17 نکته برای افزایش عمر تمام یخچال ها!

یکی از دغدغه های کاربران لوازم خانگی مثل یخچال، افزایش طول عمر مفید دستگاه است، بنابراین همیشه یکی از سوال‌های پر تکرار مشتریان دکتر تعمیر این بوده است؛ چطور طول عمر مفید یخچال خود را افزایش بدیم تا یخچال دچار رابی نشود؟ در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل و جامع به دغدغه‌ی شما پاسخ دهیم، اگر شما هم به دنبال راه های ساده و کم هزینه ای می‌گردید که علاوه بر افزایش عمر یخچال، کارکرد بهینه ی آن را نیز تضمین کنید، فقط کافی است که تا انتهای این مقاله با کارشناس فنی دکتر تعمیر همراه باشید.

آیا از یخچال تان مثل یکی از اعضای خانواده مراقبت می‌کنید؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

چگونه مراقب یخچال خود باشیم؟

شما باید طرز استفاده‌ی اصولی از یخچال را بدانید و از این موضوع اگاه باشید که چه مواردی باعث خرابی و کاهش عمر مفید یخچال میشه تا آن ها را انجام ندهید. با اجرای تک تک این نکات سلامت همیشگی یخچال خود را تضمین کنید، این نکات به شرح زیر هستند:

۱. یخچال را در محل مناسبی قرار دهید!

یکی از مواردی که همیشه نصاب حرفه‌ای یخچال هنگام عملیات نصب و راه اندازی بهش فکر می‌کنه و با دقت در موردش تصمیم می‌گیره محل قرار گرفتن یخچاله، اگه یخچال رو نزدیک وسیله های حرارتی و گرمازا قرار بده اونوقت حجم کار موتور برای خنک کردن یخچال چند برابر میشه و شاید دیگه موتور فرصتی برای استراحت نداشته باشه و حتی باعث یکسره کار کردن یخچال فریزر بشه.

همچنین وقتی یخچال شما زیر نور مستقیم خورشید قرار داره باز هم شرایط یکسره شدن وجود داره، پس همیشه دقت داشته باشید که محیطی که یخچال رو در اون قرار میدید تهویه مناسبی داشته باشه چون اگه یخچال شما فاقد برفک زدا باشه حتی ممکنه که برفک روی سطح داخلی یخچال شما تشکیل بشه، بنابراین جهت افزایش طول عمر یخچال و جلوگیری از خراب شدن موتور این مساله رو کاملا جدی بگیرید.

۲. درب یخچال را زیاد باز و بسته نکنید!

شاید کنجکاو شده باشین که چرا بعضی یخچال ها پس از چند دقیقه باز بودن درب، بوق اخطار می زنن و به شما یادآوری می‌کنن که درب رو هر چه سریع‌تر ببندید، در واقع وقتی درب یخچال شما باز باشه هوای گرم داخل یخچال شما میشه و دمای محیط یخچال رو پایین میاره در نتیجه موتور مجبوره چند برابر ظرفیت حداکثری کار کنه تا دمای یخچال به ثبات برسه و جابجا نشه، اگه درب یخچال رو زیاد باز و بسته کنین موتور آسیب می‌بینه پس جهت افزایش طول عمر مفید یخچال خودتون در رو زیاد باز و بست نکنین.‌

در صورتی که با مشکل گرم شدن یخچال مواجه شدید حتما این مورد رو سریعا با نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ یا برند دستگاه خود در جریان بگذارید.

نکات مراقبت از یخچال فریزر

۳. یخچال را به دیوار تکیه ندهید!

چسباندن یخچال به دیوار کار کاملا اشتباهی هست، چون امکان گردش هوا در پشت دستگاه یخچال شما رو از بین می بره و به کمپرسور آسیب جدی وارد می کنه، این فاصله باید حداقل به اندازه ی بیست سانتی متر باشد و باید در جهت افزایش طول عمر مفید یخچال کاملا جدی گرفته شود.

۴. دستگاه را تا حد امکان جابجا نکنید!

تکان دادن یخچال باعث آسیب به سیستم گاز یخچال شما می شود و در برخی موارد حتی باعث نشتی گاز یخچال می شود، بنابراین لازم است که یخچال رو با دقت و با توجه به اصول جابجا کنین و پس از انجام مراحل جابجایی تا 3 ساعت یخچالتون رو روشن نکنین، تا هیچ مشکلی برای بخش های گاز یخچال شما پیش نیاد، حداقل نیم ساعت پس از جابجایی به یخچال خودتون فرصت بدید، آسیب به سیستم گاز کاملا ممکن است که به سلامت دستگاه شما آسیب برساند و باعث کاهش عمر دستگاه شما شود.

تمیز کردن یخچال

۵. نظافت محیط درونی یخچال را جدی بگیرید

سعی کنین که هر 6 ماه یک بار یخچال رو نظافت کنین، این نظافت از تجمع گرد و خاک جلوگیری می کنه و باعث افزایش طول عمر مفید یخچال شما میشه، جهت تمیز کردن یخچال از مواد شوینده استفاده نکین، چون عموما باعث ایجاد بوی بد یخچال میشن، استفاده از سرکه یا جوش شیرین توصیه میشه  اگه برفک در یخچال مشاهده با اجسام تیز برفک رو جدا نکنین بلکه پس از خاموش کردن یخچال چند ساعتی بهش فرصت بدین تا خود به خود آب بشه، فراموش نکنین هر 6 ماه یک بار یخچال رو باید تمیز کنین و تمیز کردن بیش از حد خودش آسیب زاست.

۶. لاستیک دور درب را تمیز نگه دارید!

شاید تعجب کنین ولی لاستیک دور درب یکی از اجزای مهم هر یخچالی هست که از ورود هوای گرم به داخل یخچال جلوگیری می کنه در نتیجه بهتره که هر از گاهی جهت پارگی و ساییدگی مورد بررسی قرار بگیره و اگه خراب بود یا به خاطر ریختن مواد غذایی مثل مربا چسبنده شده بود بهتره که لاستیک دور درب تعمیر یا تعویض بشه چون اگه لاستیک خراب شده باشه باعث ورود هوای گرم به داخل یخچال میشه و به موتور آسیب می زنه پس این مورد رو جهت افزایش عمر دستگاه یخچال خودتون کاملا جدی بگیرید.

۷. بوی بد داخل یخچال را از بین ببرید!

بوی بد یخچال از جمله موارد آزارنده ای است که با کیفیت و افزایش طول عمر یخچال شما ارتباط داره، بنابراین سعی کنین همون ابتدا پیش از اینکه بو به سایر قسمت های یخچال سرایت کنه بوی بد یخچال رو از بین ببرین، برای از بین بردن بو از روش های جدید و سنتی می تونین استفاده کنین مثل استفاده از بوگیر یا جوش شیرین و پوست لیمو بوی بد حتی ممکن است شما رو ترغیب به تعویض یخچال کنه پس حتما این مساله رو جدی بگیرین.

نحوه چیدن ظروف در یخچال

۸. چیدمان صحیح مواد غذایی داخل یخچال

برای ایجاد گردش هوای مناسب در یخچال، یخچال شما نه باید حسابی پر پر باشه و نه کاملا خالی پس حتما حواستون باشه که نوع چیدمان مواد غذایی داخل یخچال باید به گونه ای باشه که هوا به راحتی داخل یخچال شما به گردش دربیاد و به موتور یخچال مخصوصا بخش کمپرسور فشار نیاد، پس جهت افزایش عمر یخچال خودتون این مساله رو کاملا جدی بگیرید.

۹. هر ظرفی را داخل یخچال قرار ندهید!

مساله فقط حفاظت از موتور در برابر خطرات احتمالی نیست بلکه جهت افزایش عمر مفید یخچال خودتون لازمه که از قفسه ها و محیط داخلی یخچال خودتون هم حفاظت کنین، بنابراین بهتره که ظروف سنگین رو داخل یخچال خودتون قرار ندین و بیشتر سعی کنین از ظروف پلاستیکی یا کیسه های پلاستیکی در یخچال خودتون استفاده کنین.

۱۰. یخچال باید تراز باشد

جهت تراز کردن یخچال می تونین از پایه های مخصوص استفاده کنین، تراز بودن یخچال نقش مهمی توی عملکرد یخچال داره از این نظر که گاز یخچال بهتر به جریان درمیاد. گاهی شما با مشکلات غیر طبیعی مثل لرزش و صدای موتور یخچال مواجه میشید که علت آن تراز نبود یخچال هست.

البته که سر و صدای یخچال از یخچال در همان روزهایِ نصب اولیه، مربوط به تراز نبودن یخچال شماست اما ممکن است به دلایل فنی دیگری باشد که در مقاله‌ی تخصصی راجع به آن به طور مفصل صحبت شده است.

۱۱. قرار دادن غذای داغ داخل یخچال ممنوع!

قرار دادن مواد غذایی داغ باعث ایجاد چند آسیب مختلف به یخچال شما میشه اولین آسیب اینه که دمای محیط داخلی یخچال به شدت افت می کنه و جهت جبرانش چاره ای نیست جز اینکه موتور یخچال شما با شدت بیشتری کار کنه، علاوه بر یکسره شدن حرارت مرطوب غذا ممکنه باعث ایجاد برفک در یخچال فریزر شما بشه پس بهتره جهت افزایش طول عمر مفید یخچال به هیچ عنوان مواد غذایی داغ رو داخل یخچال خودتون قرار ندید.

Refrigerator damper valve min

۱۲. مسیر گردش هوا داخل یخچال مسدود نباشد!

سیستم کار یخچال به این صورت هست که گرمای غذا توسط هوای سرد جذب میشه و این هوا برای اینکه یخچال بتونه درست کار کنه باید به درستی گردش داشته باشه هنگام چیدمان و انتخاب ظروف باید دقت داشت که این هوا همچنان درست گردش داشته باشه تا یخچال بهینه کار کند و عمر آن افزایش پیدا کند.

۱۳. تنظیم دما با توجه به فصل!

هنگام تنظیم دمای یخچال اول باید به مبحث دمای نرمال یخچال توجه داشت اصولا دمای مناسب یخچال بین 4 تا 8 درجه هست و جهت تنظیم دما به فصل های مختلف سال هم باید توجه داشت مثلا جهت کارکرد بهینه در فصل تابستان باید دما رو حدود یک یا دو درجه پایین تر از دمای معمولی قرار بدین. اگه دمای یخچال پایین باشه موادی که داخل یخچال رطوبت دارن، این رطوبت رو به داخل یخچال شما هدایت می کنن و یخچال دچار برفک جدی میشه. بنابراین توجه به دمای یخچال برای افزایش عمر یخچال شما ضرورت دارد.

۱۴. تعویض به موقع فیلتر

فیلتر تصفیه آب یکی از بخش های مهم یخچال هست که وظیفه‌ی تصفیه‌ی آب یخچال رو بر عهده داره به صورت اصولی گفته میشه که این فیلترها هر شش ماه یک بار احتیاج به تعویض دارن، اگه فیلتر به موقع تعویض نشه، رسوب داخل محیط یخچال شما تشکیل میشه و این بسیار برای سلامت یخچال شما مضر هست، چون هم تعویض شلنگ مشکله هم اینکه باعث ایجاد بوی بد یخچال میشه.

برای اطلاع از خطرات عدم تعویض فیلتر یخچال ساید مقاله‌ی تخصصی دکتر تعمیر را در این باره بخونید.

۱۵. سرویس و شستشوی کندانسور

نظافت کندانسور جزء مواردی هست که اثر مستقیمی بر روی سلامت یخچال شما داره، تجمع گرد و خاک باعث افزایش دمای کندانسور میشه و این برای سلامت یخچال شما بسیار مضر هست، پس ضروریه که هر چند ماه یک بار کندانسور یخچال خودتون رو جهت بهبود عملکرد یخچال نظافت کنین، هر چه موتور راحت تر کار کنه، بیشتر باعث افزایش طول عمر یخچال شما میشه.

۱۶. استفاده از محافظ الکتریکی یخچال

یک نوسان شدید در جریان برق ورودی باعث داغ شدن بیش از حد قطعات یخچال شما میشه و این داغی بیش از حد موجب ذوب شدن یا سوختن قطعات خواهد شد، در نتیجه هر گونه نوسان جریان برق خطر آتش سوزی یخچال شما رو تشدید می کنه و اگه مدار برد یخچال شما اینورتر باشه با ذوب شدن و سوختن بخش های پلاستیکی آسیب زیادی رو به یخچال شما وارد می کنه، هر چند نوسان ضعیف اثری روی طول عمر یخچال شما نداره اما می تونه کیفیت و طول عمر یخچال شما رو کاهش بده.

۱۷. استفاده از خدمات سرویس های دوره ای

یکی از خدمات ویژه‌ی نمایندگی تعمیر یخچال ال جی، سامسونگ، بوش، ویرپول، بکو، جنرال الکتریک و … ارائه خدمات سرویس‌های دوره‌ای هست، این سرویس ها تمام عملیات لازم برای افزایش طول عمر مفید یخچال شما رو انجام میدن و اگه قطعه ای از یخچال شما خراب باشه پیش از ایجاد مشکلات فوق العاده جدی اون رو تعمیر می کنن، تقریبا تمام مشتریان ما تایید کرده اند که استفاده از سرویس های دوره ای در جهت افزایش طول عمر مفید یخچال شما اثر قابل توجهی دارد.

رعایت نکات و مراقبت از یخچال با دکتر تعمیر!

اما اگر همچنان مشغله‌ی زیادی دارید و فرصت کافی برای نظافت و تعمیر یخچال خودتون ندارین، چطوره که این بار رو با دکتر تعمیر تماس بگیرین تا با اجرای برنامه‌ی سرویس دوره ای یخچال فریزر شما، باعث کارکرد بهینه و افزایش عمر یخچال شما بشن، چطوره که همین الان امتحان کنین با پر کردن فرم یا گرفتن تماس با ما!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.