۹ علت روشن نشدن یا کار نکردن ماشین ظرفشویی

کار نکردن یا روشن نشدن ماشین ظرفشویی دو مشکل مجزا هستند و هر کدام می‌تواند دلایلی داشته باشد که باید هر چه سریع تر شناخته و برطرف شود.

کار نکردن ماشین ظرفشویی می‌تواند به علت خرابی برد اصلی، فیوز حرارتی، پنل لمسی یا کلیدها، خرابی درب و … باشد.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی هم می‌تواند به علت نرسیدن جریان برق یا دلایل گفته شده باشد. اما برای بررسی و عیب یابی دقیق دستگاه حتما مقاله را تا انتها مطالعه کرده و در صورت نیاز از متخصص تعمیر ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

تجربه‌ی شما از مواجه با کار نکردن ماشین ظرفشویی چه بوده؟
برای ما و کاربران دیگر بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

می‌خوایم درباره موارد زیر صحبت کنیم:

روشن نشدن یا کار نکردن ماشین ظرفشویی

در مبحث روشن نشدن ماشین ظرفشویی ما به علت‌های روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌پردازیم، یعنی در این حالت ممکن است که ماشین ظرفشویی شما به برق وصل باشد و جریان برق هم مناسب باشد، ولی ماشین ظرفشویی روشن نشود!

اما کار نکردن ماشین ظرفشویی متفاوت است، یعنی جریان برق وصل بوده و ماشین ظرفشویی شما روشن می‌شود اما کار نمی‌کند! برای عیب یابی مشکلات ماشین ظرفشویی مخصوصا علت‌های کار نکردن ماشین ظرفشویی با ما همراه باشید.

۹ علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی را بشناسید!

هر چند عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی ال جی شما نیاز به بررسی دقیق توسط یک تکنسین ماهر دارد، اما بعضی موارد را خودتان می‌توانید حل کنید.

دستکاری ناشیانه و بدون مهارت و دانش فنی می‌تواند مشکل شما را پیچیده‌تر و به دنبال آن هزینه تعمیر را چند برابر کند.

اگر در هر مرحله نتوانستید عیب یابی را انجام دهید، حتما با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت بهترین و متخصص ترین تعمیرکار ماشین ظرفشویی را به منزل شما اعزام کنیم.

اما علت های رایج روشن نشدن یا کار نکردن ماشین ظرفشویی کدامند؟

روشن نشدن ماشین ظرفشویی به علت قطع جریان برق

یکی از علت‌های روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش یا ال جی شما می‌تواند مربوط به قطع شدن جریان برق ماشین ظرفشویی باشد.

پس حتماً در اولین قدم برق، فیوز و محافظ جریان برق را چک کنید. برای اینکه دستگاه شما کمتر دچار شوک‌های الکتریکی و نوسانات برق شود، توصیه می‌کنیم دستگاه را در ساعات اوج مصرف روشن نکنید.

خرابی سلکتور یا سوییچ الکترونیکی؛ کار نکردن ماشین ظرفشویی

خرابی سلکتور باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی میشه

سلکتور یا سوییچ الکترونیکی را معمولا در ظرفشویی‌های جدید نمی‌بینید. چون اکثرا لمسی هستند. اما در ماشین ظرفشویی‌های قدیمی مخصوصا آاگ و ایندزیت پنل دستگاه به صورت سلکتوری است.

وظیفه‌ی سلکتور انتخاب حالت‌های مختلف فرایند شست و شو است، اگر سوییچ خراب شود و دکمه های آن بیرون نیایند و گیر کرده باشند، ممکن است یکی از علت‌های کار نکردن ماشین ظرفشویی آاگ شما همین باشد.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی آاگ و ایندزیت حتماً دستگاه را از برق بکشید، صفحه‌ی روی درب را باز کنید، در این مرحله لازم است که با مولتی متر پنل دستگاه تان را چک کنید و مطمئن شوید که حرکت دکمه‌ها آزاد بوده و تحت فشار نیستند.

در صورت وجود هر مشکلی، کار را به کاردان بسپارید و از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

خرابی رله استارت ماشین ظرفشویی

رله استارت بر روی موتور پمپ اصلی نصب شده است، قبل از اینکه موتور روشن شود، رله استارت وظیفه تامین برق لازم برای ماشین ظرفشویی را دارد، در صورت اطمینان از قطع نشدن برق، یکی از علت‌های روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش شما می‌تواند مربوط به رله استارت باشد.

عموماً این رله‌ها کنار موتور نصب شده اند، برای اینکه مطمئن شوید درست کار می‌کند، باید با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه و ابزار مولتی متر رله را تست کنیند.

ممکن است لازم شود تا رله را تعویض کنید، یادتان باشد که برای تست هر قطعه حتماً ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و اگر دانش و مهارت لازم برای تعمیر ماشین ظرفشویی را ندارید، از خدمات کارشناسان حرفه‌ای دکتر تعمیر استفاده کنید.

چرا لباسشویی روشن نمیشه و کار نمیکنه؟

در ادامه به توضیح علت‌هایی می‌پردازیم که نه تنها باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌شود، بلکه ممکن است ماشین ظرفشویی شما روشن شود ولی به خاطر مشکلات فنی این قطعات کار نکند.

باز ماندن درب ماشین ظرفشویی

گاهی به دلیل نادرست چیدن ظروف داخل ظرفشویی و زیاد بودن تعداد ظرف‌ها به درب فشار آمده و اجازه نمیدهد درب کاملا بسته شود.

در این وضعیت یک سنسور تعبیه شده تا به برد اصلی پیام دهد و اجازه ندهد قبل از بسته و عایق شدن درب، دستگاه شروع به کار کند.

برای اطلاعات بیشتر راجع به علت بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی مقاله‌ی تخصصی مربوط به آن را مطالعه کنید.

معمولاً علت کار نکردن ماشین ظرفشویی ال جی شما می‌تواند همین باز بودن درب ظرفشویی باشد. البته اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به این موضوع بپردازیم امکان دارد درب کاملا بسته باشد. اما به علت خرابی یکی از قطعات آن، مانند: سنسور یا قفل درب، ماشین ظرفشویی شروع به کار نکند.

کار نکردن ماشین ظرفشویی به علت خرابی سنسور یا قفل درب

یکی از علت‌های کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ شما خرابی سنسور و قفل درب است، سنسوز درب به برد اصلی اطلاع می‌دهد درب بسته یا باز است. اگر درب درست بسته نشود پیامی به برد کنترلی ماشین ظرفشویی ارسال نمی‌شود و ماشین ظرفشویی کار نمی‌کند.

یعنی در این حالت ماشین ظرفشویی شما روشن می‌شود اما کار نمی کند، برای مطمئن شدن از کارکرد صحیح قفل و سوییچ، لازم است پنل ماشین ظرفشویی را باز کنید.

قفل درب، پشت درب دستگاه و پنل کنترلی قرار دارد. برای اطمینان از برقراری جریان برق بهتر است که با مولتی متر پایانه‌های مثبت منفی سوییچ را چک کنین.

اگه هر کدام از این قطعات چه قفل درب و چه سوییچ ایرادی داشته باشد، به احتمال زیاد باید تعمیر یا تعویض شوند.

ایرادی در برد الکترونیک وجود دارد!

برد یک قطعه کوچک اما بسیار حیاتی در ماشین ظرفشویی شماست و همان نقشی را برای ماشین ظرفشویی شما ایفا می‌کند که مغز در انسان دارد.

یعنی وظیفه مهم تصمیم گیری و کنترل را در ماشین ظرفشویی شما دارد، تمام اطلاعات برای شروع کار ماشین ظرفشویی شما به برد ارسال می‌شود و برد آن ها را پردازش کرده و به قطعات مختلف ماشین ظرفشویی شما پیامی مبنی بر شروع فعالیت ماشین ظرفشویی ارسال می‌کند!

اما اگر برد سوخته باشد یا در حین فعالیت ماشین ظرفشویی شما بسوزد و از کار بیفتد، ماشین ظرفشویی شما هم از کار میفتد و روشن نمی‌شود.

اگر برد خراب شده باشد ممکن است ماشین ظرفشویی روشن نشود! تعمیر برد کار تخصصی و حساسی است. اگر تخصصی در تعمیر ماشین ظرفشویی ندارید می‌توانید از خدمات تضمینی و فوری دکتر تعمیر بهره مند شوید.

علت خرابی برد و روشن نشدن ماشین ظرفشویی

شاید آشنایی با علت‌های خراب شدن برد ماشین ظرفشویی بتواند به شما کمک کند تا ماشین ظرفشویی‌تان را در برابر خطرات و حوادث حفظ کنید، علت‌های رایج خراب شدن برد ماشین ظرفشویی شامل:

  1. نوسان جریان برق
  2. استفاده غیر اصولی از ماشین ظرفشویی
  3. فشار دادن بی مورد دکمه‌های ماشین ظرفشویی عملکرد برد را مختل می کند
  4. خرابی یا سوختن برد در اثر ضربه خوردن ماشین ظرفشویی
  5. نفوذ آب به پنل دستگاه، یعنی بخش‌های الکتریکی و الکترونیکی ماشین ظرفشویی که هباعث سوختن برد خواهد شد

کنترل الکتریکی یا تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر ماشین ظرفشویی یا کنترل الکتریکی قطعه‌ای است که وظیفه دارد مراحل زمان شست و شو را زمان بندی کند، خرابی این قطعه دو مشکل مهم ایجاد می‌کند:

اول اینکه ممکن است دستگاه شما، در حین شست و شو از کار بیفتد و متوقف شود، همچنین یکی از علت‌های روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش مربوط به خرابی یا از کار افتادن کنترل الکتریک یا همان تایمر است.

این قطعه در قسمت پشت پنل قرار داشته و برای بررسی آن به مولتی متر احتیاج دارید، اگر خراب باشد ممکن است به تعویض نیاز داشته باشد.

خرابی فیوز حرارتی

بعضی مدل‌های ماشین ظرفشویی که تایمر و کنترل الکتریکی دارند، جهت محافظت از برد کنترل دستگاه، از فیوز حرارتی استفاده می‌کنند.

این فیوزها معمولاً در قسمت بالای مجموعه برد مدار شما قرار می‌گیرند و وقتی جریان برق بین پایانه‌های مثبت و منفی حرکت داشته باشد، برد فعالیت خود را شروع می‌کند. اگر فیوز از کار بیفتد ممکن است برد کار نکند. یعنی ماشین ظرفشویی روشن شود ولی کار نکند.

برای دسترسی به فیوز مثل همیشه در اولین قدم باید دستگاه را از برق بکشید، سپس فیوز را پیدا کنید. این فیوز بسته به مدل ظرفشویی شما می‌توانه روی برد یا المنت و … تعبیه شده باشد.

بعد از دسترسی به این قطعه؛ با مولتی متر عملکرد را چک کنید، برای پیدا کردن جای فیوز، دفترچه راهنما می‌تواند کمک مفیدی باشد.

با این حال یکی از علت‌های روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی بوش خرابی یا سوختن فیوز حرارتی است.

برای تعمیر ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ، ویرپوب، کندی، بکو، آاگ و … با ما تماس بگیرید تا از خدمات تضمینی و فوری و مقرون به صرفه بهره مند شوید.

خرابی موتور محرک؛ کار نکردن ماشین ظرفشویی

dishwasher motor

موتور محرک ماشین ظرفشویی وظیفه‌ی هدایت جریان آب در دستگاه ماشین ظرفشویی را برعهده دارد، نیروی لازم برای حرکت از طریق فعالیت تایمر یا کنترل الکترونیکی تامین می‌شود.

اگر مشکل از رله یا تایمر نباشد و جریان برق به خوبی در دستگاه شما برقرار باشد اما ماشین ظرفشویی روشن نشود؛ به احتمال زیاد مشکل مربوط به موتور محرک دستگاه بوده و موتور خراب شده است.

در این حالت سر و صدایی هم از ماشین ظرفشویی شما به گوش میرسد که مربوط به خرابی موتور محرک است. برای اطلاع از سایر دلایل سر و صدای ماشین ظرفشویی مقاله‌ی تخصصی مربوط به آن را مطالعه کنید.

موتور محرک باید بوسیله ابزار مولتی متر به دقت بررسی شود، با بررسی متخصص این قطعه باید تعمیر یا تعویض شود. بهتر است از ابتدا مراحل عیب یابی روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی را به تعمیرکار با تجربه و متخصص بسپارید.

تعمیر مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی

این مقاله از دکتر تعمیر را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول مربوط به علت‌های روشن نشدن ماشین ظرفشویی است و در بخش دوم به علت‌های مشترک روشن نشدن و کار نکردن ماشین ظرفشویی پرداختیم.

متوجه شدید که قطعی جریان برق، خرابی سلکتور و…. جزء علت‌های اصلی روشن نشدن ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ، بکو، آاگ، دوو، ایندزیت و … است و مواردی مثل خرابی تایمر یا فیوز حرارتی می‌تواند باعث روشن نشدن و حتی از کار افتادن ماشین ظرفشویی شما شود.

با این حال بعضی از موارد، مثل بسته نشدن درب را خودتان هم می توانید چک کنید، ولی تعمیر برد کنترلی کاری تخصصی بوده و حتما باید به تعمیرکار برد الکترونیک بسپارید. پس هر زمان به یک تعمیرکار با تجربه احتیاج داشتید.

با یک تماس یا پر کردن فرم آنلاین می‌توانید ما را در جریان مشکلات ماشین ظرفشویی خود قرار  دهید تا ما بهترین تعمیرکار ماشین ظرفشویی بوش را به منزل شما اعزام کنیم.

تمام خدمات دکتر تعمیر به صورت فوری، تضمینی و مقرون به صرفه در محل و حضور شما انجام می‌گیرد. برای ارتباط با ما یکی از راه‌های زیر را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − پنج =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.