تعمیر لباسشویی ال جی

علت کار نکردن ماشین لباسشویی

درخواست‌تان را ثبت کنید. هر طور که راحتید. آنلاین یا با تماس تلفنی. زیر ۶۰ دقیقه با شما تماس گرفته میشه تا هر ساعتی که در نظر دارید، بهترین تعمیرکار ماشین لباسشویی در منزل شما آماده به خدمت باشه.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

ماشین لباسشویی روشن کردی برنامه دادی استارت زدی حالا منتظری شروع به کار کنه، اما کار نمیکنه! علت کار نکردن لباسشویی چی میتونه باشه؟ چطور ماشین لباسشویی روشن میشه ولی شروع به کار نمیکنه؟! این مقاله برای پاسخ به سوالات شما نوشته شده. تمام نکات گفته شده از زبان متخصص تعمیرات ماشین لباسشویی سامسونگ، بوش، ال جی، آاگ و … هست که تجربه‌ی چندین ساله در این زمینه داره. قطعا خوندن این مطالب آگاهی شما رو در مورد استارت یا شروع به کار نکردن لباسشویی بالا میبره و شاید خودتون بتونید با این نکات گفته شده مشکل رو حل کنید.

تجربه‌ی شما از کار نکردن لباسشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

دکتر تعمیر این محتوا رو برای شما و به زبان شما نوشته. حتی اگر هیچ تخصصی در زمینه‌ی تعمیرات لوازم خونگی ندارید یا حتی هیچ شناختی از سیستم و عملکرد لباسشویی نداشته باشید هم میتونید با خوندن این محتوا به جواب برسید، که چرا لباسشویی روشنه ولی کار نمیکنه! حتی اگر مشکل سطحی باشه، با راهنمایی دکتر تعمیر لباسشویی رو خودتون تعمیر می‌کنید.

لباسشویی روشن میشه ولی کار نمیکنه

اگر شما اهل سرچ و جستجو باشید، حتما به محض روبرو شدن با مشکلی، به گوگل متوسل میشید. مقالات زیادی درباره کار نکردن لباسشویی نوشته شده، اما بعضی از نویسنده‌ها به دلیل نداشتن تخصص تعمیراتی، دلایل کار نکردن رو با روشن نشدن لباسشویی یکی دونستن. در صورتی که هر کدوم از این دو مشکل کاملا متفاوت بوده و تنها در بعضی موارد مثل خرابی برد الکترونیک مشکل مشابه‌ای دارن. اما این مقاله توسط متخصص ماشین لباسشویی نوشته شده و دلایل گفته شده دقیقا مربوط به شروع به کار نکردن لباسشوییه.

اول باید مطمئن باشید که لباسشویی روشنه. روشن بودن دستگاه از صفحه نمایش یا در بعضی مدل‌ها صدای فشردن دکمه‌ها و ولوم مشخص میشه. اگر چراغ‌های لباسشویی روشنه ولی با استارت کردن شروع به کار نمیکنه، موارد زیر رو بررسی کنید.

درب؛ دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی

اول باید چک کنیم که درب ماشین لباسشویی بسته شده یا نه! اگر درب بسته هست اما باز هم دستگاه شروع به کار نمیکنه، باید زبانه درب رو چک کنید تا شکسته نشده باشه. چون اگر زبانه درب شکسته باشه، اهرم میکروسوئیچ رو درگیر نمیکنه و لباسشویی کار نمیکنه. بعد از زبانه درب نوبت به تست میکروسوئیچ درب میرسه.

میکروسوئیچ ها معمولاً برقی یا مغناطیسی هستن. شما میتونین با توجه به صدای باز و بسته شدن درب نوع میکروسوئیچ رو تشخیص بدید. میکروسوئیچ‌های برقی زمان باز و بسته شدن درب با صدای بلند تق تق عمل میکنن. اما میکروسوئیچ‌های مغناطیسی یک صدای کوچیک تیک مانند دارن.

تست میکروسوئیچ‌های برقی تخصص بالایی نیاز داره و باید به دست تکنسین انجام بشه. اما با توجه به اینکه اکثر میکروسوئیچ‌ها مغناطیسی هستن و تست آن‌ها ساده تره، دکتر تعمیر در ادامه به شما میگه که چطور از سالم بودن میکروسوئیچ مغناطیسی لباسشویی مطمئن بشید.

اگه درب لباسشویی باز نمیشه حتما علتش رو پیدا کنید: علت قفل شدن درب لباسشویی

تست سلامت میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

کار نکردن لباسشویی و خرابی میکروسوئیچ

برای دسترسی به میکروسوئیچ باید اول فنرِ دورِ لاستیکِ درب رو جدا کنیم. بعد لاستیک رو کنار بزنید و میکروسوئیچ رو باز کنید و بیرون بیارید. سیم‌های متصل به میکروسوئیچ رو جدا کنید و با دقت روی جای سوکت میکروسوئیچ عدد یا حروف نوشته شده رو بخونید، با احتیاط از روی سوکت سیم متصل به ماشین لباسشویی اعداد یا حروف بزرگ رو به هم وصل و لباسشویی رو روشن کنید.

برنامه‌ی مورد نظر رو انتخاب کنید و دکمه استارت رو بزنید. اگر باز هم لباسشویی کار نکرد، باید بریم سراغ مورد بعدی.

کلید استارت یا ولوم خرابه!

لباسشویی روشنه، چراغای پنل روشن، برنامه دادین و دکمه‌ی استارت رو فشار میدین. انتظار میره که آبگیری شروع بشه و لباسشویی کار خودش رو آغاز کنه. اما برخلاف همیشه، لباسشویی شروع به کار نمیکنه. درب هم که مطمئن هستید بسته هست. شاید ایراد از کلید استارت یا ولومی که دستور شروع برنامه رو میده، باشه!

از اونجایی که ماشین لباسشویی‌ها در دو نوع تایمری و الکترونیکی هستن، بسته به نوع لباسشویی، اجرای برنامه بعد از دستور شما (از طریق پنل یا همون صفحه کلید)، به تایمر یا برد الکترونیک ارسال میشه و بعد لباسشویی شروع به کار میکنه.

خرابی کلید میتونه مکانیکی یا الکترونیکی باشه. اگر خرابی مکانیکی اتفاق افتاده باشه، با تعویض کلید استارت مشکل قابل رفعه و در غیر اینصورت باید کار رو به تعمیرکار برد الکترونیک بسپاریم.

لباسشویی کار نمیکنه چون برد خرابه!

شاید این جمله رو زیاد شنیده باشید که میگن برد الکترونیک مغز ماشین لباسشوییه. غیر از این هم نیست. تمام ارتباطات بین موتور و قطعات دیگه با برد الکترونیک پردازش میشه. دستور شروع و پایان هر عملی در لباسشویی در نهایت با برد انجام میشه. مثلا اگر لباسشویی آب رو گرم نمیکنه، شاید علت از مشکل ارتباطی بین سنسورهای مربوطه با برد الکترونیک باشه. باز کردن برد لباسشویی و عیب یابیِ اون، کار تخصصی و حساسی هست که فقط باید توسط یک تعمیرکار الکترونیک انجام بشه.

اگر لباسشویی شما کار نمیکنه میتونید از تعمیرکارای متخصص دکتر تعمیر کمک بگیرید. برای ارتباط با دکمه‌ی زیر رو فشار بدید.

آب وارد ماشین لباسشویی نمیشه و کار نمیکنه

حالا اگه درب لباسشویی قفل میشه اما کار نمیکنه، احتمالاً یا آب نمی‌گیره یا پمپ تخلیه عمل نمیکنه یا هیدروستات به درستی عمل نمیکنه.

اول چک کنید تا شیر آب باز باشه و شلنگ ورودی ترک برنداشته باشه. تاب خوردگی یا جمع شدن رسوب داخل شلنگ باعث بسته شدن مسیر آب شده و طبیعیه که آبی وارد لباسشویی نمیشه و شروع به کار نمیکنه. اگر تمام این موارد رو چک کردی ولی باز هم ایراد پیدا نشد، شلنگ آب رو از روی ماشین لباسشویی باز کن؛ داخل شیر برقی یک فیلتر توری کوچیک وجود داره، فیلتر رو با کمک انبردست بیرون بکشید و تمیز کنید. بعد مثل اول سر جاش بذارید. حالا ماشین لباسشویی روشن کنید. باز هم کار نکرد؟! وقتِ این رسیده تا شیربرقی چک بشه.

پس به طور کلی یکی از دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی میتونه مربوط به دلایل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی باشه.

تست سلامت شیربرقی

شیر برقی علت از کار افتادن لباسشویی

کار نکردن ماشین لباسشویی میتونه به دلیل خراب شدن شیربرقی باشه. اما چطور بفهمیم این قطعه سالمه یا نیاز به تعویض داره.

برای دسترسی به شیر برقی لازمه تا سقف دستگاه رو باز کنید تا تست شیربرقی رو (با کمک یک سیم تست یا همان سیم دو جزء که یک سر دوشاخه و یک سر سوکت یا سر سیم کلمپی داشته باشه)، شروع کنیم.
شیربرقی می‌تونه دوقلو، سه قلو یا حتی چهار قلو باشه. شما باید تک تک شیر برقی‌ها رو بررسی کنید. سوکت شیر برقی رو جدا و سرِ سیم خودتون رو به اون متصل کنید. با احتیاط سیم تست رو به برق وصل کنید. توجه داشته باشید که ممکنه برق مورد نیاز برای شیر برقی ۲۲۰، ۱۱۰ یا به ندرت ۱۲ ولت باشه (معمولاً ۲۲۰ ولته). که روی شیر برقی نوشته شده.

وقتی دوشاخه سیم تست رو به برق متصل کردید، بوبین شیر برقی باید آزاد بشه و لباسشویی شروع به آبگیری کنه. برای تک تک شیر برقی ها این تست رو انجام بدید اگر مشکلی از شیربرقی نبود، وارد مرحله‌ی بعد یعنی؛ چک کردن هیدروستات و منبع اون میشم.

تست هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی

وقتی آب داخل دیگ بالا اومد، وقتش رسیده که آبگیری قطع بشه. هیدروستات با مکانیزمی که داره این دستور رو به شیر برقی ارسال میکنه تا آب ورودی قطع بشه و از آبگیری مداوم لباسشویی جلوگیری کنه. حالا اگر آب کمی وارد لباسشویی بشه این هم مربوط به خرابی هیدروستاته؟ بله.

هیدروستات یه مجموعه‌س که یک شلنگ و منبع داره. منبع آب هیدروستات در پایین‌ترین نقطه‌ی دیگ قرار گرفته. آب پر شده تا حد معین داخل دیگ، هوای شلنگ رو به سمت هیدروستات هول میده و این یعنی قطع آبگیری. وقتی هوای داخل هیدروستات خالی نشه، هیدروستات فکر میکنه هنوز داخل منبع آب هست و دیگه آبگیری نمیکنه. اما چی باعث میشه هوا خارج نشه؟

جرم، رسوب یا هر نوع آشغالی که جلوی خروج هوا رو گرفته باشه. پس یاد گرفتیم که شلنگ هیدروستات رو چک کنیم تا رسوب نگرفته باشه. بهترین راه اینه که شلنگ رو کلا جدا کنیم و لباسشویی رو روشن کنیم. اگر شروع به کار کرد، پس باز باید بریم سراغ مرحله‌ی بعدی.

علت نهایی کار نکردن ماشین لباسشویی تو این مرحله، میتونه خرابی برد الکترونیک باشه که نتونسته دستور آبگیری رو به شیربرقی ارسال کنه. شیربرقی سالم، هیدروستات و هر چیزی که در مسیر ورود آب به داخل لباسشویی قرار دارن سالم، پس مشکل از فرمانده هست که نمیتونه این عمل رو به درستی اجرا کنه. از بررسی برد الکترونیک حساس‌تر و تخصصی‌تر نداریم. پس وقتش رسیده که با دکتر تعمیر تماس بگیرید.

ماشین لباسشویی آبگیری میکنه ولی کار نمیکنه

علت کار نکردن ماشین لباسشویی چیه در حالی که لباسشویی آبگیری میکنه ولی نمیچرخه!

اگر موتور لباسشویی شما تسمه‌ای باشه، اولِ کار برید تسمه‌ رو چک کنید. تسمه روی پولی موتور و فلکه آبکش قرار گرفته. این از جای درستش. پس توجه کنید که تسمه از فلکه بیرون نیومده و یا پاره نشده باشه. برای دیدن تسمه کافیه که سینی پشت یا سقف لباسشویی رو باز کنید.

بعد از اون نوبت به اتصالات برد و موتور میرسه. محل اتصال سوکت موتور از روی خودش و روی برد شل یا جدا نشده باشه.

گاهی علت نچرخیدن دیگ لباسشویی و کار نکردن ماشین لباسشویی به دلیل قفل شدن آبکش و خرابی بلبرینگ‌هاست. چک کردن این مورد خیلی ساده هست. لباسشویی رو خاموش و درب رو باز کنید. با دست آبکش رو بچرخونید. اگر چرخید، نوبت به تست برد الکترونیک لباسشوییه.

تعمیر ماشین لباسشویی که شروع به کار نمیکنه

شروع به کار نکردن ماشین لباسشویی از اون مشکل‌هاست که عیب یابیِ وقت گیر و حساسی داره. شما برای پیدا کردن عیب دقیق، تست‌های زیادی رو باید انجام بدید و اگر تخصصی کافی نداشته باشید یا تعمیرکاری که تجربه‌ی زیادی نداره، شروع به تعمیر این مشکل کنه، ممکنه مشکلات دیگه‌ای در حین عیب یابی رقم بخوره.

دکتر تعمیر این مقاله رو برای راهنمایی تعمیرکاران و آگاهی کاربران نوشته. اما توصیه‌ی ما رو جدی بگیرید؛ اگر مهارت و دانش لازم رو ندارید از همون اول کار رو به متخصص بسپارید. بارها پیش اومده که مشکل ساده‌ای به راحتی و با هزینه‌ی خیلی کم قابل حل بوده اما به دلیل دستکاری ناشیانه ایرادات بیشتری به دستگاه وارد شده و هزینه‌ی سنگینی هم برای جیب کاربر تراشیده شده.

تعمیرکاران دکتر تعمیر با توجه به تعمیرات زیادی که روی لباسشویی‌های ال جی، سامسونگ، بوش، آاگ و … انجام دادن، تجربه‌ی زیادی رو کسب کردن و هر متخصص میدونه که معمولا اگر ماشین لباسشویی ال جی کار نمیکنه، به احتمال زیاد دلیل از چی می‌تونه باشه. این میزان از تخصص با هیچ چیزی بدست نمیاد جز؛ تجربه و آپدیت دانش به همراه تکنولوژی‌های پیشرفته در لباسشویی‌های جدید.

هر سوالی که داشته باشید تیم مشاوره و کارشناسان ما در دکتر تعمیر آماده به پاسخگویی و خدمت هستن. فرم آنلاین هم به صورت شبانه روزی در اختیار شماست. ما در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.


‫14 نظر

 • سعیده نامی گفت:

  لباسشویی ما هم همینجوری شده بود بعد یکی از تعمیرکارای شما اومدن گفتن علت کار نکردن ماشین لباسشویی آبگیرن نکردن هست چون وقتی روشن میشه باید ابگیری کنه ولی نمیکرد، بعد هم تشخیص دادن شیر برقی خرابه. خداروشکر درست شد و الان بدون مشکل کار میکنه. ممنون از فرستادن تعمیرکار باتجربه و متخصص شما. ما که راضی بودیم. امیدوارم این پیام بتونه به کاربران دیگر هم کمک کنه.

 • گیتی سلامی گفت:

  سلام. وقت بخیر. علت کار نکردن ماشین لباسشویی ال جی هم همینه؟ لباسشویی ال جی دارم که کار نمیکنه.

  • ارادت خانم سلامی. ساز و کار ماشین‌های لباسشویی به طور کلی مشابه هست. اگر به دنبال عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی ال جی خودتون هستید این مقاله میتونه شما رو نسبت به علت کار نکردن ماشین لباسشویی آگاه کنه. برای ثبت درخواست تعمیرات هم میتونید با ما تماس بگیرید یا از طریق فرم درخواست به صورت آنلاین ما رو در جریان بذارید.

 • کمیل نیا گفت:

  سلام. کلی لباس دارم برای شستن ولی هر چی میزنم رو استارت لباسشویی شروع به کار نمیکنه. نمیدونم مشکل از کجاست اخرین بار خیلی طبیعی کار کرد. میشه راهنمایی کنید.

  • سلام. مشکل لباسشویی شما نیاز به بازدید حضوری تکنسین داره. برای عیب یابی و تعمیر لباسشویی ال جی با دکتر تعمیر تماس بگیرید تا درخواست شما ثبت بشه.

 • گودرزی گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتتون لباسشویی ما روشن میشه مقداری هم آب توی لباسشویی میاد اما از همیشه کمتر هست و وقتی که تایمر رو روی 15 دقیقه که میزاریم لباس هارو میشوره ولی وقتی زمانش رو بیشتر میکنیم بعد از ده دقیقه لباسشویی خاموش میشه دلیلش چیه؟

 • کامران گفت:

  سلام لباسشوی ما لرزش دارد هنگام خشک کن حتی راه می رود. مشکل از چیست؟

 • محمد گفت:

  سلام .لباسشویی ما مشکلش اینه که لباسشوییو روشن میکنیم دکمه شستشورو انتخاب که میکنیم بعد چند ثانیه تمام چراغهاش چشمک میزنه کار نمی کنه مثل این که در باز باشه کار نکنه علت چی میتونه باشه

  • سلام. ممکنه مشکل از میکروسوئیچ یا برد باشه البته احتمال وجود مشکلات دیگری هم هست که برای عیب یابی دقیق باید تکنسین بازدید کنه.

 • علیرضا کاظمی گفت:

  سلام و عرض ادب و احترام
  ماشین لباسشویی قدیمی شش کیلویی پاکشوما ۶۰۶ T دارم با لباس خیلی کم مثلا چهار تا پیراهن سبک اصلا مشکلی نداره اما اگر از لباس های بیشتری داخل دیگ ماشین بگذارم دیگ ماشین کامل نمی‌چرخد و دیگ ماشین خیلی ارام بصورت رفت و برگشتی عمل میکنه !!علت چیست ؟؟ سپاس از راهنمایی شما

  • سلام و ارادت مشکل لباسشویی شما میتونه از موتور یا خازن باشه باید بازدید بشه تا عیب یابی به صورت دقیق انجام بگیره. برای ثبت درخواست تعمیر لباسشویی تماس بگیرید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  4 × 2 =

  02144380835

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کنه.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.