قرار بدید.

حواستون باشه تمیز کردن این فیلتر رو حداقل هر شش ماه یکبار انجام بدید. نه زمانی که مشکلاتی مثل آبگیری نکردن لباسشویی شما رو مجبور به چک کردن این قطعات میکنه.

رسوبات داخل جاپودری؛ علت آبگیری نکردن لباسشویی

اگر زمان زیادی از تمیز کردن جاپودری شما میگذره، حتما رسوبات خیلی زیادی داخل جاپودری و مسیر عبور آب جمع شده.

اگر جاپودری رو خارج کنید، متوجه میشید در قسمت بالایی (سقف جا پودری) سوراخ‌های کوچیکی وجود داره که به مرور ممکنه بسته بشه و آب به درستی وارد جاپودری نشه.

برای اینکه با چنین مشکلی مواجه نشید؛ هر چند ماه یکبار جاپودری رو خارج و کاملا تمیز کنید. برای باز کردن انسداد سوراخ‌ها می‌تونید از سیم مفتول یا فرچه استفاده کنید.

شیر برقی؛ علت اصلی آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

Washingmachine solenoid valve

آب ورودی از منزل به لباسشویی در حین کار دستگاه دائماً بازه. اما وارد شدن آب به داخل لباسشویی در زمان‌های خاصی از چرخه و به طور محدود انجام می‌گیره. اینکار جز با عملکرد صحیح شیر الکتریکی امکان پذیر نیست. شیر برقی‌ها مدل‌های مختلفی دارن.

بسته به مدل لباسشویی شما میتونه دوقلو، سه قلو یا چهار قلو باشه. اما عملکرد و وظیفه‌ی شیر برقی یک چیز واحده. اینکه از برد الکترونیک دستور می‌گیره و عمل قطع و وصل شدن آب انجام میشه. 

اما شیر برقی چطور تشخیص میده آب داخل دیگ به اندازه‌ی مطلوب رسیده و بیشتر از اون نباید وارد بشه؟

سوئیچ تشخیص سطح آب (هیدرواستات)

Washing machine water level detection switch

این سوئیچ که به خاطر مکانیزمش به سوئیچ فشار هم معروفه، مقدار آب داخل دیگ رو می‌سنجه و بعد از تشخیصِ حد مطلوب آب داخل لباسشویی، ولتاژ لازم برای بسته شدن شیر برقی رو ارسال میکنه. در این زمان دیگه آب وارد لباسشویی نمیشه.

حالا تصور کنید اگر سوئیچ فشار خراب شده باشه، جریان از برد به سوئیچ میرسه ولی توانایی انتقال این جریان رو به شیربرقی نداره.

خرابیِ این قطعه مساوی با عدم تشخیص مقدار آب لازم داخل دیگ و درست آبگیری نکردن ماشین لباسشویی هست.

برای اینکه تشخیص بدیم مشکل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی از خرابی سوئیچ فشار هست یا نه، باید با یک مولتی متر جریان این قطعه رو بررسی و در صورت نیاز تعویض کنیم.

سوئیچ فشار در پایین ترین نقطه‌ی مخزن قرار گرفته. یک شلنگ به این سوئیچ متصله. با متراکم شدنِ فشار هوای داخل شلنگ و اعمال این فشار به سوئیچ، دستور باز و بسته شدن داده میشه.

اگر فشار داخل شلنگ کاملا خارج نشده باشه، دستگاه فکر (!) میکنه داخل مخزن آب هست و دستور بسته شدن شیر برقی رو میده و لباسشویی آبگیری نمیکنه!

اگر شلنگ هیدرواستات (سوئیچ تشخیص سطح آب) سوراخ یا سوئیچ خراب شده باشه، نیاز به تعویض و تهیه‌ی هیدرواستات جدید هست.

یکی دیگه از دلایل اصلی آبکشی نکردن لباسشویی میتونه خرابی هیدرواستات باشه.

آب وارد لباسشویی نمیشه چون برد الکترونیک خرابه

حل مشکل آب نیامدن داخل ماشین لباسشویی با دکتر تعمیر

در لباسشویی‌های مدل‌ قدیمی، تایمر مکانیکیِ روی دستگاه این اختیار رو به ما میداد تا ادامه‌ی هر مرحله رو به صورت دستی انجام بدیم.

اما با پیشرفت تکنولوژی و تعبیه‌ی برد الکترونیک، تمام مراحل کار لباسشویی با برنامه‌ی تنظیم شده و کاملاً خودکار انجام می‌گیره.

هر عملی که در لباسسشویی انجام میشه؛ اول جریانی از سمت برد الکترونیک دریافت میکنه. مثل زمانی که آب از شیر منزل به سمت شیر الکتریکی لباسشویی جریان پیدا میکنه و جریانی که از هیدرواستات به شیربرقی میرسه، از برد الکترونیک اومده.

اگر جریان یا ولتاژ کافی از برد الکترونیک به درستی نرسه، احتمالاً دلیل وارد نشدن آب به لباسشویی خرابیِ برد الکترونیکه.

بررسی این قطعه یکی از حساس‌ترین و تخصصی‌ترین کارها در روند تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی هست که حتما باید به دست تعمیرکار باتجربه سپرده بشه.

تعمیر مشکل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی

دکتر تعمیر سعی کرده تمام دلایل آبکشی نکردن ماشین لباسشویی رو تو این مقاله به شما معرفی کنه. همونطور که متوجه شدید، بعضی از این دلایل خیلی سطحی و ساده بوده و به راحتی با چک کردن فشار آب، گرفتگی فیلتر یا سوراخ‌های جاپودری به این نتیجه میرسید که لباسشویی شما نیاز به تعمیرکار داره؟ یا خیر.

اما اگر نیاز به متخصص داشتید، دکتر تعمیر اینجاست تا در کمترین زمان به تخصصی‌ترین شکل ممکن، مشکل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی شما رو با هر برندی؛ ال جی، سامسونگ، بوش، آاگ، ویرپول، دوو و … رفع کنیم.

متخصص برند لباسشویی خودتون رو از دکتر تعمیر بخواید. اگر نیاز به تعمیرکار ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش و … در تهران دارید، درخواست خودتون رو ثبت کنید تا کمتر از یک ساعت متخصص دستگاه شما رو به منزلتون اعزام کنیم.

 

‫8 نظر

 • کوثر یاحقی گفت:

  سلام. ما یک لباسشویی تایمری داریم. در حالت c آب وارد نمیکنه اما حالت d وارد میشه. مشکل چیه؟

  • سلام. این ایراد میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که محتمل ترین اون خرابی تایمر هست که باید توسط تعمیرکار بررسی بشه.

  • شکوفه عباسی گفت:

   سلام.لباسشویی مامدل بوش هست.یه ربع کارمیکنه وبعدپیامtab closed میده.روی شسشوی cotton ازابتدا درحدخیلی کم آبگیری میکنه وبعدازربع ساعت شروع به این پیغام میکنه.ولی باشستشویmixآبگیری خوبی میکنه ولی بعداز۵دقیقه این پیغام رامیده

   • سلام مشکل دستگاه شما مربوط به آبگیری هست علاوه بر اینکه باید تمام مجاری ورودی آب چک بشه، برد دستگاه هم نیاز به تست و بررسی داره. بهتره کار رو به یک تعمیرکار متخصص بسپارید. برای ثبت درخواست تعمیر تضمینی لباسشویی بوش در تهران، کرج و گیلان می‌تونید با شماره 02147639 تماس بگیرید.

 • سیاوش گفت:

  سلام خسته نباشید
  موقعی که ماشین رو روشن میکنم یخورده اب میاد وبعدش قطع میشه دلیلش چی میتونه باشه
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام و ارادت. احتمالا مشکل از شیربرقی و یا هیدرواستاته. البته آبگیری نکردن لباسشویی تنها به این دو دلیل ختم نمیشه و برای عیب یابی دقیق نیاز به بررسی تکنسین هست.

 • محمد گفت:

  سلام خسته نباشید لباسشویی رو(LG) وقتی روشن میکنیم آب داخل دیگ نمیره وبعد از چند ثانیه آب از زیر درب تخلیه(زیر ماشین لباسشویی) بیرون میاد.. مشکل چیه؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیست − شانزده =

  02147639

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کنه.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.