۱۳ علت لرزش و صدای موتور یخچال

علت لرزش موتور یخچال چیه؟ چرا صدای لرزش و ویبره از یخچال شنیده میشه؟ برای حل مشکل چه راهکاری وجود داره؟ آیا حتما باید توسط تعمیرکار رفع بشه یاخودمون هم میتونیم تعمیر کنیم؟

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

اما یکی از ایرادهای جدی لرزش یخچال هست که معمولا با سر و صدای عجیب و آزاردهنده یخچال همراهه، در نتیجه برای حل مشکل یخچال شما پی بردن به علت لرزش یخچال بسیار ضرورری هست، در مواقعی ممکنه بی‌توجهی به لرزش، عواقب زیان باری داشته باشه و یخچال شما حسابی خراب بشه و هزینه های تعمیرات گزافی روی دست شما بذاره. پس چه بهتر که عیب یابی و تعمیر رو از همین لحظه شروع کنیم، در ادامه برای پیدا کردن علت لرزش یخچال با ما همراه باشید.

تجربه‌ی شما از مواجه با صدای ویبره و لرزش یخچال چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

علت لرزش یخچال چیست؟

تمام لوازم خانگی یک صدای طبیعی حین کار دارن. یخچال یکی از آن لوازم خانگی هاست که اکثر ساعات در طول شبانه روز روشن و در حال کار کردن هست. وقتی صدا بیشتر از حالت طبیعی میشه یا همراه با لرزش اتفاق میفته؛ کمی باید نگران شد!

لرزش در یخچال فریزر یا ساید بای ساید معمولا به علت ایرادی در قطعات یا سایر مشکلات رخ میده، در ادامه به ۱۳ علت عمده‌ی لرزش یخچال می پردازیم:

۱. یخچال فریزرتون ثابت نیست!

زمانی یخچال فریزر شما در جای خودش ثابت نباشه وقتی که موتور با شدت بالایی در حال کار کردن هست، یخچال شما دچار لرزش میشه، توجه داشته باشین که یخچال شما نباید روی سطح شیبدار قرار گرفته باشه و باید کاملا تراز روی سطوح قرار بگیره، برای رفع مشکل لق شدن یخچال می تونین از پایه های چرخدار متحرک استفاده کنین تا یخچال سر جای خودش ثابت بشه و لرزش از بین بره.

لرزش موتور یخچال سامسونگ، ال جی، بوش، جنرال الکتریک، بکو و … موردی نیست که قابل چشم پوشی باشه. چرا که لرزش موتور آسیب جدی به موتور و قطعات اون وارد میکنه. موتور رو قربانی تراز نبودن یخچال دستگاه نکنید.

۲. ایراد لوله های کندانسور

تمام لوله های سیم پیچ بخش کندانسور با یکدیگر در تماس هستن، گاهی ممکنه که لوله ها و سیم پیچ های پشت یخچال شما شل بشن، اونوقت در حین کارکردن، لرزش ایجاد میشه، یعنی لوله ها به همدیگه می خورن یا اگه فاصله یخچال به دیوار خیلی نزدیک باشه امکان برخورد لوله ها به دیوار هست، در نتیجه با بررسی لوله ها اونا رو از یکدیگر جدا کنین.

۳. مشکل قفسه های داخلی یخچال

اکثر یخچال ها این قابلیت رو دارن که می تونین قفسه های مواد غذایی شون رو از بخش اصلی یخچال جدا کنین، معمولا این قفسه ها رو ممکنه وقت نظافت یخچال جدا کرده و شست و شو بدین، وقتی قفسه ها در جای خودشون ثابت نباشن یا به اصطلاح جا نیفتاده باشن، در نتیجه باعث ایجاد پدیده لرزش یخچال فریزر میشن در نتیجه یکی از راهکار های ثابت کردن قفسه ها در یخچال استفاده از تکه های کوچک فوم هست.

۴. فن یخچال به چیزی برخورد می‌کند!

لرزش یخچال به دلیل خرابی فن

اما یکی دیگه از علت های لرزش یخچال می تونه، مماس شدن فن با برخی از اجزای یخچال باشه، در نتیجه ترجیحا بهتره که جهت تعمیر یخچال رو خاموش کنین و اطمینان پیدا کنین که فن با هیچ جسمی برخورد نداره، در برخی موارد میشه به محورهای چرخش فن، گریس زد تا اصطکاک از بین بره و به تبع صداهای آزارنده هم قطع بشه.

۵. فرسودگی دمپر هوا

یکی دیگه از عوامل لرزش و ایجاد صدای ناهنجار در یخچال مربوط به خرابی دمپر هواست، این قطعه که در یخچال فریزرهای نوفراست نقش تنظیم دما رو به عهده داره، اگه خراب بشه یا به چیزی گیر کنه معمولا علاوه بر علت لرزش یخچال مشکلات دیگه ای هم بوجود میاره. تو این زمینه هم می تونین دمپر رو با گریس چرب کنین و اگه مشکل حل نشد حتما یک تعمیرکار خبره رو برای حل مشکل خودتون خبر کنین.

۶. خراب شدن فیوزهای حرارتی

تمام یخچال های بدون برفک دارای بخشی به نام فیوزهای حرارتی هستن، این قطعه که وظیفه اش کمک به ذوب کردن یخ های اضافی هست اگه درست ایجاد نکنه باعث ایجاد یخ در اجزای داخلی یخچال شما مثل فن میشه و چرخیدن فن با مشکل جدی مواجه میشه، تیغه های فن به یخ برخورد می کنه و باعث ایجاد سر و صدا، همچنین لرزش در یخچال شما میشه، در نتیجه باید موقعیت این فیوزهای حرارتی رو پیدا کرده و با مولتی متر از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل کنین، از آنجایی که تعمیر فیوز حرارتی کار تخصصی هست توصیه می کنیم تعمیر این قطعه رو به تعمیرکار بسپارین که اگه درست نشد خود تعمیرکار قطعه رو برای شما تعویض کنه.

۷. خرابی هیتر یا گرم کننده یخچال

هیتر نقش یخ زدایی رو در یخچال شما ایفا می کنه اگه هیتر از کار بیفته، یخچال شما یخ تولید می کنه و برخورد یخ ها با فن یخچال علاه بر ایجاد صدای آزاردهنده باعث لرزش در یخچال شما میشه، همانند سایر موارد ایراد قطعات یخچال باید هیتر رو پیدا کنین، معمولا این قطعه در اطراف اواپراتور یخچال شما هست و پس از پیدا کردنش باید بوسیله مولتی متر قطعه رو آزمایش کنین که آیا جریان رو از خودش عبور میده یا نه! تعمیر یخچال سامسونگ در این زمینه کار بسیار تخصصی و فنی بوده که بدون تجربه ممکنه مشکل زا باشه.

۸. ایراد تایمر دیفراست (یخ زدا) یخچال

rerigerator defrost

خراب شدن تایمر یخ زدا باعث میشه که یخچال شما دیگه نتونه یخ های اضافی رو از بین ببره و دوباره یخ زدگی اجزای داخلی یخچال مثل فن علاوه بر ایجاد سر و صدای نا به هنجار، با پدیده‌ی لرزش هم مواجه بشین، زیرا فن با یخ های ایجاد شده برخورد می کنه و چنین مشکلی ایجاد میشه، برای حل مشکل می تونین برید سراغ تایمر و اون رو به صورت دستی بچرخونید سپس صبر کنین تا یک صدای ریز کلیک به گوشتون برسه اگه فرایند یخ زدایی آغاز بشه که یعنی دیفراست نیاز به تعمیر داره در غیر این صورت ممکنه مشکل از فیوزهای حرارتی باشه.

۹. خرابی حسگر اندازه گیری دمای یخچال

این حسگرها در تنظیم فرایند یخ زدایی تاثیر ویژه ای دارن، یعنی بر اساس داده های دمای اندازه گیری شده توسط این سنسورها هست که فرایند یخ زدایی انجام میشه و از ایجاد یخ جلوگیری به عمل میاد اگه سنسورها خراب بشن پیامی به برد کنترلی و سیستم یخ زدا مخابره نمیشه.

در نتیجه یخچال شما هم یخ زدایی رو ایجاد نمی کنه و یخ زدگی فن باعث ایجاد سر و صدا و لرزش یخچال شما میشه، باز هم در این بخش صحت عملکرد سنسورها رو می‌تونین با ابزارهایی مثل مولتی متر بررسی کنین از اونجایی که بررسی این مورد هم کاملا تخصص و فنی به نظر میاد پیشنهاد می کنیم کار رو جهت بررسی به یک تعمیرکار خبره بسپارین.

۱۰. ایراد در عملکرد ترموستات

یکی دیگه از بخش هایی که وظیفه ی تنظیم دمای یخچال شما رو برعهده داره، ترموستات یخچال هست، باز هم در ایمودر اگه ترموستان درست عمل نکنه لوله های داخلی و فن یخچال یخ می زنه، برخورد فن با یخ ها مجددا باعث میشه که سر و صدای آزاردهنده یخچال و لرزش یخچال رو تجربه کنین، برای آزمایش ترموستات هم باید آن را مورد آزمایش قرار بدین اگه به دما واکنش نشون نده یعنی خراب شده و باید توسط تکنسین مورد بررسی قرار بگیره.

۱۱. ایراد جدی در برد کنترلی

برد کنترلی در حکم مغز هر وسیله لوازم خانگی هست. اگه برد دچار مشکل بشه نمی‌تونه عملکرد موتور و بخش کمپرسور رو تنظیم کنه، در نتیجه موتور یخچال شما یکسره کار می‌کنه و یخچال بیش از حد سرد میشه و دوباره فن و اجزای داخلی یخ می‌زنه و علت اصلی لرزش یخچال و ایجاد صداهای ناهنجار میشه در نتیجه بهتر هست پس از بررسی تمامی احتمال ها مثل سنسور، فیوز حرارتی و هیتر به سراغ بررسی برد کنترلی بیایین و مشکلش رو بررسی کنین.

علت صدای لرزش موتور یخچال

علت صدای موتور یخچال

موتور یا همان کمپرسور یخچال یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه حیاتی در خانه هست. توجبه نوع کارکرد، دمای آن، و صدا بسیار مهم هست تا بتونیم با کوچکترین نشونه از نیم سوز شدن یا سوختگی کامل جلوگیری بشه چرا که به هزینه‌ی سنگین تعویض موتور می ارزه.

مووتور یا همان کمپرسور یخچال در یک محفظه قرار داره که با بست و پیچ محکم شده و یک سری پایه این قطعه رو در جای خود سفت و عایق نگه داشته. اگر این پایه ها خراب بشن یا پیچ و بست شل بشه، صدای لرزیدن موتور یخچال به گوش میخوره. علت لرزش موتور هنگام خاموش شدن همین شل شدگی موتور در محفظه هست.

۱۲. ایراد جدی کمپرسور

از کمپرسور اکثرا با عنوان قلب یخچال یاد می کنن، یکی از موارد علت لرزش یخچال مربوط به ایراد جدی در بخش کمپرسور یخچال شماست، سوپاپ های داخلی در آستانه‌ی فرسودگی هستن و مایع خنک کننده به خوبی در مدار سیستم یخچال به گردش درنمیاد، این مشکل باعث ایجاد سر و صدا و لرزش جدی یخچال خواهد شد، تعمیرات کمپرسور فوق تخصصی هست و باید واقعا به افرادی کاردان سپرده بشه.

۱۳. مشکل گردش مایع خنک کننده

اگه بخشی از روغن موتور وارد بخش سرد کننده بشه، مخلوط مایع سردکننده و روغن بسیار سنگین میشه و گردش مایع در مدار یخچال دچار مشکل میشه و باعث ایجاد یخ زدگی در فن و مشکلات لرزش و سر و صدای نابهنجار یخچال میشه.

لرزش و صدای طبیعی یخچال

ورود روغن یا رطوبت داخل مدار سرمایشی ممکنه کمی سر و صدا، همچنین لرزش ایجاد کنه بعضی از صداها مثل صدای غرغره یا صدای آب کاملا طبیعی هست، گاهی ترک خوردگی رخ میده و حتی در بخش های شکستگی های کوچکی وجود داره، این صداها قابل حذف شدن نیستن و بخشی از طراحی یخچال شما هستن در نتیجه در این موارد کار خاصی نمیشه انجام داد.

تعمیر لرزش یخچال فریزر

همونطور که مشاهده کردین، علت عمده لرزش یخچال وجود مشکلات جدی در بخش فن یخچال هست، در نتیجه برای از بین بردن این مشکل کافیه که علت های یخ زدگی و مسدود شدن مسیر فن رو به خوبی مشخص کنین. برخی موارد مثل ایرادهای برد کنترلی و کمپرسور خیلی تخصصی هستن و پیشنهاد می کنیم که این موارد رو به یه تعمیرکار ماهر جهت بررسی بسپارین، اگه از تعمیر یخچال سررشته ای ندارین چطوره که برای مشاوره رایگان هم که شده تماسی با ما داشته باشید شاید بتونیم خیلی سریعتر از آنچه که فکر می کنین مشکل شما رو حل کنیم.

‫8 نظر

 • سامان گفت:

  سلام وقت بخیر به تازگی یک یخچال ایرانی خریدیم که صدای زیادی داره. با فروشگاه صحبت کردیم گفتن به دلیل کیفیت ساخته و از کارخونه همینطوره راهی وجود داره صدای این یخچال رو کم کنیم؟ سرما و خنک کنندگیش خوبه راضی هستیم.

  • سلام معمولا صدای فن و موتور دستگاه های جدید زیاد هستن. اگر این صدا آزار دهنده باشه میتونید در صورت تمایل فن اون رو تعویض کنید.

 • سامان گفت:

  سلام وقت بخیر
  دو ساله یخچال پلادیوم خریدیم الان یه هفته ایی میشه که موقع اتومات از محفظه پشتی ک موتور داخلش هست صدای بدی میده مشکلش خیلی جدیه و اینکه چه کاری میشه کرد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام وقت شما هم بخیر. موتور و اجزای آن باید چک شود بهتر است از یک تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید.

  • Ghasem گفت:

   با سلام.دوماه پبش یخچالم رو گاز کردم.بعداز ده ساعت زدم به برق ولی ازهمون روزاول لوله های پشت یخچال برفک میزنه.موتوریخچال هم موقع روشن شدن عادیه ولی وقتی خاموش میشه یه صدای بلندهمراه با لرزش میده.لطفا راهنمایی کنید.دمتون گرم

   • سلام برفک زدن لوله های یخچال نشان می‌دهد که شارژ گاز به میزان استاندارد خود انجام نگرفته و بیشتر از مقدار لازم بوده. صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن یا به دلیل شل بودن پایه‌ و بست موتور است یا مشکل از خود موتور که اگر یخچال شما قدیمی باشد، این صدا جای نگرانی ندارد.

 • حمید گفت:

  سلام
  وقت بخیر و خسته نباشید
  یه فریزر قدیمی مدل چنرال هست که وقتی روشن میشه هیچ صدایی نداره ولی وقتی خاموش میشه موتور یخچال مثل اینکه یه قطعه داخلش شل باشه یه صدای بدی میده
  علتش چی میتونه باشه !؟

  • سلام ارادت. این صدا از موتور یخچال شماست که به دلیل قدیمی بودن آن است. تا زمانی که موتور سالم و در حال کار کردن است مشکل جدی و خاصی وجود ندارد.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  2 × 4 =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.