علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

معمولا نچرخیدن ماشین لباسشویی به علت خرابی قفل یا یکی از اجزاء درب می‌باشد. اما دلایل دیگری مانند خرابی موتور یا اجزاء آن، برد الکترونیک و … می‌توانند در نچرخیدن دیگ لباسشویی دخیل باشند.

در ادامه به طور کامل‌تری به این دلایل می‌پردازیم و همراه با راه حل رفع مشکل شما را با تمامی دلایل عدم چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی آشنا می‌کنیم.

چنانچه در هر مرحله به یک متخصص تعمیر لباسشویی در منزل احتیاج داشتید، می‌توانید با ما تماس بگیرید یا فرم آنلاین را پر کنید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی آن دسته از مشکلات است که می‌تواند تمامی برنامه‎‌های شما را برهم بریزد.

اما نگران نباشید نچرخیدن ماشین لباسشویی همیشه پیچیده و پر هزینه نبوده، ممکن است با خواندن همین مقاله از دکتر تعمیر بتوانید راه حل مشکل دستگاه تان را پیدا کنید و بدون نیاز به تعمیرکار و هزینه‌ای آن را رفع کنید.

تجربه‌ی شما از مواجه با نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی چه بوده؟
برای ما و کاربران دیگر بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

علت نچرخیدن ماشین لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی نمیچرخد؟ نچرخیدن، سفت شدن یا کند چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی سامسونگ، اسنوا، ال جی، زیرووات، بوش و … چندان که فکر می‌کنید، غیر طبیعی نیست و ممکن است برای هر دستگاه ماشین لباسشویی رخ دهد.

البته جای نگرانی جدی نیست، چون این مشکل در اسرع وقت حل می‌شود و مجدداً می توانید ماشین لباسشویی تان را راه اندازی کنید.

کافی است که علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی را به درستی تشخیص دهید. چرا که تشخیص اشتباه نه تنها مشکل را حل نمی‌کند، بلکه ممکن است آسیب‌های جدیدی را به دنبال داشته باشد.

شاید مشکل از قفل درب باشد!

یکی از علت های نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش به خوبی بسته نشدن درب لباسشویی است. وقتی درب ماشین لباسشویی قفل نشده باشد، دیگ لباسشویی به هیچ عنوان نمی چرخد!

زمانی که درب بسته نشده باشد، به دلیل سیستم حفاظتی آن، دستگاه شروع به کار نخواهد کرد. در واقع مرحله اول بعد از تنظیم برنامه، آبگیری است، که شما مرحله آبگیری نکردن ماشین لباسشویی را هم نمی‌بینید.

طبق سیکل شستشوی لباسشویی، بعد از بسته شدن درب، آبگیری انجام گرفته و مایع به داخل آبکش منتقل شده و چرخش شروع می‌شود.

سیستم هوشمند قفل درب خراب شده است!

هر سیستم هوشمندی مجموعه‌ای از اعضا است که برای رسیدن به هدف یکسانی فعالیت می کنند، یکی از علت های بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌تواند این باشد که سیستم قفل ماشین لباسشویی شما دچار یک ایراد جدی شده و به ماشین لباسشویی شما این پیام نمیرسد که درب بسته و قفل شده در نتیجه دیگ نمی چرخد.

این یکی از علت های رایج نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی ویرپول، ال جی، بوش، سامسونگ، زیرووات و … شماست.

lock door

در واقع میکروسوئیچ درب سیگنالی به برد ارسال میکند و بسته شدن درب را گزارش میدهد تا دستور به موتور و نیروی متحرک آن برسد.

وقتی میکروسوئیچ خراب باشد، مسلما نیرویی از سمت موتور برای چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی وارد نمیشود.

اگر علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی اسنوا میکروسوئیچ باشد، باید با تست کردن مطمئن شوید که سوئیچ نیاز به تعویض دارد.

در واقع تعمیر میکروسوئیچ کار منطقی و غیر ممکنی است. به همین دلیل با جایگزین کردن یک میکروسوئیچ اورجینال و با کیفیت مشکل حل خواهد شد.

برای پی بردن به دلیل قطعی نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی ال جی نیاز است تا تعمیرکار به صورت حضوری دستگاه شما را مورد تست و بررسی قرار دهد.

برای ثبت درخواست تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ، بوش، ال جی یا هر برند دیگری با ما تماس بگیرید. متخصص برند دستگاه شما به صورت فوری برای تعمیرات تضمینی به منزل شما اعزام می‌شوند.

درب کامل چفت نشده!

برای چفت شدن درب ماشین لباسشویی یک سیستم مکانیکی و الکترونیکی وجود دارد، بسته به اینکه ماشین لباسشویی شما کدام سیستم را دارد، هر گونه اشکالی مربوط به چفت شدن درب می‌تواند باعث از کار افتادن چرخش دیگ ماشین لباسشویی شما شود.

پس باید به این علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی ال جی خودتان  توجه ویژه‌ای داشته باشید شاید همین مسئله ساده باعث شده که دیگ لباسشویی نچرخد.

برد کنترل؛ علت نچرخیدن ماشین لباسشویی اتوماتیک

برد کنترلی همان مغز ماشین لباسشویی است که وظیفه‌ی تنظیم و شروع فرایند شست و شو را دارد. اگر برد کنترلی شما آسیب دیده باشد و انرژی لازم را برای شروع فعالیت ماشین لباسشویی شما تامین نکند، آن وقت دیگ ماشین لباسشویی شما نمی چرخد.

همانطور که میدانید؛ برد الکترونیک دستور اجرای مراحل را به ترتیب به قطعات لازم میدهد. وقتی برنامه شستشو را تنظیم می‌کنید؛ دستگاه شروع به آبگیری میکند و بعد از پر کردن درام از آب؛ طبیعتا باید شروع به چرخیدن کند.

شاید علت نچرخیدن لباسشویی اتوماتیک شما خرابی برد و ارسال نکردن دستور لازم باشد.

اگر علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی ال جی، اسنوا، دوو، سامسونگ و… خرابی برد کنترلی باشد؛ بهتر است در اسرع وقت یک تعمیرکار ماهر را خبر کنید، چرا که برای حل این مشکل تخصص و تجربه‌ی بالایی لازم است.

علت بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

گاهی میبینید چرخش دیگ لباسشویی انجام میشود. اما دیگ لباسشویی کند میچرخد یا سفت میچرخد.

علت بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی میتواند مربوط به قطعات روی دیگ و آبکش باشد. مسلما چرخش دیگ با هماهنگی قطعات دیگری به طور همزمان صورت میگیرد.

قطعات دیگ شامل: سه نظام، شفت، کاسه نمد، بلبرینگ می‌شود. علاوه بر این قطعات، دو یا سه کمک، دیگ را در کابین نگه میدارند.

تمام این قطعات مصرفی هستند. یعنی بعد از چند سال کارکرد لباسشویی، نیاز به تعویض دارند چون مصرف و مستهلک شده اند.

علت بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی میتواند از خرابی هر کدام از قطعات نام برده نشئت گیرد. مثلا به علت خرابی کاسه نمد، آب به بلبرینگ رسیده و با فرسایش این قطعه هم نیاز به تعویض کاسه نمد است هم بلبرینگ، تا لباسشویی بتواند به درستی بچرخد.

اگر بد چرخیدن همراه با صدای زیاد لباسشویی اتفاق افتد، احتمال خرابی این قطعات بیشتر از قبل است. پس برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش، ویرپول، کندی، ال جی و هر برندی که دارید از تعمیرکار متخصص آن کمک بگیرید تا خرابی به سایر قطعات سرایت نکند.

علت شل چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

لباسشویی میچرخد ولی شل و آهسته میچرخد! علت شل یا کند چرخیدن دیگ لباسشویی ال جی، بوش، اسنوا، سامسونگ، دوو و … چیست؟

یک علت کند چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی؛ بار زیاد داخل آن است. مثلا شما داخل یک لباسشویی ۷کیلوگرمی، یک پتو انداخته اید!

اقلام سنگین و بزرگ و یک تکه‌ای در لباسشویی موجب آهسته چرخیدن لباسشویی میشود. پس همیشه به وزن لباس ها، حجم و جنس آن ها دقت کنید.

مورد بعدی مربوط به موتور لباسشویی می‌باشد. موتور لباسشویی‌ها در هر دوره تغییر کرده و از موتورهای تسمه ای به موتور های بدون تسمه و دایرکت درایو رسیده است.

اما اگر موتور لباسشویی شما از نوع تسمه‌ای باشد، با قطعاتی مثل تسمه، پولی تسمه قدرت به دیگ منتقل می‌شود و آبکش شروع به چرخیدن می‌کند.

در ادامه به طور مفصل در مورد مشکلات موتور و علت شل یا کند چرخیدن ماشین لباسشویی بیشتر صحبت می‌کنیم.

پس مورد بعد توجه به سرویس موتور ماشین لباسشویی است. بهتر است قبل از اینکه دچار نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی شوید، به فکر سرویس موتور باشید.

برای سرویس و تعمیرات لباسشویی کنوود با ما تماس بگیرید تا در سریع‌ترین زمان بهترین تعمیرکار لباسشویی را به منزل شما اعزام کنیم.

رتور یا استاتور خراب است!

خرابی موتور علت کند چرخیدن دیگ لباسشویی

اگر روی لباسشویی شما دایرکت درایو نوشته شده است، یعنی موتور لباسشویی شما از نوع دایرکت درایو است. مانند مدلی که در تصویر بالا می‌بینید.

دو بخش اصلی موتور لباسشویی از روتور و استاتور تشکیل شده که پشت ماشین لباسشویی تعبیه شده و با اعمال نیرو به دیگ موجب چرخش آن می‌شود.

رتور و استاتور یک میدان مغناطیسی برای حرکت دیگ ماشین لباسشویی شما ایجاد می‌کند و چنانچه سیم پیچ استاتور یا بخش روتور ماشین لباسشویی شما ایرادی پیدا کرده باشد، باعث می‌شود که دیگ لباسشویی کند بچرخد یا اصلا نچرخد. چرا که نیروی لازم برای چرخش کامل لباسشویی تامین نمی‌شود.

 

خرابی کوپلینگ موتور لباسشویی!

کوپلینگ یک نوع رابط است (همانطور که اسم آن پیداست، کوپل و اتصال برقرار می‌کند) و وظیفه آن مبادله‌ی انرژی بین موتور و دیگ می‌باشد.

اگر بیش از حد لباس در ماشین لباسشویی انداخته باشید، آن وقت کوپلینگ از کار می‌افتد و دیگ ماشین لباسشویی شما نمی چرخد.

البته یکی دیگر از علت های سفت چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی ال جی شما می‌تواند مربوط به این باشد که کوپلینگ زیاد کار کرده و خراب شده است، در نتیجه ماشین لباسشویی شما نمی چرخد!

برای تعمیر سفت چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بکو می‌توانید کوپلینگ را تعوض کنید. البته برای تعویض کوچیکترین قطعه در دستگاه، حتما از متخصص مرکز تعمیرات لباسشویی بکو کمک بگیرید.

تامین و تعویض قطعه کاری بسیار تخصصی می‌باشد. به خصوص تامین قطعه، که در بازار امروزی ممکن است به دام کلاهبرداران و افراد سودجو بیفتید.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی درب از بالا

اگر مشکل شما نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی درب از بالا باشد، این احتمال را هم در نظر بگیرید که کلاچ آسیب دیده یا در اثر زمان ساییده شده چون این قطعه در ماشین لباسشویی درب از بالا وظیفه‌ی انتقال نیرو از موتور به چرخنده‌ی دیگ را برعهده دارد.

در ماشین لباسشویی دوقلو این قطعه در سمت خشک کن قرار گرفته است. معمولا علت نچرخیدن لباسشویی سطلی دور خشک کن به خرابی همین قطعه برمیگردد. برای عیب یابی دقیق و تعمیر ماشین لباسشویی ال جی با دکتر تعمیر تماس بگیرید.

کیت باند کلاچ آسیب دیده است!

وقتی صحبت از آسیب دیدن کلاچ است، یعنی ممکن است یک سری از اجزای درونی آن آسیب دیده باشد و درست کار نکند.

کیت باند کلاچ هم یکی از همان اجزای آسیب پذیر است که خراب شدن آن یکی از علت های رایج سفت شدن دیگ ماشین لباسشویی سامسونگ شما است.

خرابی درام

درام یا سبد محرک یکی از اجزای دیگ ماشین لباسشویی شماست، که در مدار چرخش ماشین لباسشویی شما قرار می‌گیرد.

اگر سبد خراب شود یا ایرادی پیدا کند، دیگ ماشین لباسشویی شما نمی‌چرخد. گاهی درام تاب برمیدارد و به اطراف دیگ گیر می‌کند و این مانع از چرخش صحیح دیگ خواهد شد. البته ممکن است با وجود این مشکل، نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی همراه با صدا باشد.

 

بد چرخیدن دیگ لباسشویی و خرابی بلبرینگ!

بلبرینگ ماشین لباسشویی باعث می‌شود که چرخش دیگ ماشین لباسشویی شما روان تر و راحت تر انجام شود، اگر بلبرینگ خراب باشد، دیگ هم نمی‌چرخد یا ممکن است کند بچرخد.

امکان دارد بلبرینگ ساییده شود یا داغ کند، همچنین امکان پوسیدگی هم دارد، در نتیجه یکی از علت های بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی ال جی شما خرابی بلبرینگ است.

در برخی موارد خرابی بلبرینگ باعث کند چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌شود.

گاهی نچرخیدن دیگ همراه با سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی است که باید دو مشکل عیب یابی شود:

اگر نچرخیدن لباسشویی همراه با سر و صدای زیاد همراست، این مقاله‌ی تخصصی را مطالعه کنید: علت صدای زیاد ماشین لباسشویی

علت حرکت نکردن دیگ لباسشویی

تسمه شل یا پاره شده است!

اگر لباسشویی شما از موتورهای تسمه‌ای برای چرخش درام نیرو میگیرد، ممکن است عامل آهسته چرخیدن یا حتی نچرخیدن دیگ لباسشویی شما از تسمه باشد.

در واقع درام ماشین لباسشویی شما بوسیله تسمه محرک کار می‌کند، در نتیجه اگر تسمه‌ی محرک پاره یا ساییده شود و آسیب ببیند، دیگ ماشین لباسشویی شما نمی‌چرخد.

خرابی تسمه محرک، یکی از علت های نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی اسنوای شماست. البته خرابی تسمه ممکن است باعث بد چرخیدن یا کندی چرخش دیگ ماشین لباسشویی شما هم شود.

خرابی چرخ تسمه

 چرخ تسمه یکی از اجزایی است که تسمه را به طبلک ماشین لباسشویی شما وصل می‌کند و باعث چرخیدن دیگ می‌شود.

ساییده شدن و معیوب شدن چرخ تسمه باعث می‌شود که فرایند چرخش دیگ به خوبی انجام نشود و در نتیجه یکی از علت های اساسی نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دووی شما همین خراب بودن چرخ تسمه است.

برای تعمیر لباسشویی دوو با مرکز تعمیرات معتبر تماس بگیرید تا عیب یابی دقیق توسط تعمیرکار حرفه‌ای و کاربلد انجام گیرد.

مشکلات موتور و عدم چرخش دیگ لباسشویی

در مرحله‌ی آخر عیب یابی به سراغ موتور بروید، هر چند معمولا خیلی کم اتفاق می‌افتد که علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بوش بابت خرابی موتور باشد.

اما به هر حال احتمال خرابی آن وجود دارد، پس برای اینکه مطمئن شوید مشکل از موتور ماشین لباسشویی است، باید موتور را بررسی کنید.

اگر برق وصل می‌شود، موتور کار می‌کند و صدای عجیبی دارد یا اینکه صدای خاصی ندارد و اما کار نمی‌کند؛ مشکل مربوط به موتور می‌شود.

عدم چرخش دیگ ماشین لباسشویی می‌تواند یکی از علائم نیم سوز شدن موتور دستگاه شما باشد. توصیه می‌کنیم مراحل عیب یابی و تعمیرات لباسشویی ویرپول را به متخصص با تجربه بسپارید.

تا علت نچرخیدن یا سفت شدن دیگ ماشین لباسشویی ویرپول شما سریع‌تر، مطمئن‌تر و تضمینی حل شود.

تعمیر دیگ ماشین لباسشویی

هدف از نوشتن این مقاله پیدا کردن علت نچرخیدن ماشین لباسشویی اتوماتیک، علت نچرخیدن ماشین لباسشویی سطلی و علت نچرخیدن یا سفت شدن دیگ ماشین لباسشویی شما بوده است.

ایرادات ساده و پیچیده‌ای عنوان شد که بهتر است برای رفع ایراد کار را به کاردان بسپارید. مواردی مثل خرابی موتور ماشین لباسشویی، تعویض بلبرینگ و کمک و … کاملا تخصصی هستند و اگر از تعمیرآن ها سر رشته ای نداشته باشید ممکن است آسیب بیشتری به دستگاه ماشین لباسشویی شما وارد شود.

برای ارتباط با مرکز تعمیرات ماشین لباسشویی می‌توانید با شماره‌ی زیر تماس بگیرید یا فرم درخواست آنلاین را پر کنید تا در سریع‌ترین زمان، بهترین و متخصص ترین تعمیرکار به منزل شما اعزام شود.

ضمناً برای اثبات کیفیت کار و جلب رضایت خاطر شما، تمام خدمات تعمیرات دکتر تعمیر با ضمانت نامه کتبی ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + شانزده =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.