علت ارور E15 ماشن ظرفشویی بوش

معنی ارور E15 در ظرفشویی بوش این است که آکواستاپ تشخیص داده در کف ماشین ظرفشویی آب وجود دارد و به همین دلیل سیستم محافظت در برابر نشتی دستگاه شما فعال شده است.

علت خطای E15 ماشین ظرفشویی بوش شما وجود آب در دستگاه بوده که بهتر است در این شرایط ابتدا جریان آب ورودی را قطع کنید و با ما تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

اگر با خطای e15 ظرفشویی بوش مواجه شده اید، سعی نکنید بدون دانش فنی و تجربه بتوانید آن را تعمیر کنید. چرا که این ارور و تعمیر ماشین ظرفشویی بوش نیاز به تخصص و تجربه‌ی کافی دارد تا به طور کامل مشکل بر طرف شود.

در ادامه به تمام دلایل خطای E15 ظرفشویی بوش پرداخته ایم و توصیه می‌کنیم شما هم ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید تا به آن‌ها آگاه باشید. حتی روش‌های پیشگیری از این ارور آورده شده تا با استفاده‌ی صحیح از ماشین ظرفشویی کمتر با خرابی‌های آن مواجه شوید.

معنی ارور E15 ماشین طرفشویی بوش چیست؟

علت ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش

قبل از هر چیز، شما باید معنی کد خطای e15 روی ماشین ظرفشویی بوش که یکی از شایع‌ترین ارورها در این دستگاه است را بدانید.

زمانی که ماشین ظرفشویی شما دچار نشتی شده و آب در سینی کف ظرفشویی تجمع یافته است، شناور استایروفوم منجر به فعال شدن آکواستاپ می‌شود و ورودی آب بسته شده و ارور E15 روی نمایشگر ظرفشویی بوش ظاهر خواهد شد.

به طور کلی این کد خطا در اثر تجمع و نشتی آب به داخل کابین دستگاه رخ می‌دهد! از آنجا که این ارور محدوده‌ی گسترده‌ای را شامل می‌شود، عیب یابی آن را به یک تعمیرکار با تجربه و متخصص بسپارید.

دکتر تعمیر، عیب یابی و تعمیرات ماشین ظرفشویی بوش را در محل و به صورت تضمینی انجام می‌دهد. می‌توانید برای ثبت درخواست با ما تماس بگیرید.

علت خطای E15 ظرفشویی بوش

همانطور که گفتیم، ارور e15 در ظرفشویی بوش زمانی ظاهر می‌شود که در کف ماشین ظرفشویی آب جمع شده باشد و سوئیچ ایمنی را فعال کرده و همین موضوع سبب فعال شدن خودکار سیستم حفاظت از نشت آب می‌شود.

خطای e15 برخلاف ارور e24 ماشین ظرفشویی بوش به معنای آب گرفتگی دستگاه نمی‌باشد. در واقع معنای ارور E15 این است که نشتی در ف دستگاه باعث فعال شدن سوئیچ ایمنی آن شده است.

سوئیچ ایمنی در پایین ماشین ظرفشویی بوش قرار گرفته است، بالای یک دیسک و حوض پلی استایرن نصب شده است. زمانی که آب داخل دیسک جمع و شناور می‌شود، سوئیچ ایمنی را خاموش کرده و باعث کد خطای E15 ظرفشویی بوش Bosch می‌شود.

1. انسداد بازوهای آبپاش

Dishwasher spray

زمانی که بازوهای آبپاش به طور نا منظمی مسدود شده باشند، امکان دارد حین چرخه‌ی شستشو آب به درستی گردش نداشته باشد و به جهات مختلفی مانند کف دستگاه پاشیده شود.

همچنین بر اثر فشار زیاد آب یا ترک خوردن بازوهای آبپاش، آب با فشار بالایی از قسمت پایینی دستگاه خارج شود و منجر به ارور E15 ظرفشویی بوش شود.

راه حل: با در خارج و تمیز کردن بازوهای آبپاش به کمک خلال دندان می‌توانید مشکل انسداد را برطرف کنید. اگر بازوها شکسته باشند با تعویض آن مشکل حل خواهد شد.

2. خرابی سوئیچ نشت

خرابی سوئیچ نشتی و بروز ارور e15 در ماشین ظرفشویی بوش

سوئیچ یا سنسور شناور زمانی فعال می‌شود که کف دستگاه آب نشت پیدا کند. به ندرت پیش می‌آید که این سوئیچ خراب شود و تشخیص اشتباهی دهد.

با فعال شدن این سوئیچ چه کف دستگاه آب باشد چه نباشد، خطای E15 روی ظرفشویی نمایان می‌شود.

از آنجا که این ایراد به ندرت اتفاق می‌افتد، موارد دیگر را عیب یابی کنید و در آخر به سراغ تست و عیب یابی سنسور نشت یاب بروید.

3. سست شدن یا پارگی شلنگ ها و اتصالات

شلنگی که نادرست نصب شده یا آسیب دیده باشد باعث نشتی در ماشین ظرفشویی می‌شود. شل بودن اتصالات (هنگام نصب دستگاه) و آب بندی نشدن آن‌ها می‌تواند علت ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش باشد.

برای عیب یابی و تعمیر ظرفشویی بوش و رفع خطای E15، ابتدا اتصالات و شلنگ‌ها را چک کنید و در نهایت اگر موفق به رفع خطا نشدید، با مرکز تعمیرات بوش تماس بگیرید.

4. خرابی برد الکترونیک

dishwasher board

برد الکترونیک تمامی عملیات ماشین ظرفشویی را کنترل می‌کند. یکی از دلایلی که می‌تواند باعث بروز خطای E15 ظرفشویی بوش شود، افزایش سطح آبگیری توسط برد الکترونیک است!

با آبگیری بیش از حد، مخزن سر ریز شده و آب اضافی به کف دستگاه وارد شده و باعث خطای می‌شود.

این مشکل کاملا تخصصی بوده و بدون مهارت و دانش کافی نمی‌توانید آن را رفع کنید. با تعمیر برد توسط تعمیرکار برد الکترونیک می‌توانید مشکل را حل کنید.

5. خرابی شیر ورودی آب

شیر ورودی آب و سوئیچ نشتی در یک قسمت قرار دارند. زمانی که شیر ورودی خراب شود یا آب از آن قسمت نشت یابد، سینی زیر دستگاه پر از آب شده و با فعال شدن سوئیچ، خطای E15 هم ظاهر خواهد شد.

راه حل: برای حل این مشکل معمولا شیر ورودی را تعویض می‌کنند. برای تعویض شیر ورودی پیشنهاد می‌کنیم از یک تعمیرکار با تجربه کمک بگیرید.

6. تمیز کردن ماشین ظرفشویی

جلوگیری از ارور e15 ماشین ظرفشویی بوش

ذرات غذا، خاک یا باقی مانده های شوینده، می‌تواند روی عایق لاستیکی درب ماشین ظرفشویی جمع شود. در نهایت از بسته شدن درست درب شما جلوگیری می‌کند که باعث نشت آب خواهد شد.

حتما بعد از هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی فیلتر کف را خارج و تمیز کنید.

راه حل: لاستیک درب ماشین ظرفشویی بوش خود را با یک پارچه نرم مرطوب و مقداری مواد شوینده پاک کنید.  درب را باز بگذارید و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود یا به صورت دستی آن را با یک حوله خشک پاک کنید.

7. سوراخ بودن بدنه‌ی ماشین ظرفشویی

ممکن است بر اثر واکنش نمک و مایع جلا دهنده‌ی بی کیفیت، سوراخ‌های ریز و میکرونی ایجاد شود یا بر اثر گذشت زمان زیادی که از ماشین ظرفشویی استفاده نکرده اید، نمک داخل مخزن مانده و منجر به اکسیده شدن بدنه شود و سوراخ های ریزی ایجاد کند.

با وجود این سوراخ‌ها، ماشین ظرفشویی حین کار نشتی داشته و آب به قسمت‌های مختلف آن از جمله کف دستگاه رسیده و ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش ظاهر می‌شود.

راه حل: حتما از نمک و مایع جلا دهنده‌ی اورجینال و با کیفیت استفاده کنید و حداقل ماهی یکبار دستگاه را روشن کنید تا از چنین اتفاقاتی پیشگیری کنید.

8. نشتی هیت پمپ یا دریچه کف

این مورد هم خیلی کم اتفاق می‌افتد اما احتمال دارد ارور E15 ظرفشویی بوش شما ناشی از ایراد دریچه فیلتر کف دستگاه یا  ورودی و خروجی هیت پمپ باشد و باعث نشت آب شود.

این مورد حتما باید توسط تعمیرکار ماشین ظرفشویی بررسی شود. در صورت نیاز تعمیر یا تعویض می‌شود.

9. استفاده از مقدار زیادی مواد شوینده

علت بروز ارور e15 در ظرفشویی بوش بر اثر مواد شوینده زیاد

اضافه کردن بیش از حد مواد شوینده به ماشین ظرفشویی باعث تمیزتر شدن ظروف نمی‌شود. با اینکار تنها باقی مانده مواد شوینده روی ظروف و دستگاه شما باقی می‌ماند.

این اشتباه (استفاده از مواد شوینده زیاد) باعث می‌شود ماشین ظرفشویی کف اضافی تولید کند که می‌تواند به گوشه و کنار دستگاه نفوذ کند. همچنین ممکن است به قسمت پایینی ظرفشویی نشت کند و سوئیچ نشتی را فعال کند. در نهایت کف زیاد منجر به ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش می‌شود.

راه حل: برای از بین بردن کف اضافی، ماشین ظرفشویی را خاموش کنید و منتظر بمانید تا کف پخش شود. سپس داغ ترین چرخه شستشو را در ماشین ظرفشویی بدون ظرف (خالی) اجرا کنید.

هرگز مایع ظرفشویی را داخل ماشین ظرفشویی نریزید. حتما از مواد شوینده مخصوص ظرفشویی و با کیفیت بالا استفاده کنید.

۳ روش رفع ارور E15 ماشین ظرفشویی بوش

در اینجا سه روش برای رفع خطای e15 ظرفشویی بوش آورده ایم که ممکن است بتوانید بدون نیاز به مرکز تعمیرات بوش خودتان آن را بر طرف نمایید.

اما اگر تخصص و دانش کافی در این زمینه ندارید قبل از دستکاری، با یک متخصص مشورت کنید تا مشکلات بیشتری برای دستگاه خود رقم نزنید.

رفع ارور e15 ظرفشویی بوش با هارد ریست

این روش بسیار آسان و ساده است و پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه با مرکز تعمیرات تماس بگیرید، حتما این روش را امتحان کنید.

 • کلید Start/Reset روی دستگاه را حداقل سه ثانیه فشار دهید.
 • درب دستگاه را ببندید تا تخلیه به طور کامل انجام گیرد.

اگر این روش مشکل را بر طرف نکرد، روش موقتی بعدی را دنبال کنید.

رفع ارور e15 ظرفشویی بوش با روش شیب

رفع ارور e15 ظرفشویی بوش با روش شیب
 • دستگاه را از برق بکشید و آب آن را قطع کنید.
 • سپس ماشین ظرفشویی را با زاویه 45 درجه به عقب برگردانید.
 • مجدد دستگاه را به حالت عمودی در جای خود برگردانید. (با اینکار سوئیچ نشتی غیرفعال می‌شود)
 • بعد از تخلیه کردن آب داخل سینی؛ 24 ساعت به دستگاه فرصت دهید و پس از آن برق و آب ورودی ماشین ظرفشویی را وصل و تست کنید.

بعد از روشن کردن دستگاه ببیندید آیا باز هم ارور E15 را روی ماشین ظرفشویی بوش مشاهده می‌کنید؟ یا خیر.

این روش، ممکن است به صورت موقتی مسئله را حل کند. چنانچه مجدداً با ارور E15 ظرفشویی بوش مواجه شدید، در اولین فرصت با متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی تماس بگیرید تا مسئله به صورت تخصصی و تضمینی حل شود.

رفع ارور E15 ظرفشویی بوش با ریست سوئیچ

این مراحل برای زمانی که کف ماشین ظرفشویی پر از آب و لجن شده است کارساز می‌باشد.

 • ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و جریان آب را ببندید.
 • نیاز است درب دستگاه را باز کنید. برای باز کردن پیچ‌های درب از پیچ گوشتی Trox 20 استفاده کنید.
 • کمی درب را ببندید و پانل بیرونی را به پایین بلغزانید تا جدا شود.
 • پد کنترل را از پانل بیرونی جدا نمایید.
 • پانل دسترسی از قاب را در پایین ماشین ظرفشویی جدا کنید و عایق را از مسیر خارج نمایید.
 • سوئیچ نشتی را پیدا و جدا کنید.
 • دیسک پلی استایرن را برداشته و پاک نمایید و همچنین محل نشتی را با یک حوله تمیز کنید.
 • دیسک را در جای خود قرار داده  و عایق را وصل کنید.
 • پشتیبانی قاب و پانل دسترسی را در جای خود قرار داده و پد کنترل را نیز وصل نمایید.
 • پانل درب بیرونی را مجدد نصب کرده و ماشین ظرفشویی و آب ورودی آن را وصل کنید.

این روش مانند دو روش قبلی، ممکن است به صورت موقتی ارور e15 ظرفشویی بوش را رفع نماید. اما به طور کلی این خطا نشان دهنده‌ی نشتی دستگاه شماست و علت نشتی باید پیدا و حل شود تا مجدد با چنین اروری مواجه نشوید.

برای عیب یابی علت نشت آب از ماشین ظرفشویی و تعمیرات تخصصی دستگاه می‌توانید درخواست خود را از طریق تماس مستقیم یا فرم آنلاین ثبت کنید.

چگونه از بروز ارور E15 ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

چطور از ارور e15 ظرفشویی بوش جلوگیری کنیم؟

اولین و تاثیر گذارترین مورد برای پیشگیری از بروز ارور، استفاده‌ی صحیح و تمیز نگه داشتن دستگاه است.

 • بعد از هربار استفاده فیلتر کف را خارج و تمیز کنید.
 • از مواد شوینده، نمک و جلادهنده‌ی اورجینال و با کیفیت استفاده کنید.
 • از افزودن مواد شوینده به مقدار زیاد خودداری کنید.
 • به طور مرتب دستگاه را با مواد مخصوص جرمگیری کنید.
 • حداقل ماهی یکبار دستگاه را روشن کنید.
 • چیدن صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی را رعایت کنید.
 • قبل از چیدن ظروف مواد غذایی روی آن‌ را با یک دستمال پاک کنید.

سوالات متداول

همانطور که در این مقاله خواندید، ارور E15 به عوامل مختلفی بستگی دارد و تشخیص و عیب یابی هر مشکل جداست. به عنوان مثال زمانی که خطا بر اثر خرابی سنسور نشتی ظاهر شده، هزینه‌ی کمتری نسبت به خرابی برد دارد.

هزینه تعمیرات قبل از انجام تعمیر به شما مشتریان عزیز اعلام می‌شود. در صورت توافق شما کار انجام می‌گیرد.

توصیه می‌کنیم برای رفع این خطا از تعمیرکار متخصص و با تجربه کمک بگیرید. اما سه روش برای رفع این خطا ارائه داده ایم که با اجرای آن‌ها می‌توانید به صورت موقتی آن را پاک کنید.

ارور E15 ظرفشویی بوش

در این مقاله به تمام دلایل ارور E15 ظرفشویی بوش پرداختیم و راه حل‌هایی را برای رفع این ارور ارائه دادیم تا بتوانید در مواقع اضطراری به صورت موقت از آن ها استفاده کنید.

خطای E15 در ظرفشویی بوش تخصصی بوده و برای رفع آن به تعمیرکار باتجربه نیاز دارید. دکتر تعمیر با ارائه خدمات فوری و تضمینی در منزل شما می‌تواند انتخاب مناسبی باشد تا با خیال راحت دستگاه تان را به یک مرکز معتبر و قابل اعتماد بسپارید و با مقرون به صرفه ترین هزینه دستگاه خود را تعمیر کنید.

برای ثبت درخواست تعمیرات ظرفشویی بوش می‌توانید فرم آنلاین پر کنید یا با ما تماس بگیرید.

یک نظر

 • سلامی گفت:

  سلام تشکر از مقاله‌ی کاربردی و مفیدتان. من فعلا توانستم با راهکار این مقاله ارور e15 ظرفشویی ام را حل کنم اگر مجددا ارور دهد حتما باید تعمیرکار بیاورم؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هفده − هفده =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.