علت آبریزی یا نشت آب از ماشین لباسشویی

یکی از خرابی‌های دردسر ساز نشتی آب دادن لباسشویی است. نه تنها باید نگران مشکل دستگاه باشید بلکه باید فکری به حال محیط خیس شده کنید.

علت آبریزی از ماشین لباسشویی می‌تواند به هر قسمت از مجرای آب مربوط باشد. به عنوان مثال این بخش‌ها شامل: شلنگ ورودی و خروجی، جاپودری، پمپ تخلیه، لاستیک دور درب، دیگ و قطعات آن و …

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

برای یافتن علت نشتی ماشین لباسشویی این مطلب را از دست ندهید. در ادامه به طور مفصل و دقیق تر راجع به این مشکل توضیح خواهیم داد.

تجربه‌ی شما از آب دادن ماشین لباسشویی چه بوده است؟
برای ما و کاربران دیگر بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

می‌خوایم درباره موارد زیر صحبت کنیم:

علت آب دادن ماشین لباسشویی

اولین قدم برای پیدا کردن علت نشتی آب این است که نحوه جریان آب در ماشین لباسشویی را درک کنید.

آب از طریق دو شلنگ فلزی براق محتوی آب گرم و سرد به ماشین لباسشویی شما وارد می‌شود، داخل لباسشویی شلنگ‌هایی وجود دارد که درام را پر و تخلیه می‌کند.

همچنین موتور و پمپ‌هایی وجود دارد که جریان آب ورودی و خروجی ماشین لباسشویی شما را کنترل می‌کند.

چنانچه هر کدوم از این مراحل دچار نقص شود، احتمال نشت آب از ماشین لباسشویی وجود دارد که این نشتی می‌تواند از سه ناحیه: درب، جاپودری و زیر ماشین لباسشویی رخ دهد.

علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

چرا از زیر ماشین لباسشویی آب میاد؟

برای اینکه تشخیص دهید نشتی آب لباسشویی از کدام قسمت اتفاق می‌افتد، یک ورق روزنامه زیر دستگاه پهن کنید.

حین کار دستگاه دقت کنید آب کدام قسمت روزنامه را خیس می‌کند. اگر بخش زیرین یا پشتی روزنامه خیس شده باشد، متوجه خواهید شد که نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی اتفاق افتاده است. معمولاً علت نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی ال جی به دلایل زیر می‌باشد:

۱. ایراد از شلنگ تخلیه لباسشویی

Damaged washing machine drain hose

همانطور که توضیح دادیم، برای بررسی علت نشتی آب ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ، ویرپول، بوش و … باید از شلنگ‌های ماشین لباسشویی شروع کنید.

معمولاً علت عمده نشت آب ماشین لباسشویی اسنوا از زیر، مربوط به مشکل شلنگ‌ است، برای بررسی نشتی آب از شلنگ تخلیه، سراغ دیگ ماشین لباسشویی بروید.

اگر متوجه شدید که آب دادن لباسشویی فقط زمان چرخش لباسشویی (تخلیه آب و خشک کن) باشد، احتمالا مشکل از شلنگ تخلیه است. هنگام بررسی شلنگ تخلیه به نکات زیر توجه کنید:

شلنگ وقتی سالم است که اتصالات آن سالم باشد، پس اتصالات را به دقت بررسی کنید.

تمام قسمت‌های شلنگ تخلیه را به دقت بررسی کنید، ممکن است قسمتی از آن پاره شده یا ترک برداشته باشد.

یکی دیگر از دلایل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی سامسونگ شما به دلیل مسدود بودن شلنگ تخلیه می‌باشد. پس حتماً چک کنید تا شئی خارجی داخل شلنگ گیر نکرده باشد.

اگر شلنگ پاره شده یا بخش هایی از آن از بین رفته باشد، بهتر است که شلنگ را تعویض کنید هر چند که می‌توان اتصالات فرسوده شده را از قسمت پارگی برید و مجدد از شلنگ استفاده کرد.

معمولاً یکی از علت های نشت آب از زیر ماشین لباسشویی دوو تازه خریداری شده‌ی شما می‌تواند مربوط به بسته شدن فیلتر تخلیه باشد، معمولاً در ماشین لباسشویی های نو این بخش بسته است.

۲. بررسی شلنگ ورودی آب

Damaged washing machine intel water hose

اما اگر مشکل آب دادن ماشین لباسشویی شما از شلنگ تخلیه نباشد، بهتر است به سراغ شلنگ‌های ورودی آب بروید، موارد زیر را هنگام بررسی مد نظر داشته باشید:

همانطور که گفتیم پشت ماشین لباسشویی شیر آب سرد و گرم وجود دارد، شیرهای آب سرد و گرم متصل به شلنگ‌هایی هستند که همانند شلنگ تخلیه، امکان پارگی یا آسیب دیدگی در آن وجود دارد.

گیره و بست شلنگ ورودی را کامل بررسی کنید. ممکن است مشکل از همان قسمت اتصالات باشد که شلنگ دچار چکه یا نشتی شده است.

اگر شلنگ ورودی آب را باز کردید، بهتر است برای بستن آن از واشر جدید استفاده کنید. استفاده از واشر قدیمی ممکن است باعث نشتی آب از پشت ماشین لباسشویی ویرپول شما شود.

۳. مشکل از پمپ تخلیه است!

خرابی پمپ تخلیه علت نشتی ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه وظیفه‌ی خروج آب از ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. یکی از علت‌های آبریزی یا نشت آب از زیر ماشین لباسشویی ال جی شما می‌تواند مربوط به خرابی پمپ تخلیه باشد.

امکان دارد پمپ تخلیه آسیب دیده باشد و باعث نشت آب از آن قسمت شود. برای تعمیر آن، ابتدا پمپ را بررسی کنید. اگر آب زیادی در اطراف پمپ مشاهده کردید باید پمپ را تعمیر یا در صورت نیاز تعویض کنید.

۴. دریچه یا فیلتر آب ورودی را بررسی کنید

آب دادن ماشین لباسشویی به علت رسوب گرفتن فیلتر ورودی آب

همانطور که پیش‌تر گفتیم فیلتر یا دریچه ورودی وظیفه‌‌ی کنترل میزان آب سرد و گرم ورودی به دستگاه را دارد. این دریچه به صورت یک شیر پشت ماشین لباسشویی شما قرار گرفته است. و بوسیله‌ی یک شلنگ از پشت ماشین لباسشویی شما به دستگاه متصل می‌شود.

اگر شیر مسدود شده یا آسیب دیده باشد، نیاز به تعویض دارد. خرابی دریچه یا فیلتر ورودی آب یکی از دلایل نشتی آب از زیر ماشین لباسشویی بوش شماست.

۵. عواقب سوراخ شدن دیگ

یکی دیگر از علت های نشت آب از ماشین لباسشویی، مربوط به سوراخ شدن دیگ لباسشویی است. از این رو خیلی مهم است که دستگاه شما روی سطح شیبدار قرار نگرفته باشد و کاملاً تراز باشد.

اگر دستگاه تراز قرار نگیرد، دیگ ماشین لباسشویی به مرور زمان سوراخ خواهد شد. طبیعی است که آب از آبکش وارد دیگ شده و از آنجا به بیرون نشت می‌کند. برای تراز کردن دستگاه می‌توانید از مقاله‌ی آموزش تراز کردن لباسشویی کمک بگیرید.

در چنین شرایطی حتما با متخصص تعمیر لباسشویی بوش، ال جی، سامسونگ و … تماس بگیرید و با توصیه‌ی تعمیرکار متخصص نسبت به تعمیر یا تعویض دیگ لباسشویی اقدام کنید.

۶. چون سطح تراز نیست

تراز نبودن علاوه بر آسیب به دیگ ماشین لباسشویی می‌تواند، بلبرینگ و کاسه نمد ماشین لباسشویی شما را هم دچار مشکل کند.

البته زیاد بودن حجم لباس‌ها یا شستشوی پتو هم به قطعات دیگ آسیب می‌رساند، یکی دیگر از علت‌های آب دادن ماشین لباسشویی سامسونگ شما خرابی کاسه نمد و بلبرینگ است، معمولاً بهتر است در صورت وقوع از متخصص تعمیر ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

علت نشت آب ماشین لباسشویی از درب

علت آبریزی یا نشت آب از درب ماشین لباسشویی چیست؟

در مواردی ممکن است متوجه شوید که جلوی ماشین لباسشویی خیس شده و پر از آب است! این مدل آبریزی مربوط به نشت آب از درب ماشین لباسشویی است. اما علت آب دادن درب لباسشویی چیست؟

درب ماشین لباسشویی از جمله مواردی است که می‌تواند در اثر استفاده‌ی نادرست زیاد و مداوم آسیب ببیند. تمیز نکردن مرتب لاستیک دور درب، شستشوی بیش از حد لباس و … با گذشت زمان منجر به خرابی لاستیک و از دست رفتن خاصیت آببندی آن می‌شود.

در واقع لاستیک دور درب لباسشویی به عنوان یک عایق برای جلوگیری از نشت آب لباسشویی به بیرون تعبیه شده است.

زمانی که لاستیک پاره، دفرمه یا پر از کرک و مو شود، درب به درستی علیق نمی‌شود و حین کار متوجه آبریزی از درب لباسشویی خواهید شد. برای حل این مشکل بهتر است که لاستیک دور درب را بررسی و در صورت لزوم تعویض کنید،

علت نشت آب از جاپودری ماشین لباسشویی

در این بخش با دو مدل آبریزی یا نشت آب از جا پودری ماشین لباسشویی آشنا می‌شویم. در این حالت علاوه بر آبریزی در نواحی جلویی ماشین لباسشویی، شاهد مخلوطی از آب و کف هم در حین چرخه شست و شو خواهید بود.

علت آب دادن ماشین لباسشویی

۷. علت مشاهده نشتی آب و کف، مضرات پودر شوینده نامناسب

اگر آب منزل شما سختی زیادی دارد و از نرم کننده‌ی آب برای شست و شو استفاده می‌کنید؛ احتمال یکی از دلایل نشتی آب لباسشویی استفاده بیش از حد این مایع است.

در چنین حالتی که آب سخت باشد احتمالا مواد شوینده‌ی زیادی هم استفاده می‌کنید. در نتیجه آب و کف زیادی ایجاد می‌شود و مازاد آن از ماشین لباسشویی شما سرریز خواهد شد.

پس یکی از علت‌های نشتی آب و کف از ماشین لباسشویی شما استفاده بیش از حد از مواد شوینده‌ و یا مواد بی کیفیت و منقضی شده است، پس سعی کنید به اندازه کافی از پودر یا مایع استفاده کنید. 

برای اطلاع از میزان مناسب مصرف مواد شوینده نسبت به حجم لباس‌های تان، راهنمای پشت جعبه‌ی پودر یا مایع را مطالعه کنید. مقدار آن ها برای هر برند از مواد شوینده می‌تواند متفاوت باشد.

۸. نشتی از ناحیه جا پودری!

جا پودری ماشین لباسشویی محفظه آسیب پذیری است، بنابراین باید همیشه حواستان باشد از سفید کننده زیاد استفاده نکنید، چون باعث خوردگی و از بین رفتن سطوح جا پودری خواهد شد.

از آنجا که جنس این محفظه از پلاستیک است، احتمال ترک خوردگی، سوراخ شدن یا شکستگی وجود دارد. در صورتی که یکی از این مشکلات رخ دهد شما با نشت آب از قسمت جا پودری لباسشویی مواجه خواهید شد.

برای حل مشکل ناچارا باید جاپودری را تعویض نمایید.

 

رفع آبریزی ماشین لباسشویی

دکتر تعمیر سعی کرده است تا راهکارهایی برای تعمیر مشکل نشت آب از ماشین لباسشویی به صورت ساده برای شما شرح دهد. همانطور که گفته شد آب دادن ماشین لباسشویی میتواند از جاهای مختلف مثل: جاپودری، درب یا کف لباسشویی اتفاق افتد که هر کدام از این موارد به مشکلات خاصی اشاره دارند. ابتدا محل نشتی را پیدا و بعد برای رفع نشتی مطابق با تشخیص تکنسین متخصص عمل کنید.

از آنجایی که یافتن محل نشتی در ماشین لباسشویی نیاز به تخصص و تجربه دارد؛ پیشنهاد می‌کنیم در صورت مواجه با مشکل آبریزی لباسشویی ال جی، سامسونگ، بوش، دوو، بکو، اسنوا، ویرپول، زیرووات، ایندزیت و … حتما از تکنسین متخصص کمک بگیرید و اجازه دهید از ابتدا تا انتهای این مشکل توسط یک فرد متخصص عیب یابی و تعمیر شود.

اگر به دنبال یک متخصصِ کار کشته هستید، دکتر تعمیر با ضمانت نامه کتبی تمام تعمیرات و خدمات را در حضور شما ارائه می‌کند. کافیست مشکلات خودتان را با دکتر تعمیر در جریان قرار دهید.

برای ثبت درخواست تعمیر لباسشویی با ما تماس بگیرید یا فرم آنلاین را پر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شش =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.