۱۱علت نشتی آب از یخچال+راهکار تعمیر در منزل

نشت آب از یخچال فریزر می‌تواند یکی از مشکلات رایج در یخچال و ساید بای ساید ها باشد. علت آبریزی یخچال فریزر چیست و چرا یخچال آب میدهد؟

هر چند که در ادامه به 11 دلیل اصلی پرداخته‌ایمم، اما به طور خلاصه؛ علت آب دادن یخچال فریزر می‌تواند خرابی درب، نشت آب از محل خروج، برفک زدن اواپراتور، خرابی یخساز یا آبریز باشد.

البته پیشنهاد می‌کنیم برای عیب یابی یخچال فریزر به طور دقیق، ادامه مطلب را مطالعه کنید. در صورت درخواست تعمیرکار با یکی از راه‌های زیر با ما ارتباط بگیرید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

علت آبریزی از یخچال چیست

نشت آب باعث خیس شدن محیط آشپزخانه شده و ممکن است باعث سوختگی اجزای یخچال و برق گرفتگی هم شود. پس لازمه که حتما عیب یابی و تعمیر یخچال سامسونگ، ال جی، جنرال الکتریک، بوش و … را جدی بگیرید در این مقاله به ۱۱ علت آب دادن از یخچال می پردازیم و راه هایی برای حل مشکل یخچال در منزل ارائه می‌دهیم.

تجربه‌ی شما از نشتی آب یخچال چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

۱۱ علت برای آبریزی یخچال

در این بخش به علت‌های مختلف آبریزی یخچال ال جی، سامسونگ، بوش، جنرال الکتریک و … می‌پردازیم به صورت مرحله به مرحله این موارد را اجرا و پیگیری کنید.

آب دادن یخچال می‌تواند از نواحی مختلف آن رخ دهد که به تفکیک بررسی کرده ایم. اگر مشکل شما مربوط به نشت آب از فریزر است؛ موارد آخر را به دقت بررسی کنین.

اگر می‌خواهید خیلی سریع‌تر و راحت‌تر محل نشتی را پیدا کنید این مقاله از دکتر تعمیر را تا انتها بخوانید.

1. درب باز است!

درزگیر لاستیکی یخچال فریزر از ورود هوا به داخل یخچال جلوگیری می‌کند، اگر این درزگیر خراب یا پاره شود، هوا وارد یخچال شده و باعث ایجاد پدیده‌ای به اسم میعان یعنی تبدیل شدن گاز به مایع در یخچال می‌شود.

علاوه بر اینکه این مورد یکی از دلایل آب دادن یخچال ال جی به شمار می‌رود، یکی از دلایل جمع شدن آب در کف یخچال هم محسوب می‌شود. بنابراین؛ با یک آزمایش ساده، ابتدا مطمئن شوید که مشکل از لاستیک دور درب یخچال است یا خیر؟

تست خرابی لاستیک دور درب

یک کاغذ را مابین درب و درزگیر قرار دهید و درب یخچال را ببندید، اگر توانستید کاغذ را به راحتی از بین درب و درزگیر بیرون بکشید، مشکل است که درزگیر خراب است و باید عوض شود. البته قبل از انجام این آزمایش حتما پارگی درزگیر را هم بررسی کنید.

دقت کنید معمولا در این شرایط به علت ورود هوای گرم به دستگاه، یخچال اتومات نمیکنه و خاموش نمیشه. کار کردن یخچال در این حالت باعث سوختن موتور و عیب‌های جدی دیگری می‎‌شود.

نشت آب از خروجی فاضلاب یخچال

Water leakage from the refrigerator outlet hose 1

هر یخچالی یک مسیر تخلیه‌ آب به سمت فاضلاب دارد که به صورت سوراخ تخلیه آب یخچال در بخش زیرین قابل مشاهده است. اصطلاحا به این قسمت می‌گوییم Drain.

علت نشتی از قسمت خروجی فاضلاب یخچال و راه حل تعمیر آن را در ادامه بخوانید:

2. انسداد مسیر خروج آب یخچال

به علت مشکلی مثل: زیاد باز و بسته کردن درب یا بسته نشدن کامل درب یخچال، ممکن است هوای گرم وارد یخچال شما شود.

ورود هوای گرم باعث ایجاد برفک می‌شود، در برخی مدل یخچال‌ها (یخچال‌های نوفراست) که دارای سیستم یخ زدا هستند، برفک‌ها آب می‌شوند و به سمت سینی تخلیه در نزدیک کمپرسور می‌روند.

اگر لوله مسیر خروجی به دلایلی مسدود شده باشد، مثل تجمع رسوبات یا یخ زدگی، یکی از دلایل آبریزی یخچال ساید بای ساید سامسونگ شما انسداد لوله خروج است.

پیشنهاد ما این است که برای حل این مشکل با رجوع به دفترچه راهنمای یخچال یا کمک تعمیرکار یخچال فریزر، لوله‌ی خروجی را پیدا کنید و عوامل مسدود شدن لوله را از بین ببرید.

3.برفک زدن اواپراتور

یخ زدن اواپراتور علت آب دادن یخچال

زمانی اواپراتور برفک میزند، علاوه بر نشتی آب از یخچال فریزر سامسونگ، سر و صدای زیاد یخچال را هم می‌شنوید! در این حالت فن اواپراتور دچار مشکل شده و یخچال هم دچار آبریزی می‌شود.

یخ یا برفک زدن اواپراتور به تنهایی میتواند منجر به مشکلات زیادی در یخچال شود. از دیگر دلایل آن، خنک نکردن یخچال فریزر است.

زمانی که دلیل آب دادن یخچال فریزر شما برفک زدن اواپراتور باشد، باید از یک تعمیر کمک بگیرید.

چون بررسی اواپراتور کار متخصص است و تعمیر آن هم فرایندی کاملا تخصصی می‌باشد. توصیه می‌کنیم حتما از مراکز معتبر برای تعمیر یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، ویرپول و برند خودتان استفاده کنید.

چرا که برخی از تعمیرکاران برای رفع چنین ایرادی به جای حل مسئله، صورت مسئله را پاک می‌کنند و خواهید که بعد از مدتی مجدد با نشت آب از یخچال مواجه شده‌اید.

علت نشت آب از قسمت پشت یخچال

سینی و شلنگی در ناحیه‌ی پشت یخچال تعبیه شده است که آب را در کف یخچال نگه می‌دارد، هر گونه مشکل برای این سینی و شلنگ بوجود بیاید، علت آب دادن از پشت یخچال محسوب می‌شود.

4. ایراد سینی یخچال

شکسته شدن سینی تخلیه علت آبریزی یخچال فریزر

یک سینی در پایین یخچال شما قرار دارد که آب در آن جمع می‌شود. آبی که در این سینی جمع می‌شود، حاصل ذوب شدن برفک‌هاست که توسط سیستم دیفراست انجام می‌گیرد.

اما سوال اینجاست آب داخل سینی کجا تخلیه می‌شود؟! از آنجایی که این سینی در نزدیکی کمپرسور قرقار گرفته است و می‌دانیم که کمپرسور گرمای زیادی تولید می‌کند، آب موجود در سینی با گرمای موتور تبخیر می‌شود.

اگر سینی جابجا شود یا بشکند، نشت آب از کف یخچال فریزر سامسونگ، ال جی یا بوش شما اتفاق میفتد.

تعمیر این مورد عموما ساده است. اگر سینی جابجا شده، آن را در جای خود برگردانید و اگر شکسته، باید یک سینی جدید جایگزین کنید.

5. خرابی یخساز یا آبسردکن ساید

Water leaking from the ice maker

لوله‌ی آب کار گذاشته شده در مسیر یخساز یخچال، از جنس پلیمر و پلاستیک‌های فشرده است، هر چند جنس بسیار مقاومی است اما، ممکن است، دچار ترک خوردگی یا حتی سوراخ شود.

اگر هر کدام از این اتفاقات برای لوله بیفتد باعث جمع شدن آب در کف یخچال سامسونگ شما می‌شود.

البته این لوله‌ها بوسیله بست، پیچ و مهره به یخچال شما متصل شده اند و در برخی موارد نشتی آب و خراب شدن لوله‌های یخچال می‌تواند ناشی از فرسودگی و هرز رفتن پیچ و مهره‌های این لوله‌ها باشد.

یک آزمایش ساده برای تشخیص مشکل، چک کردن لوله‌هاست، هر گونه رطوبتی که در محیط اطراف لوله‌ها مشاهده شود، نشان دهنده‌ی مشکل در لوله و اتصالات است، برای تعویض بهتر است.

6. تراز نادرست یخچال

نشت آب از یخچال به دلیل تراز قرار نگرفتن آن

یخچال نباید به صورت کاملا صاف کف آشپزخانه قرار بگیرد، برای اینکه مایع خنک کننده یا تبرید یخچال به خوبی جریان داشته باشد باید قسمت جلویی یخچال مقداری بالاتر باشد.

اگر یخچال کاملا صاف باشد، ممکن است مایع به خوبی جریان پیدا نکند و باعث میعان شود، در نتیجه باعث جمع شدن آب در کف یخچال شما می‌شود.

برای حل مشکل آب دادن یخچال فریزر؛ می‌توانید از پایه‌های مخصوص چرخ داری که برای تنظیم یخچال استفاده می‌شود کمک بگیرید، این پایه‌ها معمولا سطح یخچال را از حالت کاملا صاف درمی‌آورد تا یخچال به درستی تراز شود.

7. جمع شدن آب در زیر کشوی جا میوه ای

Accumulation of water under the fruit of the refrigerator

جمع شدن آب زیر کشوی جا میوه ای و سبزیجات یخچال به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد، این دلایل می‌تواند شامل خرابی سیستم یخ زدای یخچال، خرابی هیتر یا مسدود شدن مسیر تخلیه یخچال باشد.

در نتیجه؛ بررسی دقیق علت جمع شدن آب زیر کشوی جا میوه ای یخچال شما نیازمند بررسی دقیق توسط تعمیرکار یخچال فریزر می‌باشد.

اگر اطلاعی نداشته باشید و بدون دانش فنی دست به آچار شوید، احتمال خراب تر شدن یخچال فرزیر وجود دارد و از طرفی هزینه‌های بیشتری برای جیب شما رقم می‌خورد.

علت نشت آب از شلنگ ورودی یا زیر و بدنه یخچال

هر یخچالی که دارای یخساز و آبسرد کن هست برای ایجاد یخ و سرد نگه داشتن آب، نیاز به شلنگ ورودی آب دارد، معمولا می‌توانید یک روزنامه زیر یخچال پهن کنید.

اگر نم از ناحیه پشتی و بدنه‌ی یخچال باشد، نشتی از ناحیه شلنگ ورودی است و باید شیر آب وروردی و اتصالات آن را کاملا بررسی کنید.

8. مشکل در شیر ورودی آب به یخچال

برای تامین آب مورد نیاز به آبسردکن یک شلنگ به یخچال متصل می‌شود یا در برخی مدل‌ها یخچال از یک شیر برقی استفاده می‌کند، گاهی علت آبریزی از یخچال فریزر سامسونگ شما، خرابی شیر ورودی یا شلنگ است.

پس با دقت شلنگ را بررسی کنید که پاره نشده و آسیبی هم از نواحی مختلف ندیده باشد، همچنین بست‌ها و پیچ و مهره ها را به دقت چک کنید.

9. خراب شدن فیلتر یخچال

نشت آب از یخچال به دلیل خرابی فیلتر

یکی از دلایل آب دادن یخچال ال جی شما می‌تواند مربوط به خرابی فیلتر یخچال باشد، در نتیجه برای حل این مشکل بهتر است که اول با کمک دفترچه‌ی راهنما یا متخصصان دکتر تعمیر محل قرار گرفتن فیلتر یخچال را پیدا کنید.

به طور معمول فیلترهای یخچال هر شش ماه یکبار باید تعویض شوند. برای تعویض فیلتر یخچال و ساید می‌توانید مقاله‌ی دکتر تعمیر را مطالعه کنید.

10. ایراد در مخزن آب

اگر مخزن درست متصل نشده باشد و به علت فرسایش و پوسیدگی سوراخ شود، یکی از علت های نشتی آب از یخچال ساید بای ساید ال جی شماست، در نتیجه برای حل مشکل تنها راه ممکن تعویض مخزن آب است، چون امکان تعمیر آن وجود ندارد.

11. علت نشتی آب از زیر فریزر

یکی از موارد رایج نشتی آب، نشت آب از زیر فریزر است، این نشتی به سه علت عمده رخ میدهد:

 1. خرابی هیتر یخچال
 2. رطوبت بالا در محیط
 3. اشتباه نصب کردن شلنگ تصفیه آب

هر کدام از این موارد، نیاز به بررسی دقیق و کارشناسی از طرف تکنسین ماهر را دارد، پس حتما برای حل این مشکل با یک تعمیرکار حرفه‌ای مشورت کنید. برای تعمیر یخچال جنرال الکتریک، ویرپول، مابه و هر برند خارجی که دارید دکتر تعمیر به طور تضمینی آماده به خدمت است.

علت آب دادن فریزر یخچال

یکی از مشکلات فنی و بسیار جدی یخچال آب دادن فریزر است. علت آب دادن فریزر می‌تواند خرابی بخش تخلیه‌ی فاضلاب یخچال، عرق کردن بدنه فریزر، نشتی گاز یخچال، خرابی قطعات دیفراست یا  ایراد در کمپرسور باشد.

بدیهی است که علت هر کدام از این موارد باید توسط یک متخصص ماهر عیب یابی و تعمیر شود.

حل مشکل آبریزی یخچال ساید بای ساید

این مقاله به علت آب دادن یخچال فریزر و ساید بای ساید در چند بخش مختلف می پردازد، نشتی آب می‌تواند در ناحیه زیر و بدنه، نشتی از ناحیه خروجی یا Drain (فاضلاب) یا نشتی از قسمت پشت یخچال باشد.

در نتیجه با توجه به ناحیه‌ای که نشتی در آن رخ داده عیب یابی و تعمیر یخچال را انجام دهید. البته که با کمک و مشورت یک تعمیرکار یخچال مطمئن و ماهر.

در برخی موارد آبریزی باعث جمع شدن آب در کف یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، بوش، بکو، جنرال الکتریک و … می‌شود، در این صورت باید با یک متخصص خبره برای تعمیر یخچال خود مشورت کنید.

در این مقاله سعی کردیم شما را با مشکلاتی که منجر به آبریزی یخچال یا ساید بای ساید می‌شود آشنا کنیم. در صورت ثبت درخواست تعمیرات، با یکی از روش‌های زیر درخواست خود را به ثبت برسانید.

‫2 نظر

 • مرتضی گفت:

  سلام. بعد از اسباب کشی زیر درب فریزر ال جی ما آب جمع میشه. اتصال شلنگها را چک کردم هنگام مصرف آب ، نشتی ندارند ولی به مرور آب کمی زیر درب فریزر جمه میشه . آب اصلی را که میبندم اونم قطع میشه. خودم شکم به یخسازش هست نظر شما چیست؟ ساید بای ساید ال جی

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دو × سه =

  دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

  دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

  سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.