10 علت جرقه زدن تمام مدل های مایکروفر، مایکروویو و سولاردام

علت جرقه زدن مایکروفر و مایکروویو و سولاردم چیه؟ چه زمانی مایکروفر جرقه میزند؟ آیا جرقه زدن مایکروفر طبیعی و بی خطر هست یا باید به سرعت فکری کرد؟ این مقاله از دکتر تعمیر برای پاسخ به شوالات شما نوشته شده که زمان زیادی از شما نمی‌گیره اما کلی نکته برای جلوگیری از جرقه زدن مایکروویو یاد می‌گیرید.

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

مشاوره تلفنی تعمیرات

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

تعمیرات سریع در محل

warranty

تعمیرات با ضمانت

تعمیرات با ضمانت نامه

یکی از مشکلات رایج دستگاه های مایکروفر، مایکروویو و سولاردام جرقه زدن هست، این جرقه زدن ممکنه هنگام، فرایند طبخ غذا دیده بشه، تو این مقاله به بررسی تمام علت های رایج جرقه زدن مایکروفر پرداختیم، در بعضی موارد این مشکل رو خودتون هم می‌تونین توی خونه حل کنین.

اما در بعضی از موارد دیگه با تدابیر خانگی قابل حل نیست و باید از یک تعمیرکار ماهر برای انجام خدمات تعمیر مایکروفر کمک بخواهید، از اون جایی که گاهی اوقات جرقه زدن مایکروفر نشون دهنده‌ی یه مشکل جدیه پس به هیچ وجه معطل نکنین و برای عیب یابی و تعمیر مایکروفر خودتون همین امروز اقدام کنین.

تجربه‌ی شما از مواجه با جرقه‌ی مایکروفر چی بوده؟
برای ما و کاربران دیگه بنویسید. یا اگر سوالی در این مورد دارید، از ما بپرسید.

علائم جرقه زدن در مایکروفر

علائم جرقه زدن مایکروفر

گاهی دستگاه جرقه میزنه و شما متوجه‌ی این موضوع نمی‌شید. شاید بخواید بدونید دستگاه شما دچار این مشکل شده یا نه. پس باید علائم جرقه زدن مایکروفر و مایکروویو رو بدونید.

یکی از علامت‌های واضح جرقه زدن مایکروفر مشاهده‌ی نور و ایجاد صدا توسط مایکروفر شماست، همچنین در مواردی نقاطی با علائم سوختگی داخل مایکروفر شما مشاهده میشه.

پس اگر حین گرم کردن یا پخت غذا در مایکروفر صداهایی شنیدی یا نورهای ریزی مشاهده کردید، دستگاه شما نیاز به بررسی و عیب یابی جرقه داره. تا بدونید این جرقه‌ها از کجا نشئت می‌گیرن.

۱۰ علت جرقه زدن تمام مایکروفرها

از اونجایی که مایکروفر اشعه‌های قدرتمندی داره، جرقه زدن مایکروفر خطر برق گرفتگی شدید رو ایجاد می‌کنه و حتی امکان آتش سوزی جدی وجود داره، بنابراین هرگز از کنار جرقه‌های مایکروفر به سادگی عبور نکنید و تعمیر مایکروفر خود را به تعویق نیندازید.

برخی از کاربران به گرم کردن مایکروفر اکتفا می‌کنند و همینکه غذایشان در دستگاه گرم شود کافیست. تا زمانی که دستگاه به طور کامل از کار نیفتد فکری به حال تعمیر نمی‌کنند. فراموش نکنید که جرقه زدن مایکروویو و مایکروفر از جمله مشکلات جدی بوده که باید به محض دیدن، با یک متخصص مشورت و بزودی آن را رفع کنید. اما همیشه دلایل جرقه زدن فنی و پیچیده نبوده. شاید با یک مطلب ساده مثل این مقاله‌ی مفید و کامل بتونید بدون نیاز به هیچ ریالی هزینه یا حضور تکنسین خودتان جرقه زدن سولاردم را رفع کنید. پس حتما ادامه‌ی مقاله رو بخونید و به توصیه دکتر تعمیر توجه کنید.

۱. قطره‌های روغن؛ عامل جرقه زدن مایکروفر

یکی از مواردی که موجب جرقه زدن مایکروفر میشه، جمع شدن قطره‌های چربی یکی از عواملی هست که باعث ایجاد جرقه در داخل مایکروفر شما میشه، مایعات و قطرات روغن فضای مناسبی رو برای هدایت جریان الکتریکی ایجاد می‌کنه و باعث جرقه زدن مایکروفر میشه یکی از روش‌های تمیز کردن مایکروفر و قطرات روغن تمیز کردنش با دستمال مرطوب هست.‌

با توجه به دفعات استفاده از مایکروفر یه برنامه‌ی روتین برای تمیز کردن داخل مایکروفر داشته باشید. چربی و قطرات روغن را به خوبی پاک کنید.

۲. باقیمانده‌ی غذا داخل مایکروفر

باقی مانده‌های غذا در مجاورت رطوبت محیطی برای رسانایی جریان الکتریکی ایجاد می‌کنن، در نتیچه وجود باقی مانده‌های غذا یکی دیگه از علت‌های جرقه زدن مایکروفر هست، پس بهتره پس از پایان فرایند طبخ غذا سطوح مایکروفر رو نظافت کنین.‌

اگر حین طبخ یا گرم کردن غذا از یک ظرف درپوش دار استفاده کنید، غذا به بیرون و دیواره‌های محفظه داخل مایکروفر پرت نمیشه و زحمت نظافت مایکروفر برای شما هم کمتر میشه.

۳. وجود قطعه یا ظرف فلزی داخل مایکروفر

وجود قطعات فلزی باعث ایجاد جرقه داخل مایکروفر میشن، لازمه که قبل از روشن کردن و تنظیم برنامه‌ی پخت مایکروفر دقت کنین که ظروف فلزی رو داخل مایکروفر قرار ندین، از فویل‌های آلومینیومی برای طبخ غذا استفاده نکنین، چک کنین قاشق یا چنگالی داخل ظرف طبخ غذای شما جا نمونده باشه، هر نوع اجزای فلزی باعث ایجاد جرقه میشه.

امواج مایکروفر، مایکروویو و سولاردم با برخورد به فلز جرقه ایجاد می‌کنند. این فلز می‌تونه یک لایه‌ی لعاب‌کاری شده روی ظرف باشه یا یک ظرف کامل. فرقی نداره. حتی ظروف تزیینی با رگه‌های طلایی، نقره‌ای و هر فلز دیگری ایجاد جرقه می‌کنند.

ظروفی که قابل استفاده در مایکروفر، مایکروویو یا سولاردم هستن، نشانه گذاری شده‌اند و در زیر ظروف می‌توانید از قابل استفاده بودن آن‌ها در مایکروفر مطمئن بشید.

یک آزمایش ساده برای عیب یابی جرقه زدن مایکروفر

Microwave spark troubleshooting

اگه مشکل مربوط به مواردی که تا کنون گفتیم نبود، بهتره برید سراغ انجام این آزمایش ساده که مشخص می‌کنه برای تعمیر باید تعمیرکار رو خبر کنین یا نه؟ از اونجایی که تعمیر مایکروفر کار تخصصی هست پیشنهاد می‌کنیم حتما با تعمیرکار ماهر برای تعمیر مایکروفر مشورت کنین. چون اگه سررشته‌ای از تعمیر مایکروفر نداشته باشین خطرات جانی به دنبال داره، در نتیجه پس از نظافت مایکروفر، یک لیوان آب رو وسط مایکروفر قرار بدین تا آب رو گرم کنه اونوقت دو حالت ممکنه رخ بده:

مایکروفر جرقه بزنه!

اما اگه مایکروفر شما جرقه بزنه به احتمال زیاد یه مشکل فنی وجود داره و باید مایکروفر خودتون رو با کمک یک تعمیرکار خبره تعمیر کنین.

مایکروفر جرقه نزنه!

جرقه نزدن نشون دهنده‌ی این مشکل هست که بخشی از قطعات مایکروفر شما فرسوده شدن و احتیاج به تعویض دارند، اگه تعویض این قطعات مثل پایه‌ها یا سایر قطعات رو بلد نیستین بهتره که تعویض رو به تعمیرکار ماهر بسپارین.

۴. خراب شدن پایه فلزی مایکروفر

بیشتر مایکروفرها دارای پایه فلزی هستن که جهت افزایش ارتفاع مایکروفر کاربرد دارن، این پایه‌های فلزی پس از مدتی دچار فرسودگی میشن، دچار رنگ پریدگی میشن و پوشش فلزی شون ممکنه جدا بشه یا پلاستیک زیر پایه‌ها ممکنه از بین بره، بنابراین پایه فلزی رو به دقت وارسی کنید که خراب نباشه. در صورت نیاز می‌تونید با دکتر تعمیر تماس بگیرید و یک پایه جدید تهیه کنید.

۵. ایراد همزن مایکروفر

در بعضی از مدل‌ها یک همزن اشعه وجود داره. همزن با چرخش ظرف غذا به طبخ بهتر کمک می‌کنه، این قطعه وظیفه توزیع یکنواخت انرژی گرمایی مگنترون رو در مواد غذایی داره، اگه همزن به درستی کار نکنه انرژی گرمایی روی یک نقطه متمرکز میشه و علاوه بر سوختگی باعث جرقه زدن مایکروفر هم میشه، عیب یابی و تعمیر این قطعه کار مشکل و تخصصی هست و بهتره که توسط یک تکنسین ماهر انجام بشه تا باعث ایجاد خرابی و خسارت بیشتر نشه.

۶. خرابی کاور یا پوشش منتشر کننده امواج مایکروفر

روی دیواره داخلی هر مایکروفر یه کاور مستطیل شکل وجود داره که پوشش انتشار امواج گفته میشه، وظیفه این قطعه هدایت انرژی گرمای به بخش مرکزی مایکروفر هست، اگه ذرات غذا روی این کاور قرار بگیرن، باعث ایجاد سوختگی و جرقه زدن میشه. حتی ممکنه به اجزای داخلی مایکروفر آسیب برسونن. این ورق از جنس میکا بوده و به عنوان یک قطعه‌ی مصرفی در مایکروفر هست. اگر بعد از عیب یابی، علت جرقه زدن مایکروفر از سمت این فیلتر باشه، حتما باید یک ورق جدید جایگزین کنید.

دکتر تعمیر تعمیرات و قطعات انواع مایکروفر را در سریع‌ترین زمان با ضمانت نامه کتبی انجام می‌دهد.

۷. سوختن دیود مایکروفر

دیود قطعه‌ای الکترونیکی است که ولتاژ بالا برای کار لامپ مگنترون را فراهم می‌کند، چنانچه دیود دچار سوختگی بشه، یکی از علت‌های جرقه زدن مایکروفر ال جی شما می‌تونه خرابی لامپ مگنترون باشه و باید به سرعت قطعه تعویض بشه.

۸. ایراد مگنترون مایکروفر

مگنترون وظیفه‌ی مستقیم تولید انرژی گرمایی رو بر عهده داره و هر گونه خرابی و ایراد در قطعه‌ی مگنترون باعث جرقه زدن مایکروفر شما میشه، عموما این جرقه به علت خرابی لامپ مگنترون رخ میده.

حتی ممکنه جرقه زدن همراه با گرم نشدن غذا در مایکروفر باشه که احتمال خرابی لامپ مگنترون به ۹۰% میرسه.

۹. اتصالی قطعات داخلی

یکی دیگه از علت‌های جرقه زدن مایکروفر می‌تونه اتصالی قطعات الکتریکی و الکترونیکی داخل مایکروفر باشه، گاهی حتی دود هم در مایکروفر شما مشاهده میشه.‌

برای اینکار دستگاه شما باید باز بشه. باز کردن مایکروفر و عیب یابی مشکل نیاز به تخصص خیلی بالا و دانش فنی داره تا باعث خرابی قسمت دیگه و یا بدتر شدن مشکل نشه. پس هیچوقت بدون مهارت و تجربه دست نبرید.

۱۰. خراب شدن محرک سینی گردان مایکروفر

یکی از قطعاتی که وظیفه‌ی چرخش سینی مایکروفر برعهده داره، محرک هست، اگه این قطعه درست کار نکنه چرخش سینی به درستی اتفاق نمیفته در نتیجه انرژی گرمایی مایکروفر در یک نقطه متمرکز میشه و علاوه بر ایجاد نواحی سوختگی باعث ایجاد جرقه هم خواهد شد، این ایراد عموما به خاطر شکستن بخش‌هایی از موتور و بخش تسمه محرک رخ میده و باید توسط یک تعمیرکار ماهر مورد بررسی قرار بگیره.

عیب یابی و تعمیر مایکروفری که جرقه می زند!

همونطور که مشاهده کردید علت جرقه زدن مایکروفر به چندین دسته تقسیم میشه. یک مورد میتونه برخورد اشعه با یک نوع فلز باشه مثل: وجود ظروف فلزی‌ یا لعاب کاری شده با یک فلز  یا نمایان شدن پوشش داخلی دستگاه بر اثر خط و خش افتادن یا کنده شدن. دسته‌ی دیگر میتونه ناشی از نچرخیدن سینی و متمرکز شدن اشعه روی یک قسمت از غذا باشه که در نتیجه‌ی سوختگی جرقه هم مشاهده خواهید کرد.

دسته‌ی آخر مربوط به وجود باقیمانده غذا یا چربی در محفظه یا روی ورق میکا باشه. پس اولین افدام شما برای تعمیر مایکروفر بوش که جرقه می‌زنه، تمیز کردن کامل دستگاه با یک پارچه‌ی کاملا نرم هست. قدم بعدی توجه به ظروفی هست که داخل دستگاه قرار میدین.

در صورتی که همچنان مشکلات جرقه زدن رو داشتید و با تمیز کردن دستگاه مشکل نشده، نیازه که با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید تا هر چه سریع تر این مشکل خطرناک را رفع کند. برای دریافت مشاوره رایگان یا ثبت درخواست تعمیرات مایکروفر از طریق تماس مستقیم یا فرم درخواست، ما را در جریان مشکلات دستگاه خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

دکتر تعمیر اینجاست تا به شما کمک کند.

دستگاه شما خراب شده و به دنبال مشکل آن هستید؟

سوال‌های خود را آنلاین بپرسید و درخواست خود را ثبت کنید.