علت کار نکردن ماشین لباسشویی

علت کار نکردن ماشین لباسشویی به خرابی درب یا اجزاء آن، برد، ولوم و  پنل لمسی، شیربرقی، موتور و … مربوط می‌شود.

مهم نیست که شما به دنبال علت کار نکردن لباسشویی ال جی هستید یا بوش و سامسونگ، دستگاه شما هر برندی که باشد، این مقاله برای شما نوشته شده است تا بدانید چرا ماشین لباسشویی کار نمی‌کند.

به طور معمول این مشکل توسط تعمیرکار قابل عیب یابی است. بهتر است کار را از ابتدا به یک متخصص تعمیر ماشین لباسشویی بسپارید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

ماشین لباسشویی را روشن کردید، برنامه مورد نظر را استارت زدید و حالا منتظر هستید دستگاه شروع به کار کند. اما لباسشویی کار نمیکند!

علت کار نکردن لباسشویی چیست؟ چطور ماشین لباسشویی روشن می‌شود ولی شروع به کار نمی‌کند؟! این مقاله برای پاسخ به سوالات شما نوشته شده است. تمام نکات گفته شده از زبان متخصص تعمیرات ماشین لباسشویی سامسونگ، بوش، ال جی، آاگ و … بوده که تجربه‌ی چندین ساله در این زمینه دارد.

قطعا خواندن این مطالب آگاهی شما را در مورد استارت یا شروع به کار نکردن لباسشویی بالا برده و می‌توانید مشکلات سطحی را خودتان بدون کمک به تعمیرکار رفع کنید.

تجربه‌ی شما از کار نکردن لباسشویی چه بوده؟
برای ما و کاربران دیگر بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

اگر به دنبال پاسخی برای این سوال هستید که چرا لباسشویی روشنه ولی کار نمیکنه؟ دکتر تعمیر این محتوا را به زبانی ساده برای شما نوشته است تا بتوانید مشکلات سطحی را با کمک به راهنمایی‌های موجود در این مقاله رفع کنید.

چرا لباسشویی روشن میشه ولی کار نمیکنه؟

اگر شما اهل سرچ و جستجو باشید، حتما به محض روبرو شدن با مشکلی، به گوگل متوسل خواهید شد. مقالات زیادی درباره کار نکردن لباسشویی نوشته شده است، اما بعضی از نویسنده‌ها به دلیل نداشتن تخصص تعمیراتی، دلایل کار نکردن را با روشن نشدن لباسشویی یکی دانسته اند.

در صورتی که هر کدام از این دو مشکل کاملا متفاوت بوده و تنها در بعضی موارد مثل خرابی برد الکترونیک مشکل مشابه‌ای دارند. اما این مقاله توسط متخصص ماشین لباسشویی نوشته شده و دلایل گفته شده دقیقا مربوط به شروع به کار نکردن لباسشویی می‌باشد.

اول باید مطمئن باشید که لباسشویی روشن است یا خیر؟ روشن بودن دستگاه از صفحه نمایش یا در بعضی مدل‌ها صدای فشردن دکمه‌ها و ولوم مشخص می‌شود. اگر چراغ‌های لباسشویی روشن است ولی با استارت کردن شروع به کار نمیکند، موارد زیر را را جهت عیب یابی دستگاه بررسی کنید.

درب؛ دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی

اول باید چک کنیم که درب ماشین لباسشویی بسته شده است یا خیر؟! اگر درب بسته است اما باز هم دستگاه شروع به کار نمیکند، باید زبانه درب را چک کنید تا شکسته نشده باشد.

چون اگر زبانه درب شکسته باشد، اهرم میکروسوئیچ را درگیر نکرده و لباسشویی کار نمی‌کند. بعد از زبانه درب نوبت به تست میکروسوئیچ درب میرسد.

میکروسوئیچ‌ها معمولاً برقی یا مغناطیسی هستند. شما می‌توانید با توجه به صدای باز و بسته شدن درب نوع میکروسوئیچ را تشخیص دهید.

میکروسوئیچ‌های برقی زمان باز و بسته شدن درب با صدای بلند تق تق عمل میکنند. اما میکروسوئیچ‌های مغناطیسی یک صدای کوچیک تیک مانند دارند.

تست میکروسوئیچ‌های برقی تخصص بالایی نیاز دارد و باید به دست تکنسین انجام شود. اما با توجه به اینکه اکثر میکروسوئیچ‌ها مغناطیسی هستند و تست آن‌ها ساده تر است، دکتر تعمیر در ادامه به شما خواهد گفت که چطور از سالم بودن میکروسوئیچ مغناطیسی لباسشویی مطمئن شوید.

اگر درب لباسشویی باز نمی‌شود، حتما علت آن را با مطالعه‌ی مقاله‌ی تخصصی مربوط به آن پیدا کنید: علت قفل شدن درب لباسشویی

تست سلامت میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

کار نکردن لباسشویی و خرابی میکروسوئیچ

برای دسترسی به میکروسوئیچ لازم است ابتدا فنرِ دورِ لاستیکِ درب را جدا کنیم. بعد لاستیک را کنار بزنید و میکروسوئیچ را باز کنید و بیرون بیاورید.

سیم‌های متصل به میکروسوئیچ را جدا کنید و با دقت روی جای سوکت میکروسوئیچ عدد یا حروف نوشته شده را بخوانید، با احتیاط از روی سوکت سیم متصل به ماشین لباسشویی اعداد یا حروف بزرگ را به هم وصل و لباسشویی را روشن کنید.

برنامه‌ی مورد نظر را انتخاب کنید و دکمه استارت را فشار دهید. اگر باز هم لباسشویی کار نکرد، باید مورد دوم را بررسی کنیم.

کلید استارت یا ولوم خراب است!

لباسشویی روشن است، چراغ های پنل روشن، برنامه‎سی مورد نظر را وارد کردید و دکمه‌ی استارت را فشار دادید.

انتظار می‌رود که آبگیری شروع شود و لباسشویی کار خود را آغاز کند. اما برخلاف همیشه، لباسشویی شروع به کار نمیکند. درب هم که مطمئن هستید بسته است. شاید ایراد از کلید استارت یا ولومی که دستور شروع برنامه را میدهد، باشد!

از آنجایی که ماشین لباسشویی‌ها در دو نوع تایمری و الکترونیکی هستند، بسته به نوع لباسشویی، اجرای برنامه بعد از دستور شما (از طریق پنل یا همان صفحه کلید)، به تایمر یا برد الکترونیک ارسال شده و بعد لباسشویی شروع به کار میکند.

خرابی کلید میتواند مکانیکی یا الکترونیکی باشد. اگر خرابی مکانیکی اتفاق افتاده باشد، با تعویض کلید استارت مشکل قابل رفع است و در غیر اینصورت باید کار را به تعمیرکار برد الکترونیک بسپاریم.

خرابی برد؛ علت کار نکردن لباسشویی

شاید این جمله را زیاد شنیده باشید که برد الکترونیک در حکم مغز ماشین لباسشویی است. غیر از این هم نیست.

تمام ارتباطات بین موتور و قطعات دیگر با برد الکترونیک پردازش می‌شود. دستور شروع و پایان هر عملی در لباسشویی در نهایت با برد انجام می‌شود.

مثلا اگر لباسشویی آب را گرم نمی‌کند، شاید علت از مشکل ارتباطی بین سنسورهای مربوطه با برد الکترونیک باشد.

باز کردن برد لباسشویی و عیب یابیِ آن، کار تخصصی و حساسی است که فقط باید توسط یک تعمیرکار الکترونیک انجام شود.

اگر لباسشویی شما کار نمی‌کند میتونید از تعمیرکارای متخصص دکتر تعمیر کمک بگیرید. برای ارتباط با دکمه‌ی زیر رو فشار بدید.

آب وارد ماشین لباسشویی نمیشه و کار نمیکنه

اگر درب لباسشویی قفل شده است اما کار نمی‌کند، احتمالاً یا آبگیری نمی‌کند یا پمپ تخلیه درست عمل نمی‌کند یا هیدروستات به درستی عمل نمی‌کند.

اول چک کنید تا شیر آب باز باشد و شلنگ ورودی ترک برنداشته باشد. تاب خوردگی یا جمع شدن رسوب داخل شلنگ باعث بسته شدن مسیر آب شده و طبیعی است که آبی وارد لباسشویی نمی‌شود و شروع به کار نمی‌کند.

اگر تمام این موارد را چک کردید ولی باز هم ایراد پیدا نشد، شلنگ آب را از روی ماشین لباسشویی باز کنید؛ داخل شیر برقی یک فیلتر توری کوچک وجود دارد، فیلتر را با کمک انبردست بیرون بکشید و تمیز کنید.

سپس مانند حالت اول، در جای خود قرار دهید. حال ماشین لباسشویی را روشن کنید. باز هم کار نکرد؟! وقتِ آن رسیده تا شیربرقی چک شود.

پس به طور کلی یکی از دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی مربوط به دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی باشد.

تست سلامت شیربرقی

شیر برقی علت از کار افتادن لباسشویی

کار نکردن ماشین لباسشویی می‌تواند به دلیل خراب شدن شیربرقی باشد. اما چطور تشخیص دهیم این قطعه سالم است یا به تعویض نیاز دارد.

برای دسترسی به شیر برقی لازم است سقف دستگاه را باز کنید تا تست شیربرقی را (با کمک یک سیم تست یا همان سیم دو جزء که یک سر دوشاخه و یک سر سوکت یا سر سیم کلمپی داشته باشد)، شروع کنیم.
شیربرقی می‌تواند دوقلو، سه قلو یا حتی چهار قلو باشد. شما باید تک تک شیر برقی‌ها را بررسی کنید. سوکت شیر برقی را جدا و سرِ سیم خودتان را به آن متصل کنید.

با احتیاط سیم تست را به برق وصل کنید. توجه داشته باشید که ممکن است برق مورد نیاز برای شیر برقی ۲۲۰، ۱۱۰ یا به ندرت ۱۲ ولت باشد (معمولاً ۲۲۰ ولته). که روی شیر برقی نوشته شده است.

وقتی دوشاخه سیم تست را به برق متصل کردید، بوبین شیر برقی باید آزاد شود و لباسشویی شروع به آبگیری کند.

برای تک تک شیر برقی ها این تست را انجام دهید اگر مشکلی از شیربرقی نبود، وارد مرحله‌ی بعد یعنی؛ چک کردن هیدروستات و منبع  آن میشویم.

تست هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی

وقتی آب داخل دیگ بالا آمد، وقت آن رسیده که آبگیری قطع شود. هیدروستات با مکانیزمی که دارد این دستور را به شیر برقی ارسال میکند تا آب ورودی قطع شود و از آبگیری مداوم لباسشویی جلوگیری کند. حال اگر آب کمی وارد لباسشویی شود این هم مربوط به خرابی هیدروستات است؟ بله.

هیدروستات یک مجموعه‌ است که یک شلنگ و منبع دارد. منبع آب هیدروستات در پایین‌ترین نقطه‌ی دیگ قرار گرفته است.

آب پر شده تا حد معین داخل دیگ، هوای شلنگ را به سمت هیدروستات هول داده و این یعنی قطع آبگیری.

وقتی هوای داخل هیدروستات خالی نشود، هیدروستات به اشتباه تشخیص می‌دهد که هنوز داخل منبع آب وجود دارد و دیگر آبگیری نمیکند. اما چه چیزی باعث می‌شود هوا خارج نشود؟

جرم، رسوب یا هر نوع آشغالی که جلوی خروج هوا را گرفته باشد. پس یاد گرفتیم که شلنگ هیدروستات را چک کنیم تا رسوب نگرفته باشد.

بهترین راه این است که شلنگ را کلا جدا کنیم و لباسشویی را روشن کنیم. اگر شروع به کار کرد، پس باز هم باید برویم سراغ مرحله‌ی بعدی.

علت نهایی کار نکردن ماشین لباسشویی در این مرحله، می‌تواند خرابی برد الکترونیک باشد که نتوانسته دستور آبگیری را به شیربرقی ارسال کند.

شیربرقی سالم، هیدروستات و هر چیزی که در مسیر ورود آب به داخل لباسشویی قرار دارند سالم است، پس مشکل از برد فرمان است که نمی‌تواند این عمل را به درستی اجرا کند.

از بررسی برد الکترونیک حساس‌تر و تخصصی‌تر نداریم. پس وقت آن رسیده است که برای برای یافتن علت کار نکردن ماشین لباسشویی خود با دکتر تعمیر تماس بگیرید.

ماشین لباسشویی آبگیری می‌کند ولی کار نمی‌کند

علت کار نکردن ماشین لباسشویی چیست؟ در حالی که لباسشویی آبگیری میکند ولی نمیچرخد!

اگر موتور لباسشویی شما تسمه‌ای باشد، اولِ کار تسمه‌ را چک کنید. تسمه روی پولی موتور و فلکه آبکش قرار گرفته است.

پس توجه کنید که تسمه از فلکه بیرون نیامده و یا پاره نشده باشد. برای دیدن تسمه کافیست که سینی پشت یا سقف لباسشویی را باز کنید.

بعد از آن نوبت به اتصالات برد و موتور میرسد. محل اتصال سوکت موتور از روی خودش و روی برد شل یا جدا نشده باشد.

گاهی علت نچرخیدن دیگ لباسشویی و کار نکردن ماشین لباسشویی به دلیل قفل شدن آبکش و خرابی بلبرینگ‌هاست.

چک کردن این مورد خیلی ساده است. لباسشویی را خاموش و درب را باز کنید. با دست آبکش را بچرخانید. اگر چرخید، نوبت به تست برد الکترونیک لباسشویی است.

تعمیر ماشین لباسشویی که شروع به کار نمیکند

شروع به کار نکردن ماشین لباسشویی از آن دسته مشکل‌هاست که عیب یابیِ وقت گیر و حساسی دارد. شما برای پیدا کردن عیب دقیق، تست‌های زیادی را باید انجام دهید و اگر تخصص کافی نداشته باشید یا تعمیرکاری که تجربه‌ی زیادی ندارد، شروع به تعمیر این مشکل کند، ممکن است مشکلات دیگری در حین عیب یابی رقم بخورد.

دکتر تعمیر این مقاله را برای راهنمایی تعمیرکاران و آگاهی کاربران نوشته است. اما توصیه‌ی ما را جدی بگیرید؛ اگر مهارت و دانش لازم را ندارید از همان اول کار را به متخصص بسپارید.

بارها پیش آمده که مشکل ساده‌ای به راحتی و با هزینه‌ی خیلی کم قابل حل بوده اما به دلیل دستکاری ناشیانه ایرادات بیشتری به دستگاه وارد شده و هزینه‌ی سنگینی هم برای جیب کاربر تراشیده شده است.

تعمیرکاران دکتر تعمیر با توجه به تعمیرات زیادی که روی لباسشویی‌های ال جی، سامسونگ، بوش، آاگ و … انجام داده اند، تجربه‌ی زیادی را کسب کردن و هر متخصص با توجه به مهارت و تجربه‌ی بالایی که دارد تسلط زیادی هم روی عیب یابی و تشخیص دقیق مشکل دارد.

این میزان از تخصص با هیچ چیزی بدست نیامده جز؛ تجربه و آپدیت دانش به همراه تکنولوژی‌های پیشرفته در لباسشویی‌های جدید.

هر سوالی که داشته باشید تیم مشاوره و کارشناسان ما در دکتر تعمیر آماده به پاسخگویی و خدمت هستند.

فرم آنلاین هم به صورت شبانه روزی در اختیار شماست. ما در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

‫18 نظر

 • سعیده نامی گفت:

  لباسشویی ما هم همینجوری شده بود بعد یکی از تعمیرکارای شما اومدن گفتن علت کار نکردن ماشین لباسشویی آبگیرن نکردن هست چون وقتی روشن میشه باید ابگیری کنه ولی نمیکرد، بعد هم تشخیص دادن شیر برقی خرابه. خداروشکر درست شد و الان بدون مشکل کار میکنه. ممنون از فرستادن تعمیرکار باتجربه و متخصص شما. ما که راضی بودیم. امیدوارم این پیام بتونه به کاربران دیگر هم کمک کنه.

 • گیتی سلامی گفت:

  سلام. وقت بخیر. علت کار نکردن ماشین لباسشویی ال جی هم همینه؟ لباسشویی ال جی دارم که کار نمیکنه.

  • ارادت خانم سلامی. ساز و کار ماشین‌های لباسشویی به طور کلی مشابه هست. اگر به دنبال عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی ال جی خودتون هستید این مقاله میتونه شما رو نسبت به علت کار نکردن ماشین لباسشویی آگاه کنه. برای ثبت درخواست تعمیرات هم میتونید با ما تماس بگیرید یا از طریق فرم درخواست به صورت آنلاین ما رو در جریان بذارید.

 • کمیل نیا گفت:

  سلام. کلی لباس دارم برای شستن ولی هر چی میزنم رو استارت لباسشویی شروع به کار نمیکنه. نمیدونم مشکل از کجاست اخرین بار خیلی طبیعی کار کرد. میشه راهنمایی کنید.

  • سلام. مشکل لباسشویی شما نیاز به بازدید حضوری تکنسین داره. برای عیب یابی و تعمیر لباسشویی ال جی با دکتر تعمیر تماس بگیرید تا درخواست شما ثبت بشه.

 • گودرزی گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتتون لباسشویی ما روشن میشه مقداری هم آب توی لباسشویی میاد اما از همیشه کمتر هست و وقتی که تایمر رو روی 15 دقیقه که میزاریم لباس هارو میشوره ولی وقتی زمانش رو بیشتر میکنیم بعد از ده دقیقه لباسشویی خاموش میشه دلیلش چیه؟

 • کامران گفت:

  سلام لباسشوی ما لرزش دارد هنگام خشک کن حتی راه می رود. مشکل از چیست؟

 • محمد گفت:

  سلام .لباسشویی ما مشکلش اینه که لباسشوییو روشن میکنیم دکمه شستشورو انتخاب که میکنیم بعد چند ثانیه تمام چراغهاش چشمک میزنه کار نمی کنه مثل این که در باز باشه کار نکنه علت چی میتونه باشه

  • سلام. ممکنه مشکل از میکروسوئیچ یا برد باشه البته احتمال وجود مشکلات دیگری هم هست که برای عیب یابی دقیق باید تکنسین بازدید کنه.

 • علیرضا کاظمی گفت:

  سلام و عرض ادب و احترام
  ماشین لباسشویی قدیمی شش کیلویی پاکشوما ۶۰۶ T دارم با لباس خیلی کم مثلا چهار تا پیراهن سبک اصلا مشکلی نداره اما اگر از لباس های بیشتری داخل دیگ ماشین بگذارم دیگ ماشین کامل نمی‌چرخد و دیگ ماشین خیلی ارام بصورت رفت و برگشتی عمل میکنه !!علت چیست ؟؟ سپاس از راهنمایی شما

  • سلام و ارادت مشکل لباسشویی شما میتونه از موتور یا خازن باشه باید بازدید بشه تا عیب یابی به صورت دقیق انجام بگیره. برای ثبت درخواست تعمیر لباسشویی تماس بگیرید.

 • صادق رحمانی گفت:

  سلام لباسشویی ابسال مدل ۳۵۳ تولید سال ۸۵ دارم . بعضی وقتها دکمه روشن را که میزنم فیوز ساختمان میپره . اگر فیوز نپره لباسشویی کارش را درست انجام میده . علت چیه . ممنون .

  • سلام پریدن فیوز ساختمان بعد از روشن شدن لباسشویی احتمالا به دلیل اتصالی میکروسوئیچ درب باشد. اما برای عیب یابی دقیق نیاز است بازدید شود.

 • فاطنه جعفری گفت:

  با سلام ماشین لباسشویی ما ال جی هست، روشن میکنیم، ده دقیقه ای کار میکنه ولی بعد رو همون ساعت وایمیسه، روشن هست ولی حرکت نمیکنه و صدا میده

  • سلام برای عیب یابی دقیق لباسشویی ال جی شما باید تکنسین حضوری بررسی کند. برای ثبت درخواست تعمیر لباسشویی ال جی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  7 + 18 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.