علت خشک نکردن ماشین لباسشویی

دنبال این هستید که چرا لباس ها بعد از شسته شدن خشک نشدن؟ مطمئن هستید که همه چیز طبق روال بوده و برنامه‌ی مناسبی رو تنظیم کردید؟ احتمالا یک مشکلی وجود داره که تو این مقاله بهش اشاره کردیم پس قبل از هر کاری برای تعمیر یا مشاوره حتما با یک تیم تخصصی و با تجربه مشورت کنید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

خشک نکردن ماشین لباسشویی از اون مشکل هاست که شما رو از دستگاه ناامیده میکنه. یکی از دلایل اصلی محبوبیت لباسشویی، خشک کردن لباس‌ هاست. این فناوری در ماشین لباسشویی مثل تکنولوژی‌های دیگه، باعثِ کم شدن کارهای زمان بر و پر زحمت خانه شده. قابلیت خشک کن در ماشین لباسشویی باعث شده زحمت خشک شدن لباس‌ها کمتر بشه و بتونیم در زمان کوتاه‌تری لباس‌های تازه شسته شده رو بپوشیم.
به طور میانگین لباسشویی در هر بار شستشو ۴۰ لیتر آب مصرف میکنه. برای خارج کردن آب و به حداقل رسوندن رطوبت لباس‌ها، شرایطی وجود داره که همه‌ی این موارد هماهنگ با هم، باعث خشک شدن لباس در لباسشویی میشه. این موارد شامل: دمای آب بالا، دور تند لباسشویی، تخلیه آب هست. دلیل خشک نشدن ماشین لباسشویی میتونه کار نکردن دور تند لباسشویی، نچرخیدن دیگ یا آهسته چرخیدن دیگ لباسشویی باشه.

چه تجربه‌ای از خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی دارید؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

اگر لباس‌ها در لباسشویی به خوبی خشک نمیشن یا انتهای کارِ لباسشویی، مقداری آب در آبکش باقی مونده، این مقاله برای برای پاسخ به سوالات شما و راه حلی برای رفع اون نوشته شده.

علت خشک نشدن لباس در لباسشویی با راه حل

ما تو مقاله‌ی علت خشک نکردن ماشین لباسشویی از دکتر تعمیر به شما یاد میدیم قبل از اینکه با نمایندگی تعمیرات لباسشویی ال جی، بوش، سامسونگ، بکو، ویرپول و … تماس بگیرید، کارهایی هست که شما می‌تونید با دونستن اون‌ها از پس این مشکل بربیاید. ممکنه خشک نشدن لباس‌های شما در لباسشویی به دلیل ساده‌ای باشه که تنها با راهنمایی‌های تئوریک این مطلب، عیب یابی و رفع بشه.

البته مشکل خیس موندن لباس‌ها در لباسشویی دو دلیل اساسی و پنهون دیگه داره. کار نکردن دور تند لباسشویی و تخلیه نکردن آب لباسشویی. یعنی بدون اینکه آب لباس‌ها به طور کامل خارج شده باشن، کار لباسشویی تموم میشه.

ریست دستگاه برای حل مشکل خشک نکردن لباسشویی

ریست کردن ماشین لباسشویی

ریست کردن ماشین لباسشویی می‌تونه اولین قدم برای رهایی از مشکلِ کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی باشه. در لباسشویی‌های الکترونیکی تمام برنامه‌ها با دستور برد الکترونیک عمل میکنن. حالا اگر اختلالی در انتقال دستورات یا تامین ولتاژ مورد نیاز برای قطعه‌ی مربوطه وجود داشته باشه، احتمال برطرف شدن با راه اندازی مجدد لباسشویی بالاست.
چطور ریست کنید؟ لباسشویی رو خاموش و بعد از یک دقیقه روشن کنید. درب لباسشویی رو ۶ بار، در عرض ۱۲ ثانیه، باز و بسته کنید و برنامه‌ی Spin/Rinse رو بدون لباس اجرا کنید. اگر در انتهای برنامه آب به طور کامل تخلیه شد، طبیعتا باید مشکل حل شده باشه.

خشک نکردن لباسشویی به علت عدم تخلیه آب

بیشتر اوقات برای عیب یابی خشک نشدن لباس‌‌ها در لباسشویی باید به دنبال دلیل خالی نشدن آب از لباسشویی باشید. به هر حال طبیعیه که اگر آب به درستی از لباسشویی تخلیه نشه، پایان کار لباس‌ها داخل آب هستن. اما اینکه چرا آب از لباسشویی خالی نمیشه خارج از این بحث بوده اما در یک مقاله‌ی جدا به طور مفصل در این باره صحبت کردیم.

اگر میخوای بیشتر بدونی کلیک کن: علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

washing machine cleaning filter min

شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

پیچ خوردن شلنگ تخلیه اجازه نمیده آب لباسشویی خالی بشه و همین باعثِ خشک نشدن لباس در لباسشویی میشه. البته انسداد شلنگ تخلیه از محل اتصال ورودی (پشت لباسشویی) تا محل اتصال به خروجی فاضلاب؛ باید کامل بررسی بشه. پیچ خوردنِ بیش از حد به دلیل طول زیاد شلنگ، باعث میشه آب نتونه با سرعت خارج بشه و اینجوری به داخل دیگ برمیگرده.

مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه

شستن لباس به مرور باعث میشه کرک و پرز زیادی داخل فیلتر گیر کنه یا حتی وسایلی که فراموش کردید از جیب لباس‌ها خارج کنید، حتی گاهی دکمه‌ی لباس حین شستشو جدا میشه و به سمت فیلتر میره و اونجا گیر میکنه. نه تنها خودش گیر میکنه، راهِ آب رو هم سد میکنه و اجازه نمیده آب کثیف تخلیه بشه و به داخل آبکش برمیگرده. اگر تا حالا این فیلتر رو باز نکردین، حتما سری بهش بزنید و تمیزش کنید.

پمپ تخلیه آب کثیف رو به خروجی پمپ نمیکنه!

گاهی یه سری آشغال از فیلتر عبور میکنه و وارد پروانه‌ی پمپ میشه. یا به دلایلی دچار سوختگی شده و نیاز به تعویض داره. برای تست دقیق‌تر، می‌تونید با یک اهم متر، مقاومت پمپ تخلیه رو چک کنید. مقدار استاندارد مقاومت باید ۵-۱۰ اهم باشه.

در اکثر مواقع تعمیر پمپ تخلیه دور از منطق بوده و ترجیخح بر تعویض پمپ است اما در برخی مشکلات خاص بسته به آسیب دیدگی پمپ امکان دارد که فقط پوسته‌ی پمپ نیاز به تعویض داشته باشد. در صورتی که پمپ تخلیه‌ی ماشین لباسشویی شما نیازمند تعویض باشد، حتما آن را به یک مرکز معتبر و نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ، ال جی، بکو، بوش و برند و متخصص آن بسپارید. چرا که بازار تقلبی فروشان این روزها عجیب داغ است.

خشک نشدن لباس به علت کار نکردن دور تند لباسشویی

لباسشویی با رفتن روی دور تند یا به اصطلاح دور خشک کن و چرخش سریع لباس‌ها، آب باقی مونده‌ی لباس رو خارج میکنه. اگر خشک کن لباسشویی از کار افتاده، باید قطعاتی مثل: تسمه و موتور رو چک کنید.

belt and motor min

آسیب دیدن تسمه‌ی موتور

تسمه انرژی موتور رو به دیگ منتقل میکنه و باعث چرخش اون میشه. اگر دیگ لباسشویی نمی‌چرخه یا کند می‌چرخه، حتما تسمه رو چک کنید. ساییدگی، خوردگی یا کشیدگی تسمه باعث میشه نتونه به درستی جای خودش قرار بگیره و انرژی لازم برای چرخش، از موتور به دیگ منتقل نمیشه. شل یا سفت بودن تسمه هر کدوم به نوبه‌ی خودشون مشکلاتی ایجاد می‌کنن. شل بودن تسمه، انرژی بیشتری صرف یا بهتره بگم تلف میکنه و سفت بودن اون، باعث فشار بیشتر روی موتور و در آخر خرابی اون میشه.
برای تست سلامت تسمه، کافیه آبکش لباسشویی رو با دست بچرخونید. اگر گیر نداشت و بدون مشکل چرخید، نیازی به باز کردن قاب لباسشویی و دسترسی به تسمه نیست. همین تست نشون میده که تسمه‌ی لباسشویی شما سالمه.

لباسشویی روی خشک کن نمیره چون موتور خرابه!

موتور از قطعات مختلفی تشکیل شده. گاهی خرابی موتور در حدی هست که با تعویض بعضی قطعاتِ روی اون، قابل تعمیر باشه و نیازی به تعویض کامل موتور نیست. مثل: آسیب دیدن کلکتور یا کوتاه شدن زغال موتور.

برای اینکه تعمیر ماشین لباسشویی بوش خودتون رو به یک تعمیرگاه معتبر و مطمئن بسپارید تا دیگر خیال شما از بابت تعمیرات و صداقت آن ها راحت باشد، دکتر تعمیر را انتخاب کنید. این مجموعه‌ی تخصصی با هدف جلب رضایت مشتری، سعی بر تعمیر نه تعویض قطعات داشته تا با کمترین هزینه‌ی ممکن دستگاه شما ره زنده کنند و بابت تعمیراتی که انجام می‌دهند، یک ضمانت نامه‌ی کتبی هم در پایان کار به شما ارائه می‌کنند تا خیال شما ۱۰۰% از تمامی جوانب راحت باشد.

چرا لباس‌ ها در لباسشویی خشک نمیشن؟

همیشه مشکل خشک نشدن لباس ها در لباسشویی، کار نکردن دور تند یا تخلیه نشدن آب لباسشویی نیست. نکات قابل توجهی هستن که اگر نسبت به اون‌ها بی‌تفاوت باشید، شرایطی برای لباسشویی ایجاد می‌کنید تا قدرت خشک کردن لباس‌ها رو نداشته باشه! مثل چی؟

لباسِ زیاد، داخل لباسشویی خشک نمیشه!

اگر لباسشویی رو بیشتر از ظرفیتِ آبکش پر کنید، پر شدن دیگ، قدرت چرخش سریع و تند رو از لباسشویی می‌گیره و این یعنی درصد زیادی از آب داخل لباس میمونه و خارج نمیشه. همیشه گفتیم، باز هم میگیم: یک وجبِ بالای آبکش رو خالی بذارید. اینجوری هم لباس‌ها به خوبی خشک میشن، هم به لباسشویی فشار زیادی وارد نمیشه.

انتخاب برنامه مناسب برای خشک کن لباسشویی

انتخاب برنامه‌ی درست برای لباس‌ها

برنامه‌های ماشین لباسشویی براساس کاربردی که دارن (از اسمشون مشخصه. اگر در جریان نیستید میتونید مقاله‌ی معنی کلمات روی ماشین لباسشویی ال جی رو بخونید)، دما و سرعت چرخش متفاوتی دارن. مثلا: برای شستشو و خشک شدن لباس‌های پشمی که از برنامه‌ی Wool یا Hand Wash استفاده میشه و برای شستشو و خشک شدن لباس‌های ظریف و حساس Delicate رو تنظیم می‌کنیم. پس زمانِ انتخاب برنامه، حتما به جنس لباس‌ها و کاربرد برنامه‌ دقت کنید. گاهی همین ناآگاهی ساده باعث میشه لباس‌ها به خوبی شسته و خشک نشن. اونوقت انگشت اتهام رو به ماشین لباسشویی می‌گیرید. در صورتی که مشکل با کمی دقت و تنظیم برنامه‌ی درست حل شدنیه. بدونِ ریالی هزینه!

خشک کن ۱۰۰% ماشین لباسشویی

بعضی از لباسشویی‌های جدید برنامه‌ای دارن که قابلیت خشک کردن ۱۰۰% لباس‌ها رو داره. معمولا خشک کن مستقل هم دارن. این لباسشویی‌ها با قابلیت خشک کردن ۱۰۰ درصدی لباس‌ها، کمی متمایز میشن. در واقع یک سیستم مستقل خشک کن دارن که شامل هیتر و فن میشه. با تولید هوای گرم و جریان آن داخل درام خشک کردن صد در صدی لباس‌ها انجام میشه.

در لباسشویی‌ ال جی LG این قابلیت رو با اسم wash+dry روی پنل می‌بینید. در واقع با انتخاب این برنامه، لباسشویی به طور خودکار بعد از شستشو میره روی خشک کن. اگر بخواید به طور مجزا از خشک کن 100% استفاده کنید، حالت Dry رو فعال کنید. بعد از پایان کار هم با علامت (Cool Down) Cd روی نمایشگر روبرو میشید. البته که این ارور نیست. فقط یک اعلان از تموم شدن کار خشک کن و خنک شدن هست.

اگر میخوای ارورهای ماشین لباسشویی رو بشناسی، کلیک کن: 

ارورهای ماشین لباسشویی ال جی

ارورهای ماشین لباسشویی سامسونگ

ارورهای ماشین لباسشویی بوش

ارورهای ماشین لباسشویی کنوود

علت کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی، علاوه بر دلایل بالا میتونه خرابی فن یا المنت هم باشه. خشک نکردن لباسشویی به طور مداوم، باید توسط تعمیرکار نمایندگی ماشین لباسشویی ویرپول بررسی و عیب یابی بشه.

لباسشویی نمیره روی خشک کن چون برد خرابه!

در نهایت، هر مشکلی تو ماشین لباسشویی میتونه به دلیل خرابی برد باشه. البته بعد از اینکه همه‌ی موارد گفته شده رو بررسی کردید، اما همچنان به دنبال علت خشک نکردن لباسشویی هستید، از یک تعمیرکار برد بخواید تا برد لباسشویی شما رو بررسی کنه. بهترین و دقیق‌ترین تعمیرکارِ نمایندگی ماشین لباسشویی بکو، بوش، ال جی، سامسونگ، کنوود، آاگ، ایندزیت، فریجیدر و … رو از دکتر تعمیر بخواید.

تعمیر خشک کن ماشین لباسشویی

طبق راهنمایی‌های دکتر تعمیر و مقاله‌ای که برای شما در این صفحه قرار دادیم، اول از همه به حجم لبا‌س‌ها و ظرفیت دیگ توجه کنید. گفته شد درصد خشک شدن لباس بستگی به نسبت حجم لباس به ظرفیت آبکش داره. بعد به جنس لباس‌ها و برنامه‌ای که انتخاب کردید، توجه کنید. آخرین تیر شما، ریست کردن برای تعمیر مشکل خشک نشدن لباس در ماشین لباسشویی هست.
مراحل بعدی برای عیب یابی خشک کن لباسشویی، تخصص و تجربه‌ی بالایی می‌طلبه. فراموش نکنید دکتر تعمیر یک تیم متخصص برای برند لباسشویی شما داره تا هر موقع که بخواید، در سریع‌ترین زمان به منزل شما اومده و در حضور خودتون عیب یابی و تعمیر دستگاه رو انجام میده. برای ارتباط با ما یکی از روش‌های تماس مستقیم یا درخواست آنلاین رو انتخاب کنید و ما رو در جریان مشکل لباسشویی خود قرار بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 4 =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.