علت لرزش و تکان خوردن لباسشویی چیست؟

لرزش و تکان خوردن لباسشویی شما را خسته کرده؟ میدانید اگر زودتر فکری به حال آن نکنید اوضاع بدتر شده و به سایر اجزا هم آسیب می‌رساند؟

پس حتما این مقاله را بخوانید. ابتدا باید بدانید که چرا لباسشویی می‌لرزد و سپس به دنبال راه حل رفع لرزش لباسشویی باشید.

به طور خلاصه علت لرزش ماشین لباسشویی به تراز نبود دستگاه، خرابی پایه‌ها، خرابی اجزای داخلی مانند: کمک‌ها ، فنرهای نگهدارنده، بلبرینگ، شفت، سه نظام و … می‌باشد.

تجربه‌ی شما از لرزش و تکان خوردن لباسشویی چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

دکتر تعمیر به تمام دلایل تکان خوردن و لرزش لباسشویی اشاره کرده تا دیگر این موضوع برای شما مبهم نباشد.

ستمام این دلایل با راهکار گفته شده تا اگر دست به آچارید یا تجربه‌ای در این زمینه دارید، خودتان بتوانید با راهنمایی‌های این مقاله توسط دکتر تعمیر مشکل را حل کنید.

فهرست مطالب

علت لرزش ماشین لباسشویی هنگام خشک کن

بیشتر اوقات لرزش لباسشویی هنگام خشک کن اتفاق می‌افتد. یعنی زمانی که لباسشویی روی دور تند و خشک کن است، ماشین لباسشویی چنان می‌لرزد که شروع به حرکت کردن میکند و از جای خود خارج می‌شود!

اما چه چیزی باعث شده که لباسشویی شما به این روز بیفتد؟!

به طور کلی دلایل لرزش و تکان خوردن لباسشویی دو دسته است. یک دسته به نوع استفاده‌ی شما و عوامل بیرونی برمیگردد. دسته‌ی دیگر مشکلات فنی است که به مرور زمان یا در اثر استفاده‌ی نادرست شما ایجاد می‌شود. ابتدا عوامل بیرونی را بررسی می‌کنیم.

باز نکردن پیچ ترنسفر بعد از جابجایی لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی به علت باز نشدن پیچ ترنسلیت

این پیچ‌ها برای محافظت از دیگ لباسشویی در زمان حمل و نقل یا اثاث کشی بسته می‌شوند. معمولا پشت لباسشویی قرار گرفتن.

بعد از جابجایی و در زمان نصب دستگاه حتما این پیچ‌ها را باز کنید. درپوش‌های پلاستیکی که داخل بسته بندی همراه دستگاه است را جای پیچ قرار دهید. باز نکردن پیچ‌های ترنسفر یا نرنسلیت باعث لرزش و حرکت کردن لباسشویی می‌شود.

لرزش لباسشویی به دلیل تراز نبودن

ساده‌ترین دلیل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی می‌تواند تراز نبودن آن باشد. چه زمانی؟ وقتی لباسشویی را جابجا کرده باشید یا به مرور زمان قسمت پلاستیکی پایه‌ها خورده شده و به آهن رسیده باشد.

تراز کردن لباسشویی کار آسانی است. کافیست به توضیحات دکتر تعمیر دقت کنید.

پایه‌های لباسشویی به صورت پیچی هستند که می‌توانید با باز و بسته کردن آن‌ها لباسشویی را روی سطح تراز کنید تا دیگر لق نزند.

کاری به پایه‌‌های عقبی نداریم و تنظیم روی پایه‌های جلویی انجام می‌گیرد.

یک مهره‌ی فلزی یا پلاستیکی روی پایه است که باید به سمت بالا سفت شود. اگر این مهره سفت نشود، با عقب و جلو شدن لباسشویی پایه‌ها می‌چرخند و دستگاه از حالت تراز خارج می‌شود.

پایه جلویی لباسشویی را از سمتی که لباسشویی لق دارد آنقدر باز کنید تا روی سطح سفت شود و دیگر لباسشویی تکان نخورد. مهره را به سمت بالا ببندید تا پایه باز نشود.

اگر برای تراز کردن لباسشویی نیاز به توضیحات بیشتری دارید حتما مقاله‌ی متنی ویدیویی مربوط به آن را ببینید. تا بتوانید علت لرزش لباسشویی خود را با یک عمل ساده حل کنید.

لباسشویی را بیشتر از ظرفیت پر نکنید!

یکی دیگر از دلایل لرزش ماشین لباسشویی که خودتان باعث آن شده‌اید، پر کردن آبکش بیشتر از ظرفیت دستگاه است.

حواستان باشد لباسشویی شما چند کیلویی است و کمی کمتر از ظرفیت نوشته شده روی دستگاه یا کارتون آن، لباس خشک وارد دیگ کنید.

البته اگر حجم لباس‌ها خیلی کم باشد، دیگ در حالت تعادل قرار نمی‌گیرد و ممکن است در این حالت هم دستگاه به لرزش بیفتد.

بهترین حالت وقتی هست که بعد از پر کردن دستگاه، یک وجب یا ۱/۳ بالای آبکش خالی باشد.

شستن اقلام بزرگ و یک تکه‌ای مثل: پتو، ملحفه و حوله اگر اصولی انجام نگیرد، باعث برهم زدن تعادل دیگ و لرزش و حرکت لباسشویی می‌شود.

متعادل کردن لباس‌های داخل لباسشویی

بار متعادل در لباسشویی یعنی چه؟ یعنی لباس‌ها در یک سمت جمع نشوند و به طور یکنواخت داخل دیگ قرار بگیرند.

وقتی فقط یک حوله‌ی بزرگ داخل دیگ قرار میدهید، بعد از آبگیری دستگاه و خیس شدن حوله، وزن حوله سنگین شده و یک طرف دیگ قرار میگیرد، این حالت باعث بهم خوردن تعادل دیگ، لرزش و حرکت لباسشویی می‌شود.

هر چند که شستن پتو، حوله و پرده‌های سنگین در لباسشویی‌های درب از جلو توصیه نمی‌شود، اما اگر در شرایطی خواستید این موارد را با لباسشویی بشویید، حتما به ظرفیت لباسشویی توجه کنید.

البته دکتر تعمیر به شما روش شستن پرده در لباسشویی را به طور تخصصی آموزش داده است.

همینطور برای شستن حوله یا پتو بهاری حتما همراه آن چند حوله کوچیک یا چند تکه لباس وارد دیگ کنید تا تعادل برقرار شود.

توصیه‌ای برای جلوگیری از لرزش لباسشویی

استفاده از پد لرزه گیر لباسشویی میتواند تا حد زیادی از لرزش لباسشویی شما جلوگیری کند. البته زمانی که مشکل فنی در لباسشویی وجود نداشته و قطعه‌ای نیاز به تعویض نداشته باشد.

پدهای ضد لرزش لباسشویی در مدل‌های مختلفی وجود دارند که با توجه به نیاز شما و سطحی که لباسشویی روی آن قرار گرفته، میتوانید تهیه و استفاده کنید.

برای نصب پد‌های لرزه گیر حتما سطح را کاملا تمیز کنید و آن را محکم روی سطح بچسبانید.

علت فنی لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

اگر موارد بالا را چک کردید و باز هم در نبرد با تکان و لرزش شدید ماشین لباسشویی بودید، وقت آن رسیده که با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید.

رعایت نکردن نکات گفته شده و تراز نبودن دستگاه اگر نادیده گرفته شود، به مرور زمان به قطعات داخلی لباسشویی آسیب می‌رساند و با هزینه‌ی بیشتر باید یک قطعه‌ی جدید جایگزین کنید.

اما عوامل فنی لرزش لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش، دوو، کنوود و … چیست؟

لرزش به دلیل خرابی کمک‌های لباسشویی

تعمیر لرزش ماشین لباسشویی به علت خرابی کمک ها

گذشته از عوامل بیرونی، اگر به سراغ ساختار داخلی لباسشویی برویم، اولین قطعه‌ای که میتواند باعث لرزش ماشین لباسشویی شود، خرابی همان قطعه‌ای است که باعث کاهش یا جلوگیری لرزش می‌شود؛ کمک‌ها.

کمک‌های لباسشویی بعد از گذشت چند سال به مرور فرسوده و خراب می‌شود. قابل تعمیر هم نیستند و باید تعویض شوند.

در واقع داخل کمک‌ها، یک نمد وجود دارد که به مرور خورده شده و باعث روان شدن حرکت کمک و همینطور؛ عدم توانایی مهار لرزش دیگ لباسشویی می‌شود.

این قطعه‌ها زیر دستگاه قرار دارند که برای باز کردن و تعویض، نیازه تا تخصص لازم برای تعمیر ماشین لباسشویی داشته باشید. چرا که نیاز به باز کردن پنل بالایی و عقبی دستگاه است.

اگر کمک‌ها آسیب دیده باشند، لرزش همراه با صدای زیاد ماشین لباسشویی خواهد بود.

شستشوی لباس‌های زیاد، سنگین و بیشتر از ظرفیت دیگ، فشار آوردن به دستگاه، عمر کمک‌ها را کوتاه‌تر کرده و زودتر خراب می‌شوند.

تعویض نکردن به موقعِ کمک لباسشویی به قطعات دیگر آسیب جدی وارد میکند. پس حتماً این موضوع را جدی بگیرید و قبل از هر کاری با متخصص لباسشویی مشورت کنید.

خرابی فنرهای نگهدارنده دیگ لباسشویی

دومین قطعه که لرزش ماشین لباسشویی را مهار میکند، فنرهای نگهدارنده دیگ هستند که از یک سمت به دیگ و از سمت دیگر به کابین متصل شده‌اند و جلوی ارتعاشات و لرزش‌ها را میگیرند.

این فنرها دیگ را به صورت معلق و ثابت داخل کابین نگه داشته اند. به مرور ممکن است در اثر عوامل بیرونی، یا فرسودگی در اثر زمان، کش آمده یا از جای خودشان خارج و باعث لرزش لباسشویی شوند.

پس باید پنل بالایی دستگاه توسط متخصص باز و فنرها بررسی شوند. در صورت نیاز به تعویض، تمامی فنرها باید تعویض شود.

تکان خوردن لباسشویی به علت خرابی قطعات دیگ و آبکش

تعمیر لرزش دیگ ماشین لباسشویی

سه نظام یک قطعه از جنس آلومینیوم بوده که وسط آن شفت؛ از جنس فولاد ضد زنگ، قرار گرفته. دو بلبرینگ و یک کاسه نمد روی دیگ قرار دارد و شفت از داخل آن‌ها رد می‌شود.

کاسه نمد برای جلوگیری از ورود آب به بلبرینگ‌ها گذاشته شده است. چرا که نفوذ آب به بلبرینگ‌ها باعث خرابی آن‌ها خواهد شد.

وظیفه‌ی شفت هم چرخاندن آبکش است. ترک برداشتن سه نظام باعث لرزش شدید ماشین لباسشویی می‌شود که حتما باید در اولین فرصت تعویض شود.

لباسشویی از بُن خرابه و میلرزه

یک سری از لباسشویی‌ها هستند که باید با لرزش آن کنار بیایید! چون درست شدنی نیستند! چرا؟! چون مشکل لرزش لباسشویی از کارخانه بوده، از متریالی که برای ساخت دستگاه استفاده شده است.

یعنی کلاً مشکل از طراحی و تولید اولیه است. مثل لباسشویی‌های غیر اصل ال جی یا لباسشویی ال جی هشت کیلوگرمی.

اما چاره چیست؟ اینکه شما به نحوی با توجه به محل قرارگیری لباسشویی، لرزش را مهار کنید. مثلا اگر داخل کابینت قرار گرفته با پد و پارچه دستگاه را در محل فیکس کنید یا از پدهای لرزش گیر استفاده کنید.

تعمیر لرزش ماشین لباسشویی

ما در این مقاله به شما گفتیم که وقتی لباسشویی میلرزد چه مشکلاتی احتمالاتی باعث لرزش لباسشویی شده است. هدف ما آشنا کردن شما با لباسشویی بوده تا اگر خواستید دست به عملی بزنید، با آگاهی تصمیم بگیرید.

اگر موارد اولیه گفته شده در این مقاله را انجام دادید و نتیجه‌ای نگرفتید، بهتر است عیب یابی لرزش لباسشویی را به تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید تا به دنبال نداشتن تخصص و تجربه مشکلات بزرگ‌تری رقم نخورهد و خرج بیشتری برای جیب خودتان نتراشید.

دکتر تعمیر اینجاست تا به طور تخصصی و تضمینی مشکلات دستگاه شما را حل کند. اگر سوالی در مورد لباسشویی دارید میتوانید با ما ارتباط بگیرید و تا کارشناسان ما راهنمایی‌های لازم را در خصوص لرزش ماشین لباسشویی ارائه دهند. همینطور میتوانید با پر کردن فرم تعمیرات در محل، درخواست خودتان را آنلاین ثبت کنید.

‫4 نظر

 • مهدی مرادی گفت:

  سلام و خسته نباشيد ماشین لباسشویی سامسونگ داریم، لرزش داره، شهرستان هستیم متاسفانه چند بار تعمیرکار اومده کمک عوض کرده ولی لرزش لباسشویی قطع نشده. وقتی میچرخه نگاه میکنم انگار دیگ کج می چرخه امکان داره کمک یا راهنمایی کنید. متشکرم.

  • سلام وقت بخیر. علت لرزش ماشین لباسشویی سامسونگ شما تنها کمک‌ها نیستند که با تعویض آن‌ها لرزش رفع بشه! میتونه از بلبرینگ شفت و سایر قطعات دیگ هم باشه.

 • میرزابابایی گفت:

  سلام لباسشویی ال جی داریم که خیلی لرزش داره و دور تند که میشه دیگه حرکت میکنه میاد جلو راهنمایی می کنید چکار باید کنیم؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  18 + شش =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.